Fundacja Dajemy Dzieciom i organizacja z Krajowej Koalicji na rzecz Ochrony Dzieci serdecznie dziękują za wsparcie kampanii Dzieciństwo bez Przemocy, której celem jest przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W tym roku mija 35 lat od tego ważnego wydarzenia. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa.
To okazja, aby z jednej strony w sposób pozytywny i radosny uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać, z drugiej strony to dzień okazywania solidarności i wsparcia wszystkim tym dzieciom na świecie, których prawa są naruszane.
Nasza szkoły uczciła ten wyjątkowy dzień i pokazała, że prawa dziecka są dla nas ważne.
Listopad - miesiącem świąt nietypowych
LISTOPAD to miesiąc, który obfituje w święta nietypowe. Co będziemy świętować w naszej szkole? Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania – Śniadanie daje Moc! (08.11), Światowy Dzień Dobroci (13.11), Międzynarodowy Dzień Tolerancji (16.11), Światowy Dzień Rzucania Palenia Papierosów (18.11), Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci (19.11), Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka (20.11), Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień (21.11), Andrzejki i Dzień Białych Skarpetek (30.11).
To czas, w którym mamy szczególną możliwość zatroszczenia się o siebie i swoje relacje, promowania zdrowego stylu życia – bez nałogów i uzależnień oraz zadbania o dobre nawyki żywieniowe.
19 LISTOPADA w naszej szkole – finał kampanii DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY. Dzisiaj wspieraliśmy DZIECIŃSTWO MOCY BEZ PRZEMOCY!, którego celem było promowanie praw dziecka, budowanie atmosfery szacunku oraz przeciwdziałanie przemocy. W ramach inicjatywy realizowaliśmy szereg działań angażujących całą społeczność szkolną (zajęcia w ramach godzin do dyspozycji wychowawcy, dotyczące prawa dziecka, sposoby radzenia sobie z przemocą i rozwijanie empatii; ,,CZERWONY WTOREK” – by podkreślić zaangażowanie naszej szkoły w walkę z przemocą. Na korytarzu szkolnym pojawiła się gazetka tematyczna oraz galeria zdjęć naszych uczniów ,,SZCZĘŚLIWE DZIECIŃSTWO”.
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym – uczniom, rodzicom, nauczycielom. Kampania „Dzieciństwo bez przemocy” to ważny krok w kierunku budowania szkoły wolnej od agresji. Mamy nadzieję, że wypracowane wartości będą towarzyszyć nam każdego dnia.
Koordynatorzy akcji:
pedagog szkolny – Bożena Oleszko
opiekun Samorządu Uczniowskiego- Małgorzata Dąbrowska Bobel
Spotkanie z Policjantem dla klas I-III pod hasłem: ,,Bezpieczna droga do szkoły”
Dnia 28.10.2024 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie profilaktyczne „Bezpieczna droga do szkoły” dla uczniów klas I-III, które poprowadził zaproszony funkcjonariusz Policji. Celem spotkania było zwiększenie świadomości najmłodszych uczniów na temat zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, które są niezbędne na drodze do szkoły i z powrotem.
Podczas zajęć dzieci dowiedziały się:
Spotkanie miało również charakter praktyczny – uczniowie mogli zadawać pytania dotyczące różnych sytuacji drogowych, z którymi mogą się spotkać.
Wierzymy, że zdobyta wiedza przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa naszych uczniów, a także zachęci ich do odpowiedzialnego zachowania się w ruchu drogowym.
Dziękujemy Policji za wsparcie i współpracę!
Koordynator ds profilaktyki Bożena Oleszko
PAŹDZIERNIK w szkole MIESIĄCEM ZDROWIA PSYCHICZNEGO,
a jest ku temu wiele okazji:
2 października - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ EMPATII
2 października - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ bez PRZEMOCY
8 października – 19 listopada – ogólnopolska kampania ,,DZIECIŃSTWO bez PRZEMOCY”, do której zgłosiliśmy swój udział.
Z tej okazji w dniach 10- 18 PAŹDZIERNIKA organizujemy w naszej szkole TYDZIEŃ POZYTYWNEJ ENERGII, gdzie skupimy się na aktywnościach wspierających dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne. Oto plan na każdy dzień tygodnia:
10.10.2024 - CZWARTEK - dzień bez narzekania
11.10.2024 - PIĄTEK - dzień wdzięczności
15.10.2024 - WTOREK - dzień pomagania
16.10.2024 – ŚRODA - dzień dobrych myśli
17.10.2024 – CZWARTEK - dzień zdrowych nawyków – zachęcamy
do wyboru zdrowych przekąsek w ciągu dnia
18.10.2024 – PIĄTEK - dzień dobrych uczynków dla siebie
Organizatorzy: pedagog szkolny, Samorząd Uczniowski
PODSUMOWANIE OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI ,,GÓRA GROSZA 2023”
W dniach od listopada do końca grudnia 2023 w naszej szkole odbyła się zbiórka monet groszowych w ramach ogólnopolskiej akcji ,,Góra Grosza”. Powołano Komitet organizacyjny.
Do akcji włączyła się społeczność szkolna - uczniowie, wychowawcy, nauczyciele, rodzice i pracownicy szkoły. Po zakończonej akcji pieniążki zostały przeliczone w klasach i za pośrednictwem Poczty Polskiej przekazane na adres Towarzystwo Nasz Dom w Warszawie.
,,Nie odwracaj od biednego swego oblicza
Kto daje ubogiemu, ten Bogu pożycza” - ks. A. Krasiński
KOMITET ORGANIZACYJNY AKCJI ,,GÓRA GROSZA 2023”
przy Szkole Podstawowej nr 5
im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim
składa PODZIĘKOWANIE
UCZNIOM, WYCHOWAWCOM, RODZICOM
i CAŁEJ SPOŁECZNOŚCI SZKOLNEJ
za zaangażowanie w zbiórkę pieniędzy
na pomoc dzieciom z Rodzinnych Domów Dziecka
W tym roku uzbieraliśmy kwotę 440,73 zł
Cieszymy się, że los dzieci, które z różnych powodów nie mogą wychowywać się w swoim domach nie jest nikomu obojętny.
Następna Góra Grosza już za rok!
BIELSK PODLASKI, marzec 2024
MIESIĄC PROFILAKTYKI W NASZEJ SZKOLE już za nami!
LISTOPAD w naszej szkole to miesiąc, w którym mieliśmy szczególną możliwość zatroszczyć się o siebie i swoje relacje, promować zdrowy styl życia - bez nałogów i uzależnień oraz zadbać o dobre nawyki żywieniowe. Bądź życzliwy na co dzień i pomóż koledze lub koleżance w potrzebie! To hasła, które towarzyszyły nam każdego dnia. Były wspólne klasowe śniadania, bo przecież „ŚNIADANIE DAJE MOC!”. Uczniowie naszej szkoły doskonale wiedzą o roli śniadania w diecie ucznia. Szkolny wolontariat „W Jedną Stronę” dbał o cotygodniowe słodkości i domowe wypieki, a Samorząd Uczniowski o sferę duchową i przekazywał „Zakładki Życzliwości” czy „Karteczki z pozdrowieniami”.
Na korytarzu szkolnym pojawiały się gazetki tematyczne przygotowane przez pedagoga dotyczące: Życzliwości, Tolerancji czy Praw Dziecka. W naszej szkole dbamy, by wszystkie były respektowane!
Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko profilaktyczne z materiałami dla uczniów - praktyczne porady i wskazówki, broszury, które pozyskaliśmy dzięki współpracy z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Bielsku Podlaskim w ramach kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”.
Korzystaliśmy również z materiałów kampanii ,,Zdrowie?, Ogarniam to” realizowanej przy wsparciu Ministerstwa Zdrowia. Za sprawą komiksowych historii „Ogara i Rogala” przekonaliśmy się, że problematyka dotycząca zdrowia nie musi być nudna.
Był „Dzień Dobrego Słowa” i „Wdzięcznik”– za co jesteśmy wdzięczni? Był też „Tydzień kolorów” - ZIELONY, NIEBIESKI, CZERWONY, BIAŁY I FIOLETOWY - kolory przyjaźni, nadziei i wiary w dobroć drugiego człowieka. A co najważniejsze „Dzień samych dobrych ocen i wzmocnień”.
Podczas przerw szkolnych budowaliśmy „Więzi Przyjaźni” - wspólne zabawy z wykorzystaniem gier planszowych przynoszonych przez uczniów integrowały całą społeczność.
W ramach godzin wychowawczych, zajęć świetlicy szkolnej, zajęć świetlicy środowiskowej „Radość i Przyjaciele”, zajęć pozalekcyjnych poruszaliśmy tematykę życzliwości na co dzień, tolerancji, refleksji nad samym sobą. Mówiliśmy o prawach , jakie mają dzieci – aby je znały i z nich korzystały. Każdy z nas ma prawo do życia - w pokoju, w miłości i poczuciu bezpieczeństwa. Pamiętaliśmy również, że oprócz praw – są też obowiązki wynikające z roli ucznia, dziecka swoich rodziców, Polaka i człowieka.
Podsumowaniem naszych działań była dyskoteka andrzejkowa.
Nasza podróż dobiegła końca. Wracamy inni, odmienieni, bogatsi o nowe doświadczenia i przeżycia. Kontynuujemy nadal akcję „Wózki za nakrętki” i ogólnopolską akcję „Góra Grosza 2023”.
Mamy nadzieję, że uprzejmości w naszej szkole nie zabraknie. Bądźmy więc życzliwi każdego dnia! Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie w realizację zadań.
Koordynatorzy akcji – Bożena Oleszko i Małgorzata Dąbrowska – Bobel
Listopad – Miesiąc Profilaktyki
18 listopada – Międzynarodowy Dzień Rzucania Palenia. Na zajęciach z wychowawcą klasa 6 C przygotowała prezentację o uzależnieniach i inscenizację o skutkach palenia. Uczniowie już posiadają wiedzę o szkodliwości używania tytoniu, a Wy?
To internetowa przestrzeń, w której każdy miał szansę przekonać się o tym, że problematyka dotycząca zdrowia nie należy do najnudniejszych tematów.
Wszystko za sprawą serialu „Ogar i Rogal”, komiksowych historii i materiałów edukacyjnych. Zabawne przygody bohaterów wprowadziły młodych widzów w świat ważnych tematów zdrowotnych.
Nasi uczniowie poznali Ogara i Rogala! Ogar totalnie ogarnia zdrowe klimaty, a Rogal… cóż, stara się nadążyć, choć czasem mu nie wychodzi… Razem z bohaterami trzecioklasiści zgłębiali sekrety zdrowego jedzenia, walkę z używkami i moc, jaką ma regularna aktywność fizyczna.
Śmiech gwarantowany, a przy okazji solidna porcja zdrowych porad i podpowiedzi. Lekcja wiedzy o zdrowiu w zabawnej, niestandardowej formie: ,,Weź nie truj”, ,,Po złej stronie mocy – energetyk zdrowia nie doda”, ,,Pijane procenty – skutki mogą być opłakane”, ,,Woda zdrowia doda”, ,,Zdrowe poruszenie -o aktywności fizycznej”, a już wkrótce o BezSENsowny challenge, ,,Tłusta szama”…. Ciekawi? To koniecznie kliknijcie w link: www.planujedlugiezycie.pl/index.php/ogarniamto/.
Zapraszamy do oglądania zaskakujących przygód serialowych bohaterów oraz śledzenia strony, by nie przegapić nowości!
Realizatorzy szkolni: Bożena Oleszko - pedagog szkolny i wychowawca klasy III b - Barbara Szulc
LISTOPAD MIESIĄCEM PROFILAKTYKI
LISTOPAD w naszej szkole to miesiąc, w którym mamy szczególną możliwość zatroszczyć się o siebie i swoje relacje, promować zdrowy styl życia – bez nałogów i uzależnień oraz zadbać o dobre nawyki żywieniowe. A jest ku temu kilka okazji: Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania - Śniadanie daje Moc! (08.11.2023), Światowy Dzień Dobroci (13.11.2023), Międzynarodowy Dzień Tolerancji (16.11.2023), Światowy Dzień Rzucania Palenia Papierosów (18.11.2023), Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy (19.11.2023), Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka (20.11.2023), Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień (21.11.2023), Andrzejki i Dzień Białych Skarpetek (30.11.2023).
Serdecznie zapraszamy Was drodzy UCZNIOWIE, WYCHOWAWCY, RODZICE, NAUCZYCIELE
– włączmy się i MY.
„Kulturalnych ludzi uprzejmość nie trudzi” – mamy nadzieję, że uprzejmości i dobroci w tych miesiącu nie zabraknie.
Niech będzie wesoło, ciekawie, a co najważniejsze – niezwykle pouczająco!
KAŻDA FORMA JEST DOBRA. Proponujemy:
GAZETKI TEMATYCZNE NA KORYTARZU SZKOLNYM przygotowane przez pedagoga z wykorzystaniem materiałów, ulotek przekazanych przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w ramach ,,Postaw na rodzinę” – Rodzina to wielka siła!
KARTECZKI ŻYCZLIOWŚCI – na dobry początek ,,Miesiąca Profilaktyki…”. przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego obdarowywać będą społeczność szkolną karteczkami życzliwości (cytatem).
Tytuł klasowej Damy i Tytuł Klasowego Dżentelmena – przyznany zgodnie z kryterium ustalonym w poszczególnych klasach.
„TYDZIEŃ koloru” – zgodnie z informacją umieszczoną na plakacie przygotowanym przez Samorząd Uczniowski - Osoba, która ma na sobie ubranie lub część garderoby w danym kolorze będzie zwolniona z niezapowiedzianych kartkówek lub ma ,,niepytkę”.
„AKTYWNE PRZERWY” - będziemy Budować Więzi Przyjaźni poprzez wspólną zabawę z wykorzystaniem gier planszowych przyniesionych przez uczniów.
„Nakręcanie na pomaganie” – roku szkolnym 2023/2024 kontynuujemy akcję ,,Wózki za nakrętki’. Zbieramy nakrętki plastikowe z butelek po napojach, jogurtach czy chemii gospodarczej, z kartonów po mleku, sokach. Zbiórka nakrętek odbywa się we wszystkich klasach, świetlicy szkolnej do specjalnie przygotowanych pojemników. Zebrane nakrętki przekazujemy potrzebującym. Dawanie przynosi radość!
„GÓRA GROSZA 2023” - już po raz dwudziesty trzeci nasza szkoła włączy się do ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Akcja szkolna odbędzie się od listopada do 16 grudnia 2023 roku i będzie polegać na zbiórce monet do skarbonek przygotowanych przez zainteresowane akcją klasy. Po zakończeniu zbiórki zebrane monety zostaną przeliczone przez klasy, a komitet organizacyjny przekaże zebraną kwotę na adres Towarzystwa ,,Nasz Dom” w Warszawie, za pośrednictwem Poczty Polskiej.
Koordynatorzy akcji – Bożena Oleszko i Małgorzata Dąbrowska - Bobel
Za zgodą i wiedzą Dyrektora Szkoły
,,NIE ZMARNUJ SWOJEGO ŻYCIA”
Dnia 18.08 2023 r. uczniowie z klas 7-8 uczestniczyli w spotkaniu profilaktycznym " Nie zmarnuj swojego życia ",w ramach ogólnopolskiego projektu zorganizowanego przez Fundację Edukacji z Wartościami.
Bęsiu oraz Dj Yonas w bardzo przystępny dla młodzieży sposób opowiedzieli o zagrożeniach wynikających ze stosowania używek. Uczniowie usłyszeli, czym może się skończyć wagarowanie, picie alkoholu czy kontakt z narkotykami. Rymcerze swój przekaz urozmaicili muzyką, wspólnym rapowaniem i śpiewem. Na koniec spotkania wszyscy uczestnicy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie, a wielu uczniów zdobyło autografy artystów.
DZIAŁANIA PROFILAKTYCZNE - SPOTKANIA Z POLICJĄ
Pierwszy dzwonek już za nami. Dzieci po dwóch miesiącach wakacji wróciły do szkół. Dla wielu z nich to czas pierwszego samodzielnego pokonania dystansu do szkoły i z powrotem do domu.
14 września 2023 r. w ramach działań profilaktycznych „Bezpieczna droga do szkoły” odbyło się spotkanie uczniów klas I-III oraz przedszkolaków z przedstawicielami prewencji Komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim.
Spotkania profilaktyczno-edukacyjne z dziećmi kontynuowane są przez cały rok szkolny, a wszystko po to, aby utrwalać nawyki prawidłowych i bezpiecznych zachowań: bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w kontaktach z obcymi czy bezpiecznego korzystania z Internetu.
Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest adresowana zarówno do dzieci jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny.
Przypominamy również rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawa o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły, powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.
Niech droga do szkoły będzie bezpieczna przez cały rok!
Koordynator działań - pedagog szkolny Bożena Oleszko
Kolejny certyfikat!
Tym razem dokument jest podziękowaniem dla naszej palcówki za zaangażowanie się w kampanię „Zachowaj Trzeźwy Umysł” realizowanej w roku szkolnym 2022/2023 pod hasłem „Rosnę zdrowo”!
Realizowaliśmy działania profilaktyczne, które miały za zadanie utrwalać wśród uczniów zdrowe nawyki, dbać o siebie i swoje relacje, umieć dokonywać świadomych wyborów - zdrowego stylu życia – życia bez nałogów, z asertywną postawą, aktywnym spędzaniem czasu wolnego. Nasze inicjatywy były wspierane przez Urząd Miasta Bielsk Podlaski. Dziękujemy za wsparcie i liczymy na dalszą współpracę.
Kampania „Zachowaj Trzeźwy Umysł” nie kończy działań prowadzonych w szkole. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli, wychowawców, uczniów i ich rodziców trwa cały rok.
Koordynator działań – Bożena Oleszko – pedagog szkolny
Program „Trzymaj formę!”
W bieżącym roku szkolnym po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do programu ,,Trzymaj Formę!" przy współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Bielsku Podlaskim. Organizatorami programu są Główny Inspektor Sanitarny oraz Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców.
Program „Trzymaj formę!” to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym, dwukierunkowym podejściu: propagującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną.
Dzięki realizacji programu uczniowie naszej szkoły mieli możliwość doskonalenia umiejętności na tematy dotyczące:
ü zasad prawidłowego odżywiania się według zbilansowanej diety zarówno pod kątem odżywczym, jak i energetycznym,
ü negatywnych skutków braku aktywności fizycznej,
ü umiejętności czytania etykiet na produktach żywnościowych,
ü sposobów unikania marnowania produktów żywnościowych,
ü obliczania BMI i pomiaru tętna,
ü przyczyn powstawania zaburzeń odżywiania,
ü przyczyn i skutków chorób cywilizacyjnych związanych z brakiem aktywności fizycznej i złymi nawykami żywieniowymi.
Za całoroczną pracę otrzymaliśmy Certyfikat uczestnictwa w XVI edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego programu ,,Trzymaj Formę!”
Nasi uczniowie wiedzą, że ...zdrowie każdy chciałby mieć, lecz trzeba o nie dbać , a nie tylko chcieć !!!”
Koordynator działań – Bożena Oleszko pedagog szkolny
certyfikat_programu_TRZYMAJ_FORME.pdf
"ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ - ZDROWO I SPORTOWO"
21 marca 2023 r. mieliśmy szczególną możliwość zatroszczyć się o siebie i swoje relacje, promować zdrowy styl życia - bez nałogów i uzależnień oraz zadbać o dobre samopoczucie i kondycję. A było ku temu kilka powodów: podsumowaliśmy nasze działania profilaktyczne w ramach kampanii ,,Zachowaj Trzeźwy Umysł”; przyłączyliśmy się do akcji na rzecz solidarności z osobami z Zespołem Downa, podejmując wyzwanie – o czym świadczą skarpetki – kolorowe, nie do pary!, powitaliśmy wiosnę. I chociaż nie było lekcji języka polskiego, matematyki, chemii czy ocen, to było ciekawie, wesoło, a co najważniejsze – pouczająco!
Każdy z nas chce żyć długo, zdrowo i szczęśliwie. Pytanie tylko: Jak to osiągnąć?
Uczniowie z klas IV – VII na sali gimnastycznej prezentowali wcześniej przygotowywaną pod czujnym okiem wychowawców tematykę prozdrowotną. Pojawiły się scenki, piosenki, zagadki, skeczach czy w sportowych konkurencjach. Była lekcja o tolerancji: ,,TOLERANCJA i SZACUNEK TO NASZ WIZERUNEK!”, zdrowym odżywianiu, wiosennym jadłospisie, aktywności fizycznej, internecie – przyjacielu czy wrogu? Nie zabrakło treści dotyczących naszych myśli, emocji, uczuć – aby z nimi żyć się jakoś dało to najpierw je poznać by się przydało! Konkurencje sportowe wywołały największe emocje.
A wszystko po to, by zadbać o siebie, umieć dokonać świadomych wyborów - zdrowego stylu życia – życia bez nałogów, z asertywną postawą, aktywnym spędzaniem czasu wolnego.
Nasza podróż dobiegła końca. Z podróży wracamy inni, odmienieni, bogatsi o nowe doznania, doświadczenia i przeżycia. Z każdej przywozimy coś, co zmienia nasze życie, nasze nastawienie do ludzi i zdarzeń, do tego, co jest ważne, wartościowe. Kampania ,,Zachowaj Trzeźwy Umysł” nie kończy działań prowadzonych w szkole. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli, wychowawców, uczniów i ich rodziców trwa cały rok. Doceniając działania profilaktyczne naszej szkoły, Burmistrz Miasta ufundował sprzęt sportowy, który będzie służył do prowadzenia dalszych inicjatyw. Dziękujemy i liczymy na dalszą współpracę.
Nasi uczniowie wiedzą, że "...zdrowie każdy chciałby mieć, lecz trzeba o nie dbać, a nie tylko chcieć!!!".
Koordynator działań – Bożena Oleszko pedagog szkolny
Listopad 2022 - miesiącem profilaktyki
LISTOPAD w naszej szkole to miesiąc, w którym mamy szczególną możliwość zatroszczyć się o siebie i swoje relacje, promować zdrowy styl życia - bez nałogów i uzależnień oraz zadbać o dobre nawyki żywieniowe. A jest ku temu kilka okazji: Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania - Śniadanie daje Moc! (08.11.2022) , Światowy Dzień Dobroci (13.11.2022), Międzynarodowy Dzień Tolerancji (16.11.2022), Światowy Dzień Rzucania Palenia Papierosów (18.11.2022), Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy (19.11.2022), Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka (20.11.2022), Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień (21.11.2022), Andrzejki i Dzień Białych Skarpetek (30.11.2022)
Serdecznie zapraszamy Was drodzy UCZNIOWIE, WYCHOWAWCY, RODZICE, NAUCZYCIELE
– włączmy się i MY.
,,Kulturalnych ludzi uprzejmość nie trudzi” – mamy nadzieję, że uprzejmości i dobroci w tych miesiącu nie zabraknie.
Niech będzie wesoło, ciekawie, a co najważniejsze – niezwykle pouczająco!
KAŻDA FORMA JEST DOBRA. Proponujemy:
ŚNIADANIA DAJĄ MOC! – klasowe wspólne śniadania
ZAJĘCIA W RAMACH GODZIN DO DYSPOZYCJI WYCHOWAWCY, ZAJĘĆ ŚWIETLICY SZKOLNEJ, ŚRODOWISKOWEJ ,,RADOŚĆ i PRZYJACIELE”, ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH poruszające tematykę:
,,Otwórz się na pomoc” z wykorzystaniem materiałów kampanii profilaktycznej dotyczących uzależnienia od alkoholu, komputera oraz przemocy wśród dzieci i młodzieży.
Odłącz się - Podłącz się” z wykorzystaniem materiałów Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej poruszającej problem nadmiernej obecności ekranów w życiu
,,Sieciaki” – z wykorzystaniem tematyki bezpiecznego korzystania z internetu, omawiane są zagrożenia związane z nadużywaniem ekranów oraz promowane zrównoważone korzystanie z sieci.
,,Bądź kumplem – nie dokuczaj”- z wykorzystaniem materiałów kampanii społecznej promującej życzliwość w stosunku do siebie i do innych. Uczniowie będą mieli okazję przekonać się, że przyjaźń i szacunek do innych, to najlepsza droga do bycia dobrym kumplem. Życzliwością osiągniemy znacznie więcej. Akcję wspierają polscy sportowcy, którzy pokazują, co to znaczy być dobrym kumplem i postępować fair. Zapraszamy do obejrzenia ciekawych filmików z ich udziałem, kreskówek poruszających problem dokuczania.
,,Trzymaj formę” z wykorzystaniem materiałów promujących zasady aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety
,,Bieg po zdrowie” – z wykorzystaniem materiałów programu antytytoniowego edukacji zdrowotnej
,,Znam swoje prawa, mam i obowiązki”.
07.11.2022 - WYWIADÓWKA PROFILAKTYCZNA skierowana do rodziców uczniów klas VIII z udziałem dyrekcji, wychowawców klas VIII, psychologa i pedagoga szkolnego i przedstawicieli Komendy Powiatowej w Bielsku Podlaskim
09.11.2022 udział klas VIII a i VIII c w programie profilaktycznym z zakresu profilaktyki alkoholowej, ,,Debata”
25.11.2022 udział przedszkolaków w programie profilaktycznym ,,Poruszające bajki o emocjach – Po co są emocje?”
25.11.2022 – 02.12.2022 – udział uczniów klas VI – VIII w programach profilaktycznych: ,,Bezpieczna szkoła” ,,Komputer, internet, gry – nauka i zabawa czy uzależnienie”
GAZETKi TEMATYCZNE NA KORYTARZU SZKOLNYM przygotowane przez pedagoga z wkorzystaniem materiałów, ulotek przekazanych przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w ramach ,,Postaw na rodzinę” – Rodzina to wielka siła!
KARTECZKI ŻYCZLIOWŚCI – na dobry początek ,,Miesiąca Profilaktyki …”. przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego i Wolontariatu ,,W Jedną stronę” obdarowywać będą społeczność szkolną karteczkami życzliwości (cytatem)
Tytuł klasowej Damy i Tytuł Klasowego Dżentelmena – przyznany zgodnie z kryterium ustalonym w poszczególnych klasach.
,,TYDZIEŃ koloru” – zgodnie z informacją umieszczoną na plakacie przygotowanym przez Samorząd Uczniowski - Osoba, która ma na sobie ubranie lub część garderoby w danym kolorze będzie zwolniona z niezapowiedzianych kartkówek lub ma ,,niepytkę”.
„ AKTYWNE PRZERWY - będziemy Budować Więzi Przyjaźni poprzez wspólną zabawę na aktywnych wtorkowych przerwach po trzeciej godzinie lekcyjnej. Zapraszamy na holl I piętra!
,,Nakręcanie na pomaganie” – roku szkolnym 2022/2023 kontynuujemy akcję ,,Wózki za nakrętki’. Zbieramy nakrętki plastikowe z butelek po napojach, jogurtach czy chemii gospodarczej, z kartonów po mleku, sokach. Zbiórka nakrętek odbywa się we wszystkich klasach, świetlicy szkolnej do specjalnie przygotowanych pojemników. Zebrane nakrętki przekazujemy potrzebującym. Dawanie przynosi radość!
,,GÓRA GROSZA 2022” - już po raz dwudziesty drugi nasza szkoła włączy się do ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Akcja szkolna odbędzie się w dniach od 14 listopada do 16 grudnia 2022 roku i będzie polegać na zbiórce monet do skarbonek przygotowanych przez zainteresowane akcją klasy. Po zakończeniu zbiórki zebrane monety zostaną przeliczone przez klasy, a komitet organizacyjny przekaże zebraną kwotę na adres Towarzystwa ,,Nasz Dom” w Warszawie, za pośrednictwem Poczty Polskiej.
"Mam wybór - to nas nie kreci" - impreza profilaktyczna
Dnia 10.12.2021 roku w naszej szkole odbyła się impreza profilaktyczna pod hasłem ,,,Mam wybór …to nas nie kręci”” w ramach kampanii ,,Postaw na rodzinę”. Uczestniczyli w niej uczniowie klas IV – VIII wraz z wychowawcami i nauczycielami. Impreza była podsumowaniem naszych tegorocznych działań profilaktycznych.
Promocja zdrowego stylu życia, aktywne spędzanie czasu wolnego – bez nałogów, szczególnie picia alkoholu, palenia papierosów, zażywania narkotyków czy dopalaczy to główna idea tego przedsięwzięcia.
W tym dniu uczniowie podczas zajęć dydaktycznych, wychowawczych, rewalidacyjnych i terapeutycznych ze świetlicy środowiskowej ,,Radość i Przyjaciele” brali aktywny udział w łamigłówkach, pogadankach, dyskusjach na temat ryzykownych zachowań. Wymieniali się doświadczeniami i spostrzeżeniami. Po realizacji programów profilaktycznych ,,Debata”, ,,Smak życia – czyli debata o dopalaczach i licznych akcjach ,,Tydzień Życzliwości i Tolerancji”, ,,Tydzień Praw Dziecka” przeprowadzonych w listopadzie 2021 realizowali nabyte umiejętności w działaniach praktycznych. Wykonywali plakaty, hasła - jak groźne są używki i jakie konsekwencje dla zdrowia powodują. ,,PRAWDA o alkoholu”, ,,Narkotyki – to nas nie kręci” , ,,Bieg po zdrowie”, ,,Szanuj życie” czy ,,Planuje dobre życie” - to tylko niektóre hasła pojawiające się w ich afiszach. Dokonano też analizy przeprowadzonych wcześniej wywiadów uczniów klas IV z osobami palącymi. Liczono koszty palenia papierosów. W celu uwrażliwienia szkolnych kolegów na negatywne skutki palenia tytoniu powstały antyreklamy dla papierosów i e-papierosów. Uczniowie klas VI po udziale w programie profilaktycznym ,,Zwyciężaj w drodze do celu” chętnie doskonalili swoje umiejętności w scenkach o asertywnej postawie.
Do przedsięwzięcia zostali zaangażowani również uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych. W ramach zajęć rewalidacyjnych rozwiązywali łamigłówki, rebusy, doskonaląc swoją wiedzę na temat ,,Ciekawe, dlaczego ….powstają uzależnienia?”
Na korytarzu szkolnym pojawiały się plakaty prezentowane przez młodzież podczas przerw śródlekcyjnych. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko profilaktyczne z materiałami dla uczniów - praktyczne porady i wskazówki, które pozyskaliśmy dzięki współpracy z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Bielsku Podlaskim. Budowaliśmy ,,Więzi Przyjaźni” - młodsi i starsi, nauczyciele i pracownicy szkoły bawili się w rytmach ,,Belgijki”, ,,Makareny” czy ,,Chocolate”.
Udział uczniów w tego typu przedsięwzięciach jest bardzo pożądany i ściśle skorelowany z Programem Wychowawczo -Profilaktycznym Szkoły. Wychodzi naprzeciw trudnej sytuacji życiowej, z jaką zmagamy się aktualnie.
Do organizacji imprezy profilaktycznej niezbędny był głośnik, ufundowany przez Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski. Dziękujemy za wsparcie naszej inicjatywy.
Opracowanie - Bożena Oleszko, pedagog szkolny i koordynator działań
Tydzień profilaktyki trwa...
Listopad w naszej szkole to miesiąc, w którym mamy szczególną możliwość zatroszczyć się o siebie, swoje relacje i zdrowie. A jest ku temu kilka okazji: 8 listopada obchodzony był Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania – ,,Śniadanie Daje moc”, 13 listopada - Światowy Dzień Dobroci, 16 listopada - Międzynarodowy Dzień Tolerancji, 20 listopada - Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, 21 listopada - Międzynarodowy Dzień Życzliwości.
Dzisiaj, 18 listopada - to Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Na korytarzu szkolnym pojawiły się gazetki, w klasach prowadzone są pogadanki na temat życia wolnego od nałogów, promujące postawy antynikotynowe. Uczniowie klas IV realizują program antynikotynowej edukacji zdrowotnej ,,Bieg po zdrowie”.
Relacja i fotoreportaż z podjętych działań już wkrótce!
Koordynator – pedagog szkolny Bożena Oleszko
Koordynator ds bezpieczeństwa Bożena Oleszko
,,BEZPIECZNY INTERNET” w naszej szkole
Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się do wydarzenia ,,Dzień Bezpiecznego Internetu” organizowanego z inicjatywy Komisji Europejskiej. Początkowo dzień ten świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat projekt ten przekracza granice Europy angażując państwa
z całego świata.
Tegoroczna edycja organizowana pod hasłem „Razem dla lepszego internetu" była okazją do wspólnego działania, by internet był bezpieczniejszym i lepszym miejscem dla wszystkich, a w szczególności dla dzieci i młodzieży. Dzień Bezpiecznego Internetu 2021 przypadał we wtorek - 9 lutego, ale nasze działania prowadzone były przez cały luty.
Tematyka związana z bezpieczeństwem w internecie była realizowana na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych, świetlicowych, zajęciach rewalidacyjnych oraz na godzinach wychowawczych z wykorzystaniem programów multimedialnych, edukacyjnych, gier i filmów.
Już na początku nauczyciele, rodzice i uczniowie zostali poinformowani o kampanii. Na korytarzu szkolnym pojawiła się gazetka
ze ,,Złodziejem Czasu – cyberzbirem” w roli głównej, która była inspiracją do dalszych działań profilaktycznych w klasach I -III. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z programem edukacyjno – profilaktycznym ,,Loguj się z głową”. Uczniowie chętnie brali udział
w ,,Cyberzachodniej przygodzie” realizując zadania Szeryfa Cyberzachodu, tworząc zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.
Biorąc udział w grach i zabawach z wykorzystaniem kreskówek ,,Owce w sieci” uczniowie utrwalali swoje wiadomości dotyczące zagrożeń wirtualnego świata. Bajki ,, Bez kożuszka”, ,,Koszyk z zakupami”, ,,Bal maskowy” czy ,,Tajemniczy Przyjaciel” uczyły krytycznego myślenia wobec dostępnych w Internecie treści.
W trosce o bezpieczeństwo korzystania z technologii internetowej odbyło się również spotkanie w klasach I - III z Panią Policjantką ,,Mój pierwszy smartfon”.
,,Dzisiaj telefony odkładamy, bo Wedelboty składamy " – to kolejne nasze przedsięwzięcie. Uczeń z klasy VIII spotkał się i zachęcał szkolnych kolegów z klasy II a, jak zorganizować sobie wolny czas bez komputera czy telefonu. Uczył, jak wykonać robota z opakowań
po produktach codziennego użytku. Wszystkim dzieciom podobał się pomysł. Każdy samodzielnie wykonał swojego ,,wedel, merci czy liptonbota”. Do zadania aktywnie dołączyli rodzice. Powstała galeria robotów nie tylko tych szkolnych, ale i rodzinnych.
Starsi uczniowie też aktywnie brali udział w zajęciach. Na lekcjach informatyki realizowali tematy związane z bezpiecznym korzystaniem
z Internetu, ,,O bezpieczeństwie w Internecie”, ,,Nie daj się wciągnąć w sieci”, poruszali problematykę zagrożeń wynikających
z powszechnego korzystania z sieci przez młodzież, między innymi wykorzystując strony www.saferinternet.pl.
Po lekcjach teoretycznych uczniowie otrzymali zadanie do wykonania - rysunek lub plakat w formie fotomontażu dotyczący omawianych zagadnień. W efekcie powstało bardzo dużo ciekawych prac.
Działania profilaktyczne angażowały wielu uczniów i nauczycieli w dyskusję „Bezpieczny Internet” oraz inspirowały do dalszej pracy. Przeprowadzone zajęcia pozwoliły osiągnąć zamierzone cele: uświadomiły uczniom zagrożenia czyhające na nich w Internecie, nauczyły umiejętności zachowania w sytuacjach ryzykownych, wykazały potrzebę stosowania zasad bezpieczeństwa w Internecie (ochrona danych, ograniczone zaufanie, ochrona sprzętu przed zagrożeniami, legalność oprogramowania), a także pojawiła się refleksja nad problemem uzależnienia od życia w sieci. Odkryte zostały też uczniowskie talenty.
Akcja ,,Bezpieczny Internet” nie kończy działań prowadzonych w szkole. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli, wychowawców i rodziców trwać będą cały rok.
Koordynaor akcji – pedagog szkolny - Bożena Oleszko
Dziecięcy telefon zaufania 800 12 12 12
Stajemy w obliczu pogarszającej się sytuacji ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Jest to obecnie szczególnie palący problem, zważywszy, iż nasila się w wyniku dotkliwej dla nas wszystkich sytuacji związanej z panującą pandemią koronawirusa oraz wiążącymi się z nią przymusem izolacji, ograniczenia kontaktów, w tym też utrudnionej możliwości uzyskania pomocy psychologicznej w sytuacji wystąpienia potrzeby jej otrzymania.
Z uwagi na powyższe, przez wzgląd na troskę o dobro dzieci Rzecznik Praw Dziecka zainicjował przedsięwzięcie stanowiące jedną z możliwości odpowiedzi na potrzeby dzieci i młodzieży zmagających się z kryzysem psychicznym – całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania – 800 12 12 12 i dedykowany młodym ludziom czat internetowy prowadzony przez profesjonalnych psychologów.
List_do_Dyrektorow_szkol_o_telefonie_zaufania_i_czacie.pdf
List_Podlaskiego_Kuratora_Oswiaty_do_Dyrektorow_Szkol.pdf
Moc śniadania
W dniu 20 listopada 2020 r. klasa II a pod opieką wychowawczyni M. Filim i p. B. Oleszko pedagoga szkolnego, zorganizowała akcję edukacyjną "Śniadanie daje moc" w ramach ogólnopolskiego przedsięwzięcia propagującego zdrowe jedzenie.
W tym roku degustacja przygotowanego śniadania była specyficzna. Dzieci spożywały posiłek przy domowych stolikach przezd ekranem laptopa. To udziwnienie spowodowało zdalne nauczanie ze względu na panującą pandemię.
Wierzymy, że zdrowe odżywanie pełne witamin uchroni nas od chorób i wzmocni odporność.
Bogusława Niewińska, Małgorzata Filim, Bożena Oleszko
Zdjęcia Renata Wróblewska
"Profilaktyka w kadrze"
,,Góra Grosza” to wieloletnia i owocna praca zaangażowanych nauczycieli, uczniów oraz dobra wola Rodziców, wspierających swoje dzieci w akcje bezinteresownej pomocy.
W akcji wzięło prawie 8 tysięcy placówek edukacyjnych.
Pracownicy Towarzystwa Nasz Dom w Warszawie wraz z podopiecznymi dziękują za udział i zaangażowanie w 20 edycję ,,Góry Grosza”.
Koordynator akcji Bożena Oleszko
Katarzyna Trzyna - pedagog szkolny
Plan samoopieki
"Rzuć palenie, bo szkodzi zdrowiu"
W dniu 21.11.2019 r. uczniowie z klasy IV a na zajęciach plastycznych pod kierunkiem p. Marzeny Rzepniewskiej oraz pedagoga p. Katarzyny Trzyny - w ramach ogólnopolskiej akcji Światowego Dnia Rzucania Palenia pt. "Rzuć palenie, bo szkodzi zdrowiu" - wykonali plakaty promujące zdrowy styl życia bez nałogu nikotynowego.
Marzena Rzepniewska, Katarzyna Trzyna
Tydzień tolerancji i życzliwości już za nami!
W dniach 18 – 22 listopada 2019 r. społeczność szkolna włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji, Życzliwości i Praw Dziecka.
Było wesoło, ciekawie, a co najważniejsze – niezwykle pouczająco.
W poniedziałek 18 listopada, na dobry początek ,,Tygodnia Życzliwości …”. przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego i Wolontariatu ,,W Jedną stronę” obdarowywali społeczność szkolną karteczkami życzliwości i pozdrowieniami.
Na korytarzu szkolnym pojawiły się gazetki tematyczne przygotowane przez pedagogów szkolnych oraz ,,Drzewa Życzliwości” - symboliczne drzewa, gdzie na papierowych listkach zapisywano hasła – rymowanki przygotowane przez uczniów w ramach godzin do dyspozycji wychowawcy (podziękowania, życzenia, a nawet przeprosiny).
Budowaliśmy ,,Więzi Przyjaźni” poprzez wspólną zabawę na aktywnych długich przerwach - młodsi i starsi uczniowie, nauczyciele i chętni pracownicy szkoły tańczyli w rytmach ,,belgijki”.
Był też ,,Dzień jednakowego koloru”, gdzie uczniowie danej klasy decydowali o wyborze koloru ubrania. Klasa, która miała na sobie ubranie lub część garderoby w danym kolorze była zwolniona z niezapowiedzianych kartkówek. I tak dla przykładu klasa w zieleni czy klasa w czerwieni - kolory przyjaźni, nadziei i wiary w dobroć drugiego człowieka.
W ramach godzin wychowawczych, zajęć świetlicy szkolnej, zajęć świetlicy środowiskowej ,,Radość i Przyjaciele” zajęć pozalekcyjnych poruszano tematykę życzliwości na co dzień, tolerancji, refleksji nad samym sobą. Mówiono o wielu o prawach, jakie mają dzieci – aby je znali i z nich korzystali. Uczniowie nasi wiedzą, że korzystając z praw nie można ograniczać praw innych ludzi - kolegów, koleżanek i dorosłych. Każdy człowiek, czy to dziecko czy dorosły ma prawo do godnego życia - w pokoju i spokoju, w miłości i poczuciu bezpieczeństwa. Pamiętają również, że oprócz praw – mają także obowiązki wynikające z roli ucznia, dziecka swoich rodziców, Polaka i człowieka.
Klasy IV i V w ramach działań profilaktycznych spotkały się z przedstawicielem Policji, gdzie poruszona zostanie tematyka odpowiedzialności prawnej za niewłaściwe zachowania w relacjach rówieśniczych, w tym cyberprzemoc.
Tydzień profilaktyki za nami. Mamy nadzieję, że uprzejmości w naszej szkole nie zabraknie. Bądźmy życzliwi każdego dnia. Bądź życzliwy na co dzień i pomóż koledze lub koleżance w potrzebie!
Kontynuujemy akcję ,,Wózki za nakrętki” i ogólnopolską akcję ,,Góra Grosza 2019”
Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie w realizację zadań.
Koordynatorzy akcji – Bożena Oleszko i Katarzyna Trzyna
"Śniadanie daje moc"
Uczniowie naszej szkoły doskonale wiedzą o roli śniadania w diecie ucznia. Już po raz kolejny, w dniach 7 i 8 listopada 2019 r. w ramach działań profilaktyki zdrowia, wychowawcy przy wspólnym klasowym stole jedli śniadanie ze swoimi uczniami.
Jak co roku, klasy wykazały się niesamowitą inwencją! Były smaczne, zdrowe kanapki, warzywa, owoce, jogurty i mleko. Klasa I a w świątecznym i patriotycznym nastroju jadła śniadanie w barwach narodowych. Nie zabrakło też chrupiących tostów. Starsi samodzielnie przygotowywali swoje śniadania, zdrowe przekąski i wyśmienite sałatki.
Tego dnia, oprócz wspólnych posiłków, cennych lekcji o zdrowym żywieniu, gazetek szkolnych, młodzież zachęcała młodszych kolegów do aktywnych, tanecznych przerw w rytmie ,,Belgijki”, ,,Makareny”.
Te cenne lekcje zdrowego stylu życia niech będą realizowane każdego dnia. Rodzicom dziękujemy za zaangażowanie w ten wyjątkowy dla nas dzień.
Koordynatorzy akcji – Bożena Oleszko, Katarzyna Trzyna
Link do zdjęcia: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=174
APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ to program profilaktyki uniwersalnej i promocji zdrowia będą realizowane w naszej placówce.
Gdy coś nam dolega sięgamy do apteczki pierwszej pomocy medycznej. A jak możemy pomóc sobie lub komuś, kto czuje się zraniony, czy przeżywa trudne momenty?
Podczas spotkań wspólnie z uczniami będziemy zastanawiać się, co jest ważne dla zdrowia emocjonalnego i dobrego funkcjonowania, uczymy dzieci optymizmu i radzenia sobie z przeciwnościami. Program jest adresowany do dzieci w wieku 8 - 12 lat. Realizatorzy – pedagog szkolny Elżbieta Krasińska–Oniśkiewicz i psycholog szkolny Ewelina Sokołowska prowadzić będą zajęcia omawiając następujące zagadnienia:
Celem programu APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ jest rozwijanie w dzieciach podstawowych umiejętności społecznych i emocjonalnych oraz przygotowanie do radzenia sobie z trudnościami. Korzystając z założeń psychologii pozytywnej, sformułowanych przez amerykańskiego psychologa Martina E. P. Seligmana, przyjęto, że optymizmu można się nauczyć, a postawa optymizmu może prowadzić do szczęśliwego i satysfakcjonującego życia.
Realizacja programu powinna przyczynić się do rozwijania w dzieciach umiejętności radzenia sobie ze stresem i trudnościami poprzez budowanie pozytywnych przekonań, wiary w siebie i zrozumienia dla innych.
Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej jest potrzebna, by pomóc nie tylko leczyć rany duszy, ale również by odzyskać dobry humor, nadzieję i nabywać odporność psychiczną. Chcemy uczyć dzieci optymizmu, wiary we własne siły i umiejętności radzenia sobie z trudnościami.
Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie www.pozytywnaedukacja.pl
Ewelina Sokołowska, Elżbieta Krasińska-Oniśkiewicz
SPRAWOZDANIE Z PRZEPROWADZONEGO APELU PROFILAKTYCZNEGO
DLA KLAS VI-VII
„Mikołajkowa promocja zdrowia. Normy i wartości – znamy i przestrzegamy. Światowy Dzień Walki z AIDS”
W ramach działań profilaktycznych, diagnozy hierarchii wartości uczniów, integracji uczniów szkoły podstawowej oraz poszerzenia wiedzy na temat choroby AIDS i szkodliwości eksperymentowania z substancjami psychoaktywnymi, przeprowadzono dnia 08.12.2017r. apel dla uczniów klas VI –VII Szkoły Podstawowej. W apelu uczestniczyło łącznie ok. 80 uczniów.
Podczas spotkania zaprezentowano hasła tematycznie związane z profilaktyką oraz odbyły się liczne ćwiczenia dotyczące norm i wartości oraz profilaktyki uzależnień. Po każdej konkurencji młodzież otrzymywała cukierki za zaangażowanie. W przerwie między zadaniami kilku uczniów klas gimnazjalnych zaśpiewało piosenkę i zaprezentowano układ taneczny. Prowadzącymi apel były: psycholog szkolny – Ewelina Sokołowska i pedagog szkolny – Elżbieta Krasińska–Oniśkiewicz.
Młodzież chętnie brała udział w zajęciach zaplanowanych w scenariuszu apelu. Dzięki dofinansowaniu ze środków Urzędu Miasta wszystkie klasy otrzymały upominki składające się z materiałów papierniczych oraz słodkie niespodzianki.
Serdecznie dziękujemy za wspieranie naszych działań profilaktycznych.
E. Sokołowska, E. Krasińska-Oniśkiewicz