Projekt Erasmus + “Art@creativity.eu” jest realizowany przez Szkołę Podstawową nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim w terminie od 1.09.2015 r. do 31.08. 2018 r.
Szkoły partnerskie
1. Didaxis Cooperativa de Ensino CRL - Vila Nova Famalicao - Portugalia
2. Dimotiko Scholeio Frenarou - Ammochostos -Cypr
3. Instituto Comprensivo Statale, Mira 2 - Oriago di Mira Venice - Włochy
4. Tetarto Demotiko Scoleio Glyfados - Athens - Grecja
5. Vilniaus Pranciskaus Skorinos Gimnazija - Vilnius- Litwa
6. Zakładna Skola Severna - Moldava and Bodvou - Słowacja
7. Adela Primary School - Leeds - Wielka Brytania
8. Unipiha Algkool Pangodi Kula Kambija Vald -Kambija- Estonia
Europejskie Dni Kultury w ramach projektu Arts@creativity.eu programu Erasmus+ 14.06 – 22.06.2018
W dniach od 4 do 22 czerwca 2018 roku miały miejsce Europejskie Dni Kultury w ramach projektu Arts@creativity.eu. programu Erasmus+w Szkole Podstawowej nr5 im. Szarych Szeregów.
Wydarzenie zaczęło się od "wielkiego malowania" zainspirowanego twórczoscią wybitnych artystów malarzy europejskich. w klasach I-VI powstały ciekawe prace plastyczne, które zostały wyeksponowane na wystawie Erasmusa na korytarzu szkolnym.
14.06.2018 Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim odbył się piknik Erasmusa będący podsumowaniem trzyletniego projektu. Uczestnikami pikniku byli uczniowie kl. 1-3 oraz dzieci z Przedszkola nr 5 im. Kubusia Puchatka w Bielsku Podlaskim. Zaproszeni goście poznali założenia programu, obejrzeli wystawę zdjęć z wizyt w szkołach partnerskich oraz wzięli udział w plenerze pod hasłem „Podróż z wyobraźnią do krainy sztuki” - malowanie kredą na placu przed szkołą.
Na korytarzu szkolnym odbył się koncert na bum bum rurkach w wykonaniu uczniów uczęszczających na zajęcia koła eTwinning – uczniowie i nauczyciele szkoły usłyszeli niezapomniane przeboje z różnych zakątków Europy.
14-22.06.2018 - w tych dniach zorganizowano wystawę prac plastycznych, które powstały podczas realizacji projektu; szczególną uwagę i zainteresowanie przykuła wystawa zdjęć z wizyt w szkołach partnerskich. Wystawa otwarta jest dla całej społeczności szkolnej oraz gości odwiedzających szkołę w tych dniach. Prace plastyczne będzie można podziwiać jeszcze przez kolejne miesiące w galerii Arts@creativity.eu Erasmus+ .
18.06.2018 odbyła się videokonferencja z udziałem uczniów i nauczycieli szkół: polskiej i cypryjskiej –było to podsumowanie działań projektowych i wybór najciekawszych prac powstałych podczas realizacji projektu.
Trzyletni projekt Arts@creativity.eu programu Erasmus+ dobiega końca. Nadszedł czas podsumowań. Były to trzy lata ciężkiej pracy, wzmożonej nauki, ale i wielu niezapomnianych wrażeń związanych z podróżami, warsztatami prowadzonymi przez znakomitych artystów, malarzy, rzeźbiarzy i muzyków. Uczniowie wyróżniający się zaangażowaniem w realizację projektu otrzymali dyplomy i nagrody.
Beata Lenartowicz
Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=188
Trzyletni projekt Arts@creativity.eu programu Erasmus+ dobiega końca. Nadszedł czas podsumowań. Były to trzy lata ciężkiej pracy, wzmożonej nauki, ale i wielu niezapomnianych wrażeń związanych z podróżami, warsztatami prowadzonymi przez znakomitych artystów, malarzy, rzeźbiarzy i muzyków. Uczniowie wyróżniający się zaangażowaniem w realizację projektu otrzymali dyplomy i nagrody.
Beata Lenartowicz
Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=188
WIZYTA W ATENACH
W dniach 07.05 - 13.05.2018 r. w Atenach w Grecji odbyło się spotkanie partnerów projektu Arts@creativity.eu w ramach programu Erasmus+. W zlocie uczestniczyli koordynatorzy, nauczyciele wspierający z Polski, Estonii, Słowacji, Litwy, Portugalii, Włoch, Grecji i Cypru. Szkołę Podstawową nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim reprezentowali: dyrektor szkoły – p. Zofia Tymińska, koordynator projektu - p. Beata Lenartowicz, nauczyciele - p. Marzena Rzepniewska i p. Jarosław Olszański.
Była to już dziewiąta wizyta partnerska przedstawicieli szkół. Gospodarze spotkania, dyrektor szkoły pani Charikleia Zaimi wraz z grupą nauczycieli greckiej szkoły, zapewnili doskonałe warunki uczestnikom spotkania do tego, by cele projektu zostały zrealizowane, a nauczyciele uczestniczący w spotkaniu wrócili do swoich szkół zasobni w nowe doświadczenia.
Pierwszy dzień 8 maja 2018 r. rozpoczął się od spotkania z gospodarzem miasta, który dokonał prezentacji miejscowości. Następnie nauczyciele szkół europejskich spotkali się ze studentami trzeciego roku anglistyki Uniwersytetu Narodowego im. Kapodistriasa w Atenach oraz doktorem i wykładowcą panem Kosmą Vlachos. Pani Beata Lenartowicz wygłosiła prelekcję skierowaną do przyszłych nauczycieli języka angielskiego na temat współpracy międzynarodowej w ramach programów Erasmus+ oraz eTwinning, wskazując na korzyści, które płyną z udziału z tych programach zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. Kolejnym punktem programu były warsztaty plastyczne w plenerze.
W drugim dniu spotkania greccy uczniowie szkoły podstawowej w Glyfadzie uroczyście przywitali gości i zaprezentowali program artystyczny. Kolejnym punktem spotkania były warsztaty artystyczne, na których wykonano świece zdobione kwiatami i muszlami, wzbogacano oliwę ziołami i naturalnymi dodatkami smakowymi oraz przygotowano „dakos” – sałatkę grecką.
10 maja upłynął pod znakiem podsumowań, ewaluacji i wniosków. Dyrektorzy i koordynatorzy spotkania kończąc projekt Arts@creativity.eu zgodnie stwierdzili, że udział w tym przedsięwzięciu był doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy na temat wybitnych artystów europejskich, zdobycia nowych umiejętności, wymiany doświadczeń oraz zawarcia długotrwałych przyjaźni. Jako podsumowanie projektu powstała praca plastyczna wykonana techniką collage – połączenie prac uczniów 8 szkół europejskich prezentujących charakterystyczne miejsca krajów uczestniczących w projekcie, które zostały umieszczone na mapie Europy. W godzinach popołudniowych tego samego dnia odbyła się wycieczka, podczas której podziwiano architekturę i sztukę Glyfady.
11 maja był dniem artystycznych inspiracji. Odwiedzono miejsca będące źródłem natchnienia dla wielu twórców rodzimych jak i zagranicznych. W programie znalazło się zwiedzanie Muzeum Acropolis, wzgórza i Partenonu oraz starego miasta Aten.
12 maja był dniem poświęconym historii i kulturze greckiej. Uczestnicy mieli okazję odwiedzić miejsca takie jak Corinth Canal, Mycenae, Palamidi Fortress i miasto Nafplio.Wszyscy zgodnie stwierdzili, że to spotkanie dostarczyło dużą dawkę doznań artystycznych i kulturowych, których celem jest promowanie różnorodności oraz twórczych doświadczeń o charakterze międzykulturowym. Uczestnicy spotkania zdeklarowali chęć dalszej współpracy w kolejnych projektach europejskich. 13 marca był ostatnim dniem pobytu w Atenach, czasem wniosków i wskazówek, podziękowań oraz planów na przyszłość.
Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=183
WIZYTA NA CYPRZE
W dniach 01.03-07.03.2017 r. na Cyprze odbyło się spotkanie partnerów projektu Arts@creativity.eu w ramach programu Erasmus+. W zlocie uczestniczyli koordynatorzy, nauczyciele wspierający i uczniowie szkół podstawowych z Polski, Estonii, Słowacji, Litwy, Portugalii, Włoch, Grecji i Cypru. Szkołę Podstawową nr 5 im. Szarych Szeregów reprezentowali: koordynator projektu - p. Beata Lenartowicz, nauczyciele - p. Bożena Oleszko, p. Mateusz Sadowski oraz uczniowie: Oliwia Wyszyńska, Anna Wróblewska, Filip Pawłowski, Sebastian Dąbrowski, Kacper Kiełsa i Jakub Niewiadomski.
Była to już ósma wizyta partnerska przedstawicieli szkół. Cypryjska koordynatorka p. Andri Marcau zapewniła znakomitą opiekę, rozrywkę i zajęcia edukacyjne 42 uczestnikom spotkania.
Następnie odbyło się spotkanie kontaktowe, na którym przedstawiono program spotkania oraz dokonano bilansu dotychczasowych działań. upieczonych przez siebie ciasteczek. W pierwszym dniu 2 marca 2018 r. uczniowie szkoły podstawowej we Frenaros przywitali gości tradycyjnymi tańcami i smakołykami. Kolejnym punktem programu były warsztaty plastyczne, muzyczne i kulinarne. Rozwijano również umiejętność pisania opowiadań z wykorzystaniem TIK. Uczniowie aktywnie zaangażowali się w zajęcia artystyczne w grupach oraz konsumpcję
3 marca był dniem poświęconym historii i kulturze cypryjskiej. Uczestnicy mieli okazję odwiedzić miejsca takie jak Aqueduct, zwiedzić największe w Ayia Napa Thalassa Muzeum oraz park rzeźb i kościół w miejscowości Ayia Napa.
4 marca był dniem artystycznych inspiracji. W programie znalazło się zwiedzanie Parku Narodowego wraz z rezerwatem przyrody i muzeum przyrodniczym w architektonicznie ciekawym i nowoczesnym budynku oraz wybrzeża z jaskiniami i grotami przylądka Greco, będącymi głównymi atrakcjami turystycznymi regionu. Ponadto uczniowie i nauczyciele zwiedzili zabytkowy Ayioi Anargyroi. Sami uczestniczyli w kolejnych etapach przygotowania mąki i ciasta aż do uzyskania gotowego wypieku. Odbyły się pokazy tańca cypryjskiego, prezentacje wokalne i taneczne cypryjskiej grupy folklorystycznej. Było również spotkanie z gospodarzem miasta, który dokonał prezentacji miejscowości, wymiana okolicznościowych pamiątek.
5 marca zaplanowano wyjazd do Frenaros i wizytę w muzeum mąki. Uczniowie poznali drogę powstawania chleba od nasion po wypiek w piecu chlebowym. Zorganizowano jednocześnie uroczyste wręczenie dyplomów, certyfikatów i pamiątek.
6 marca to dzień kulminacyjny spotkania na Cyprze. Rozpoczął się akcją charytatywną na rzecz dzieci potrzebujących w Madagaskarze. Przywiezione przez uczestników spotkania prace plastyczne zostały sprzedane na kiermaszu w szkole cypryjskiej. Kolejny punkt spotkania stanowiły prezentacje artystyczne poszczególnych szkół europejskich łączące piosenkę, taniec, dramę i poezję. Zakończeniem spotkania było wspólne wykonanie okolicznościowego hymnu integrującego europejskie grupy, które poprowadziła liderka projektu z Cypru- p. Andri Marcau.
Spotkanie grup kontaktowych Erasmus+ na Cyprze stworzyło możliwość pogłębienia komunikowania się w języku angielskim, wspólnych doznań artystycznych i kulturowych oraz dostarczyło dużą dawkę pozytywnej energii do podejmowania kolejnych kreatywnych działań w partnerskich szkołach. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że Cypr jest jednym najpiękniejszych miejsc w Europie, którego atutami są klimat i niebywałe piękno krajobrazu.
7 marca był ostatnim dniem pobytu na Cyprze uczestników europejskiego projektu, czasem podsumowań, podziękowań i planów na przyszłość.
Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=151
NAUCZYCIELE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 5 NA SŁOWACJI
W dniach 12-16 października 2017 r. nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim, p. Beata Lenartowicz – koordynator i p. Małgorzata Dąbrowska-Bobel uczestniczyły w międzynarodowym spotkaniu na Słowacji w ramach programu Erasmus+. Gości powitała pani dyrektor szkoły Helena Dubinska. Delegacja nauczycieli z projektu została również przyjęta przez burmistrza miasta Koszyce pana Sławomira Borowskiego. Wręczono pamiątkowe upominki i albumy. Relację ze spotkania transmitowała słowacka telewizja.
Zlot odbył się w miejscowości Koszyce oraz w szkole w Moldavie nad Bodvou na Słowacji. Nauczyciele z ośmiu krajów – Włoch, Polski, Cypru, Grecji, Estonii, Litwy, Portugalii i Słowacji współpracujący ze sobą w ramach projektu „Art @creativity.eu” – Sztuka i kreatywność programu Erasmus+ zebrali się, by podzielić się rezultatami pracy uczniów w czasie dwuletniej współpracy. Spotkanie było wspaniałą okazją, by wymienić doświadczenia, dokonać ewaluacji już przeprowadzonych działań, analizy prac inspirowanych międzynarodowymi warsztatami plastycznymi, które miały miejsce podczas wcześniejszych spotkań w Portugalii, Włoszech, Estonii, Polsce i Litwie. Podczas zjazdu partnerów projektu nauczyciele uczestniczyli w edukacyjnych zajęciach plastycznych. Uczniowie szkoły słowackiej zaprezentowali gościom ciekawy program artystyczny.
Uczestnicy międzynarodowego spotkania poznawali dziedzictwo artystyczne Słowacji. Mieli okazję zwiedzić galerie sztuki, muzea oraz podziwiać architekturę Koszyc oraz kompleks pałacowy Betliar. Ogromne wrażenie na zwiedzających wywarły dzieła sztuki zgromadzone w klasycystycznym pałacu, szkła weneckie oraz liczne trofea myśliwskie. Otoczenie pałacu - piękny ogród w stylu angielskim z egzotycznymi drzewami i krzewami oraz romantycznymi rzeźbami na pewno stanowi najlepszą wizytówkę tego regionu.
Kolejne spotkanie w ramach projektu odbędzie się w marcu 2018r. na Cyprze.
Beata Lenartowicz
Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=94
PRODUKTY DO POBRANIA
WIZYTA W ESTONII
W dniach 19.05-25.05.2017 r. odbył się w Estonii project meeting Arts@creativity.eu w ramach przedsięwzięcia Erasmus+. W projekcie uczestniczyli koordynatorzy, nauczyciele wspierający i uczniowie szkół podstawowych z krajów współpracujących ze sobą: Polski, Estonii, Słowacji, Litwy, Portugalii, Włoch, Grecji i Cypru. Szkołę Podstawową nr 5 im. Szarych Szeregów reprezentowali: koordynator projektu p. Beata Lenartowicz, nauczyciele: p. Renata Wróblewska, p. Bogusława Niewińska oraz dwie uczennice: Matylda Sopek i Anna Wróblewska.
To była kolejna piąta wizyta partnerska przedstawicieli szkół w ramach projektu. Estońska koordynatorka p. Eha Jacobson ugościła, zapewniła opiekę, rozrywkę i zajęcia edukacyjne wszystkim uczestnikom spotkania.
W pierwszym dniu, 19 maja 2017 r. , po południu na rynku Starego Miasta w Tallinie, odbyło się spotkanie kontaktowe, na którym przedstawiono plan spotkań nauczycieli i uczniów.
20 maja był dniem poświęconym artystycznym wyzwaniom. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić największe w Tallinie Muzeum Sztuki KUMU, a uczniowie aktywnie zaangażowali się w zajęciach artystycznych inspirowanych obejrzaną kolekcją w muzeum.
21 maja był dniem pobytu w Tartu . W programie znalazło się zwiedzanie Muzeum Narodowego Estonii, które przedstawia obrazowo historię, życie i tradycje Estończyków w architektonicznie ciekawym i nowoczesnym budynku. Uczniowie zmotywowani i zafascynowani ekspozycjami w muzeum, mieli okazję stworzyć na zajęciach edukacyjnych własny projekt etnograficznej mozaiki wypalanej w drewnie.
22 maja zaplanowano rejs statkiem po rzece Emajógi w Tartu. Po południu odbył się wyjazd uczestników grupy Erasmus+ do małej wiejskiej szkoły w Unipiha , gdzie uczy się 14 uczniów w oddziałach I-IV. Międzynarodową grupę powitała estońska koordynatorka i jednocześnie dyrektorka tej szkoły p. Eha Jacobson. Następnie goście obejrzeli występy uczniów połączone ze śpiewem, tańcem i grą na lirze. Kolejnym wyzwaniem były zajęcia twórcze w grupach - lepienie w glinie z wykorzystaniem materiałów przyrodniczych i wykonanie ozdobnych kart z kolorowego piasku. Na koniec odbyło się podsumowanie zajęć, wykonanie pamiątkowych zdjęć i spotkanie przy kawie i herbacie.
23 maja to dzień, którego kulminacyjnym programem do realizacji były zajęcia sportowe i rekreacyjne w parku w Otepaa. Park stał się doskonałą instalacją sportową dla wszystkich uczestników. Zadania na linach rozpiętych na różnych wysokościach, drabinkach i platformach okazały się świetnym współzawodnictwem w grupach. Wieczorem odbyło się zwiedzanie Tartu – pięknego miasta akademickiego, parku, ratusza, zabytkowych kamienic.
24 maja zaplanowano wyjazd do Kambja. W programie znalazło się spotkanie z gospodarzem miasta, który dokonał prezentacji miejscowości. Był także czas na wymianę okolicznościowych pamiątek. O godzinie 12.00 odbył się zaplanowany w szkole meeting w Kambja: spotkanie z dyrekcją, wymiana doświadczeń koordynatorów projektu, pokazy tańca estońskiego, nauka gry na lirze, prezentacje wokalne i taneczne grup Erasmus+ w charakterystycznych układach dla danego kraju oraz wspólna nauka tańca. Podsumowaniem zajęć była nauka okolicznościowego hymnu integrującego europejskie grupy, który przygotowała i poprowadziła w zajęciach liderka projektu z Cypru p. Hara Charalampous. Na zakończenie zorganizowano uroczyste wręczenie dyplomów, certyfikatów, pamiątek.
25 maja był ostatnim dniem pobytu w Estonii uczestników europejskiego projektu . Miastem - klamrą spinającą meeting „Arts @creativity.eu” był Tallin. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że Tallin jest jednym najpiękniejszych miast europejskich. Starówka, średniowieczny rynek z gotyckim ratuszem, rzędy mieszczańskich kamienic, potężne mury obronne tworzą niepowtarzalny urok tego miasta. Spotkanie grup kontaktowych Erasmus+ w Estonii stworzyło możliwość pogłębienia komunikowania się w języku angielskim, wymiany doświadczeń artystycznych i kulturalnych. W ten sposób zaktywizowano wśród młodych ludzi i nauczycieli świadomość własnych działań poznawczych i zdolności oraz motywację do działań kreatywnych w partnerskich szkołach.
Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=61
SPOTKANIE NAUCZYCIELI PROGRAMU Erasmus+ Ars@creativity.eu W NASZEJ SZKOLE
W dniach od 12 do 18 marca 2017 r. naszą szkołę odwiedzili nauczyciele ze współpracujących z nami w ramach programu Erasmus+ Ars@creativity.eu zagranicznych szkół: Litwy, Estonii, Słowacji, Włoch, Portugalii, Cypru, Grecji. Wizyta rozpoczęła się zwiedzaniem stolicy kraju Warszawy. Przybyłych gości witała szkolna koordynatorka projektu p. Beata Lenartowicz i p. wicedyrektor Maria Duniec. W poniedziałek po południu goście spotkali się na uroczystej kolacji w „Czterech Porach Roku” z kadrą pedagogiczną szkoły SP nr 5 w Bielsku Podlaskim.
Wtorek był bardzo pracowity. Na sali gimnastycznej 12 nauczycieli z europejskich szkół miało okazję obejrzeć program artystyczny. Zebranych powitała p. dyrektor Zofia Tymińska, która życzyła gościom miłego pobytu w szkole, mieście i regionie. Nasi uczniowie zaprezentowali utwory muzyczne na bum- bum- rurkach, a także piękne ilustracje wokalne i taneczne. Dopełnieniem widowiska była pantomima o legendarnym Bielsku Podlaskim. Zachwyt publiczności wzbudził pokaz tańca polonez i układ taneczny do melodii „My, Słowianie”. Uczniowie z klas młodszych zaprezentowali część artystyczną pod hasłem „Powitanie wiosny”. Kolejnym punktem programu było przedstawienie się gości zebranym. Następnie w miłej atmosferze uczestnicy spotkania udali się na zwiedzanie budynku szkoły, a potem spotkali się z nauczycielami koordynującymi projekt z naszej strony, na zajęciach nauki tańca polonez na sali gimnastycznej. We wtorek goście złożyli również wizytę w UM Bielsk Podlaski oraz spotkali się z burmistrzem p. Jarosławem Borowskim. Wizyta stała się wspaniałą okazją do wymiany wielu doświadczeń oraz poruszenia istotnych kwestii edukacyjnych. Po południu goście uczestniczyli w kreatywnych warsztatach w bielskim muzeum dotyczących malowania ręcznika i tradycji Podlasia. Spotkali się również z księdzem z bazyliki NMP, zwiedzili świątynię, poznając jej historię związaną z miastem i mieszkańcami. Pracowity dzień zakończył się warsztatami związanymi z technologią informacyjną.
Środa obfitowała również w szereg spotkań i szkoleń warsztatowych. Odbyła się lekcja w grupach nauczyciele – uczniowie, gdzie zaprezentowano artystyczne umiejętności tworzenia kwiatów z plastikowych butelek. Zajęcia prowadziła p. Marzena Rzepniewska. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie świątyni prawosławnej przy ulicy Jagiellońskiej, zapoznanie ze sztuką sakralną prawosławia. Następnie uczestnicy udali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie obejrzeli wystawę prac plastycznych uczniów z naszej szkoły. Po krótkiej przerwie, znów złożyli wizytę w naszej szkole i spotkali się studyjnie z uczniami. Prowadzili rozmowy w języku angielskim. Wieczorem, w trakcie spotkań, nauczyciele wymieniali cenne uwagi, które posłużą dalszej współpracy w ramach projektu.
W czwartek i piątek nauczyciele odbyli wycieczki po Podlasiu- do Białowieży i Tykocina.
W tym krótkim czasie zdołaliśmy pokazać naszym gościom odrobinę naszego wspaniałego dziedzictwa kulturowego Podlasia. Goście zobaczyli rezerwat żubrów i Muzeum Przyrodnicze w Białowieży, zwiedzili zamek w Tykocinie, synagogę i muzeum judaistyczne, które wywarło na nich niesamowite wrażenie. Spodobała się architektura Tykocina, wielokulturowość miasta. W restauracjach popróbowali smacznej, polskiej kuchni.
Spotkanie było bardzo udane, zarówno pod względem wytężonej pracy jak i rozwoju kulturowego, poznania Polski i jej obyczajów, a poznane miejsca - źródłem doskonałej inspiracji artystycznej dla rozwoju sztuki- malarstwa, rzeźby, animacji teatralnych. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie twórcze realizowanego projektu.
Beata Lenartowicz i Bogusława Niewińska
Zapraszamy do galerii!
Powitanie gości: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=31
Występy dzieci: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=32
Nauka poloneza: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=33
Podpisy na banerze: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=34
Warsztaty ITC: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=35
Spotkanie z p. burmistrzem: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=36
W muzeum: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=37
Malowanie ręczników: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=38
Zwiedzanie bazyliki: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=39
Butelkowe warsztaty: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=40
Zwiedzanie cerkwi: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=41
Wizyta w bibliotece: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=42
Na zajęciach szkolnych: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=43
W Miejskiej Bibliotece Publicznej: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=44
Białowieża: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=45
Tykocin: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/50
Jeżeli chcesz zobaczyć występ: www.youtube.com/embed/o9gj9sQ-fow
Fot.: E. Sawicka, R. Wróblewska, B. Niewinska, M. Sadowski
NAUCZYCIELE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 5 NA SŁOWACJI
W dniach 18-22 października 2016 r. nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim, p. Beata Lenartowicz, p. Maria Duniec i p. Barbara Szulc uczestniczyły w międzynarodowym spotkaniu w ramach programu Erasmus+. Gości powitała pani dyrektor szkoły Helena Dubinska wraz z przedstawicielami organu samorządowego. Relację ze spotkania transmitowała telewizja słowacka.
Spotkanie to odbyło się w miejscowości Moldava nad Bodvou na Słowacji. Nauczyciele z ośmiu krajów – Włoch, Polski, Cypru, Grecji, Estonii, Litwy, Portugalii i Słowacji współpracujący ze sobą w ramach projektu „Art @creativity.eu” – Sztuka i kreatywność programu Erasmus+ zebrali się, by podzielić się rezultatami pracy uczniów po pierwszym roku współpracy. Wymieniali doświadczenia i prezentowali bogaty wachlarz prac plastycznych i filmów, które były rezultatem międzynarodowych warsztatów plastycznych, odbywających się podczas wcześniejszych spotkań w Portugalii, Włoszech i Litwie.
Podczas spotkania partnerów projektu nauczyciele poznali system edukacji szkoły słowackiej, zwiedzali szkołę oraz uczestniczyli w edukacyjnych zajęciach plastycznych. Ponadto uczniowie szkoły słowackiej zaprezentowali bogaty program artystyczny: folklor regionu oraz najnowsze trendy tańca i muzyki współczesnej kultury.
Uczestnicy spotkania poznawali dziedzictwo artystyczne Słowacji. Mieli okazję zwiedzić galerie sztuki, muzeum kinematografii oraz podziwiać architekturę Moldavy i Koszyc. Ogromne wrażenie na zwiedzających wywarła wizyta w jaskini Jasov.
Kolejne spotkanie w ramach projektu odbędzie się w marcu w Bielsku Podlaskim.
Zapraszamy do galerii: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/14
NAUCZYCIELE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 5 WE WŁOSZECH
W dniach 10 - 16 maja 2016 r. nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Szarych Szeregów, p. Beata Lenartowicz oraz
p. Elżbieta Sawicka uczestniczyły w międzynarodowym spotkaniu partnerów projektu „Art.@creativity.eu” w ramach programu Erasmus+.
Spotkanie odbyło się w Wenecji we Włoszech. Nauczyciele z ośmiu krajów Portugalii, Włoch, Grecji, Słowacji, Estonii, Litwy, Cypru i Polski, zebrali się by uczestniczyć w warsztatach teatralnych i muzycznych, poznać kulturę i sztukę kraju goszczącego oraz dokonać ewaluacji projektu po pierwszym roku współpracy. Warsztaty teatralne i muzyczne przeprowadzone przez profesjonalną aktorkę panią Francescę D'Este oraz muzyka pana Andreę D'Alpaos okazały się bardzo cennym doświadczeniem. Obie Panie deklarują, że zdobyte przez nie umiejętności zostaną wdrożone w pracy w polskiej szkole. Natomiast włoscy uczniowie mogli poznać technikę gry na instrumentach perkusyjnych boomwhackers podczas warsztatów szkolnych prowadzonych przez panią Beatę Lenartowicz w Wenecji. Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać bogactwo kulturowe Włoch zwiedzając galerie sztuki oraz podziwiali architekturę Wenecji oraz pobliskich wysp Murano i Burano. Uczniowie i nauczyciele włoskiej szkoły mieli okazję poznać osobliwości Bielska Podlaskiego dzięki materiałom promującym miasto, które zostały udostępnione przez pana Jarosława Borowskiego, Burmistrza Miasta, a wręczone Gospodarzom podczas spotkania.
Dokonano podsumowania dotychczasowej pracy nad projektem „Art.@creativity.eu” programu Erasmus+. Podczas pierwszego roku pracy dzieci ze szkól zaangażowanych w realizację projektu doskonaliły znajomość języka angielskiego oraz umiejętności informatyczne. Powstało wiele prezentacji, filmów ukazujących kulturę, tradycje, dorobek artystyczny wielkich artystów oraz prac plastycznych i grafik komputerowych jako efekt warsztatów ICT, które odbyły się w szkole portugalskiej. W bibliotece miejskiej Mira można było podziwiać prace plastyczne włoskich uczniów, które są wynikiem udziału w projekcie. Wszyscy uczestnicy projektu byli zgodni co do faktu, że poziom prac plastycznych uczniów był bardzo wysoki, a bliskie spotkania ze sztuką pozostawiły niezapomniane wrażenia. Zadeklarowano chęć dalszej współpracy w programie Erasmus+.
W naszej szkole zorganizowaliśmy wystawę prac plastycznych uczniów. Celem ekspozycji jest popularyzacja projektu „Art.@creativity.eu” w lokalnej społeczności.
Zdjęcia:https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/10
UCZNIOWIE BIELSKIEJ "PIĄTKI" W PORTUGALII
W dniach 01.03. - 06.03.2016 partnerzy projektu Erasmus+ Art.@creativity.eu spotkali się w Szkole Didaxis Cooperativa de Ensino w miejscowości Vila Nova Famalicao w Portugalii. W spotkaniu wzięły udział 3 uczennice: Eliza Górska, Wioleta Borowska i Izabela Duryńska oraz 2 nauczycielki: pani Beata Lenartowicz i pani Małgorzata Filim. Wizyta ta była efektem zacieśniania współpracy między ośmioma szkołami europejskimi z Cypru, Grecji, Włoch, Słowacji, Estonii, Litwy, Włoch, Wielkiej Brytanii i Polski przy realizacji projektu propagującego sztukę i kreatywność.
Bardzo ważnym elementem tej wizyty była wymiana doświadczeń, wzajemne uczenie się, nabywanie nowych umiejętności. W czasie spotkania uczniowie poznali szkołę, uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych i warsztatach komputerowych, nauczyli się tradycyjnego tańca portugalskiego. Zwiedzili miasto i region Porto, zobaczyli wiele interesujących zabytków. Niezapomnianym wydarzeniem była też wycieczka statkiem rzeką Rio Douro. Dobrą lekcją sztuki była zaś wizyta w pracowni wybitnego artysty portugalskiego Delfima Manuela, gdzie uczniowie nie tylko podziwiali wystawę prac, ale również sami mogli wykonać prace w glinie pod okiem mistrza.
Uczniowie mieli wspaniałą okazję do porozumiewania się w języku angielskim. Mogli wykorzystać swoje umiejętności w praktyce.
Oto wypowiedzi uczennic, które uczestniczyły w wyjeździe do Guimaraes:
- Wyjazd do Portugalii był niezwykłym przeżyciem. Zajęcia, warsztaty plastyczne i wycieczki, które nam zorganizowano były bardzo interesujące. Nie było miejsca na nudę, gdyż co chwilę coś robiliśmy - mówi Eliza. Wioleta dodaje:
- Poznałam rówieśników ze szkół partnerskich. Wszyscy rozmawialiśmy po angielsku, zawarliśmy nowe przyjaźnie. Na koniec trudno było się nam rozstać.
- Jedynym minusem wyjazdu było to, że trwał zdecydowanie za krótko - mówi Iza.
Na ręce dyrekcji i koordynatora projektu szkoły portugalskiej polscy uczniowie wręczyli prezent - obraz „Krajobraz zimowy Polski” namalowany przez ucznia SP 5 oraz album i grafikę o Bielsku Podlaskim przekazane przez Burmistrza Bielska Podlaskiego pana Jarosława Borowskiego.
Ponadto, polscy uczniowie przekazali koordynatorce projektu z Cypru prace plastyczne wykonane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 5, które będą sprzedane na aukcji, a pozyskane środki przekazane na budowę domu dziecka na Madagaskarze.
Zapraszamy do fotogalerii:https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/12
NAUCZYCIELE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 5 NA LITWIE
W dniach 24 - 28 listopada 2015 r. nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Szarych Szeregów: p. Beata Lenartowicz oraz p. Marzena Rzepniewska uczestniczyły w I Międzynarodowym Spotkaniu Partnerów Projektu Art.@creativity.eu (Sztuka i kreatywność) w ramach programu Erasmus+, które odbyło się w Wilnie.
Nauczyciele z dziewięciu współpracujących ze sobą szkół z Litwy, Cypru, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Słowacji, Estonii, Grecji i Polski zebrali się, by zaplanować kolejne etapy pracy projektu Art.@creativity.eu oraz ustalić kalendarz działań na nadchodzący rok.
Podczas spotkania nauczyciele i uczniowie wileńskiej szkoły oraz goście obejrzeli prezentacje oraz filmy wideo prezentujące zaangażowane szkoły i miejscowości, biorące udział w projekcie. Podziwiano prace plastyczne, przygotowane na to spotkanie przez dzieci z poszczególnych szkół.
Uczestnicy mieli okazję poznać bogactwo kulturowe Litwy, zwiedzając Wilno oraz pobliskie Troki, „Wzgórze Aniołów” oraz wystawy i galerie prezentujące dorobek artystyczny litewskich twórców.
Uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Bielsku Podlaskim wezmą udział w kolejnym wydarzeniu związanym z realizacją projektu, które odbędzie się w marcu 2016 roku w Portugalii.
Życzymy uczniom i nauczycielom wielu ekscytujących i twórczych chwil połączonych z realizacją Erasmus+!
Galeria zdjęć: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/13