Projekt Erasmus + „ART - ICT - ICT HOPE ADVENTURE” jest realizowany przez Szkołę Podstawową nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim w terminie od 1.09.2020 do 31.08 2022.
Szkoły partnerskie
1. CEIP DOCTOR GREGORIO CHIL Y NARANJO - Velarde 43 - Hiszpania
2. SU 'Sv.Sv.Kiril i Metodij' - Burgas -Bułgaria
3. Instituto Comprensivo 47o Santa Monti - Napoli - Włochy
4. Jaunjelgavas vidusskola - Jaunjelgava - Łotwa
5. Bedriye Bileydi IIkokulu- Antalya - Turcja
Od nowego roku szkolnego Szkoła Podstawowa nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim realizuje w latach 2020/2022 europejski projekt szkół Erasmus+, którego nadrzędnym celem i priorytetem jest szeroka promocja sztuki krajów partnerskich, ich tradycji, zwyczajów oraz technologii informatyczno-komunikacyjnej. Tytuł projektu "ART - ICT - ICT HOPE ADVENTURE" nawiązuje do kreatywnego łączenia sztuki i technologii informacyjno-komunikacyjnych. Uczniowie wraz z nauczycielami będą mieli okazję się uczyć i doświadczać, w jaki sposób technologia rozwija naszą kreatywność i ciekawość swiata. Staje się przygodą.
CELE PROJEKTU:
Głównym celem tego projektu jest rozbudzanie świadomości kulturowej i kreatywności uczniów poprzez:
- poznawanie kultur krajów biorących udział w projekcie: hiszpańskiej,łotewskiej, tureckiej, włoskiej, bułgarskiej oraz poszerzanie wiedzy na temat kultury własnego kraju – Polski;
- bezpośredni kontakt ze sztuką, architekturą, literaturą;
- tworzenie własnych prac plastycznych, utworów muzycznych, układów tanecznych, dramy inspirowanych twórczością wybitnych twórców europejskich;
- zastosowanie technologii informacyjnej w efektywnym komunikowaniu się ze szkołami europejskimi;
- rozwijanie umiejętności współpracy i współdziałania ponad granicami;
- rozwijanie postawy tolerancji wobec innych kultur.
EFEKTY NASZEJ PRACY ZNAJDZIESZ TU:
https://twinspace.etwinning.net/102495/home
Artykuły odzwierciedlają opinię ich autora.
KE nie jest odpowiedzialna za sposób wykorzystania zawartych w nich informacji.
WIZYTA W TURCJI
W dniach 04 - 11 czerwca 2022 r. panie – Beata Lenartowicz, Iwona Kołos i Agnieszka Jankowska oraz uczniowie – Pola Murawska, Marika Szymańska, Paula Przychodzień i Wojciech Rzepniewski ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Bielsku Podlaskim uczestniczyli w międzynarodowym spotkaniu partnerów projektu „ART-ICT-ICT HOPE ADVENTURE” w ramach programu Erasmus+.
Spotkanie odbyło się w Antalyi położonej w południowej, malowniczej części Turcji. Nauczyciele i uczniowie z Łotwy, Turcji i Polski zebrali się, by uczestniczyć w warsztatach studyjnych, poznać kulturę i sztukę Turcji, doskonalić umiejętności TIK . W ramach kilkudniowego programu spotkania znalazły się warsztaty komputerowe, które okazały się cennym doświadczeniem informatyczno-dydaktycznym. Zdobyta wiedza zostanie dynamicznie wdrożona w pracy w polskiej szkole. Ponadto nauczyciele i uczniowie uczestniczyli w warsztatach muzycznych, tanecznych, plastycznych podczas których poznali nowe techniki malarskie, rękodzielnicze oraz tradycyjne tańce i piosenki tureckie a podczas zajęć sportowych uczyli się gier i zabaw popularnych w szkole goszczącej.
Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać bogactwo kulturowe Turcji. Był czas na zwiedzanie muzeów, na podziwianie architektury Antalyi, rejs statkiem oraz przejażdżkę gondolą górską. Uczniowie i nauczyciele tureckiej szkoły mieli okazję poznać atrakcje Bielska Podlaskiego dzięki materiałom promującym miasto, które zostały udostępnione przez pana Jarosława Borowskiego, Burmistrza Miasta, a wręczone Burmistrzowi Antalyi oraz przewodniczącemu sekcji oświatowej w Instytucie Nauki i Techniki.
Na koniec dokonano podsumowania dotychczasowej pracy nad projektem projektu „ART-ICT-ICT HOPE ADVENTURE” programu Erasmus+. Wszyscy uczestnicy projektu byli zgodni co do faktu, że spotkanie to było cennym doświadczeniem edukacyjnym, doskonałą okazją do komunikowania się z rówieśnikami w języku angielskim i zawierania przyjaźni. Bliskie spotkania z turecką kulturą i historią pozostawiły niezapomniane wrażenia. Zadeklarowano chęć dalszej współpracy w programie Erasmus+.
Beata Lenartowicz
WIZYTA GOŚCI W SP5
W dniach 09.05 - 13.05.2022 r. w Bielsku Podlaskim odbyło się spotkanie partnerów projektu ART.-ICT-ICT HOPE ADVENTURE ramach programu Erasmus+. W zlocie uczestniczyli koordynatorzy, nauczyciele oraz uczniowie z Hiszpanii, Turcji i Łotwy.
Była to już piąta wizyta partnerska przedstawicieli szkół. Gospodarze spotkania: dyrektor szkoły pan Mateusz Sadowski, koordynator projektu pani Beata Lenartowicz, nauczyciele i uczniowie bielskiej „piątki”, zapewnili wspaniałe wrażenia gościom i przyczynili się do tego, by cele projektu zostały zrealizowane, a uczestnicy spotkania wrócili do swoich szkół zasobni w nowe doświadczenia.
W pierwszym dniu goście poznawali urokliwe miejsca naszej stolicy, takie jak: Stare Miasto, Pałac Kultury i Nauki czy ogród na dachu biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego - najstarszy taki ogród botaniczny w kraju.
Kolejny dzień - 10 maja 2022r. - rozpoczęliśmy zwiedzaniem szkoły. Odbyły się pierwsze warsztaty z robotyki. Następnie nauczyciele i uczniowie partnerskich szkół wzięli udział w warsztatach w Ziołowym Zakątku - poznawali tajniki przygotowania herbat ziołowych. Dzień zakończył się wizytą na pływalni Wodnik.
Trzeci dzień spotkania poświęcony był prezentacjom artystycznym pod hasłem „Wiwat Maj, 3 Maj!”. Goście mieli okazję poznać historię najbardziej postępowej konstytucji XVIII wieku. Następnie odbyło się spotkanie z Burmistrzem Miasta panem Jarosławem Borowskim. Kolejnym punktem programu były warsztaty w muzeum w ratuszu pod hasłem „Kwiatami malowane”. Po południu odbyły się warsztaty z robotyki „My I-Teacher Robot” w SP5. Zwiedzano też Bazylikę Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Mikołaja.
W następnym dniu wizyty uczniowie i nauczyciele ze szkół europejskich odwiedzili rezerwat żubrów w Białowieży. Po południu odbył się koncert w Bielskim Domu Kultury. Goście podziwiali talenty muzyczne, taneczne i malarskie młodych bielszczan. Na scenie wystąpił Fart i Karuzela pod opieką artystyczną pani Justyny Porzezińskiej oraz Podlaskie Kukułki pod okiem pani Magdaleny Sokólskiej. Dzień zakończył się warsztatami z kodowania i grą na Boomhackers.
W piątek 13 maja uczniowie i nauczyciele ze szkół partnerskich zgłębiali kulturę i historię Podlasia. Odwiedzili katedrę w Drohiczynie, a z tarasu widokowego na górze zamkowej podziwiali piękno tego historycznego miasta rozciągającego się wzdłuż rzeki Bug. Kolejną atrakcją była wizyta na Świętej Górze Grabarce oraz rzut okiem na odkrywkową kopalnię kredy w Mielniku. Popołudnie upłynęło pod znakiem podsumowań, ewaluacji i wniosków. Dyrektorzy i koordynatorzy spotkania zgodnie stwierdzili, że udział w tym przedsięwzięciu był doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy na temat robotyki i kodowania, zdobycia nowych umiejętności, wymiany doświadczeń oraz zawarcia długotrwałych przyjaźni.
Beata Lenartowicz
WIZYTA NA ŁOTWIE
W dniach 25 kwietnia - 30 kwietnia 2022 r. nauczyciele: pani Beata Lenartowicz, pani Barbara Szulc i pan Robert Car oraz uczniowie: Zofia Daniluk, Lena Żero, Gabriela Paluszkiewicz, Oskar Zajączkowski i Julian Bazyluk ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Bielsku Podlaskim uczestniczyli w międzynarodowym spotkaniu partnerów projektu „ART.-ICT-ICT HOPE ADVENTURE” w ramach programu Erasmus+.
Spotkanie odbyło się w miejscowości Jaungieljava na Łotwie. Nauczyciele i uczniowie z Hiszpanii, Turcji i Polski zebrali się, by uczestniczyć w warsztatach studyjnych, poznać kulturę i sztukę Łotwy. Uczniowie szkoły łotewskiej zaprezentowali tradycyjne tańce w strojach ludowych. W ramach kilkudniowego programu spotkania znalazły się również warsztaty z robotyki, które okazały się cennym doświadczeniem informatyczno-dydaktycznym. Uczestnicy spotkania brali też udział w warsztatach technicznych, tanecznych i zajęciach sportowych. Punktem kulminacyjnym spotkania był koncert multimedialny pod hasłem „Wake up spring” w wykonaniu wszystkich szkół partnerskich. Polscy uczniowie zaprezentowali wkład słowno-muzyczny, który spotkał się z ogromnym aplauzem widzów.
Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać bogactwo kulturowe Łotwy. Był czas na zwiedzanie muzeów i galerii sztuki, na podziwianie architektury Jaungieliavy i Rygi. Dodatkową atrakcją spotkania był rej po rzece Dźwina. Uczniowie i nauczyciele łotewskiej szkoły mieli okazję poznać osobliwości Bielska Podlaskiego dzięki materiałom promującym miasto, które zostały udostępnione przez pana Jarosława Borowskiego - Burmistrza Miasta, a wręczone włodarzom miasta Jaungieljava i dyrekcji szkoły podczas spotkania.
Wszyscy uczestnicy projektu byli zgodni co do faktu, że spotkanie to było cennym doświadczeniem, a bliskie spotkania z łotewską kulturą i historią pozostawiły niezapomniane wrażenia. Zadeklarowano chęć dalszej współpracy w programie Erasmus+.
Beata Lenartowicz
UCZNIOWIE BIELSKIEJ "PIĄTKI" WE WŁOSZECH
W dniach 27.03.-30.03.2022 partnerzy projektu Erasmus+ ART-ICT-ICT HOPE ADVENTURE spotkali się w Szkole ICS 47° "Sarria-Monti" di Napoli w miejscowości Neapol we Włoszech. W spotkaniu wzięło udział 5 uczniów: Małgorzata Demianiuk, Michalina Demianiuk, Karolina Rzepniewska, Michał Orzechowski i Alan Bobel oraz 3 nauczycielki: pani Beata Lenartowicz, pani Marzena Rzepniewska i pani Joanna Siemieniuk. Wizyta ta była efektem zacieśniania współpracy między pięcioma szkołami europejskimi z Turcji, Hiszpanii, Łotwy, Włoch i Polski przy realizacji projektu propagującego sztukę i kreatywność oraz technologie informacyjno komunikacyjne.
Bardzo ważnym elementem spotkania była wymiana doświadczeń, wzajemne uczenie się, nabywanie nowych umiejętności. W tym czasie uczniowie poznali szkołę, uczestniczyli w zajęciach kulinarnych, krawieckich i warsztatach komputerowych i robotyki oraz nauczyli się tradycyjnego tańca włoskiego. Dobrą lekcją historii była zaś wizyta w National Railway Museum of Petrarca, gdzie uczniowie podziwiali wystawę maszyn parowych i kolei żelaznych. Uczniowie mieli wspaniałą okazję do porozumiewania się w języku angielskim. Mogli wykorzystać swoje umiejętności w praktyce.
Uczestnicy spotkania zgłębiali kulturę i historię południowego regionu Włoch. Tętniące życiem miasto Neapol, z którego pochodzi pizza, zahipnotyzowało uczestników projektu wspaniałymi widokami na Zatokę Neapolitańską, Zobaczyli wiele interesujących zabytków min. kościół położony przy Piazza del Plebiscito. Odkrywali piękno wybrzeża Amalfi podczas wyprawy do Sorrento. Spacerując wąskimi uliczkami tego miasteczka podziwiali malownicze krajobrazy. Zachwycili się archeologicznymi skarbami Pompei i majestatycznym ciągle nieprzewidywalnym Wezuwiuszem.
Na ręce Prezydenta Miasta Neapol, dyrekcji szkoły oraz koordynatorom projektu szkoły włoskiej polscy nauczyciele i uczniowie wręczyli prezent - album i grafikę o Bielsku Podlaskim przekazane przez Burmistrza Bielska Podlaskiego pana Jarosława Borowskiego.
Beata Lenartowicz
WIZYTA W LAS PALMAS, GRAN CANARIA
W dniach 20.02-27.02.2022 r. w Las Palmas, Gran Canaria odbyło się spotkanie partnerów projektu „ART.-ICT-ICT HOPE ADVENTURE” w ramach programu Erasmus+. W zlocie uczestniczyli koordynatorzy, nauczyciele wspierający i uczniowie szkół podstawowych z Polski, Łotwy, Bułgarii i Turcji. Szkołę Podstawową nr 5 im. Szarych Szeregów reprezentowali: koordynator projektu - p. Beata Lenartowicz, nauczyciele - p. Bożena Oleszko, p. Małgorzata Filim oraz uczennice: Dominika Bazyluk, Michalina Demianiuk, Małgorzata Demianiuk, Julia Miłkowska, Maja Molska i Lena Żero .
Była to druga wizyta partnerska przedstawicieli szkół. Hiszpański koordynator p. Jose Luis Real Valcarcel zapewnił znakomitą opiekę, rozrywkę i zajęcia edukacyjne 40 uczestnikom spotkania. Następnie odbyło się spotkanie kontaktowe, na którym przedstawiono program spotkania oraz dokonano bilansu dotychczasowych działań.
21. lutego 2020r. uczniowie szkoły podstawowej w Tedle przywitali gości programem artystycznym i tradycyjnymi smakołykami. Zaprezentowano narodowe tańce hiszpańskie przy akompaniamencie kapeli ludowej z Gran Canaria. Kolejnym punktem programu były warsztaty plastyczne i muzyczne oraz zajęcia sportowe. Uczniowie aktywnie zaangażowali się w pracę w międzynarodowych grupach. Odbyło się również spotkanie z Burmistrzem Miasta Telde.
Kolejne dni to przede wszystkim poznawanie bogactwa kulturowego i przyrodniczego Grand Canaria. Uczniowie i nauczyciele ze szkół europejskich obejrzeli spektakl multimedialny na deskach teatru Cicca w wykonaniu młodych artystów z Gran Canaria. Kolejnym punktem programu była wizyta w Canarian Museum oraz parku Telmo. Odbyły się wyjazdy do urokliwych miasteczek Teror, oraz Tejeda położonego wysoko w górach w pobliżu parku krajobrazowego. Spotkanie zakończyło się festiwalem kultury europejskiej, podczas którego prezentowano tradycyjne tańce bułgarskie, serbskie, rumuńskie, łotewskie, tureckie, hiszpańskie i polskie.
Spotkanie grup kontaktowych Erasmus+ w Las Palmas stworzyło możliwość pogłębienia komunikowania się w języku angielskim, przeżywania wspólnych doznań artystycznych i kulturowych. Dostarczyło uczestnikom dużą dawkę pozytywnej energii służącej podejmowaniu kolejnych kreatywnych działań w partnerskich szkołach.
Beata Lenartowicz
Wyróżnienie dla „Piątki”!
Już po raz siódmy Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji nagrodziła uczestników ogólnopolskiego konkursu Selfie+. W tym roku odbył się pod hasłem „Edukacja w obiektywie!”.
Z ogromną radością i dumą informujemy, że uczniowie kl. 7b i 7c członkowie klubu eTwining pod kierunkiem pani Beaty Lenartowicz ze Szkoły Podstawowej nr 5 otrzymali wyróżnienie w kategorii Wartości europejskie w nowej perspektywie - Cyfrowy świat.
Laureatów konkursu ogłoszono podczas IX edycji Ogólnopolskiego Dnia Informacyjnego, który odbył się 13 stycznia 2022r w formule online.
Ogólnopolski Dzień Informacyjny 2022 rozpoczął się od wystąpień gości honorowych, takich jak: dr hab. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności oraz Witold Naturski, p.o. dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
W tegorocznej edycji konkursu poprzez platformę Selfie+ zgłoszonych zostało 216 zdjęć, z czego wyłoniono 9 laureatów i 13 wyróżnień. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!
Relacja z rozdania nagród: https://www.youtube.com/watch?v=ZqW8cQpsaso
Zdjęcie: https://selfieplus.frse.org.pl/page/7/
Więcej: https://www.frse.org.pl/aktualnosci/nagrody-w-konkursie-selfie-przyznane
Beata Lenartowicz
WIZYTA W TURCJI
W dniach 08 stycznia - 15 stycznia 2022 r. panie- Beata Lenartowicz, Maria Duniec, Iwona Kołos i Zofia Wypychowska ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Bielsku Podlaskim uczestniczyły w międzynarodowym spotkaniu partnerów projektu „ART.-ICT-ICT HOPE ADVENTURE” w ramach programu Erasmus+.
Spotkanie odbyło się w Antalyi położonej w południowej, malowniczej części Turcji. Nauczyciele z czterech krajów: Hiszpanii, Łotwy, Turcji i Polski zebrali się, by uczestniczyć w warsztatach studyjnych, poznać kulturę i sztukę Turcji, doskonalić umiejętności TIK oraz dokonać ewaluacji projektu po pierwszym roku współpracy. W ramach kilkudniowego programu spotkania znalazły się warsztaty komputerowe, które okazały się cennym doświadczeniem informatyczno-dydaktycznym. Zdobyta wiedza zostanie dynamicznie wdrożona w pracy w polskiej szkole. Ponadto nauczyciele uczestniczyli w warsztatach plastycznych, podczas których poznali nowe techniki malarskie i rękodzielnicze.
Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać bogactwo kulturowe Turcji. Był czas na zwiedzanie muzeów i galerii sztuki, na podziwianie architektury Antalyi. Uczniowie i nauczyciele tureckiej szkoły mieli okazję poznać osobliwości Bielska Podlaskiego dzięki materiałom promującym miasto, które zostały udostępnione przez pana Jarosława Borowskiego, Burmistrza Miasta, a wręczone Gospodarzom podczas spotkania.
Na koniec dokonano podsumowania dotychczasowej pracy nad projektem projektu „ART.-ICT-ICT HOPE ADVENTURE” programu Erasmus+. Podczas pierwszego roku pracy, dzieci ze szkól zaangażowanych w realizację projektu, doskonaliły znajomość języka angielskiego oraz umiejętności informatyczne. Powstało wiele prezentacji, filmów ukazujących kulturę, tradycje i dziedzictwo kulturowe państw zintegrowanych w projekcie oraz wykonano prace plastyczne i grafiki komputerowe jako efekt warsztatów ICT.
Wszyscy uczestnicy projektu byli zgodni co do faktu, że spotkanie to było cennym doświadczeniem mimo ogromnych trudności i obostrzeń związanych z pandemią COVID. Bliskie spotkania z turecką kulturą i historią pozostawiły niezapomniane wrażenia. Zadeklarowano chęć dalszej współpracy w programie Erasmus+.
Beata Lenartowicz