Piernikowe warsztaty w Środowiskowym Domu Samopomocy
Pieczenie i zdobienie pierniczków to fantastyczna zabawa! Nasi wolontariusze odwiedzili ŚDS, by wraz z uczestnikami poznać historię piernika oraz przygotować własne pierniczki, które później zostały pięknie udekorowane.
Wyrożnieni podczas Podlaskiej Gali Wolontariatu
3 grudnia w Hotelu Loft w Suwałkach odbyła się już po raz dwudziesty drugi Podlaska Gala Wolontariatu. Podczas uroczystości podsumowano wyniki Regionalnych Konkursów „Wolontariusz i Koordynator Roku Korpusu Solidarności”. Nasza wolontariuszka Karolina Rybak otrzymała statuetkę i wyróżnienie, a Kamil Poświątny medal za pracę społeczną. Kapituła doceniła też działalność opiekunek wolontariatu. Anna Samocik, s. Józefa Łaskawiec i Agnieszka Jankowska zostały laureatkami tegorocznego konkursu, zdobywając zaszczytne I miejsce jako koordynatorki wolontariatu. Gratulujemy i życzymy wytrwałości w pracy na rzecz innych!
Maraton Pisania Listów
W nocy z 28 na 29 listopada 2024 r. wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim zorganizowali Maraton Pisania Listów. To coroczna akcja Amnesty International, podczas której ludzie z całego świata piszą listy w obronie praw człowieka. W tym roku opisywaliśmy historię ośmiu osób. Byli to:
– Maria Kalesnikawa z Białorusi,
– Manahel al- Otaibi z Arabii Saudyjskiej,
– Neth Nahara z Angoli,
– Okba Haszad z Egiptu,
– Sebnem Korur Fincanci z Turcji,
– Joel Paredes z Argentyny,
– Dang Dinh Bach z Wietnamu,
– Kjung Seok Park z Korei Południowej.
Wszyscy oni zostali niesprawiedliwie potraktowani przez władze swojego państwa tylko dlatego, że odważyli się zawalczyć o prawo do wolności słowa, o lepszą przyszłość dla swoich dzieci, czy o równe traktowanie wszystkich bez względu na płeć, kolor skóry lub pochodzenie.
W maratonie wzięła udział Zastępca Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski - Pani Iwona Kołos oraz Sekretarz Miasta Bielsk Podlaski - Pani Jolanta Mierzwińska.
Wizyta w Domu Pomocy Społecznej w Czerewkach
26 listopada 2024 r. wolontariusze z Klubu „W jedną stronę” pojechali do Domu Pomocy Społecznej w Czerewkach. Odwiedzili tam swoje „przyszywane” babcie i dziadków oraz zorganizowali zabawę andrzejkową. Były tańce, wróżby i konkursy, z których „Randka w ciemno” cieszyła się największą popularnością. Wybraliśmy też króla i królową balu.
Wolontariusze w Domu Pomocy Społecznej
30 października wolontariusze z Klubu „W jedną stronę” pojechali do Domu Pomocy Społecznej w Czerewkach. Mieszkańcy czekali na nas w swoich pokojach. Jak zawsze wszyscy mocno przeżyli tę wizytę. Zaplanowaliśmy już kolejne odwiedziny. Tym razem będą one połączone z zabawą andrzejkową.
Wolontariat szkolny w TV Podlasie
Działalność, sukcesy i plany Klubu Wolontariuszy "W jedną stronę" funkcjonującego w Szkole Podstawowej nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim.
Zapraszamy do obejrzenia realcji w TV Podlasie
Zwycięstwo w konkursie "Wolontariusz Roku"
21 września 2023 r. w Centrum Aktywności w Dziadkowicach odbyło się Podlaskie Forum Pomocowe. Zaproszeni zostali społecznicy i wolontariusze, którzy na co dzień pomagają innym. Podczas spotkania zostały wręczone nagrody w subregionalnym konkursie „Wolontariusz Roku”. Wolontariuszki – Oliwia Sakowicz i Marika Szymańska zdobyły I miejsce (ex aequo z wolontariuszami z Zespołu Szkół w Brańsku). Uczennice zostały docenione za swoją dotychczasową pracę w szkolnym wolontariacie. Oliwia i Marika od kilku lat aktywnie działają w Klubie Wolontariuszy „W jedną stronę”, pomagają ludziom chorym, niepełnosprawnym, odwiedzają podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Czerewkach oraz organizują akcje na rzecz bezdomnych zwierząt. Serdecznie gratulujemy dziewczętom i życzymy dalszych sukcesów w pracy charytatywnej.
Artykuł na stronie bielsk.eu
Galeria
Wolontariusze z Klubu „W jedną stronę” z wizytą do schroniska dla psów Ciapek w Hajnówce
21 czerwca wolontariusze z Klubu „W jedną stronę” udali się z wizytą do schroniska dla psów Ciapek w Hajnówce, aby przekazać zebrane wcześniej dary. Wizyta była poprzedzona zbiórką żywności dla zwierząt. Uczniowie z naszej szkoły bardzo chętnie przyłączyli się do tej akcji i przynieśli dużą ilość suchej i mokrej karmy dla psów. W maju organizowane były również kiermasze i sprzedaż ciasta. Dochód został przeznaczony na zakup specjalistycznej karmy dla psich seniorów.
Wolontariuszy powitała pracownica schroniska, która opowiedziała o funkcjonowaniu instytucji i pokazała pomieszczenia, w których zwierzęta bawią się, śpią oraz przechodzą kwarantannę.
W schronisku Ciapek przebywa około 100 pięknych psiaków. Wiele z nich ma za sobą bardzo smutne doświadczenia. Znajdują się tam pieski, które zostały wyrzucone, były bite, zostawione na wysypisku śmieci. Mimo to nadal czekają na swojego człowieka, który ich pokocha.
To była bardzo ważna lekcja, która uczy wrażliwości, miłości i szacunku dla zwierząt oraz przyjaznego stosunku do wszystkich stworzeń: tych, które są w naszych domach, jak i tych, dla których domem jest niestety schronisko.
Galeria
Informacja na Bielsk.eu
Akcja „Pomoc dla Adasia”
W maju wolontariusze z Klubu „W jedną stronę” zorganizowali na terenie szkoły akcję „Pomoc dla Adasia”. Jej celem było zebranie pieniędzy na rzecz chorego siedmioletniego chłopca z Bielska Podlaskiego. Adaś choruje na bardzo rzadki i agresywny nowotwór. Uczniowie przeprowadzili loterię oraz kiermasz ciast. Udało nam się zebrać 1700 zł, które zostały wpłacone na konto Fundacji Pomoc Dzieciom i Osobom Chorym „Kawałek Nieba”, która opiekuje się chłopcem. Mamy nadzieję, że nasz młodszy kolega szybko wróci do zdrowia.
Akcja „Sprzątamy dla Polski”
W związku z obchodzonym 22 kwietnia Dniem Ziemi przedstawiciele szkolnego wolontariatu wraz z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy w Bielsku Podlaskim wzięli udział w akcji "Sprzątamy dla Polski".
Akcja „Tak. Pomagam!”
Makaron, ryż, kasza, kawa, herbata, cukier – te i inne produkty o długim terminie przydatności do spożycia są w okresie świąt Wielkanocy nieocenionym wsparciem dla osób ubogich, bezdomnych, seniorów czy zmagających się z niepełnosprawnościami. 18 marca w godzinach od 9:00 do 14:30 wolontariusze z Klubu “W jedną stronę” wraz S. Józefą i p. Katarzyną Trzyna prowadzili zbiórkę żywności dla potrzebujących. Akcja „Tak. Pomagam!” organizowana przez Caritas odbywała się w całej Polsce. Hojność bielszczan była wielka. Udało się zebrać 163,18 kg żywności. Dziękujemy!
1014 listów w obronie praw człowieka
20-21 stycznia 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim odbył się Maraton Pisania Listów. To międzynarodowa akcja Amnesty International, której celem jest pomoc więźniom politycznym i więźniom sumienia. W tym roku nasze listy pisaliśmy w obronie siedmiu osób. Trójka naszych bohaterów to obywatele Chin. Chow Hang- tung została skazana za udział w pokojowej demonstracji, natomiast Ju Dianhong oraz pastor Wang Yi uwięzieni za to, że są chrześcijanami. Uczniowie pisali również listy do władz Maroka, domagając się uwolnienia torturowanego Nassera Zefzafiego. Nasze protesty wobec łamania podstawowych praw człowieka skierowaliśmy również do ambasady kubańskiej, rosyjskiej i irańskiej. W sumie udało nam się napisać 1014 listów. W Maratonie udział wzięli wolontariusze z Klubu „W jedną stronę”. Tradycyjnie wsparł nas swoją obecnością Burmistrz Miasta Bielska Podlaskiego- Jarosław Borowski.
Andrzejki w Czerewkach
28 listopada nasi wolontariusze odwiedzili mieszkańców Domu Pomocy Społeczecznej w Czerewkach. Tym razem uczniowie zorganizowali podopiecznym DPS zabawę andrzejkową. Były tańce i konkursy. To spotkanie przyniosło i nam, i naszym „przyszywanym” dziadkom i babciom dużo radości. Nie możemy doczekać się już następnego.
Przedświąteczna praca wolontariuszy
Ostatni tydzień był dla wolontariuszy z bielskiej Piątki równie pracowity co poprzedni. W sobotę uczniowie musieli wykazać się nie lada precyzją, by napełnić malutkie pojemniczki wodą. Przygotowanie buteleczek z wodą święconą było częścią akcji pomocowej na rzecz sióstr dominikanek posługujących w Fastowie na Ukrainie. W ramach tej samej akcji wolontariusze zreorganizowali w bazylice sprzedaż palemek.
We wtorek i środę przygotowaliśmy również kiermasz ciasta. Udało się zebrać 941 zł. Nasi uczniowie okazali się niezwykle hojni, a ciasta wyjątkowo smaczne. Cały dochód przeznaczony został na zakup słodyczy i zabawek dla dzieci ze szpitala onkologicznego. Chcieliśmy w ten sposób chociaż odrobinę osłodzić święta chorym maluchom.
Wszystkim dziękujemy za wsparcie i dobre serce.
Agnieszka Jankowska
Pracowity tydzień
Ostatni tydzień był niezwykle pracowity dla naszych wolontariuszy. We wtorek i środę zorganizowali w szkole kiermasz ciast. Uczniowie chętnie kupowali słodkie łakocie. Dochód został przeznaczony na pomoc Ukrainie.
Natomiast w sobotę uczestniczyli w ogólnopolskiej zbiórce żywności organizowanej przez Caritas. Wolontariusze z klubu „W jedną stronę” w dwóch bielskich supermarketach zachęcali mieszkańców naszego miasta do włączenia się w akcję na rzecz osób ubogich, starszych i samotnych, dla których przygotowanie Świąt Wielkanocnych jest nie lada wyzwaniem. Jak zwykle mogliśmy liczyć na hojność i zrozumienie darczyńców.
Agnieszka Jankowska
Wspólnie dla Ukrainy
Przez ostatnie 2 tygodnie na terenie naszej szkoły wolontariusze oraz świetlica szkolna zbierali potrzebne rzeczy na rzecz pomocy poszkodowanym w konflikcie zbrojnym na Ukrainie. Składamy serdecznie podziękowania uczniom Szkoły Podstawowej nr 5 oraz ich Rodzicom za otwarte serca i bezinteresowną pomoc. Dzięki Waszemu zaangażowaniu zgromadziliśmy sporą ilość kosmetyków, środków piorących, kocy, żywności, środków opatrunkowych i ubrań. Część darów zebranych w szkole bezpośrednio trafiła do trzech rodzin ukraińskich przebywających w Bielsku i okolicach. Reszta rzeczy została przekazana do bielskiego Hufca ZHP. Zbiórka darów nadal trwa. Jeszcze raz serdeczne dziękujemy za Wasze wrażliwe serca.
Agnieszka Jankowska
Prezenty dla dziadków
Boże Narodzenie to czas życzeń, upominków i magicznej atmosfery. Wolontariusze z Klubu „W jedną stronę”, pamiętając o podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Czerewkach, przygotowali dla każdego z nich drobne prezenty. Bardzo chcieliśmy tym samym umilić naszym „przyszywanym” dziadkom i babciom ten świąteczny okres.
Agnieszka Jankowska
"Tak. Pomagam"
W minioną sobotę – 4 grudnia – wolontariusze z Klubu "W jedną stronę" włączyli się do ogólnopolskiej akcji "Tak. Pomagam". W bielskich supermarketach zbieraliśmy artykuły spożywcze, które jeszcze przed świętami trafią do najbardziej potrzebujących rodzin z Bielska Podlaskiego i okolic. Mieszkańcy naszego miasta jak zwykle okazali wielką szczodrość. W sumie – wspólnie z licealistami – udało nam się zebrać 434 kilogramy produktów.
Dziękujemy wszystkim za wsparcie. To dzięki Wam w wielu domach razem z pierwszą gwiazdką rozbłyśnie uśmiech i radość.
Agnieszka Jankowska
Pomoc bezdomnym kotom
W październiku wolontariusze z Klubu „W jedną stronę” zorganizowali na terenie naszej szkoły zbiórkę karmy dla bezdomnych kotków z terenu miasta. Wykonaliśmy plakaty i ulotki, aby dotrzeć do jak największej liczy uczniów. I tym razem społeczność Szkoły Podstawowej nr 5 nie zawiodła. Udało nam się zebrać ponad 100 kg mokrej i suchej karmy. Mamy nadzieję, że sytuacja bezdomnych mruczków chociaż odrobinę będzie znośniejsza tej zimy.
Dziękujemy wszystkim za wasze wrażliwe na potrzeby innych serca.
Opieka nad grobami
Nasi wolontariusze, w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem „Centrum na Wschodzie”, kontynuują projekt związany z opieką nad zabytkowymi grobami na bielskim cmentarzu: Stanisława Słusznisa – Sybiraka i Stanisławy Twarowskiej – nauczycielki.
Na początku października wybraliśmy się na cmentarz, aby po wakacyjnej przerwie uporządkować nagrobki. Usunęliśmy chwasty, wyczyściliśmy płyty nagrobne oraz odnowiliśmy napisy. Dzięki pomocy ludzi o wielkim sercu, udało nam się również naprawić ogrodzenie wokół jednego z grobów.
S. Małgorzata Giel
Wielkanocna niespodzianka
Wolontariusze z Klubu „W jedną stronę” nie zapominają o swoich „przyszywanych” dziadkach i babciach z Domu Pomocy Społecznej. Z okazji Świąt Wielkanocnych uczniowie razem z rodzicami przygotowali paczuszki dla naszych podopiecznych. Oprócz słodkości były też życzenia. Jedna z naszych wolontariuszek razem z mamą zawiozła prezenty do Czerewek. Miło jest nam patrzeć na uśmiech dziadków i babć. Bardzo za Wami tęsknimy.
Pomoc dzieciom z Ugandy
Uwaga, ruszamy z akcją pomocy dla potrzebujących dzieci z Afryki. Pragniemy wesprzeć dzieci z Ugandy.
Będziemy zbierali takie rzeczy jak :
Przybory szkolne:
W szczególności zachęcamy do podarowania przyborów pomocy Montessori które bardzo rozwijają umysł dzieci, między innymi:
Rzeczy mogą być używane, lecz w bardzo dobrym stanie. Przedmioty możemy zostawiać na portierni naszej szkoły. Zbiórka trwa do końca marca.
Gorąco zachęcamy do wspólnej pomocy!!!
Walentynki pełne dobra
Wolontariusze z klubu „W jedną stronę" włączyli się już po raz kolejny w pomoc Filipkowi.
Chłopiec choruje na SMA typu 1, jego rodzice zbierają pieniądze na leczenie.
11 lutego w Bielsku Podlaskim został zorganizowany kiermasz. Nasi uczniowie dołożyli swoje „dwa grosze” do akcji. Wykonaliśmy własnoręcznie piękne kartki walentynkowe, które można było nabyć na stoisku razem ze smakołykami. I tak oto połączyliśmy tłusty czwartek z walentynkami. Trzymamy kciuki za dzielnego Filipka i jego rodzinę.
Agnieszka Jankowska
Każdy ma coś, co może dać innym i służyć innym…
Chcemy Wam przybliżyć osobę Nicka Vuijcica. Mimo tak dużych fizycznych ograniczeń pomaga tak wielu ludziom. Odkrył dar i nim służy My mamy tak wiele… !!! Zadajmy sobie pytanie: czy potrafię służyć tym co mam i czym obdarzył mnie Bóg?
Nick w wyniku rzadkiej wady genetycznej urodził się bez rąk i nóg, a jedyną kończyną w szczątkowej formie jest zdeformowana stopa z dwoma palcami. Rodzice starali się zapewnić mu beztroskie, pełne miłości dzieciństwo, dzięki czemu w pierwszych latach życia Nick nie zdawał sobie sprawy, że znacząco różni się od innych dzieci.
Mimo że nawet podstawowe czynności wymagały od niego większego wysiłku i pracy, dzięki swojej determinacji do perfekcji wyćwiczył zwinność i koordynację. Wszystkie czynności nauczył się wykonywać za pomocą stopy z dwoma palcami.
Po zmianie przepisów w Australii Vujicic był jednym z pierwszych niepełnosprawnych uczniów, którzy mogli podjąć edukację szkolną razem z pełnosprawnymi. Jednak gdy poszedł do szkoły, często bywał gnębiony i poniżany przez rówieśników. W kolejnych latach Nick przeżywał rozterki związane z dorastaniem. Zastanawiał się, co będzie robił w dorosłym życiu i jak sobie poradzi żyjąc samodzielnie.
W wieku 17 lat dozorca w liceum zainspirował go do wstąpienia do chrześcijańskiego klubu młodzieżowego i wygłoszenia przemówienia o swojej wierze i przezwyciężaniu przeciwności losu. Jego przemowa wywarła bardzo duże wrażenie na słuchaczach i właśnie to wydarzenie okazało się być przełomem w życiu Nicka. Wkrótce pojawiły się zaproszenia od innych organizacji. Gdy skończył 18 lat rozpoczął swoją działalność charytatywną. Niedługo potem założył organizację non-profit Życie bez kończyn. Po ukończeniu księgowości i planowania finansowego na Griffith University zdecydował, że zamieni te sporadyczne spotkania w regularną działalność i zostanie zawodowym mówcą motywacyjnym i ewangelizatorem.
Obecnie Nick podróżuje po całym świecie, inspirując ludzi, a dzięki charyzmie porywa tłumy podczas swoich wystąpień motywacyjnych. Pisze książki, nagrywa filmy na YouTube, motywuje innych – jeździ na deskorolce, pływa, surfuje, gra w golfa i spełnia swoje marzenia.
Na podstawie własnych doświadczeń głosi, jak ważna w życiu jest wiara w Boga i jego plan. Przekonuje też, jak ważne są nasze własne działania, praca i determinacja, dzięki którym jesteśmy w stanie osiągnąć bardzo wiele. Główną ideą wystąpień i działalności Nicka Vujicica jest to, by nie koncentrować się w życiu na ograniczeniach, lecz na możliwościach.
W 2012 roku ożenił się z Kanae Miyaharą, którą poznał po jednym ze swoich wystąpień. Para ma czwórkę dzieci – dwóch synów i dwie córki bliźniaczki.
Źródła zdjęć:
S. Małgorzata Giel
Maraton Pisania Listów
Od wielu lat w naszej szkole organizowany był Maraton Pisania Listów. W związku z obecną sytuacją nie możemy tradycyjnie w połowie grudnia włączyć się w tę szlachetną inicjatywę. To jednak nie znaczy, że rezygnujemy z akcji. Przesuwamy ją tylko w czasie.
Chciałam kilka słów napisać, czym jest Maraton..
Maraton Pisania Listów to największa globalna akcja na rzecz praw człowieka: na całym świecie rok do roku łączymy siły, aby wspólnie wysyłać apele listowne do władz i wyrazy solidarności w sprawach kilku konkretnych osób, których prawa człowieka są łamane. W poprzednim roku wysłaliśmy ponad 6,5 miliona wiadomości – ponad 800 w naszej szkole. Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Im więcej listów napiszemy, tym większa szansa, że uda nam się poprawić los danego człowieka
Rezultaty Maratonu są widoczne od razu. Już w jego trakcie otrzymujemy wiele dobrych wiadomości – ludzie są uwalniani z więzień, władze reagują na nasze apele, złe prawo jest zmieniane.
A oto przykłady osób prześladowanych, których los odmienił się na lepsze po Maratonie Pisania Listów:
1. Huang Hua – Tajwan.
Huang Hua został aresztowany w listopadzie 1990 roku. Uznano go za więźnia politycznego. Amnesty International uruchomił międzynarodową akcję wysyłania listów wzywających prezydenta Republiki Chińskiej na Tajwanie Lee Teng-hui do uwolnienia Huang Hua. Prawo zostało ostatecznie zmienione, a tuż potem w maju 1992 roku Huang Hua wyszedł na wolność!
2. Mutabar Tadżibajewa – Uzbekistan
W marcu 2006 roku została skazana na 8 lat więzienia. W kwietniu 2006 roku Amnesty International uznała Mutabar za więźniarkę sumienia, czyli osobę pozbawioną wolności wyłącznie za swoje poglądy i korzystanie z przysługujących jej praw człowieka. W wyniku presji międzynarodowej Tadżibajewa została ostatecznie zwolniona z więzienia w czerwcu 2008 roku.
3. Serkalem Fasil – Etiopia
W 2006 roku Amnesty International uznała Serkalem Fasil za więźniarkę sumienia, zatrzymaną z powodu wygłaszanych przez nią opinii i za wykonywanie legalnej działalności zawodowej jako dziennikarka i wydawczyni. W ramach Maratonu Pisania Listów w grudniu 2006 roku ludzie z całego świata wysyłali listy do premiera Etiopii Melesa Zenawiego, apelując o uwolnienie Serkalem. Dzięki presji międzynarodowej, w maju 2007 roku Serkalem Fasil wraz z 6 innymi dziennikarzami wyszła na wolność.
4. Terence Nahimana – Burundi
Terence Nahimana to aktywista na rzecz pokoju w Burundi. Nahimana został aresztowany 9 maja 2006 roku przez państwowe służby wywiadowcze. Groziło mu nawet 20 lat więzienia. W ramach Maratonu Pisania Listów w Amnesty International osoby z całego świata wzięły udział w akcji pisania listów do prezydenta Burundi Pierre’a Nkurunzizy, wzywając do wypuszczenia Terence’a. Dzięki zaangażowaniu Amnesty International i presji międzynarodowej, sąd uniewinnił Nahimanę i w styczniu 2007 roku wyszedł on na wolność.
Takich przykłady są setki. Tym bardziej warto angażować się w Maraton Pisania Listów, gdyż nasz pomoc jest rzeczywista.
Agnieszka Jankowska
Zdjęcia archiwalne - Maraton pisania listów
Z cyklu…. Ludzie, którzy zmieniają nasz świat na lepsze
W tym tygodniu przyjrzyjmy się osobie Helenki Kmieć, która urodziła się 9 lutego 1991 roku w Krakowie. Pochodziła z Libiąża. W szkolnych czasach odnosiła sporo sukcesów artystycznych. Brała udział w wielu konkursach recytatorskich, w których niejednokrotnie udawało się jej odnosić mniejsze i większe sukcesy. Występowanie na scenie nie skończyło się wraz z ukończeniem szkoły. Będąc już na studiach, rozpoczęła naukę w Państwowej Szkole Muzycznej. Śpiew był bardzo mocno obecny w jej życiu, na stałe śpiewała w scholi Duszpasterstwa Akademickiego w Gliwicach oraz w różnych innych projektach.
Miała wiele marzeń i celów.
Jednym z ideałów, które starała się realizować, była chęć bycia dla innych. Określając siebie, zaznaczyła, że jest osobą, która nie potrafi „usiedzieć na miejscu”, dlatego chętnie angażowała się w bardzo różne działania na wielu polach. Dużo radości dawała jej możliwość pomocy i tworzenia czegoś dla innych, dlatego też angażowała się w pomoc w nauce dzieciom w świetlicy Caritas i działalność w Katolickim Związku Akademickim w Gliwicach.
W 2012 roku znalazła swoje miejsce w Wolontariacie Misyjnym „Salwator” WMS, działającym przy zgromadzeniu zakonnym salwatorianów. Z ramienia wolontariatu dwukrotnie była posłana na krótkie kilkunastodniowe wyjazdy, podczas których w kilkuosobowej grupie prowadziła półkolonie dla dzieci przy salwatoriańskich parafiach – pierwszy raz w Galgahévíz na Węgrzech, za drugim razem w Timisoarze w Rumunii. W 2013 roku pojechała na misję do Zambii, gdzie przez dwa miesiące pracowała z dziećmi ulicy, między innymi ucząc ich czytania, pisania, angielskiego i matematyki oraz towarzysząc im w codziennym życiu w ośrodku Salvation Home w stolicy Zambii.
Uwielbiała się przytulać, kochała dzieci, a one do niej lgnęły. Miała dar misyjny i powołanie do służby najmłodszym. Ta potrzeba zaprowadziła Helenę aż do dalekiej Boliwii. To nie był jej pierwszy wyjazd.
„To nie był po prostu wolontariat, jakich wiele. Wolontariat misyjny to inne spojrzenie na świat, to styl życia, to misyjne podejście do wiary. Gdy wejdziesz w to naprawdę, zatapiasz się. Na sprawy doczesne patrzysz z dystansem, bo wiesz, że ostatecznie liczy się to, jak blisko Boga i ludzi byłeś w tym życiu.”- mówi przyjaciółka Heleny.
8 stycznia 2017r. rozpoczęła służbę na placówce misyjnej sióstr służebniczek dębickich w Cochabambie w środkowej Boliwii. 24 stycznia, nad ranem polskiego czasu, miał miejsce napad na ochronkę dla dzieci, w której Helena przebywała wraz z drugą wolontariuszką Anitą Szuwald. Podczas zdarzenia napastnik ugodził nożem Helenkę, która, pomimo prób ratowania życia, zmarła.
Śp. Helena Kmieć miała rozległe zainteresowania i talenty, pokaźne grono przyjaciół i niezliczone grono znajomych. Dla wielu ludzi pozostanie wzorem postępowania, inspiracją do czynienia dobra i całkowitego zawierzenia Bogu.
Zdjęcie:
https://www.google.com/search?q=Kmie%C4%87+Helena&client=firefox-b-d&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjvtZbu0b7uAhUqlYsKHf78DYYQ_AUoAXoECAgQAw&biw=1366&bih=654#imgrc=nn-_3Qsf-yDQnM
Z cyklu…. Ludzie, którzy zmieniają nasz świat na lepsze
Kochani wolontariusze, w tym tygodniu kolejna osoba, która pomaganie innym uczyniła sensem swojego życia. To osoba, która powinna być dla nas wzorem do naśladowania. Mimo własnych ograniczeń ukazuje, że można pomimo to być dla innych.
Dzisiaj chciałabym Wam opowiedzieć o JAŚKU MELI J
Jan Mela urodził się 30 grudnia 1988 roku w Gdańsku. Przez pierwsze 13 lat swojego życia, Jan Mela, był zwykłym, typowym dzieckiem i nastolatkiem, w pełni sprawnym, energicznym. Wszystko zmieniło się latem 2002 roku.
Jan Mela. Wypadek i amputacja
24 lipca 2002 roku Jan Mela został porażony prądem w czasie deszczu. Przez jego ciało przeszło 15 tysięcy woltów. Doszło do tego kiedy wszedł do stacji transformatowej na jednym z placów zabaw w Malborku.
W wyniku porażenia prądem Jan Mela, stracił przytomność. Kiedy ją odzyskał, o własnych siłach wrócił do domu, a następnie trafił do szpitala w Gdańsku. Spędził tam wiele tygodni. Lekarze robili co w ich mocy, aby wrócił do domu w pełni zdrowy i sprawny. Niestety, po trzech miesiącach leczenia, ze względu na zakażenie - podjęli decyzję o konieczności amputacji lewego podudzia i prawego przedramienia.
Jan Mela. Wyprawa na bieguny
Jan Mela bezpośrednio po amputacji nie był w najlepszej kondycji psychicznej. Z pomocą przyszedł mu ojciec, który mobilizował go do regularnych ćwiczeń i treningów, które wzmacniały psychikę i ciało. Chciał, aby Jan Mela mimo swojej niepełnosprawności, był samowystarczalny.
Później z pomocą przyszedł również znany podróżnik – Marek Kamiński, który dowiedział się o historii Jana Meli od swojego przyjaciela. To właśnie on namówił Jaśka na wspólną wyprawę na biegun północny.
Propozycja Marka Kamińskiego zmotywowała Janka do ćwiczeń i przywróciła mu sens życia. Jan Mela postanowił podjąć to wyzwanie, aby udowodnić swojemu ojcu, że jest silny. Przygotowania do wyprawy wymagały czasu. Jan Mela zdobył biegun północny w 2004 roku. Tego samego roku ruszył na drugą wyprawę i zdobył biegun południowy. Do dziś jest najmłodszą osobą, która zdobyła dwa bieguny w ciągu jednego roku i jedyną osobą niepełnosprawną, której się to udało.
Kilimandżaro, Elbrus, El Capitan
Zdobycie dwóch biegunów to był dopiero początek wypraw Janka. W 2008 roku Jan Mela zdobył najwyższy szczyt Afryki, czyli Kilimandżaro. Rok później stanął na najwyższym wierzchołku Kaukazu – Elbrusie. Wśród uczestników tej wyprawy oprócz Jana Meli byli również: niewidomy Łukasz Żelichowski i walczący od 20 lat z chorobą nowotworową Piotr Pogon.
Kolejny rok, przyniósł następną podróż. Tym razem Jan Mela wybrał się na wyprawę wspinaczkową. Jego celem była licząca ponad 1000 metrów ściana skalna El Capitan, w Kalifornii. Tym razem towarzyszył mu paraolimpijczyk i narciarz zjazdowy, który podobnie jak Jan Mela, przeszedł amputację nogi – Andrzej Szczęsny.
Kolejnym wyzwaniem dla Janka było przebiegnięcie nowojorskiego maratonu.
Fundacja „Poza Horyzonty”
Jan Mela kiedy odzyskał wiarę w siebie i swoje możliwości po udanych wyprawach, w 2009 roku założył fundację „Poza horyzonty”. Prowadzi ją do dziś. Za jej pośrednictwem pomaga m.in. w zakupie protez osobom po amputacjach i udowadnia swoim podopiecznym, że niepełnosprawność jest tylko w głowie. Jan Mela prowadzi też szkolenia motywacyjne, nie tylko dla niepełnosprawnych.
Najważniejszą częścią działalności Fundacji Jaśka Meli „Poza Horyzonty” jest bezpośrednia pomoc podopiecznym. Organizacja i opłacanie fizjoterapii czy pomocy psychologicznej. Dofinansowanie zakupów protez kończyn dolnych i górnych oraz modyfikację i naprawę zaopatrzenia ortopedycznego. W szczególnych przypadkach finansowanie zakupu leków, a także inne niż protezy kończyn rodzaje zaopatrzenia dla osób po amputacjach, np. wózki inwalidzkie lub specjalistyczny sprzęt do rehabilitacji.
„Z każdego doświadczenia można wyciągnąć coś dobrego. Coś, co nas wzmocni. Nie ma takiej trudności, której nie da się pokonać ani dołka, z którego nie dałoby się wyjść – tego nauczyli mnie rodzice. Powstawanie po upadkach jest ważniejszą umiejętnością, niż zdobywanie biegunów, szczytów czy linii mety maratonu. Bez tej umiejętności nie dałbym sobie rady w życiu. Dzisiaj, jako dorosły już facet (i coraz bliższy dojrzałości) dzielę się swoimi doświadczeniami, prowadząc szkolenia motywacyjne. Ekstremalne wyprawy nie są dla mnie najważniejsze, ale były pretekstem do pokazania, że niepełnosprawność nie musi oznaczać końca aktywnego życia. A niepełnosprawny tak naprawdę jest każdy z nas – bez wyjątku. Marek Kamiński uwierzył we mnie, gdy samemu brak mi było wiary w cokolwiek. Podzielił się ze mną wiarą w marzenia. Teraz ja przekazuję to dalej.
Może mamy inne historie, może pozornie niewiele wiem o zarządzaniu wielkimi firmami, walce z rakiem, życiu na ulicy czy odsiadywaniu wyroku, ale nie przeszkadza mi to w spotykaniu się z zarządami dużych firm, pacjentami oddziałów onkologicznych, wychowankami domów dziecka, bezdomnymi czy osadzonymi w zakładach karnych. Każdy z nas ma w sobie coś z podróżnika, zdobywcy, prezesa, więźnia i bezdomnego. Każdy z nas ma marzenia, każdy ma trudności. Niektórzy większe i bardziej tragiczne, inni lżejsze, ale jedno jest pewne – nie ma łatwo. Życie nie jest sprawiedliwe, ale w całych tych zawirowaniach i trudnościach można odkryć mnóstwo piękna. Duża część z przeszkód dzielących nas od celów, pasji i marzeń to tylko wymówki – siedzą w naszej głowie. To właśnie ta niepełnosprawność, z którą da się walczyć.
Bazując na osobistych doświadczeniach upadania i powstawania, we wszelkim tych słów znaczeniu, staram się inspirować ludzi do działania. Cytując ks. Twardowskiego: „gdyby każdy miał to samo, nikt nikomu nie byłby potrzebny”. Razem z zespołem fundacji, ludźmi, którym ufam, doświadczamy tego, że dobrem można się dzielić na różnych obszarach. Jestem tym, kim jestem, dzięki innym. Z zaufaniem do ludzi i do Boga, wspólnie możemy wiele zdziałać.”
Historia Janka Meli okazała się być bardzo inspirująca. W 2011 roku powstał film pt. „Mój biegun”, który w całości został poświęcony właśnie Janowi Meli. Trzy lata później kolejny raz udowodnił, że niepełnosprawność go nie ogranicza. Wziął udział w programie „Taniec z gwiazdami” i zajął w nim czwarte miejsce.
Był też współtwórcą programu podróżniczego „Między biegunami”, który był emitowany na antenie Radia Kraków oraz ambasadorem organizowanych w Krakowie Światowych Dni Młodzieży 2016. Jan Mela pojawił się również w reklamach i bywa w programach telewizyjnych. Był m.in. w show Kuby Wojewódzkiego. Powiedział tam następujące słowa: "Brak ręki i nogi, nie ma co udawać, utrudniają codzienność. Ale powtarzam, że najgorszą amputacją byłaby amputacja głowy. Jak masz łeb na karku, to nie ma znaczenia ile masz rąk i nóg, dasz sobie radę".
Zdjęcia:
https://www.google.com/search?q=Jan+Mela&tbm=isch&ved=2ahUKEwi9pInz0b7uAhXIsCoKHVZRCjcQ2-cCegQIABAA&oq=Jan+Mela&gs_lcp=CgNpbWcQAzIFCAAQsQMyAggAMgIIADICCAAyAggAMgIIADICCAAyAggAMgIIADICCAA6BAgAEEM6CAgAELEDEIMBUMHvCViUgApgs4MKaABwAHgAgAFZiAHLBJIBATiYAQCgAQGqAQtnd3Mtd2l6LWltZ8ABAQ&sclient=img&ei=f68SYP3oGsjhqgHWoqm4Aw&bih=654&biw=1366&client=firefox-b-d#imgrc=VOMsNh0iGld-oM
https://www.google.com/search?q=Jan+Mela&tbm=isch&ved=2ahUKEwi9pInz0b7uAhXIsCoKHVZRCjcQ2-cCegQIABAA&oq=Jan+Mela&gs_lcp=CgNpbWcQAzIFCAAQsQMyAggAMgIIADICCAAyAggAMgIIADICCAAyAggAMgIIADICCAA6BAgAEEM6CAgAELEDEIMBUMHvCViUgApgs4MKaABwAHgAgAFZiAHLBJIBATiYAQCgAQGqAQtnd3Mtd2l6LWltZ8ABAQ&sclient=img&ei=f68SYP3oGsjhqgHWoqm4Aw&bih=654&biw=1366&client=firefox-b-d#imgrc=rw-4zmpb2CSkvM
S. Małgorzata Giel
Z cyklu…. Ludzie, którzy zmieniają nasz świat na lepsze
Kochani wolontariusze, wykorzystując ten czas nauki zdalnej, będziemy zamieszczać w naszej zakładce informacje o osobach niezwykłych, o ludziach, którzy pomaganie innym uczynili sensem swojego życia. To ci, którzy zmieniają nasz świat na lepsze - nie poprzez rewolucje, zmiany prawa, nie siłą, ale DOBREM. To osoby, którzy powinni być dla nas wzorem do naśladowania.
Dzisiaj chciałabym Wam opowiedzieć o s. Małgorzacie Chmielewskiej.
Siostra Małgorzata Chmielewska jest przełożoną Wspólnoty Chleb Życia. Wspólnota działa w 8 Krajach Świata, gdzie prowadzi ponad 20 domów. W Polsce pod kierunkiem Siostry Małgorzaty Wspólnota prowadzi siedem domów, do których przyjmuje ludzi bezdomnych: kobiety, chorych, matki z dziećmi, młodzież. Potrzebujący, oprócz schronienia, otrzymują pomoc socjalną, medyczną i materialną. W warsztatach młodzież uczy się pracy i zawodu. Wspólnota prowadzi Centrum Edukacji i Kultury na wsi. Maluchy mają ognisko przedszkolne, młodzież świetlicę, dorośli kursy. Setki młodych ludzi z najuboższych rodzin zdobywa wykształcenie dzięki stypendiom.
Siostra Małgorzata pracuje z najuboższymi i wśród najuboższych. Razem z nimi walczy o poprawę losu i bardziej godne warunki życia.
Ciekawostka.
Siostra Małgorzata Chmielewska ma syna.... Ha... ma nawet kilkoro dzieci! Jak to możliwe?
Jest rodziną zastępczą dla pięciorga dzieci. Jedno z dzieci poznała nie będąc jeszcze siostrą w 1973 roku – była nauczycielką biologii w Drohiczynie. Sercem Małgorzaty Chmielewskiej zawładnęła dziewczynka niemająca taty, którą wychowywała niepełnosprawna mama. Nie od razu jednak siostra ją przygarnęła. Najpierw udzielała jej lekcji i to nie tylko biologii. Uczyła małą nawet myć ręce! Kiedy nasza bohaterka odmówiła władzom szkoły (swoim pracodawcom) pójścia na pochód pierwszomajowy, wyrzucili ją z pracy. Już miała wracać do rodzinnego miasta-Warszawy, gdy pomyślała, że nie zostawi małej przyjaciółki samej sobie...
Zaproponowała matce dziewczynki, że weźmie ją ze sobą.
30 lat temu do jej domu w Bulowicach zgłosiła się matka, której synek znajdował się w domu dziecka. Siostra postarała się, by do niej wrócił. Niestety nałóg okazał się silniejszy i kobieta zniknęła wraz z 3-letnim chłopcem. Po poszukiwaniach siostra Małgorzata znalazła małego Artura w jednym ze zdezelowanych mieszkań. Leżał w pokoju pełnym pustych butelek po alkoholu.
Bez wahania zabrała malucha do swojego domu. Choć zgłosiła się do niej biologiczna matka chłopca, nie wykazywała większego zainteresowania swoim dzieckiem. Dlatego mały Artur został z siostrą. Po niedługim czasie okazało się, że jest chory. Siostra Małgorzata stała się rodziną zastępczą dla chłopca. Artur to jej drugie dziecko.
Historia kolejnego małego potrzebującego jest równie przejmująca. Samotny maluch błąkał się po dworcu, gdy zainteresowali się nim bezdomni. Przyprowadzili go do wówczas niedawno otwartego Domu Wspólnoty Chleb Życia w Warszawie. Mały spał całą dobę, a po otwarciu oczu nazwał siostrę mamą. Kolejnego dnia przyprowadził do ośrodka swoją biologiczną siostrę.
Piątą pociechą jest dziewczynka, która mieszkała w okolicy jednego z Domów, a siostra została jej chrzestną. Matka małej zmarła, jej ojciec nie nadał się na opiekuna przez chorobę alkoholową, a rodzeństwem dziewczynki zaopiekowali się ich krewni. Tak też siostra Małgorzata stała się rodziną zastępczą dla uczęszczającej wówczas do IV klasy dziewczynki.
Agnieszka Jankowska
WSPÓLNIE DLA FILIPKA
21 października wolontariusze z Klubu „W jedną stronę” zbierali do puszek pieniądze na rzecz Filipka Łukaszuka. Chłopczyk cierpi na rdzeniowy zanik mięśni, najbardziej agresywną postać – SMA typu 1. Jego mięśnie powoli umierają! Ratunkiem dla niego jest najdroższy lek świata. Filipek skończył już rok, ma coraz mniej czasu. Uczniowie z naszej szkoły pięknie odpowiedzieli na apel. Udało nam się zebrać 1337 zł. Dziękujemy wszystkim, którzy okazali wrażliwość i wsparli akcję.
Agnieszka Jankowska
Młodzież stanęła w obronie praw człowieka
Bielscy wolontariusze zorganizowali akcję pisania listów w obronie osób, których prawa są łamane. Tym samym kolejny raz włączyli się w światową akcję Amnesty International — Maraton Pisania Listów, a także obronę ludzi prześladowanych z powodów religijnych.
Obecni oraz byli członkowie Klubu Wolontariuszy „W jedną stronę” spotkali się w piątek w Szkole Podstawowej nr 5 im. Szarych Szeregów i do sobotniego poranka wspólnie napisali grubo ponad pół tysiąca listów. Wszystkie listy powstały odręcznie i zostały przez wolontariuszy indywidualnie podpisane. Teraz trafią do ambasad krajów, w których dochodzi do przypadków łamania praw człowieka i których dotyczą opisywane w listach interwencje.
W czyjej obronie stają młodzi bielszczanie? Na przykład 24-letniej Iranki Yasamany Aryani, która została skazana na 16 lat więzienia za protest przeciwko przymusowemu zawoalowaniu, czyli noszeniu przez kobiety hidżabu. W obronie 14-letniej Humy Younus, chrześcijanki z Pakistanu, porwanej, zmuszonej do przejścia na islam i przymusowo poślubionej porywaczowi. W obronie należącego do muzułmańskiej mniejszości w Chinach Yiliyasijianga Rehemana, który jak wielu Ujgurów zaginął i najprawdopodobniej trafił do obozu internowania.
Upominają się też o uwolnienie działającego na rzecz organizacji broniących praw człowieka 26-letniego Egipcjanina Ibrahima Ezza El-Dina, a także o sprawiedliwe traktowanie 14-letniego Joségo Adriána, niepełnosprawnego przedstawiciela rdzennej ludności meksykańskiej, który został brutalnie pobity przez miejscową policję. Do łamania praw człowieka dochodzi także w Europie. Jedna z tegorocznych interwencji dotyczy sytuacji w Grecji, gdzie o przemyt ludzi i szpiegostwo oskarżono dwoje ratowników pomagających na morzu uchodźcom.
- W akcję pisania listów włączamy się już od dwunastu lat. Nie odpuszczamy, bo z raportów organizatorów tych akcji wynika, że przynoszą one dobry skutek. Nie zawsze natychmiast, ale ludzie, których dotyczą interwencje, odzyskują wolność i czują wsparcie międzynarodowej społeczności. Listy są jak kropla drążąca skałę — mówią opiekunowie bielskiego Klubu Wolontariuszy „W jedną stronę”.
Agnieszka Jankowska
KOLĘDNICY MISYJNI 2020
Kolędnicy misyjni to inicjatywa Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Akcja zachęca dzieci i młodzież, by poprzez kolędowanie zbierać ofiary pieniężne na rzecz swoich rówieśników w krajach misyjnych.
10 stycznia po Uroczystości Objawienia Pańskiego, uczniowie należący do szkolnego koła wolontariatu po raz trzeci podjęli trud kolędowania misyjnego w naszej szkole. Z radością i śpiewem na ustach wędrowali od sali do sali, dzieląc się nowiną o narodzeniu Pana z uczniami klas 1-5. Wolontariusze w przedstawionej scence przybliżyli problemy, z którymi zmagają się ich rówieśnicy w Amazonii. Dziękujemy za wspólne kolędowanie oraz wrażliwe i otwarte serce w postaci złożonych ofiar.
s. Małgorzata Giel
Świąteczna Zbiórka Żywności
Wolontariusze z Klubu „W jedną stronę” już tradycyjnie włączyli się w Świąteczną Zbiórkę Żywności. Trwała ona 2 dni: od 29 do 30 listopada uczniowie zbierali potrzebne produkty w bielskich supermarketach.
W Polsce według aktualnych danych około 2 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie. To właśnie dla nich organizowana jest co roku Świąteczna Zbiórka Żywności. Ta inicjatywa to dopełnienie codziennej pracy Banków Żywności, które każdego dnia ratują jedzenie przed zmarnowaniem – odbierają ze sklepów i od producentów niesprzedane, dobre jakościowo artykuły i przekazują je potrzebującym.
W listopadowy weekend udało nam się zebrać ponad dwie tony artykułów spożywczych. Produkty będą przekazane najuboższym rodzinom z naszego miasta. Składamy podziękowania wszystkim darczyńcom, a w szczególności panu Andrzejowi Krasowskiemu, który jak zwykle sprawnie i efektywnie poprowadził tegoroczną zbiórkę.
Agnieszka Jankowska
Ponad 100 kg karmy
Niebawem zima. Jesteśmy świadomi, że jest to trudny czas przede wszystkim dla bezdomnych zwierząt. Nasi wolontariusze postanowili więc zorganizować akcję pomocy „podwórkowym” kotkom z Bielska Podlaskiego. Przez ostatnie dwa tygodnie w naszej szkole zbierana była karma dla kotów. Jak zwykle uczniowie „Piątki” i tym razem nie zawiedli. Udało nam się zgromadzić 113 kg mokrej karmy, która trafi do bezdomnych mruczków z naszego miasta. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wielkie serce.
Agnieszka Jankowska
Gala wolontariatu
3 grudnia w Siemiatyczach odbyła się uroczysta Gala Wolontariatu, podczas której nagrodzono najaktywniejszych wolontariuszy z powiatów: bielskiego, hajnowskiego i siemiatyckiego. Wśród laureatów znalazło się dwoje wolontariuszy z klubu „W jedną stronę”. Barbara Romaniuk – obecnie uczennica I LO w Bielsku Podlaskim – otrzymała nagrodę, zaś wyróżnienie trafiło do rąk Macieja Czuraka – ucznia 8 klasy Szkoły Podstawowej nr 5. Zarówno Basia jak i Maciek od wielu lat aktywnie działają na rzecz innych. Odwiedzają podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Czerewkach, dzieci z Domu Dziecka w Białowieży, organizują zbiórki charytatywne, pomagają osobom chorym i ubogim. To niezwykłe osoby, pełne empatii, zaangażowania, zawsze chętne do pomocy, a przy tym niezwykle skromne, dla których pomaganie innym jest czymś normalnym i oczywistym.
Agnieszka Jankowska
Rekolekcje dla wolontariuszy
W dniach 22-23 listopada odbyły się rekolekcje dla wolontariuszy w Domu Miłosierdzia w Sokołowie Podlaskim. Spotkanie formacyjne pod hasłem „ Bilet All inclusive” poprowadził ks. Mateusz Roguski. Mieliśmy zaszczyt być uczestnikami tego pięknego wydarzenia. Na początek rekolekcji wolontariusze z naszej szkoły przedstawili scenkę, która była wprowadzeniem w konferencję o Miłości Bożej. Całość rekolekcji była prowadzona w duchu Kerygmatu. Ponadto był czas na modlitwę, wspólną zabawę oraz integrację. Rekolekcje zwieńczyła wspólna Msza Święta. Z nowymi siłami wróciliśmy do swoich domów, aby przez cały rok, wspólnie z innymi działać i nieść pomoc potrzebującym.
S. Małgorzata
Warsztaty Terapii Zajęciowej
15 listopada - w piątek wieczorem, kiedy większość już odpoczywała - nasi dzielni wolontariusze przybyli na aulę Warsztatów Terapii Zajęciowej, aby wziąć udział w szkoleniu zorganizowanym przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Oprócz ciekawych wykładów i pouczających świadectw mieli też okazję spotkać się z innymi wolontariuszami z Bielska i okolic. Podczas zabaw integracyjnych poznali rówieśników, którzy podobnie jak oni swój wolny czas poświęcają na pomaganie innym. Na koniec spotkania wolontariusze wzięli udział w projekcie plastycznym, którego efektem były pięknie kolorowe anioły. W kolejny weekend czeka naszych wolontariuszy kolejne ciekawe szkolenie, tym razem w Sokołowie Podlaskim.
Agnieszka Jankowska
Wizyta w Środowiskowym Domu Samopomocy
8 listopada młodzież z Klubu Wolontariuszy „W jedna stronę” odwiedziła podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Bielsku Podlaskim. Jest to placówka, która niesie pomoc osobom niepełnosprawnym intelektualnie i chorym psychicznie. Uczniowie poznali specyfikę pracy ŚDS-u, z którym nasz szkolny wolontariat współpracuje już od kilkunastu lat. To niezwykle ważna wizyta – jej celem było poznanie problemów, z jakimi borykają się osoby chore, przełamanie barier i stereotypów. Udało nam się zaplanować wspólne ognisko i warsztaty, podczas których już szersze grono wolontariuszy będzie miało okazję integrować się z podopiecznymi ŚDS.
Galeria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/#gallery/359
Agnieszka Jankowska
"Klucz do nieba"
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję „Klucz do Nieba”.
Pojedynczy klucz jest bezwartościowy a większa ilość nabiera wartości złota. Zebraliśmy 2 kg kluczy. Zostaną one przekazane księżom Werbistom. Będą sprzedane jako kolorowy złom. Uzyskane pieniądze księża przeznaczoną na wsparcie placówek misyjnych w Afryce.
Koło wolontariuszy „W jedną stronę”
Zdjęcie: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=358
100 gram ryżu dla Afryki
13 października w ramach Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, wolontariusze z naszej szkoły we współpracy z wolontariuszami szkolnego koła Caritas z Liceum im. Tadeusza Kościuszki, przeprowadzili akcję „100 gram ryżu dla dzieci z Afryki”.
Zbiórka odbyła się na terenie parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bielsku Podlaskim. Od wczesnych godzin porannych uczniowie rozdawali sakiewki ryżu, które wcześniej sami przygotowali. W woreczku zapakowana była dzienna racji żywnościowa. 100 g ryżu to ciągle dla wielu dzieci w Afryce jedyny posiłek w ciągu całego dnia.
Składamy Bóg zapłać za złożone ofiary!
S. Małgorzata Giel
Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=344
Mecz charytatywny
11 czerwca w nowej hali sportowej przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim odbył się niezwykły mecz piłki koszykowej. Naprzeciwko siebie stanęły dwie drużyny: uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 5 im. Szarych Szeregów.
Pomysł rozegrania meczu to inicjatywa wolontariuszy z Klubu „W jedną stronę”. Uczniowie zrzeszeni w szkolnym wolontariacie postanowili w ten sposób włączyć się w pomoc dla ciężko chorej Emilki Walendziak. Celem turnieju była nie tylko rywalizacja sportowa, ale przede wszystkim zachęcenie uczniów SP 5 i ich rodziców do wpłat na konto fundacji „Kawałek Nieba”, pod opieką której jest Emilka.
Na meczu nie zabrakło oczywiście Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski Jarosława Borowskiego, który jak zwykle wsparł swoją obecnością (i nie tylko) inicjatywę wolontariuszy.
Gra była niezwykle zacięta. Robert Car — kapitan nauczycieli, zachęcał swoją drużynę do walki o każdą piłkę. Aplauz publiczności wzbudzała grająca w stroju Myszki Miki Iwona Kołos. Sporo punktów zdobyła także Kasia Trzyna — pedagog bielskiej „piątki”. Drużyna uczniów miała równie mocny skład. Na pozycji rzucającego grał Maksymilian Perzyna reprezentant Polski w kadrze do lat piętnastu. Specjalistą od rzutów za trzy punkty okazał się Kornel Wąż. Spotkanie bezbłędnie poprowadzili sędziowie: Oskar Chmielewski i Tomasz Żychoń.
Wynik meczu rozstrzygnęła dopiero dogrywka. Po końcowym gwizdku na tablicy punktowej widniał wynik: 76:71 dla nauczycieli.
Emilka nadal potrzebuje naszego wsparcia. Pomóc można, dokonując wpłaty na konto Fundacji Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym „Kawałek Nieba”. Numer rachunku: 31 1090 2835 0000 0001 2173 1374 (Santander Bank (Bank Zachodni WBK S.A.)), tytułem „2153 pomoc dla Emilki Walendziak".
Fotogaleria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/#gallery/326
Agnieszka Jankowska
PIKNIK RODZINNY „W RODZINIE SIŁA”
9 czerwca w godzinach popołudniowych, w ogrodach naszej bielskiej bazyliki odbył się "Piknik Rodzinny". Na uczestników czekało jak zawsze wiele atrakcji, m.in: loteria fantowa, konkursy, zabawy, domowe wypieki i pyszne kiełbaski z grilla. Za poszczególne stanowiska odpowiedzialne były osoby z grup parafialnych, młodzieżowych i służb miejskich, które zostały zaproszone przez organizatorów. My również wzięliśmy udział w tym wydarzeniu. Nasi wolontariusze umilali czas poprzez animację taneczną oraz zabawy z udziałem rodziców z dziećmi. Mimo wysokiej temperatury i bezchmurnego nieba, nie zabrakło chętnych do wspólnej zabawy. Hitem pikniku okazał się znany od lat utwór "belgijka".
s. Małgorzata Giel
Fotogaleria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/#gallery/321
Zdjęcia: Agnieszka Jankowska
KOLĘDNICY MISYJNI 2019
Kolędnicy misyjni to inicjatywa Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, które zachęca dzieci i młodzież, by zbierały pieniądze na rzecz swoich rówieśników w krajach misyjnych.
9 stycznia po uroczystości Objawienia Pańskiego uczniowie należący do szkolnego wolontariatu po raz drugi podjęli trud kolędowania misyjnego w naszej szkole. Z radością i śpiewem na ustach wędrowali od sali do sali, dzieląc się nowiną o narodzeniu Pana z uczniami klas 1-6.
Wolontariusze w przedstawianej scence przybliżali problemy, z którymi zmagają się dzieci w Rwandzie i Burundi. Tam każde dziecko potrzebuje na wyżywienie 20 zł miesięcznie. To daje dziennie dużą szklankę owsianki. Dla nas to w sumie niewiele, a dla tych dzieci naprawdę wiele znaczy.
Dziecko z Rwandy:
Bóg daje siłę w największym dramacie, gdy tracisz dom, mamę i tatę.
Gdy człowiek zaufa Bożej Dziecinie, w ciemności żalu i gniewu nie zginie.
Mój kraj pogrążony był kiedyś w ciemności. Okrutna przemoc nie znała litości.
Myślałem - niemożliwe będzie przebaczenie.
A potem nastąpiło... Boże Narodzenie!
Dziecko z PDMD:
Czujemy tę moc! I mamy w tym udział, z Papieskim Dziełem dzieją się cuda.
Codzienna porcja owsianki w szkole, ołówek, zeszyt, koza w zagrodzie,
choć tu zaledwie grosze kosztuje, tam jest jak skarb, bo życie ratuje.
Szkoła w Burundi o kozę prosi, by mleko dzieciom mogła przynosić.
Dzieci o kozę zatroszczą się czule…
Składamy Bóg zapłać za każdą złotówkę wrzuconą do skarbonki. Dzięki złożonym ofiarom nasi rówieśnicy otrzymają niejedną kozę JJJ
Galeria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/262
s. Małgorzata Giel
PRACOWITY POCZĄTEK GRUDNIA
W ostatnich tygodniach wolontariusze z Klubu „W jedną stronę” mieli naprawdę dużo pracy.
W dniach 30 listopada - 1 grudnia nasi uczniowie uczestniczyli w corocznej zbiórce żywności organizowanej przez Bank Żywności i stowarzyszenie Eleos. Dzielni wolontariusze, z uśmiechem na twarzy, zachęcali kupujących do ofiarowania osobom najbardziej potrzebującym produktów żywnościowych. Dzięki dobroci i ofiarności ludzi dobrej woli udało się zebrać prawie 2 tony żywności.
Zakończyła się też akcja zbierania karmy dla kotów. Chcieliśmy w ten sposób wspomóc bezdomne zwierzaki na terenie naszego miasta. Dzięki zaangażowaniu dzieci i młodzieży zbiórkę należy zaliczyć do udanych. Zebraliśmy w sumie ponad
Jak co roku nasi wolontariusze razem ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Bielsku Podlaskim współorganizowali Mikołajki—imprezę o charakterze miejskim. W tym roku pogoda nas nie rozpieszczała. Jednak mimo deszczu i wiatru humory dopisywały. Nasi wolontariusze przebrani za postacie z bajek bawili najmłodszych bielszczan.
9 grudnia uczniowie z klubu zostali zaproszeni na wigilię organizowaną przez Polski Związek Niewidomych. Dzieli i młodzież pod kierunkiem s. Małgorzaty przygotowali część artystyczną. Były wzruszające wiersze i piękne polskie kolędy.
Galeria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/250
Agnieszka Jankowska
Andrzejki w Domu Pomocy Społecznej w Czerewkach
Tradycji stało się zadość! Jak zwykle w ostatnich dniach listopada wolontariusze z Klubu „W jedną stronę” pojechali do swoich „przyszywanych” babć i dziadków do Czerewek. Tam—oprócz zwykłych wizyt w pokojach—zorganizowali podopiecznym zabawę andrzejkową. Nie brakowało tańców i tradycyjnych wróżb, jak chociażby lanie wosku. Młodzież przeprowadziła też szereg konkursów. Była „randka w ciemno”, podczas której dziadek Edmund miał nie lada zadanie—wybrać swoją wybrankę serca. Postanowił, że będzie to pani Helena. Nasi dziadkowie wzięli też udział w „tańcu z balonami” oraz zabawie „ruchome krzesła”.
Podczas tej wizyty po raz pierwszy w Domu Pomocy Społecznej byli najmłodsi wolontariusze z klasy IV B. Dzieciom bardzo podobała się wspólna zabawa, w której niezwykle chętnie uczestniczyli. Uczniowie już zapowiedzieli, że chcą tam jeździć, aby zaprzyjaźnić się z mieszkańcami domu.
Ustaliliśmy też, że kolejna wizyta czeka nas 18 grudnia. Będzie to spotkanie opłatkowe i wspólne kolędowanie.
Galeria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/245
Agnieszka Jankowska
Akcja „Misyjny Opatrunek”
W naszej szkole, w ramach tygodnia misyjnego, została przeprowadzona akcja „Misyjny Opatrunek”. Pomoc skierowana jest do szpitali i przychodni prowadzonych przez misjonarki i misjonarzy werbistów w ubogich krajach Afryki i Azji, gdzie często brakuje najbardziej podstawowych materiałów medycznych.
Przez cały tydzień (od 22 do 26 października) zbieraliśmy materiały opatrunkowe. Dzielni wolontariusze każdego dnia przypominali o trwającej zbiórce, zachęcając do wsparcia. Naszą akcję wspierali również wychowawcy świetlicy szkolnej, gdzie uczniowie klas młodszych mogli zostawić przyniesione materiały opatrunkowe. Bandaż, plaster, gazik… to dla nas tak niewiele, a może komuś uratować życie.
Dziękujemy wszystkim wspierającym akcję za otwarte dłonie i dar serca.
Elżbieta Uziałło, Agnieszka Jankowska, s. Małgorzata Giel
Fotogaleria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/217
Do wyższych rzeczy stworzeni — koncert charytatywny na rzecz dzieci i młodzieży z Boliwii
Uczniowie z Klubu Wolontariuszy „W jedną stronę” oraz Koło Caritas z I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Bielsku Podlaskim uznali, że czas połączyć siły — sąsiedztwo przecież zobowiązuje. Kilka miesięcy temu wolontariusze oraz licealiści zadecydowali, że nadszedł czas, aby wspólnie zorganizować dużą akcję charytatywną. Postanowili, że pomogą dzieciom i młodzieży mieszkającej w Boliwii. Z kilku względów wybrano taki cel akcji. W boliwijskim Oruro znajduje się placówka prowadzona przez siostry Dominikanki Misjonarki Jezusa i Maryi. Siostra Gabriela Godzińska podczas wizyty w Szkole Podstawowej nr 5 opowiadała wolontariuszom o problemach mieszkańców Oruro. Poziom ubóstwa jest tam bardzo wysoki. Dzieciom brakuje podstawowych artykułów, rodzice często nie mają pracy, a pomoc państwa praktycznie nie istnieje. Przez kilka tygodni wolontariusze planowali, w jaki sposób mogą pomóc swoim rówieśnikom.
19 września — w święto patrona dzieci i młodzieży — św. Stanisława Kostki w bielskiej bazylice odbył się koncert charytatywny. Wolontariusze zaprezentowali boliwijski taniec i tradycyjny strój mieszkańców Ameryki Południowej. Całość uroczystości uświetnił występ Zespołu Karuzela pod opieką pani Justyny Porzezińskiej. Na koniec wolontariusze z koła Caritas razem z ks. Tomaszem Łapińskim kwestowali na rzecz dzieci z Oruro. Udało się zebrać 1017.90 zł. Po koncercie nadszedł czas na zasłużony odpoczynek. Było ognisko, kiełbaski i dobra muzyka…
Galeria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/199
Elżbieta Uziałło, Agnieszka Jankowska, s. Małgorzata Giel
Piknik Rodzinny
17 czerwca w godzinach popołudniowych, w ogrodach naszej bielskiej bazyliki odbył się "Piknik Rodzinny". Na uczestników czekało wiele atrakcji m.in: loteria fantowa, konkursy, domowe wypieki i pyszne kiełbaski z grila. Za poszczególne stanowiska odpowiedzialne były osoby z grup parafialnych, młodzieżowych i służb miejskich, które zostały zaproszone przez organizatorów. My również wzięliśmy udział w tym wydarzeniu. Nasze wolontariuszki umilały czas poprzez animację taneczną. Mimo wysokiej temperatury i bezchmurnego nieba, nie zabrakło chętnych do wspólnej zabawy. Hitem pikniku okazał się utwór "Chocolate choco choco".
Galeria:https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/190
Elżbieta Uziałło, Agnieszka Jankowska, s. Małgorzata Giel
Wycieczka w Bieszczady i do Lwowa
Klub Wolontariuszy „W jedną stronę” oraz kandydaci na wolontariuszy z klas V- VI udali się 5 czerwca na niezwykłą wycieczkę szlakiem Bieszczady – Lwów.
Cel naszej wyprawy był związany ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości, a Lwów od XIV wieku do II wojny światowej był miastem polskim. Ze względu na architekturę historycy mówią o bliźniaczych miastach: Krakowie i Lwowie.
Również w Polsce widzieliśmy miejsca związane z naszą skomplikowaną, ale piękną historią.
W Sanoku podziwialiśmy Park Etnograficzny, a dokładnie zabudowę XIX- wiecznego miasteczka, w którym mieszkali obok siebie Polacy, Łemkowie, Żydzi i Bojkowie. Urok domów prostych rzemieślników czy bogatego aptekarza, atmosfera dawnej Galicji bardzo działały na naszą wyobraźnię.
Nie byłaby to wycieczka w Bieszczady, gdybyśmy nie spróbowali trudnego spaceru grzbietem Połoniny Wetlińskiej. Ci, którzy dotarli do słynnej Chatki Puchatka, byli zachwyceni widokami polskich gór. W nagrodę pan Michał – nasz pilot – zorganizował bieszczadzkie ognisko pod wiatą.
We Lwowie – spotkanie z przemiłą panią Oksaną– absolwentką polonistyki i intensywne zwiedzanie, Zobaczyliśmy dawny Uniwersytet Jana Kazimierza, Bibliotekę Ossolineum, ulicę Grodecką, Akademicką, Piekarską, dzielnicę słynnych baciarów- Szczepcia i Tońcia, a także pomnik Adama Mickiewicza, Rynek z Czarną Kamienicą oraz obowiązkowo zwiedziliśmy Cmentarza Orląt Lwowskich.
Nasz wyjazd do Lwowa był też połączony z akcją charytatywną. Do świetlicy prowadzonej przez siostry Józefitki zawieźliśmy zebrane przez nas artykuły szkolne.
Ostatniego dnia wolontariusze z opiekunkami i pilotem– góralem z Bieszczad – odbyli niezapomnianą podróż Bieszczadzką Ciuchcią. Mogliśmy podziwiać góry i słuchać opowieści o Komańczy– ostatnim miejscu prawdziwego folkloru Bieszczad. Nocny powrót do domu uczestnicy umilali sobie śpiewem i tańcami w miejscach postoju autokaru.
Fotogaleria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/186
Elżbieta Uziałło, Agnieszka Jankowska
Dzień Babci i Dziadka w Czerewkach
22 stycznia- w pierwszy dzień ferii, gdy nasi rówieśnicy rozpoczęli zasłużony odpoczynek- my ruszyliśmy do Domu Pomocy Społecznej w Czerewkach. Nie mogło być inaczej. Musieliśmy odwiedzić naszych „przyszywanych” dziadków i babcie, by złożyć im życzenia w dniu ich święta. Często jesteśmy jedynymi „wnukami”, którzy pamiętają o nich.
Mieszkańcy DPS jak zwykle czekali z utęsknieniem na naszą wizytę. To ogromnie wzruszające, gdy wysiadamy z autokaru i widzimy twarze naszych podopiecznych w oknach „Czerewkowego Belwederu”.
Jak zwykle najwięcej gości miał pan Bogdan, gdyż tym razem odwiedziła go ekipa obecnych wolontariuszy, jak i absolwentów. Babcia Józia, pani Marysia, pani Alicja, babcia Teresa również doczekały się odwiedzin. Jakże różne są te nasze spotkania w pokojach z pensjonariuszami. Niekiedy słychać śmiech i opowiadanie dowcipów, innym razem płacz i niezwykle smutne historie z życia. Jednak wszystkie te nasze wizyty kończą się jednym takim samym pytaniem: Kiedy znowu nas odwiedzicie?
Galeria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/138
Elżbieta Uziałło, Agnieszka Jankowska
SPOTKANIE Z MISJONARKĄ
18 stycznia gościliśmy w naszej szkole s. Gabrielę Godzińską, Dominikankę Misjonarkę Jezusa i Maryi, która przez 8 lat pracowała w Boliwii, w Oruro. Siostra z entuzjazmem opowiadała nam o życiu Boliwijczyków. Przybliżyła nam ich kulturę, mentalność oraz problemy, z którymi się zmagają. Opowiedziała o pracy misyjnej sióstr dominikanek, które do dziś posługują w Oruro, w tamtejszej parafii oraz w świetlicy dziennego wsparcia dla dzieci. S. Gabriela przywiozła tradycyjny męski stój orureńczyka, który mogliśmy przymierzyć. Ukazując codzienne życie Indian, wskazywała nam, w jaki sposób jako wolontariusze możemy wspierać naszych rówieśników. Na koniec mogliśmy zadać pytania, które nurtowały nasze serca. Spotkanie z siostrą misjonarką na długo zostanie w naszej pamięci.
Galeria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/137
Elżbieta Uziałło, Agnieszka Jankowska
Kolędnicy misyjni
5 stycznia - w przeddzień uroczystości Objawienia Pańskiego - uczniowie należący do szkolnego wolontariatu podjęli trud kolędowania misyjnego w naszej szkole. Z radością i śpiewem na ustach wędrowali od sali do sali, dzieląc się nowiną o narodzeniu Pana z uczniami klas 1-3. W przedstawianej scence przybliżali problemy, z którymi zmagają się dzieci w Syrii i Libanie.
Dziecko z Syrii:
Zostańmy Jego misjonarzami, zanieśmy światu Dobrą Nowinę, kochając myślą, słowem i czynem. O dar pokoju prośmy usilnie, bo dzieciom w Syrii potrzebny pilnie. Kto je ochroni od ran i kul, pomoże wytrwać, uśmierzy ból? Bez domu, szkoły, mamy i taty z ranami w sercu jak wielki krater.
Maryja:
Na wielkie rany, wielkie problemy w Bożej miłości lekarstwo znajdziemy. Nie martw się dziecko, Bóg zna twe troski, zna miejsca, gdzie płoną miasta i wioski. Chce jak najszybciej przemówić czule do serc ściśniętych strachem i bólem….
Galeria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/136
Elżbieta Uziałło, Agnieszka Jankowska, s. Małgorzata Giel
Wszyscy byli szczęśliwi!!!
12 grudnia 2017 r. wolontariusze z Klubu „W jedną stronę” wraz z opiekunkami: Elżbietą Uziałło, Agnieszką Jankowską i s. Małgorzatą Giel uczestniczyli w bardzo wzruszającej uroczystości, a mianowicie spotkaniu świątecznym zorganizowanym w Szkole Podstawowej nr 3 im. J. Kostycewicza.
Gospodarzem spotkania była klasa III pani Elżbiety Nowackiej, w której uczy się niepełnosprawny Patryk. Jego koledzy z klasy oraz wolontariat ze Szkoły Podstawowej nr 5 zdobyli we wspólnej akcji fundusze na nowy wózek inwalidzki. Patryk i jego mama nie kryli wzruszenia. Podziękowali wszystkim, którzy pomogli mu w realizacji marzenia. Czekoladowy tor przypieczętował udaną akcję!
To nie koniec wspólnych działań wolontariuszy z obu szkół. Na początku ferii jedziemy razem do Domu Pomocy Społecznej w Czerewkach.
Galeria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/128
Elżbieta Uziałło, Agnieszka Jankowska
Maraton Pisania Listów
Yang Hua, Zhao Weiliang- prześladowani chrześcijanie w Chinach, grupa rdzennej ludności z Lency na terenie Hondurasu, Taner Kiliç z Turcji czy Clovis Razafimalala z Madagaskaru - to przykłady osób, w obronie których pisaliśmy listy.
Maraton Pisania Listów jest międzynarodowym wydarzeniem organizowanym przez Amnesty International. Maraton odbywa się co roku w weekend w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Dzięki Maratonowi upowszechniana jest wiedza na temat wolności i praw człowieka. Akcja opiera się na założeniu, że poszanowanie praw człowieka jest wspólną sprawą całego społeczeństwa. Listy piszemy w obronie tych osób, które za swoje poglądy polityczne lub wyznawaną religię są prześladowane, więzione, torturowane, a nawet zabijane.
W naszej szkole Maraton odbył się już po raz ósmy. W tym roku wzięło w nim udział 35 wolontariuszy. Jak co roku na Maratonie pojawił się również Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski Jarosław Borowski. Udało nam się napisać w sumie 960 listów. Zostaną one wysłane do ambasad tych państw, z których pochodzą bohaterowie naszych historii.
Galeria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/125
Elżbieta Uziałło, Agnieszka Jankowska
Mikołajki!
Mikołajki! Takie same, a jednak inne, gdyż tym razem 3 grudnia w niedzielę wolontariusze z klubu „W jedną stronę” bawili małych bielszczan w Amfiteatrze Bielskim. Było magicznie, wesoło, chociaż dosyć zimno. Nikt jednak nie narzekał. Kilka godzin zabawy pokazującej, że los niepełnosprawnych nie jest nam obojętny. Przypominamy- mikołajki dla najmłodszych to impreza integracyjna organizowana przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Bielsku Podlaskim. Przyświeca jej motto: Niepełnosprawni są wśród nas! Występ domowników z ŚDS był bardzo wzruszający. Za rok znowu tu będziemy.
Fotogaleria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/121
Elżbieta Uziałło, Agnieszka Jankowska
Pracowity weekend
1 i 2 grudnia wolontariusze wspólnie z Ośrodkiem Miłosierdzia Eleos włączyli się w świąteczną zbiórkę żywności. To akcja Banku Żywności organizowana w całej Polsce. Nasi uczniowie w pięciu bielskich sklepach zachęcali klientów do wsparcia tego pięknego dzieła. Mieszkańcy miasta okazali się niezwykle szczodrzy. Zebraliśmy w sumie
Galeria:https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/120
Elżbieta Uziałło, Agnieszka Jankowska
Andrzejki
29 listopada ponad trzydziestoosobowa grupa wolontariuszy z Klubu „W jedną stronę" wraz z opiekunkami zawitała w kolorowych i bajecznych strojach do mieszkańców DPS w Czerewkach. Babcie i dziadkowie (nasi podopieczni i przyjaciele) czekali z utęsknieniem. Oprócz tradycyjnych wizyt w pokojach, zorganizowaliśmy mieszkańcom domu wspaniałą zabawę andrzejkową. Były ekscytujące konkursy z nagrodami, tradycyjne lanie wosku, wróżby, tańce, a na koniec wybór króla i królowej balu. Ten zaszczytny tytuł połączony ze smakowitą nagrodą (kosz pełen swojskiej kiełbasy, pachnącego chleba i chrzanu) przypadł w tym roku panu Bogdanowi i pani Alicji. Byliśmy dumni z naszych "dziadków" i "babć"- świetnie wypadli w konkursach i wspólnej zabawie. Za rok zorganizujemy jeszcze lepsze andrzejki.
Galeria:https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/119
Elżbieta Uziałło, Agnieszka Jankowska
Wolontariat przystępuje do programu grantowego!
Karolina Masłowska, absolwentka Gimnazjum nr 1 im. Niepodległości Polski, stypendystka ogólnopolskiej Fundacji ETC „Marzenie o Nauce” zgłosiła wolontariat „W jedną stronę” do programu grantowego „Edukacja Inspiracja”. Program kierowany jest do wybranych i aktywnych nauczycieli z małych miejscowości (do 30 tys. mieszkańców), którzy w życiu uczniów odegrali rolę inspiratora i zachęcili do działania. Karolina przez trzy lata była bardzo aktywną, oddaną pracy społecznej wolontariuszką. Dziś to ona dziękuje Klubowi Wolontariuszy „W jedną stronę”, zgłaszając go do pilotażowej edycji programu „Edukacja Inspiracja”. To kolejny dowód na to, że „dobro powraca”.
Galeria:https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/108
Elżbieta Uziałło, Agnieszka Jankowska
139 kilo nadziei na przeżycie chłodów
Po intensywnej miesięcznej akcji zbierania karmy wśród uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 im. Szarych Szeregów chcemy zakomunikować nasz SUKCES! Bielskie koty-bezdomniaki otrzymały
- A jesienie na Podlasiu potrafią być srogie – przyznaje patron naszej akcji E.U.Geniusz Kotzisław, który namawiał nas do zaangażowania w zbiórkę na przygotowanych plakatach. – Sam tego nie pamiętam, bo jestem zbyt młody, ale mama mi opowiadała, że jesień i zima to smutne chwile. Wspominała: „Z nieba pada śnieg na mokry koci grzbiecik, wieje zimny wiatr i bardzo marzną łapki. Wtedy dobrze wiesz, ile wart jest kotlecik i jak tęskni się do miłej, ciepłej chatki.”
Wspólnie z kotem E.U.Geniuszem dziękujemy wszystkim za pomoc: darczyńcom – za wrażliwe serduszka, nauczycielom – za wyrozumiałość, gdy podczas ogłoszeń przeszkadzaliśmy im w lekcjach, dyrekcji – za to, że zgodziła się na przeprowadzenie akcji. I obiecujemy, że to nie koniec! Niedługo znowu postaramy się pomóc sierściuchom i na pewno poprosimy Was o udział w naszej akcji.
Galeria:https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/107
Elżbieta Uziałło, Agnieszka Jankowska
„Kup Pan szczotkę”
W naszej szkole, w ramach tygodnia misyjnego, została przeprowadzona akcja „Kup Pan szczotkę”. Pomoc skierowana jest do dzieci z Kamerunu, którzy uczęszczają do szkół prowadzanych przez misjonarzy. Dla kameruńskich uczniów posiadanie własnej szczoteczki jest wyróżnieniem i luksusem, na który nie każdy może sobie pozwolić.
Przez cały tydzień (od 23 do 27 października) zbieraliśmy szczoteczki i pasty do zębów. Dzielni wolontariusze każdego dnia przypominali o trwającej zbiórce, zachęcając do wsparcia rówieśników w Afryce. Wędrująca korytarzem „mega szczoteczka” z okazyjnym pudełkiem oraz śpiew piosenki „Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda…” były czytelnym znakiem dla wszystkich.
Dziękujemy wszystkim wspierającym akcję za otwarte dłonie i dar serca.
s. Małgorzata Giel
Galeria:https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/99
zdjęcia: Agnieszka Jankowska
Spotkanie z podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej w Czerewkach
Wyjątkowy wyjazd do Domu Pomocy Społecznej w Czerewkach! Pojechaliśmy bardzo dużą grupą- byli uczniowie z gimnazjum, z VI i VII klasy. Byli też licealiści, którzy nie chcieli zostawić swoich „przyszywanych” babć i dziadków.
Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej czekali na nas w swoich pokojach. Jak zawsze wszyscy mocno przeżyli tę wizytę. Po raz pierwszy pojechała z nami nowa opiekunka wolontariatu- s. Małgorzata. Zaplanowaliśmy już kolejne odwiedziny. Tym razem będą one połączone z zabawą andrzejkową.
Galeria:https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/96
Elżbieta Uziałło, Agnieszka Jankowska
Warsztaty dla uczestników programu Erasmus +
20 października wolontariusze z Klubu „W jedną stronę” przygotowali bardzo ciekawe zajęcia dla grupy nauczycieli w ramach programu Erasmus +. Uczniowie pokazali, czym się zajmują, jak pracują na rzecz innych oraz poinformowali, dlaczego lubią przychodzić do swojej szkoły. Były momenty wesołe i wzruszające, była wspólna zabawa, oglądanie filmu o pracy szkolnego wolontariatu oraz degustacja ciast pieczonych przez młodzież.
Galeria:https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/95
Elżbieta Uziałło, Agnieszka Jankowska
Dwunogi wspierają czworołapych.
Zupełnie nowa akcja Klubu Wolontariuszy „W jedną stronę”. Zbieraliśmy już karmę dla piesków do naszych okolicznych schronisk, a tym razem będziemy pomagać bielskim bezdomnym kotkom. Rozpoczęliśmy zbiórkę karmy suchej i mokrej dla mruczków. Zachęcamy wszystkich do wspierania naszej akcji. Jeśli chcesz włączyć się w pomoc, przynieś kocie jedzonko do sali numer 16.
Elżbieta Uziałło, Agnieszka Jankowska
Akcja dla „Ciapka”
Wspólnie z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 3 z DNJB w Bielsku Podlaskim zorganizowaliśmy zbiórkę karmy dla naszych czworonożnych przyjaciół ze Schroniska „Ciapek” w Hajnówce. Przez dwa tygodnie każdy chętny uczeń mógł przynieść puszkę lub suchą karmę dla bezdomnych i niechcianych piesków z Ciapka. Zebraliśmy tego pokaźną ilość i 11 października zawieźliśmy do schroniska.
Elżbieta Uziałło, Agnieszka Jankowska
Inicjatywa Społeczna Roku
W poniedziałek (02.10.2017 r.) odbyło się podsumowanie konkursu Inicjatywa Społeczna Roku w sali kolegialnej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku.
W spotkaniu uczestniczyli oraz wręczali nagrody: posłanka na Sejm RP Bernadeta Krynicka, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Spotkaniu przewodniczył Tomasz Madras – pełnomocnik wojewody podlaskiego ds. społeczeństwa obywatelskiego.
Celem konkursu jest promowanie działań organizacji pozarządowych z województwa podlaskiego, które swoimi inicjatywami aktywizują społeczność lokalną, organizują przedsięwzięcia z myślą o najbliższym otoczeniu, promują zasady współżycia społecznego i przyczyniają się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Inicjatywy biorące udział w konkursie zgłaszały same organizacje pozarządowe, samorządy oraz osoby prywatne.
W kategorii Edukacja i sport wyróżnienie otrzymał za swoją działalność Klub Wolontariuszy „W jedną stronę” z Gimnazjum nr 1 im. Niepodległości Polski w Bielsku Podlaskim.
Fotogaleria:https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/87
Elżbieta Uziałło, Agnieszka Jankowska