SkriKit
W dniu 20.11.2023 r uczniowie klasy III a tworzyli konstrukcję z klocków SkriKit zakupionych w ramach programu ,,Laboratoria Przyszłości‘’. Wszyscy doskonale się bawili i jednocześnie rozwijali umiejętności manualne, twórcze myślenie, wyobraźnię przestrzenną oraz współpracę w grupie. Uczniowie konstruowali psa – jako najwierniejszego przyjaciela człowieka.
Zajęcia były bardzo atrakcyjne.
Prowadzenie zajęć Emilia Gruszewska
Pokaz robotów podczas DNIA OTWARTEGO SZKOŁY
Podczas pokazu na Dniu Otwartym nauczyciele wraz z swoimi podopiecznymi: Mileną Jabłońską, Gabrielem Czechem, Antkiem Prześniakiem, Frankiem Grodzkim oraz Dominikiem Kamieńskim prezentowali robotyczne wyposażenie pracowni informatycznej. Przedmiotem pokazu był Skribot, czyli robot edukacyjny do nauki programowania i projektowania. Skribot to część całego „Laboratorium edukacyjnego SriLab”.
Uczniowie zaprezentowali programy bloczkowe wykonywane przez roboty, uruchamiane z aplikacji Skriapp na tablecie: m.in. „robotyczny taniec”, „zachowaj dystans”, „podążaj za ręką”.
Szczególną atrakcją pokazu były swoiste zawody rozegrane między czterema robotami sterowanymi ze Skriapp na tabletach uczniów. Zadaniem było dojechać jako pierwszy do ustawionej na środku puszki po napoju, chwycić opuszczonym chwytakiem, podnieść, dowieźć na wyznaczone miejsce i postawić tak, by nie upadła. Oczywiście, roboty przeszkadzały sobie wzajemnie. Zabawy było co nie miara. Emocji też. (Obiecaliśmy sobie rozegrać taki mecz z podziałem na 2 drużyny).
Zaprezentowana została też wystawka projektów robotycznych powstałych na zajęciach pozalekcyjnych LAB3D, konstruowanych z klocków SkriKit.
LAB3D
LAB3D – to nazwa zajęć pozalekcyjnych w SP5, podczas których wykorzystywano elementy „Laboratorium edukacyjnego SkriLab” pozyskanego w ramach Laboratoriów Przyszłości. SkriLab łączy pracownię druku 3D, robotyki oraz informatyki.
Podczas zajęć uczniowie korzystali z platformy Skrimarket. A więc pierwsze projekty modeli 3D powstawały w programie Playground.
Wyższy poziom nauki modelowania 3D dostępny był na platformie Tinkercad. Każdy uczeń, poprzez indywidualną rejestrację konta, otrzymał dostęp do kursu modelowania 3D, własnej biblioteki modeli i interfejsu programu wyposażonego w narzędzia.
Za pomocą Skribot Creatora projektowane były wirtualnie roboty, aby następnie konstruować je z klocków SkriKit.
Skrikit to nie tylko zabawa. Trzeba było pomyśleć nad konstrukcjami. Powstawały niezwykłe pojazdy i obiekty „robotycznego świata”.
Skrimarket to także biblioteka modeli 3D gotowych do wydruku. Oprócz tego uzyskaliśmy dostęp do bogatej bazy edukacyjnej Akademii Skriware wspierającej SkriLab.
Stamtąd pochodzi część wiedzy na temat obsługi naszej drukarki Zortrax M200 Plus. Zajęcia dotyczyły „wymiany filamentu”, przygotowania modelu w slicerze, konfiguracji druku, uruchamiania oraz odzyskiwania wydruku, i czyszczenia drukarki.
Pierwsze wydruki dotyczyły głównie brakujących elementów naszych konstrukcji SkriKit. Modele tych elementów czekały w bibliotece Skrimarket.
Zajęcia pozalekcyjne wzbogacone zostały dodatkowo zestawami robota Abilix Krypton 6. To robot o zaawansowanych możliwościach technicznych. Mnóstwo drobnych elementów i skomplikowanych czujników. A najważniejsze było opanowanie połączenia „gadającego” sterownika z internetem.
Po opanowaniu niezbędnych podstaw zaczęliśmy od prostej konstrukcji robota Explorer One. To niewielki pojazd służący do nauki programowania silnika, ruchu kół, skrętów i jazdy po prostej.
Programowanie ruchu w linii prostej i skrętów robota Explorer One to dopiero początek zabawy i nauki.
Zajęcia koła matematycznego z wykorzystaniem okularów VR
25 kwietnia przeprowadzono pierwsze, wprowadzające zajęcia z uczniami klasy 6b w ramach koła matematycznego z zastosowaniem okularów do wirtualnej rzeczywistości ClassVR model: CVR-255-64. Podczas nich nauczono się podstawowych zasad ich użytkowania oraz obejrzano następujące prezentacje: wulkan islandzki, Londyn, Wielki Mur Chiński, Amsterdam, grobowiec Ramzesa VI.
Zajęcia koła fotograficznego
Dzięki sprzętowi, który pozyskaliśmy w ramach programu „Laboratoria przyszłości” uczniowie mogą pełniej rozwijać swoje zainteresowania oraz działać na potrzeby szkolnej społeczności. Mają możliwość korzystania z dobrej jakości aparatu fotograficznego wraz z podstawowym osprzętem. Lampa oświetleniowa rozjaśnia cienie, statyw utrzymuje obiektyw w bezruchu, a wysokiej rozdzielczości matryca zapisuje wspaniałe fotografie. Gimbal Ronin sprawia, że ujęcia filmowe są płynne i dynamiczne. Dużym, ale jednocześnie ciekawym wyzwaniem jest praca w programie Pinnacle Studio 25, w którym powstają filmy o różnych wydarzeniach z życia szkoły.
Zajęcia koła chemicznego z wykorzystaniem okularów VR
W grudniu podczas koła chemicznego przeprowadzono zajęcia z zastosowaniem okularów do wirtualnej rzeczywistości ClassVR model: CVR-255-64. Podczas nich uczniowie mogli obserwować strukturę trójwymiarowego atomu według różnych modeli (Bohra, Rutherforda, Thomsona, Schrodingera, Daltona). Uczestnicy zajęć obejrzeli również budowę odmian alotropowych węgla: grafitu, diamentu, fulerenów – C70 i C540 oraz nanorurkę węglową.