Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią nasze domy odwiedzili Kolędnicy Misyjni. Były to dzieci z naszej szkoły należące do Koła Misyjnego działającego przy Bazylice, które prowadzi s. Zofia. 26.12.2021 r. na Mszy Świętej o g.12.00 miało miejsce rozesłanie Kolędników.
W tym roku dzieci zbierały ofiary na projekty w Kazachstanie, Uzbekistanie i Kirgistanie. W krótkiej scence przedstawiły sytuację rówieśników w tych krajach.
Był też czas na kolędowanie. Dzieci odwiedziły parafian Bazyliki mieszkających w domach prywatnych. Kolędowały 27.12.2021 r. i 28.12.2021 r.
S. Z. Lisek
Szanowni Państwo,
w imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka serdecznie dziękujemy za udział w akcji „Razem na Święta”. Miło nam poinformować, że w tegorocznej inicjatywie wzięło udział blisko 7 800 przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z kraju oraz ponad 100 placówek polonijnych z całego świata. Dziękujemy za udział w akcji i dobro okazane drugiej osobie!
W załączeniu przekazujemy pamiątkowy dyplom.
Zachęcamy do zapoznania się z komunikatem podsumowującym akcję. Znajdą go Państwo na naszej stronie internetowej https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/prawie-7-800-zgloszen-w-akcji-razem-na-swieta--dziekujemy
Z wyrazami szacunku
Biuro Ministra
Ministerstwo Edukacji i Nauki
Drodzy Uczniowie, Rodzice, Pracownicy szkoły!
Wielkimi krokami zbliża się czas Bożego Narodzenia. Z tej okazji pragnę życzyć Wam wszystkim tego, co najpiękniejsze i bliskie sercu. Niech niepowtarzalna atmosfera wigilijnej wieczerzy, zapach choinki, wyczekiwana pierwsza gwiazdka i roznoszące się wokół piękne dźwięki kolęd przynoszą Wam radość, spokój i nadzieję, a nowy rok obfituje w szczęście, pomyślność i zdrowie.
Dyrektor szkoły - M. Sadowski
W dniach 15 i 16 grudnia 2021 r. klasa III b pod kierunkiem s. Z. Lisek i p. R. Wróblewskiej zaprezentowała uczniom naszej szkoły „Jasełka”. Historię narodzin Pana Jezusa przedstawiły babcia z wnuczką, w które wcieliły się Malwina i Maja. Na kanwie ich opowiadania zostały pokazane scenki bożonarodzeniowe w uroczystej, świątecznej scenerii. Uroku dodały pięknie śpiewane kolędy. Na koniec pan dyrektor Mateusz Sadowski złożył wszystkim pełne ciepła i nadziei życzenia.
Uczniów całej społeczności szkolnej zapraszamy do obejrzenia filmu z występu.
Tekst: R. Wróblewska, zdjęcia Z. Filipiuk
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 13 grudnia 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 w dniach od 20 grudnia 2021r. do 9 stycznia 2022 r. zostaną ograniczone zajęcia stacjonarne.
Nauka w szkole będzie odbywała się w trybie edukacji zdalnej zgodnie z tygodniowym planem nauczania. W tych dniach nie będą wydawane obiady. Nie zmienia się termin zimowej przerwy świątecznej zaplanowanej na okres od 23 do 31 grudnia 2021 r. Dodatkowym dniem wolnym od zajęć dydaktycznych jest dzień 7 stycznia 2022 r. (piątek).
Szczegółowe informacje zawarte są w Rozporządzeniu MEiN.
Dyrektor Szkoły
Mateusz Sadowski
Dnia 10.12.2021 roku w naszej szkole odbyła się impreza profilaktyczna pod hasłem ,,,Mam wybór …to nas nie kręci”” w ramach kampanii ,,Postaw na rodzinę”. Uczestniczyli w niej uczniowie klas IV – VIII wraz z wychowawcami i nauczycielami. Impreza była podsumowaniem naszych tegorocznych działań profilaktycznych.
Promocja zdrowego stylu życia, aktywne spędzanie czasu wolnego – bez nałogów, szczególnie picia alkoholu, palenia papierosów, zażywania narkotyków czy dopalaczy to główna idea tego przedsięwzięcia.
W tym dniu uczniowie podczas zajęć dydaktycznych, wychowawczych, rewalidacyjnych i terapeutycznych ze świetlicy środowiskowej ,,Radość i Przyjaciele” brali aktywny udział w łamigłówkach, pogadankach, dyskusjach na temat ryzykownych zachowań. Wymieniali się doświadczeniami i spostrzeżeniami. Po realizacji programów profilaktycznych ,,Debata”, ,,Smak życia – czyli debata o dopalaczach i licznych akcjach ,,Tydzień Życzliwości i Tolerancji”, ,,Tydzień Praw Dziecka” przeprowadzonych w listopadzie 2021 realizowali nabyte umiejętności w działaniach praktycznych. Wykonywali plakaty, hasła - jak groźne są używki i jakie konsekwencje dla zdrowia powodują. ,,PRAWDA o alkoholu”, ,,Narkotyki – to nas nie kręci” , ,,Bieg po zdrowie”, ,,Szanuj życie” czy ,,Planuje dobre życie” - to tylko niektóre hasła pojawiające się w ich afiszach. Dokonano też analizy przeprowadzonych wcześniej wywiadów uczniów klas IV z osobami palącymi. Liczono koszty palenia papierosów. W celu uwrażliwienia szkolnych kolegów na negatywne skutki palenia tytoniu powstały antyreklamy dla papierosów i e-papierosów. Uczniowie klas VI po udziale w programie profilaktycznym ,,Zwyciężaj w drodze do celu” chętnie doskonalili swoje umiejętności w scenkach o asertywnej postawie.
Do przedsięwzięcia zostali zaangażowani również uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych. W ramach zajęć rewalidacyjnych rozwiązywali łamigłówki, rebusy, doskonaląc swoją wiedzę na temat ,,Ciekawe, dlaczego ….powstają uzależnienia?”
Na korytarzu szkolnym pojawiały się plakaty prezentowane przez młodzież podczas przerw śródlekcyjnych. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko profilaktyczne z materiałami dla uczniów - praktyczne porady i wskazówki, które pozyskaliśmy dzięki współpracy z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Bielsku Podlaskim. Budowaliśmy ,,Więzi Przyjaźni” - młodsi i starsi, nauczyciele i pracownicy szkoły bawili się w rytmach ,,Belgijki”, ,,Makareny” czy ,,Chocolate”.
Udział uczniów w tego typu przedsięwzięciach jest bardzo pożądany i ściśle skorelowany z Programem Wychowawczo -Profilaktycznym Szkoły. Wychodzi naprzeciw trudnej sytuacji życiowej, z jaką zmagamy się aktualnie.
Do organizacji imprezy profilaktycznej niezbędny był głośnik, ufundowany przez Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski. Dziękujemy za wsparcie naszej inicjatywy.
Opracowanie - Bożena Oleszko, pedagog szkolny i koordynator działań
Dziś mija 40 lat od nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r., kiedy to władze komunistyczne wprowadziły stan wojenny w Polsce. Swobody obywatelskie zostały ograniczone, zawieszono działalność NSZZ Solidarność, wielu działaczy internowano. Protesty przeciw wprowadzeniu stanu wojennego władze brutalnie tłumiły. W kopalni Wujek podczas pacyfikacji zabito dziewięciu górników. Stan wojenny zniesiono w lipcu 1983 r.
Świetłana Sacharczuk
Zapraszamy do udziału w II edycji szkolnego konkursu recytatorskiego "Mówię po rosyjsku". Karta zgłoszenia i regulamin poniżej:
Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele!
Nasza świetlica szkolna zakończyła zbiórkę artykułów dla Dzielnych i Walecznych – małych pacjentów z oddziału onkologicznego w Białymstoku.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w tę charytatywną akcję.
Dziękujemy za dobre serce, które pochyla się nad tymi, którzy potrzebują pomocy i za wrażliwą duszę, która skłania do czynienia dobra!
Koordynatorzy: Iwona Nowierska i Emilia Gruszewska
Nauka zdalna obowiązuje od 06.12.2021 r. do 09.12.2021 r. w klasie V B.
Nauczanie zdalne prowadzone będzie za pośrednictwem platformy TEAMS.
Lekcje odbywają się zgodnie z obowiązującym rozkładem zajęć i trwają 45 minut.
W razie problemów z logowaniem do platformy TEAMS proszę o kontakt z wychowawcą.
Dyrektor szkoły
Mateusz Sadowski
Szanowni Rodzice!
Po raz kolejny nasza szkoła uczestniczy w projekcie „Zadziw Mikołaja, czyli zaprezentuj się - na 100%” realizowanym przez Fundację Grupy Unibep UNITALENT. Jednym z warunków uczestnictwa jest przygotowanie i nagranie prezentacji o charakterze jasełkowym, nad którą pracowali uczniowie kl. II b pod opieką p. Zofii Wypychowskiej. Na podstawie przesłanych materiałów komisja konkursowa wraz z prawdziwym Mikołajem w dniach 4-5 grudnia 2021 r. wyłoni zwycięzców tegorocznej edycji projektu.
Każda zgłoszona reprezentacja (opiekun p. Marzena Rzepniewska) ma też możliwość udekorowania jednej z choinek ustawionych wokół Ratusza Miejskiego. Najładniej udekorowane drzewko świąteczne otrzyma nagrodę – niespodziankę. Choinki będą podlegały ocenie przez mieszkańców naszego miasta.
Zapraszamy gorąco do głosowania na naszą choinkę z numerem 3!
Więcej informacji o sposobie głosowania zostanie przekazanych na profilach społecznościowych miasta i Fundacji UNITALENT.
Liczymy na Państwa! Dziękujemy za każdy oddany głos! Sprawmy radość naszym dzieciom!
Dyrektor szkoły Mateusz Sadowski
List Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka oraz Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego dotyczy szczepień dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. W liście ministrowie informują o rekomendacji Europejskiej Agencji Leków dotyczącej szczepień w tej grupie wiekowej. Przytaczają także dane świadczące o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki wśród najmłodszych.
Informacje zawarte w liście mają pomóc rodzicom i opiekunom w podjęciu świadomej i odpowiedzialnej decyzji dotyczącej szczepień dzieci w wieku 5-11 lat.
Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo dzieci.
Załączniki:
Nauka zdalna obowiązuje od 01.12.2021 r. do 03.12.2021 r. w klasie VIII A i VIII B.
Nauczanie zdalne prowadzone będzie za pośrednictwem platformy TEAMS.
Lekcje odbywają się zgodnie z obowiązującym rozkładem zajęć i trwają 45 minut.
W razie problemów z logowaniem do platformy TEAMS proszę o kontakt z wychowawcą.
Dyrektor szkoły
Mateusz Sadowski
Listopad w naszej szkole to miesiąc, w którym mieliśmy możliwość zatroszczyć się o siebie, swoje relacje i zdrowie. Wszystko to w ramach prowadzonych działań profilaktycznych. Społeczność szkolna włączyła się w obchody akcji: ,,Śniadanie Daje moc”, ,,Światowy Dzień Dobroci”, ,,Międzynarodowy Dzień Tolerancji”, ,,Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka”, ,,Międzynarodowy Dzień Życzliwości”.
Działania nasze skierowane na promowanie przyjaźni, życia bez nałogów i wartości rodzinnych okazały się zarówno cenną lekcją, jak również dobrą zabawą.
Samorząd Uczniowski obdarowywał wszystkich karteczkami życzliwości i pozdrowieniami. Na korytarzach szkolnych pojawiły się gazetki tematyczne przygotowane przez pedagoga szkolnego. Nie zabrakło stoiska profilaktycznego prezentowanego przez pracowników Policji w Bielsku Podlaskim oraz ,,Pomocnych dłoni” - symbolicznych rąk przyjaźni, miłości, tolerancji, dobroci przygotowanych przez świetlicę szkolną. Podczas aktywnych przerw budowaliśmy ,,Więzi Przyjaźni” , gdzie młodsi i starsi, nauczyciele i pracownicy szkoły tańczyli w rytmach ,,Belgijki”, ,,Makareny” czy ,,Chocolate”. Dużo radości sprawiły wspólne posiłki. Zdrowe kanapki, warzywa, owoce, mleko – to wszystko przy wspólnych klasowych stołach! Uczniowie ,,Piątki” wiedzą, że Śniadanie Daje Moc!
Były też ,,Dni jednakowego koloru”, o wyborze którego decydowały rzecz jasna dzieci. Za umiejętność współpracy nagradzano je zwolnieniem z niezapowiedzianych kartkówek . I tak dla przykładu pojawiła się klasa w zieleni czy klasa w czerwieni lub klasa na niebiesko czy żółto - w kolorach przyjaźni, nadziei, pogody i wiary w dobroć drugiego człowieka. Nie brakowało innych pomysłów np. Dzień na ,,kapciuchy domowe”, bo nasi uczniowie, jak sami twierdzą, czują się w szkole jak w domu.
Mamy też w szkole Dżentelmenów i Damy. Te zacne tytuły przyznała klasa VIII b swojej koleżance i koledze. Społeczność szkoły uznała też , że Pan Dyrektor i Pani Dyrektor zasługują również na takie wyróżnienie. Uśmiech, życzliwość, pomoc drugiej osobie - czynią to każdego dnia. Nagrodzeni otrzymali dyplomy.
W ramach godzin wychowawczych, rewalidacyjnych, zajęć świetlicy szkolnej, zajęć świetlicy środowiskowej ,,Radość i Przyjaciele”, zajęć pozalekcyjnych poruszano tematykę życzliwości na co dzień, tolerancji, refleksji nad samym sobą. Mówiono o prawach, jakie mają dzieci – aby je znały i z nich korzystały. Uczniowie nasi wiedzą, że każdy człowiek, czy to dziecko, czy dorosły ma prawo do godnego życia - w pokoju i spokoju, w miłości, i poczuciu bezpieczeństwa. Znają też obowiązki wynikające z roli ucznia, dziecka swoich rodziców, Polaka i człowieka.
Uczniowie klas III – VIII brali aktywny udział w programach profilaktycznych: ,,Cukierki”, ,, Debata”, ,,Smak życia, czyli debata o dopalaczach”, ,,Radość bez złości - przeprowadzone przez Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Bogucinie, dzięki wsparciu finansowemu przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Miasta w Bielsku Podlaskim.
Listopadowe wyzwania za nami nie kończą podejmowanych działań. Dzięki zaangażowaniu uczniów, nauczycieli i rodziców trwają cały rok. Kontynuujemy akcję ,,Wózki za nakrętki” i ogólnopolską akcję ,,Góra Grosza 2021”, a już w grudniu czeka nas impreza profilaktyczna ,,Mam wybór…to nas nie kręci!”
Relacja przygotowana przez koordynatora działań - Bożenę Oleszko
Galerie:
W dniach 24-26.11.2021 r. uczniowie klas ósmych z naszej szkoły napisali próbny egzamin z trzech przedmiotów nauczania: j. polskiego, matematyki i j. obcego. Mamy nadzieję, że zadania egzaminacyjne nie sprawiły Wam kłopotu, a jesli nawet, jest jeszcze sporo czasu, aby uzupełnić braki.
Beata Żoch
Pan dyrektor M. Sadowski wręczył listy gratulacyjne uczniom wyróżniającym się w nauce i zachowaniu. Otrzymali również stypendia za osiągnięcia dydaktyczne w roku szkolnym2020/2021.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Tekst: B.Żoch, zdjęcia R. Wróblewska
Listopad w naszej szkole to miesiąc, w którym mamy szczególną możliwość zatroszczyć się o siebie, swoje relacje i zdrowie. A jest ku temu kilka okazji: 8 listopada obchodzony był Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania – ,,Śniadanie Daje moc”, 13 listopada - Światowy Dzień Dobroci, 16 listopada - Międzynarodowy Dzień Tolerancji, 20 listopada - Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, 21 listopada - Międzynarodowy Dzień Życzliwości.
Dzisiaj, 18 listopada - to Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Na korytarzu szkolnym pojawiły się gazetki, w klasach prowadzone są pogadanki na temat życia wolnego od nałogów, promujące postawy antynikotynowe. Uczniowie klas IV realizują program antynikotynowej edukacji zdrowotnej ,,Bieg po zdrowie”.
Relacja i fotoreportaż z podjętych działań już wkrótce!
Koordynator – pedagog szkolny Bożena Oleszko