Uczniowie kl. VII i VIII naszej szkoły 7 kwietnia b.r. wzięli udział w Targach Szkół Średnich Powiatu Bielskiego. Targi zorganizowane zostały przez Białostocką Fundację Kształcenia Kadr w ramach projektu „Podlaski Kompas Pracy” i odbyły się w sali konferencyjnej hotelu Unibus.
Młodzież zapoznała się z ofertą edukacyjną i zawodową szkół średnich oraz m.in. z ofertami Powiatowego Urzędu Pracy w Bielsku Podlaskim i firmy Danwood House.
Wszystkie stoiska promocyjne cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów.
Świetłana Sacharczuk
Ostatni tydzień był dla wolontariuszy z bielskiej Piątki równie pracowity co poprzedni. W sobotę uczniowie musieli wykazać się nie lada precyzją, by napełnić malutkie pojemniczki wodą. Przygotowanie buteleczek z wodą święconą było częścią akcji pomocowej na rzecz sióstr dominikanek posługujących w Fastowie na Ukrainie. W ramach tej samej akcji wolontariusze zreorganizowali w bazylice sprzedaż palemek.
We wtorek i środę przygotowaliśmy również kiermasz ciasta. Udało się zebrać 941 zł. Nasi uczniowie okazali się niezwykle hojni, a ciasta wyjątkowo smaczne. Cały dochód przeznaczony został na zakup słodyczy i zabawek dla dzieci ze szpitala onkologicznego. Chcieliśmy w ten sposób chociaż odrobinę osłodzić święta chorym maluchom.
Wszystkim dziękujemy za wsparcie i dobre serce.
Agnieszka Jankowska
Tytuł postępowania przetargowego
Wymiana pokrycia dachowego na budynku Szkoły Podstawowej nr 5 w Bielsku Podlaskim
Identyfikator postępowania przetargowego
18673141-a5fc-4c2b-aad9-cf95b32710f7
Tryb
Tryb podstawowy, wariant 2
Numer ogłoszenia BZP
2022/BZP 00108561/01
Specyfikacja wraz z załącznikami oraz pełna dokumentacja przetargowa dostępna jest pod linkiem:
https://miniportal.uzp.gov.pl/Postepowania/18673141-a5fc-4c2b-aad9-cf95b32710f7
Szanowni Państwo,
W marcu 2022 roku nasza szkoła zadeklarowała swój udział w programie edukacyjnym RE@LNIE ODPOWIEDZIALNI, skierowanym do szkół i przedszkoli w całej Polsce. Program jest częścią Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Odłącz się - Podłącz się”.
Kampania jest odpowiedzią na nowe zagrożenia cywilizacyjne, na jakie obecnie narażone są dzieci już od najmłodszych lat, e-uzależnienia. Ma na celu:
W ramach jej realizacji uczniowie klas I - III będą miały okazję rozmawiać o wartości czasu bez korzystania z ekranów, a rodzice otrzymywać będą materiały i wskazówki promujące zdrowy tryb życia i relacje z dziećmi, dostępne na stronie naszej szkoły - w zakładce AKADEMIA RODZICA. Już teraz warto poczytać o wskazówkach, zagrożeniach dotyczących ,,UŚPIJ EKRANY – OBUDŹ ŚWIADOMOŚĆ”. Zachęcam również do czerpania wiedzy z e-platformy Kampanii ,,Odłącz się . Połącz się”. Zapraszam do współpracy.
Bożena Oleszko pedagog szkolny
Serdecznie zaprszamy na spotkania rodziców z wychowawcami uczniów, które odbędą się według poniższego harmonogramu:
Tytuł postępowania przetargowego
Wymiana pokrycia dachowego na budynku Szkoły Podstawowej nr 5 w Bielsku Podlaskim
Identyfikator postępowania przetargowego
e5b55a76-3523-48cc-b211-0b8cf6b45318
Tryb
Tryb podstawowy, wariant 2
Numer ogłoszenia BZP
2022/BZP 00079417/01
Specyfikacja wraz z załącznikami oraz pełna dokumentacja przetargowa dostępna jest pod linkiem:
https://miniportal.uzp.gov.pl/Postepowania/e5b55a76-3523-48cc-b211-0b8cf6b45318
Dokumentacja przetargowa po otwarciu ofert została umieszczona na miniPortal'u i dostępna jest pod powyższym linkiem.
Postępowanie unieważniono
W dniach 20.02-27.02.2022 r. w Las Palmas, Gran Canaria odbyło się spotkanie partnerów projektu „ART.-ICT-ICT HOPE ADVENTURE” w ramach programu Erasmus+. W zlocie uczestniczyli koordynatorzy, nauczyciele wspierający i uczniowie szkół podstawowych z Polski, Łotwy, Bułgarii i Turcji. Szkołę Podstawową nr 5 im. Szarych Szeregów reprezentowali: koordynator projektu - p. Beata Lenartowicz, nauczyciele - p. Bożena Oleszko, p. Małgorzata Filim oraz uczennice: Dominika Bazyluk, Michalina Demianiuk, Małgorzata Demianiuk, Julia Miłkowska, Maja Molska i Lena Żero .
Była to druga wizyta partnerska przedstawicieli szkół. Hiszpański koordynator p. Jose Luis Real Valcarcel zapewnił znakomitą opiekę, rozrywkę i zajęcia edukacyjne 40 uczestnikom spotkania. Następnie odbyło się spotkanie kontaktowe, na którym przedstawiono program spotkania oraz dokonano bilansu dotychczasowych działań.
21. lutego 2020r. uczniowie szkoły podstawowej w Tedle przywitali gości programem artystycznym i tradycyjnymi smakołykami. Zaprezentowano narodowe tańce hiszpańskie przy akompaniamencie kapeli ludowej z Gran Canaria. Kolejnym punktem programu były warsztaty plastyczne i muzyczne oraz zajęcia sportowe. Uczniowie aktywnie zaangażowali się w pracę w międzynarodowych grupach. Odbyło się również spotkanie z Burmistrzem Miasta Telde.
Kolejne dni to przede wszystkim poznawanie bogactwa kulturowego i przyrodniczego Grand Canaria. Uczniowie i nauczyciele ze szkół europejskich obejrzeli spektakl multimedialny na deskach teatru Cicca w wykonaniu młodych artystów z Gran Canaria. Kolejnym punktem programu była wizyta w Canarian Museum oraz parku Telmo. Odbyły się wyjazdy do urokliwych miasteczek Teror, oraz Tejeda położonego wysoko w górach w pobliżu parku krajobrazowego. Spotkanie zakończyło się festiwalem kultury europejskiej, podczas którego prezentowano tradycyjne tańce bułgarskie, serbskie, rumuńskie, łotewskie, tureckie, hiszpańskie i polskie.
Spotkanie grup kontaktowych Erasmus+ w Las Palmas stworzyło możliwość pogłębienia komunikowania się w języku angielskim, przeżywania wspólnych doznań artystycznych i kulturowych. Dostarczyło uczestnikom dużą dawkę pozytywnej energii służącej podejmowaniu kolejnych kreatywnych działań w partnerskich szkołach.
Beata Lenartowicz
Dnia 16 marca 2022 r. Dyrektor Szkoły wręczył listy gratulacyjne uczniom wyróżniającym się w nauce i przyznał stypendia naukowe za I półrocze w roku szkolnym 2021/2022. Mamy 28 stypendystów:
1. Mateusz Golonko kl. V a – 5,23
2. Kozłowska Julia kl. V a- 5,23
3. Jakub Krzyworzeka kl. V a– 5,77
4. Kuczyński Jakub kl. V a – 5,31
5. Rogalska Wiktoria kl. V a – 5,08
6. Adamski Dawid kl. V b - 5,15
7. Bobel Alan kl. V b – 5,69
8. Poświątny Kamil kl. V b – 5,23
9. Trzeciak Zofia kl. V b – 5,31
10. Zajączkowski Oskar kl. V b – 5,31
11. Paluszkiewicz Gabriela kl. V b – 5,08
12. Niewiadomska Karolina kl. VI a – 5,62
13. Grodzki Franciszek kl. VI a 5,15
14. Łukaszuk Sebastian kl. VI a – 5,15
15. Rogucka Julia kl. VI a – 5,08
16. Pietraszko Amelia kl. VII a – 5,57
17. Bazyluk Dominika kl. VII b – 5,36
18. Demianiuk Małgorzata kl. VII b – 5,36
19. Demianiuk Michalina kl. VII b – 5,14
20. Miłkowska Julia kl. VII b – 5,36
21. Koc Patrycja kl. VII c – 5,50
22. Karakula Nikola kl. VII c - 5,50
23. Bańkowski Bartosz kl. VIII a – 5,21
24. Gołębiewski Jakub kl. VIII b- 5,29
25. Niewińska Aleksandra kl. VIII b – 5,50
26. Świetliczny Bartosz kl. VIII b - 5,43
27. Turowski Mateusz kl. VIII b – 5,54
28. Żarski Kordian kl. VIII b- 5,64
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Bożena Oleszko - pedagog szkolny
Tytuł postępowania przetargowego
Wymiana pokrycia dachowego na budynku Szkoły Podstawowej Nr 5 w Bielsku Podlaskim
Identyfikator postępowania przetargowego
e5b55a76-3523-48cc-b211-0b8cf6b45318
Tryb
Tryb podstawowy, wariant 2
Numer ogłoszenia BZP
2022/BZP 00079417/01
Specyfikacja wraz z załącznikami oraz pełna dokumentacja przetargowa dostępna jest pod linkiem:
https://miniportal.uzp.gov.pl/Postepowania/e5b55a76-3523-48cc-b211-0b8cf6b45318
Dwoje uczniów naszej szkoły zostało laureatami eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego o tematyce pożarniczej ph. „Zapobiegajmy Pożarom”.
Jakub Krzyworzeka z kl. V a otrzymał I nagrodę, a Julia Rogucka z kl. VI a - II nagrodę.
Uczniowie pracowali pod kierunkiem p. Marzeny Rzepniewskiej.
Mamy nadzieję, że ich prace będą także docenione w eliminacjach wojewódzkich, do któych zostały zakwalifikowane.
Zdjęcia i tekst – Marzena Rzepniewska
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Białymstoku informuje, że rozpoczął się XII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy”.
Celem konkursu jest promowanie wśród uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego oraz popularyzowanie Wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej
16 lat.
Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie szkół podstawowych w następujących kategoriach wiekowych:
I grupa – klasy 0 – III szkoły podstawowej,
II grupa – klasy IV-VIII szkoły podstawowej.
Zadaniem konkursowym jest wykonanie dwuwymiarowej pracy plastycznej w formacie A-3, w dowolnej technice, obrazującej upowszechniane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego sposoby zapobiegania upadkom osób podczas pracy i przebywania w gospodarstwie rolnym.
Uczniowie zainteresowani udziałem w konkursie powinni nadesłać prace do Placówki Terenowej/ Oddziału Regionalnego (wg. miejsca zamieszkania) do 01.04.2022 roku.
Z uwagi na zaistniałą sytuację zagrożenia epidemicznego koronawirusem SARS-CoV-2 Kasa wskazuje jako źródło wiedzy i materiałów kierowanych do najmłodszych stronę internetową www.krus.gov.pl. W zakładce Bezpieczne dziecko w gospodarstwie rolnym, znajdują się m.in. kurs e-learningowy Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy oraz film pt. Gra o zdrowie i bezpieczeństwo.
Spośród nadesłanych prac komisja konkursowa wybierze sześć (po trzy prace z każdej grupy wiekowej), które prześle do Komisji Centralnej celem wyłonienia zwycięzców na szczeblu ogólnopolskim.
Na każdym etapie konkursu przewidziano szereg atrakcyjnych nagród i upominków.
Serdecznie zapraszamy dzieci do udziału w konkursie.
Pismo_przewodnie.pdf
W dniu 16.02.2022 r. miała miejsce uroczystość "Pasowania na czytelnika" uczniów kl. I a. Panie bibliotekarki przygotowały prezentację książki "Franklin i walentynki" P. Bourgeois i B. Clark. Dzieci wysłuchały i obejrzały historię o żółwiku Franklinie oraz jego przygodach związanych z klasowymi walentynkami. Następnie poznały różne rodzaje książek dostępnych w szkolnej bibliotece, wykazały się też znajomością zasad poszanowania wypożyczonych woluminów.
Najważniejszym punktem spotkania było uroczyste ślubowanie na karty "Encyklopedii" i pasowanie pierwszaków na czytelników biblioteki dokonane przez panią wicedyrektor M. Duniec.
Wszystkie dzieci i goście na pamiątkę otrzymali kolorowe zakładki do ksiażek wykonane przez panie z biblioteki metodą origami oraz walentynkowe serduszka. Do czytania zachęcały również wesołe piosenki o książkach.
Tydzień później podobną uroczystość pasowania miała klasa I b.
Do zobaczenia w bibliotece!
Tekst i zdjęcia: Zofia Filipiuk, Renata Wróblewska
Przygotowania do uroczystych obchodów tego święta trwały kilka dni. W tym czasie dzieci pod kierunkiem p. Marzeny Rzepniewskiej i p. Barbary Szulc przygotowały serduszka ze słodką niespodzianką kolegom i koleżankom z klas I–IV, walentynkowe drzewka szczęścia oraz mnóstwo barwnych dekoracji, które wypełniły świetlicową salę oraz korytarz szkolny. Towarzyszyła temu radość, uśmiech i dobra zabawa.
Zdjęcia i tekst: Marzena Rzepniewska, Barbara Szulc
Nauka zdalna obowiązuje od 07.02.2022 r. do 27.02.2022 r. w klasach V - VIII.
Klasy I - IV uczą się w trybie stacjonarnym zgodnie z obowiązującym rozkładem zajęć.
Nauczanie zdalne prowadzone będzie za pośrednictwem platformy TEAMS.
Lekcje odbywają się zgodnie z obowiązującym rozkładem zajęć i trwają 45 minut.
W razie problemów z logowaniem do platformy TEAMS proszę o kontakt z wychowawcą.
Dyrektor szkoły
Mateusz Sadowski
Już po raz siódmy Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji nagrodziła uczestników ogólnopolskiego konkursu Selfie+. W tym roku odbył się pod hasłem „Edukacja w obiektywie!”.
Z ogromną radością i dumą informujemy, że uczniowie kl. 7b i 7c członkowie klubu eTwining pod kierunkiem pani Beaty Lenartowicz ze Szkoły Podstawowej nr 5 otrzymali wyróżnienie w kategorii Wartości europejskie w nowej perspektywie - Cyfrowy świat.
Laureatów konkursu ogłoszono podczas IX edycji Ogólnopolskiego Dnia Informacyjnego, który odbył się 13 stycznia 2022 r. w formule online. Ogólnopolski Dzień Informacyjny 2022 rozpoczął się od wystąpień gości honorowych, takich jak: dr hab. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności oraz Witold Naturski, p.o. dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.W tegorocznej edycji konkursu poprzez platformę Selfie+ zgłoszonych zostało 216 zdjęć, z czego wyłoniono 9 laureatów i 13 wyróżnień. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!
Relacja z rozdania nagród: https://www.youtube.com/watch?v=ZqW8cQpsaso
Zdjęcie: https://selfieplus.frse.org.pl/page/7/
Więcej: https://www.frse.org.pl/aktualnosci/nagrody-w-konkursie-selfie-przyznane
Beata Lenartowicz
W dniach 08 stycznia - 15 stycznia 2022 r. panie- Beata Lenartowicz, Maria Duniec, Iwona Kołos i Zofia Wypychowska ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Bielsku Podlaskim uczestniczyły w międzynarodowym spotkaniu partnerów projektu „ART.-ICT-ICT HOPE ADVENTURE” w ramach programu Erasmus+.
Spotkanie odbyło się w Antalyi położonej w południowej, malowniczej części Turcji. Nauczyciele z czterech krajów: Hiszpanii, Łotwy, Turcji i Polski zebrali się, by uczestniczyć w warsztatach studyjnych, poznać kulturę i sztukę Turcji, doskonalić umiejętności TIK oraz dokonać ewaluacji projektu po pierwszym roku współpracy. W ramach kilkudniowego programu spotkania znalazły się warsztaty komputerowe, które okazały się cennym doświadczeniem informatyczno-dydaktycznym. Zdobyta wiedza zostanie dynamicznie wdrożona w pracy w polskiej szkole. Ponadto nauczyciele uczestniczyli w warsztatach plastycznych, podczas których poznali nowe techniki malarskie i rękodzielnicze.
Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać bogactwo kulturowe Turcji. Był czas na zwiedzanie muzeów i galerii sztuki, na podziwianie architektury Antalyi. Uczniowie i nauczyciele tureckiej szkoły mieli okazję poznać osobliwości Bielska Podlaskiego dzięki materiałom promującym miasto, które zostały udostępnione przez pana Jarosława Borowskiego, Burmistrza Miasta, a wręczone Gospodarzom podczas spotkania.
Na koniec dokonano podsumowania dotychczasowej pracy nad projektem projektu „ART.-ICT-ICT HOPE ADVENTURE” programu Erasmus+. Podczas pierwszego roku pracy, dzieci ze szkól zaangażowanych w realizację projektu, doskonaliły znajomość języka angielskiego oraz umiejętności informatyczne. Powstało wiele prezentacji, filmów ukazujących kulturę, tradycje i dziedzictwo kulturowe państw zintegrowanych w projekcie oraz wykonano prace plastyczne i grafiki komputerowe jako efekt warsztatów ICT.
Wszyscy uczestnicy projektu byli zgodni co do faktu, że spotkanie to było cennym doświadczeniem mimo ogromnych trudności i obostrzeń związanych z pandemią COVID. Bliskie spotkania z turecką kulturą i historią pozostawiły niezapomniane wrażenia. Zadeklarowano chęć dalszej współpracy w programie Erasmus+.
Beata Lenartowicz
Poniżej harmonogram spotkań:
Z radością informujemy, że uczennica klasy VII b - Michasia Demianiuk zdobyła tytuł finalistki V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego ,,Turniej na zamku. Potyczki wierszowane”. Pracowała pod kierunkiem p. Beaty Żoch. To wielkie osiągnięcie, biorąc pod uwagę liczbę i wartość artystyczną nadesłanych z całej Polski prac. Wielkie brawa i gratulacje!