Regulamin projektu Erasmus+ i mobilności ART - ICT - ICT HOPE ADVENTURE „Cultural Heritage..." “Art@creativity.eu” COMENIUS

Erasmus+

Regulamin projektu Erasmus+ i mobilności

    

Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2022.  

 

Do krajów uczestniczących w programie należą:

  • 28 państw członkowskich Unii Europejskiej;   
  • państwa EFTA/EOG: Islandia, Liechtenstein, Norwegia;
  •  państwa kandydujące do UE: Turcja, Była Jugosłowiańska Republika Macedonii.

                                                              

          

CELE PROJEKTU

Głównym celem tego projektu jest rozbudzanie świadomości kulturowej i kreatywności uczniów poprzez:

- poznawanie kultur krajów biorących udział w projekcie oraz poszerzanie wiedzy na temat kultury własnego kraju – Polski;

- bezpośredni kontakt ze sztuką, architekturą, literaturą;

- tworzenie własnych prac plastycznych, utworów muzycznych, układów tanecznych, dramy inspirowanych twórczością wybitnych twórców europejskich;

- rozwijanie umiejętności współpracy i współdziałania ponad granicami;

- rozwijanie postawy tolerancji wobec innych kultur;

UDZIAŁ W PROJEKCIE: 

Udział w projekcie jest dobrowolny. W projekcie mogą uczestniczyć uczennice i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim.

1. Do zadań uczniów biorących udział w projekcie należy:

a) wspólnie z koordynatorem projektu omówienie i ustalenie zasad współpracy w realizacji projektu, podziału zadań w zespole;

  b) zgodne zespołowe podejmowanie działań objętych projektem;

 c) rzetelne i terminowe wypełniane obowiązków wynikających z prac przydzielonych  w projekcie;

 d) aktywny udział w zajęciach klubu eTwinning;

e) współpraca z koordynatorem, nauczycielami uczestniczącymi w projekcie i uczniami wchodzącymi w skład zespołu projektowego;

 f) publiczna prezentacja projektu społeczności szkolnej i lokalnej w formie i terminie uzgodnionym przez dyrekcję i koordynatora projektu.

2. Uczniowie mogą korzystać z pomieszczeń szkoły do celów związanych z realizacją projektu  w godzinach jej pracy wyłącznie pod opieką koordynatora lub innych nauczycieli z zespołu projektowego.

3. Osobami odpowiedzialnymi za realizację projektu są w równej mierze uczniowie i nauczyciele. 

KRYTERIA KWALIFIKACJI UCZNIÓW DO MOBILNOŚĆI NA SPOTKANIA Z PARTNERAMI W RAMACH PROJEKTU ERASMUS + 

O wyborze ucznia do mobilności decyduje w szczególności:

  1. Regularny i aktywny udział w działalności klubu eTwinning
  2. Stopień zaangażowania ucznia  w wykonywanie zadań dotyczących projektu (ilość i jakość wykonanej pracy).
  3. Przestrzeganie terminu realizacji zadań.
  4. Udział w konkursach języka angielskiego i wysokie wyniki (laureaci konkursów przedmiotowych)
  5. Wzorowe zachowanie i bardzo dobre wyniki w nauce.
  6. Komunikatywny stopień znajomości języka angielskiego;
  7.  Szeroko pojęte osobiste predyspozycje, jakie będą przydatne podczas zajęć w trakcie pobytu za granicą, np. komunikatywność, umiejętność pracy w zespole.

2. Wyboru uczniów do wyjazdu dokonuje zespół rekrutacyjny, składający się z co najmniej z 2 osób: (koordynatora oraz jednego  z nauczycieli zaangażowanych w realizację projektu), akceptacji dokonuje dyrektor szkoły.

3. Jeżeli liczba uczniów chętnych do wyjazdu przekroczy ilość uczestników mogących wziąć udział w wyjeździe, zostanie utworzona grupa rezerwowa.

4. W przypadku, gdy wystąpi problem z wyłonieniem uczestników wyjazdu według określonych powyżej kryteriów, zostanie przeprowadzone losowanie wśród uczniów biorących udział w projekcie.

5. Jeżeli uczeń zakwalifikowany do wyjazdu zgłosi rezygnację, na jego miejsce zostanie wybrany uczeń z listy rezerwowej.

6. W przypadku rezygnacji z wyjazdu ucznia zakwalifikowanego do tego wyjazdu, koszty wynikające z tej rezygnacji (zmiana nazwiska na bilecie lotniczym, odwołanie rezerwacji itp.) ponosi rodzic/opiekun prawny ucznia.

7. Wszelkie kwestie nieujęte w regulaminie będą rozstrzygane przez Dyrektora szkoły i koordynatora projektu.

8. Opiekunowie projektu nie odpowiadają za zmiany terminów wyjazdów itp. wynikające  z przyczyn zewnętrznych lub od nich niezależnych. 

ZASADY UCZESTNICTWA W WYJAZDACH (MOBILNOŚCI):

1. Aby uczeń mógł wziąć udział w wyjeździe konieczna jest zgoda rodziców lub opiekunów prawnych w formie pisemnej.

2. Uczeń jest zobowiązany do dostarczenia kompletu dokumentów (zgoda rodziców, zgoda na udzielenie pomocy medycznej i posiadanie karty EKUZ, dane do kontaktu telefonicznego i elektronicznego z uczniem i jego rodzicami/opiekunami itp.) w terminie określonym przez koordynatora oraz do pisemnego potwierdzenia zapoznania się z regulaminem uczestnictwa w wyjeździe.

 3. Właściwe przygotowanie się do wyjazdu dotyczy każdego ucznia biorącego w nim udział; wiąże się to z kwestią zgromadzenia kompletu dokumentów, odpowiedniego ubioru, obuwia, itp.

 4. Uczestnicy wyjazdu są zobowiązani do bezwzględnego przestrzegania poleceń koordynatora projektu i opiekunów w tym stałego kontaktu elektronicznego.

 5. Każdy uczestnik podlega bezwzględnie następującym zakazom:  zakaz samodzielnego oddalania się od grupy, zakaz stosowania używek w jakiejkolwiek postaci.

 6. Uczestnicy wyjazdu dostosowują się do ustalonego programu i rozkładu czasowego dnia.

 7. Uczestnicy wyjazdu przestrzegają przepisów BHP, przeciwpożarowych i kodeksu ruchu drogowego, itp.

8. Obowiązkiem każdego uczestnika wyjazdu jest kulturalne zachowanie, dbanie o dobre imię szkoły i kraju. Uczestnicy nie naruszają godności uczestników reprezentujących inną kulturę, religię czy przekonania.

9. W przypadku złamania powyższych reguł, uczeń zostanie wykluczony z dalszego udziału w projekcie, a rodzice zobowiążą się do odbioru z miejsca spotkania projektowego na własny koszt. Jego ocena z zachowania ulegnie obniżeniu oraz zostaną zastosowane kary przewidziane w statucie szkoły.

10. Jeżeli uczestnik wyjazdu wyrządzi szkody, to odpowiedzialność finansową poniosą rodzice/opiekunowie prawni.

11. Uczestnicy wyjazdu podlegają regulaminowi od momentu zbiórki przed wyjazdem do momentu zakończenia wyjazdu przez opiekuna.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE:

1. W momencie zaistnienia nieprzewidzianych okoliczności, koordynator ma prawo zmiany postanowień powyższego regulaminu.

2. W przypadku zaistnienia kwestii spornych, podjęcie decyzji będzie należało do komisji złożonej z Dyrekcji szkoły, koordynatora i jednego z nauczycieli biorących udział w realizacji projektu.

3. Treść regulaminu jest dostępna u koordynatora projektu oraz na stronie internetowej szkoły.

4. W dobie pandemii COVID-19 decyzja o wyjazdach będzie uzalezniona od stanu epidemicznego w Posce oraz w kraju goszczącym.

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim
    17-100 Bielsk Podlaski
    ul. Kościuszki 21
  • (+85) 730-75-76

Galeria zdjęć