Godziny pracy Zajęcia specjalistyczne w naszej szkole Terapia ręki Programy profilaktyczne Akademia rodzica Zajęcia rozwijające umiejętności emocjonalno-społeczne Propozycje psychologa

Pedagodzy, psycholog

Zajęcia rozwijające umiejętności emocjonalno-społeczne


Uczniowie klas IV - VIII
Przed nami 2 tygodnie nauki zdalnej. C
zas ten wymaga od nas wszystkich pełnej mobilizacji i współpracy. Dbajcie o siebie.


 



Niech  każda wakacyjna przygoda kończy się bezpiecznym powrotem do domu- BEZPIECZNE WAKACJE!

Ostatnie miesiące nie były dla nas łatwe, ale daliśmy wszyscy radę. Już  niedługo kończymy rok szkolny 2019/2020  i przed nami upragnione wakacje. Wędrówki, kąpiele, spacery – przeżycia, które będą pięknymi wspomnieniami.

Dlatego już dzisiaj warto pomyśleć o bezpieczeństwie swoim i swoich bliskich. Rozwaga w czasach epidemii jest gwarantem powrotu do szkoły po wakacjach.

Wiedzą o tym Wasi szkolni koledzy – poprzez różne formy aktywności - bajki, kolorowanki, ćwiczenia i łamigłówki, a także  grę planszową „Mistrz Bezpieczeństwa” przygotowaną przez zespół profilaktyki z Komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim udzielają kilka rad, które mogą ochronić przed nieprzyjemnymi wakacyjnymi sytuacjami.

Oto najważniejsze zasady, którymi powinniśmy się kierować, aby bezpiecznie spędzić wakacje:

  1. Zawsze informuj rodziców, gdzie i z kim przebywasz. Przekaż im także, o której godzinie zamierzasz wrócić.
  2. Noś ze sobą numer telefonu do rodziców.
  3. Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię – przechodź na pasach dla pieszych i na zielonym świetle.
  4. Do zabawy wybieraj zawsze miejsca oddalone od jezdni.
  5. Zawsze zapinaj pasy w samochodzie.
  6. Nie rozmawiaj z obcymi.
  7. Poinformuj rodziców, gdyby ktoś Cię zaczepiał.
  8. Nie oddalaj się z nieznajomymi, nie wsiadaj z nimi do samochodu.
  9. Nie bierz słodyczy ani innych prezentów od obcych.
  10. Pamiętaj o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc.
  11. Kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.
  12. Nie wchodź do wody bez opieki osoby dorosłej.
  13. Pamiętaj o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pij dużo wody i zawsze noś nakrycie głowy.
  14. Zadbaj o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze czy rolkach
  15. Szukaj bezpiecznego schronienia podczas burzy.
  16. Nie oddalaj się bez pytania od rodziców – w nowych miejscach łatwo się zgubić.
  17. Po każdym wyjściu z miejsc zalesionych dokładnie sprawdź skórę na obecność kleszczy.
  18. Uważaj na rośliny, na których się nie znasz. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.
  19. Podczas spacerów po lesie stosuj preparaty odpędzające owady i kleszcze.
  20. Nie rozpalaj ogniska w lesie.
  21. Nie baw się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może Cię ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.
  22. Bądź rozsądny i zachowaj umiar we wszystkim, co robisz.

 

http://www.spniechlonin.szkolna.net/pliki/obraz/1-1513200593.jpg       

Aby lepiej zapamiętać zasady bezpieczeństwa, na koniec przedstawiamy kilka z nich w bardziej humorystyczny sposób:

Numer 112 znamy i w razie potrzeby go wybieram!

Jeśli kogoś nie znamy, na pewno z nim nie rozmawiamy!

Gdy na plaży przebywamy, od mamy się nie oddalamy!

W górach po szlaku chodzimy, wtedy nie zbłądzimy!

Gdy na słońcu przebywamy, czapkę lub kapelusz zakładamy!

 

Życzę Wam, by wakacje były bezpieczne, pełne miłych wrażeń, spotkań w gronie najbliższych i przyjaciół. Odpoczywajcie od trudów nauki, nabierzcie sił do podejmowania kolejnych wyzwań w nowym roku szkolnym. Niech  każda wakacyjna przygoda kończy się bezpiecznym powrotem do domu.

                                 Do zobaczenia w szkole! Bożena Oleszko, pedagog szkolny


Humorzaki atakują …

Nauka z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, którą wprowadzono 25 marca br., zostanie przedłużona do 26 czerwca, to oznacza dla nas, że w tym roku szkolnym już nie usiądziecie w szkolnych ławkach. Każdy z nas tą informację odbiera indywidualnie – pojawiły się różne emocje i dlatego korzystając z tej okazji jeszcze raz chciałam powrócić do nich.

Emocje towarzyszą nam każdego dnia. Wszystko co robimy, wzbudza w nas radość, smutek, ciekawość, rozżalenie, zadowolenie, a nawet złość. Każda z tych emocji jest nam potrzebna. Nie ma na świecie człowieka, który by ich nie odczuwał. Pamiętacie, o tym już było? Dzisiaj o emocjach trochę inaczej.

EMOCJE

,,Ratunku, co się ze mną dzieje? Serce bije, ręce drżą i ciało drętwieje!

Jeśli nagle coś z Tobą dziać się zaczyna, to wiedz, że w emocjach tkwi tego przyczyna.

Emocje to pojęcia są naprawdę trudne, a nauczyć się nad nimi panować to zadanie żmudne.

Jednak niczym się nie przejmuj,  nie jesteś z tym sam. Ja również, jak każdy inny człowiek, emocje mam.

Aby żyć z  nimi jakoś się dało, to najpierw je poznać by się przydało!”

 

                                                  

Uwaga Humorzaki atakują!

WESOŁY – buzia się cieszy od ucha do ucha, uśmiech jest szczery to nie podpucha. Wszystkie troski odeszły w cień, to będzie bardzo wesoły dzień.

ZMĘCZONY – nic mi się  nie chce, boli mnie głowa, a to dopiero złego połowa. Sił mi brakuje, wręcz padam z nóg, gdyby ktoś pomoc dzisiaj mi mógł.

WŚCIEKŁY – nie podchodź do mnie, bo gryzę jak osa, a każdy kto będzie zadzierał  nosa, niech szybko ucieka na jednej nodze, bo lepiej  nie stawać mi dziś na drodze.

SMUTNY – co za niefart, znów zły dzień, chcę by troski poszły w cień, póki co mam kwaśną minę i się chowam pod pierzynę

ZDZIWIONY – nie do wiary, co za akcja, zaskoczyła mnie ta sytuacja. Zbaraniałem w jednej chwili, wszystko przede mną zataili. Nic nie wiedziałem, jak to możliwe, było to bardzo kłopotliwe.

ZAKOCHANY – cały jestem dziś w skowronkach choć nie widać nawet słonka.  Nastrój jest ten dobrze znany, jestem strasznie zakochany. W sercu i duszy muzyka gra, niech to uczucie wiecznie trwa.

 A teraz czas na Wasze humorzaki - pomyśl, powiedz lub narysuj! Co sprawia, że tak się czujesz?

                                                          

Materiał wykorzystany za wiedzą i zgodą autorów

                      Do usłyszenia wkrótce – Bożena Oleszko, pedagog szkolny


Komenda Powiatowa Policji w Bielsku Podlaskim

Wydział Prewencji przygotował malowankę profilaktyczną związaną z Dniem Dziecka oraz oraz zasadami bezpieczeństwa odnośnie zbliżającego się sezonu letniego.

Zapraszamy do zabawy.

malowanka.pdf


 


Mam prawo do….

 

Uśmiech, miłe słowo, uprzejmy gest, potrafią sprawić, że ludziom wokół  żyje się lepiej. Wzajemna życzliwość, tolerancja i znajomość praw to podstawa w budowaniu zaufania i pozytywnych relacji międzyludzkich.  ,,Kiedy się śmieje dziecko, śmieje się cały świat” – tę dewizę zawsze podkreślał Janusz Korczak.

Doskonałą okazją do promowania tych wartości wśród społeczności naszej szkoły będzie kolejna ważna data w kalendarzu – 1 czerwca - DZIEŃ DZIECKA ze szczególnym zwróceniem uwagi na prawa dziecka.

 

Dziecko - podobnie jak dorosły człowiek - ma swoje prawa. Czy znacie swoje prawa? Czy je rozumiecie?

A co to są prawa? Prawa to inaczej normy, które chronią ludzi. Dzieci wymagają specjalnej ochrony i dodatkowych praw. Te dodatkowe prawa to prawa dziecka. Określają miejsce dziecka w rodzinie i społeczeństwie, dają dziecku specjalne uprawnienia, które mają mu zapewnić odpowiednie warunki do życia i pełnego rozwoju jego osobowości. ,,Strażnikami” praw dziecka są jego rodzice i opiekunowie.

 

Najważniejszym aktem prawnym, który określa prawa dziecka, jest Konwencja o Prawach Dziecka uchwalona 20 listopada 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Wszystkie 192 kraje, które zdecydowały się ratyfikować ten dokument, zobowiązały się do respektowania i realizowania jego zapisów. Polska uczyniła to w 1991 roku.

Konwencja zakłada, że dzieci nie są w pełni dojrzałe i na tyle świadome, by same mogły o siebie zadbać, przez co należy im się szczególna opieka i ochrona. Najważniejsze zasady, które przyświecały twórcom Konwencji, to: zasada kierowania się zawsze dobrem dziecka oraz zasada równości wobec prawa wszystkich dzieci niezależnie od pochodzenia, koloru skóry czy wyznania. Polska była pomysłodawcą stworzenia Konwencji o prawach dziecka, dlatego spoczywa na nas szczególny obowiązek, aby prawa dziecka były w Polsce znane i przestrzegane.

W tym tygodniu Wasi szkolni koledzy dzielą się swoją wiedzą  o prawach jakie mają dzieci – aby je wszyscy znali i z nich korzystali.

 

A oto nasza relacja z tygodnia ,,Mam prawo do….”

prawo do życia i rozwoju, prawo do tożsamości – imienia, nazwiska, obywatelstwa, prawo do wychowania w rodzinie, prawo do wyrażania emocji, prawo do miłości i bezpieczeństwa, prawo do wyrażania siebie samego w odpowiedni sposób, prawo do godności i szacunku, prawo do ochrony zdrowia i opieki zdrowotnej, prawo do równego traktowania - nie ma dzieci lepszych i gorszych, prawo do szukania pomocy u osób dorosłych, prawo do prywatności i  zachowania tajemnicy, prawo do wypoczynku i czasu wolnego, prawo do nauki, do korzystania z dóbr kultury.

 

                                                               

                                          

                                                             

Korzystając z praw  nie można ograniczać praw innych ludzi - kolegów, koleżanek i dorosłych. Każdy człowiek, czy to dziecko czy dorosły ma prawo do godnego życia -  w pokoju i spokoju, w miłości i  poczuciu bezpieczeństwa.

Gdzie szukać pomocy? Jeśli jakieś prawo jest łamane zwróć się do osoby dorosłej, której ufasz: rodziców, wychowawcy,  psychologa,  pedagoga szkolnego. Pamiętaj, że osoby dorosłe maja większe niż dzieci możliwości podjęcia działań, które mogą pomóc.

 

Pamiętajcie  również, że oprócz praw – macie także obowiązki wynikające z roli ucznia, dziecka swoich rodziców, Polaka i człowieka.

 

W tym szczególnym Dniu – 1 CZERWCA -  niech towarzyszy Wam poczucie, że dla Waszych rodziców, opiekunów, wychowawców i nauczycieli jesteście Osobami wyjątkowymi i najważniejszymi.

 

                                            Pozdrawiam  - pedagog szkolny  Bożena Oleszko


Dzisiaj o ….. ważnych datach w kalendarzu

Maj to miesiąc w naszym szkolnym kalendarzu, gdzie szczególne miejsce zajmuje  rodzina. Od lat aktywnie bierzemy udział w ogólnopolskiej kampanii ,,Postaw na rodzinę”. Tematyka jest realizowana na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych, godzinach wychowawczych, zajęciach świetlicowych. Już teraz na szkolnych korytarzach pojawiłyby się gazetki, fotorelacje ukazujące wartości ponadczasowe jaką jest rodzina. Młodsi uczniowie zapewne prezentowaliby montaże słowno – muzyczne dla swoich kochanych Mam. Ten czas jest cenną lekcją dla nas, dla naszych bliskich, dla rodziny.

15 maja obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Rodzin – pamiętajcie, że siła człowieka tkwi w rodzinie, a bliskie relacje z rodzicami, rodzeństwem czy dziadkami dają nam moc do pokonywania trudności życiowych.

Niebawem 26 maja będziemy obchodzić wyjątkowe święto – DZIEŃ MATKI. Jest to szczególny czas okazania miłości i podziękowania  naszym Matkom za trud włożony w wychowanie, jej miłość i poświęcenie.

MAMA -  od samego początku zatroskana o Wasze istnienie, o Waszą przyszłość. Zawsze razem - Matka i dziecko. Ona - pełna niepokoju i lęku,  ciepła i serdecznych gestów, oddana bez reszty swemu wielkiemu skarbowi, a tym skarbem jesteście Wy.

W kolejnym wyzwaniu, jakie podjęli  Wasi szkolni koledzy, skupiliśmy szczególną  uwagę na naszych Mamach. Był to czas refleksji i  zastanowienia się: z czym kojarzy nam się słowo Mama,  jak najczęściej zwracamy się do swojej Mamy, za co kocham swoją mamę, jacy jesteśmy na co dzień dla swoich Mam? Poprzez różne metody i formy pracy zdalnej chcemy jak najlepiej przygotować się na te ważne święto. 

Podsumowując, chcę  Wam podziękować i podzielić się  tym wszystkim, co w tym czasie wypracowaliśmy. A więc zaczynamy !

Z czym kojarzy mi  się słowo  MAMA? – to Mama, miłość, poświęcenie, zrozumienie, to najpiękniejsze słowo świata.  W tym miejscu nasuwają mi  się słowa piosenki W. Młynarskiego ,, Nie ma jak u Mamy – ciepły piec, cichy kąt. Nie ma jak u Mamy – kto nie wierzy, robi błąd”.

W zróżnicowany  sposób zwracamy  się do swojej Mamy :  Mama, Mamunia, Mamuś, Mamcia, Mamuńcia, Mamusia, Mami, Matka.  A Ty jak zwracasz się do swojej Mamy?

 ,, Moja MAMA….” to przyjaciółka, która śmieje się ze mną i płacze ze mną; jest kochana; jest piękna; robi najlepsze placki ziemniaczane; jak coś mnie boli, to pocieszy, przytuli i już nie boli; czasami krzyczy, ale to dobrze; kupuje mi ładne  ubrania; jest wesoła, kochająca, uśmiechnięta i zaradna; troskliwa; lubi krótkie spódnice; zawsze powtarza: Ucz się!; ; ma 40 lat; lubi kwiaty; ciągle mówi ,,Bądź cicho”!; jest wspaniałym ogrodnikiem – dzisiaj posadziła pomidorki; robi najlepsze naleśniki na świecie.


Inni swoją mamę przedstawili w formie plastycznej lub własnych aranżacjach:

                                
                           

Gdyby ktoś miał jeszcze z Was ochotę na rozmyślanie o swojej Mamie, to jest jeszcze czas. Pomyśl  przez chwilę i dokończ zdanie :
Z MAMĄ NAJBARDZIEJ LUBIĘ…                   GDY MAMA JEST SMUTNA, TO JA…
W DOMU MAMA NAJCZĘŚCIEJ…                       MAMA LUBI NAJBARDZIEJ…
POMAGAM MAMIE W…                                  MAMA JEST ZDENERWOWANA GDY…
                          CHCIAŁBYM/CHCIAŁABYM OFIAROWAĆ MOJEJ MAMIE…

I choć drogich prezentów dla  naszych Mam dziś nie mamy, ale szczere życzenia składamy:

Kochana Mamo!
Myślą w przyszłość wybiegam i zaczynam marzyć,
że zastąpię cię w pracy, gdy tylko dorosnę.

Lecz dzisiaj za twe troski, trudy, poświęcenie,
za twą miłość matczyną, nigdy niezachwianą,
mogę tylko twą szyje otoczyć ramieniem
i szepnąć do ucha: dziękuję Ci mamo!

Pamiętajcie o ważnej dacie w kalendarzu – 26 MAJA!

Następny tydzień to kolejne wyzwanie! Będziemy mówić o Prawach Dziecka - ,,Mam prawo do …….”  - prześlij w dowolnej formie na  yacekbozena@poczta.onet.pl lub mesangera.

 Pozdrawiam  - Bożena Oleszko, pedagog szkolny  - jestem do dyspozycji


Dzisiaj o ….czasie wolnym

Moi drodzy! Nadal nie możecie chodzić do szkoły, spotykać się z koleżankami i kolegami, ciężko pracujecie. Nauczyciele wysyłają wam materiał, szukając najlepszych sposobów, aby was uczyć. Wiem, że czasem jest trudno, coś się nie udaje, popełniamy błędy, nie wychodzi nam, czasami się zniechęcamy, ale pamiętajcie, że  bardzo ważne jest  podejmowanie wysiłku na miarę swoich możliwości. Pracujcie najlepiej jak potraficie!

A gdy wykonacie już swoje obowiązki – nauka, czynności związane z codziennym dniem przychodzi czas wolny, w którym swobodnie realizujecie swoje ulubione zajęcia. Jest to zagwarantowany prawem przywilej każdego człowieka pracy (nauki), by naładować swoje akumulatory nową energią.

Jedni z Was malują , rysują wycinają, tworzą roboty, grają na instrumencie, szyją inni czytają książki, rozwiązują krzyżówki, gotują. Są też i tacy, co rozwijają swoją sprawność ruchową i kondycję fizyczną poprzez gry i zabawy sportowe.

W czasie wolnym mamy okazję realizować swoje pomysły i szukać nowych rozwiązań,  a zarazem nabywamy pewnych umiejętności. Czas wolny wyzwala odprężenie spowodowane nadmiarem zajęć. Pozwala na rozwijanie się, bez barier i przymusu. Dostarcza wielu wrażeń. Zaspokaja potrzebę zmienności, kompensuje nudę i monotonię, bo jak mówił A. Kamiński  "Nie można funkcjonować ciągle jak motor i nie można ciągle biec we wspólnym zaprzęgu".

Jak spędzacie wolny czas w okresie pandemii? Oto propozycje waszych szkolnych kolegów,  którzy podjęli wyzwanie i chętnie podzielili się własnymi pomysłami. Wszystkim, należą się  podziękowania.

                                     

                      

 

           

Następny tydzień to kolejne wyzwanie!

,,MOJA ………, więcej zdradzić nie mogę. Brzmi tajemniczo? Jeśli jesteście ciekawi i chętni następnych wyzwań koniecznie  skontaktujcie się ze mną yacekbozena@poczta.onet.pl lub mesangera – zdradzę szczegóły!

                           Pozdrawiam, czekam na wiadomości od Was  - Bożena Oleszko


Dzisiaj …ruszamy na wycieczkę!

Pozytywna energia przekazana przez Waszych szkolnych kolegów miała wielką moc. Nasza akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród uczniów, jak i rodziców. Naładowaliśmy swoje emocjonalne baterie i dziś pełni zapału ruszamy!

Maj to miesiąc szkolnych wycieczek.  Stanowią one ważny element realizacji programu zarówno dydaktycznego jak i wychowawczego. Dzięki wyjazdom możecie w praktyce wykorzystać wiedzę teoretyczną przyswajaną na lekcjach w szkole, poznawać formy aktywnego wypoczynku, lepiej poznać swoich kolegów i nauczycieli, nauczyć się współdziałania w zespole i samodyscypliny. Wycieczki mają zawsze posmak przygody. Nic więc dziwnego, że wspomnienia o wycieczce i zdarzeniach jej towarzyszących są tak trwałe, że zapadają głęboko w pamięć na długie lata.

Zanim jednak sytuacja wróci do normy, dłuższe wyprawy musimy zaplanować na później. Skupmy się na tym, co możemy zrobić tu i teraz.

Na wycieczkę zabierają Was dzisiaj szkolni koledzy, którzy podjęli wyzwanie. Każdy odwołał się do własnych doświadczeń, dlatego za podróż uznaliśmy okolicę własnego domu – widok z naszego okna. Ze starannością chcieli przekazać Wam to, czego sami czasami nie dostrzegali. Wszystkim, którzy podjęli wyzwanie należą się ogromne podziękowania. Brawo!

No i jak Wam się podoba?

Można wyruszyć też w podróż w myślach - zamknijcie oczy i pomyślcie… Co to za miejsce? Jak się tam dostaliście? Jaka jest pogoda? Kogo tam spotkaliście? Jak się czujecie?

A może w Waszym pokoju stoją zdjęcia z wyjazdów szkolnych, rodzinnych? Przyjrzyjcie się im i powspominajcie. Wracajcie do tych chwil!

Nie trzeba wiele, żeby poczuć radość podróżowania.  Przekonajcie się sami, a więc komu w drogę, temu czas!

Następny tydzień to kolejne wyzwanie! Pochwal się, jak spędzasz wolny czas sam lub z bliskimi! Zrób zdjęcie i prześlij yacekbozena@poczta.onet.pl lub mesangera.

Pamiętajcie, że w tym czasie nie jesteście sami, zawsze możecie skontaktować się z wychowawcą, nauczycielem, pedagogiem czy psychologiem szkolnym.

                                                  Pozdrawiam, czekam na wiadomości od Was  - Bożena Oleszko


Pozytywna energia – ma wielką moc – wykorzystajmy jej siłę!

Za nami kolejny tydzień. W rozmowach z Wami, z Waszymi rodzicami a także z nauczycielami, za pomocą  dostępnych komunikatorów omawiamy aktualną sytuację.  Jesteśmy w domach i dużo się dzieje nie tylko wokół nas, ale też w nas. Emocje towarzyszą nam każdego dnia. Wszystko co robimy, wzbudza w nas radość, smutek, ciekawość, rozżalenie, zadowolenie, a nawet złość. Każda z tych emocji jest nam potrzebna. Nie ma na świecie człowieka, który by ich nie odczuwał.

To tak jak z pogodą: czasem słońce, czasem deszcz, a nawet burza, ale po niej widać tęczę. Ukazanie się na niebie tęczy jest odczytywane jako dobry znak i zapowiedź szczęścia. Tęcza wyraża doskonałość, przemianę, dobre nowiny. Poza tym daje nadzieję na lepszą przyszłość i oczywiście poprawę pogody.

Za oknem przyroda budzi się do życia - dla tych wszystkich, którzy potrzebują naładowania swoich emocjonalnych baterii przesyłamy pozytywną energię. Wymagało to od nas kreatywności, podjęcia wyzwania, wysiłku i działania z myślą o drugim człowieku. Tak więc powstała ,,szkolna tęcza pozytywnej energii”. Fotki waszych kolegów w barwnych strojach, emocje i uczucia wyrażone na nich mają wielką moc! Wykorzystajcie ich siłę!

Wszystkim, którzy podjęli wyzwanie należą się ogromne podziękowania. Brawo! Jesteście wielcy i pamiętajcie, że dobro wraca z podwójną mocą!

Następny tydzień to kolejne wyzwanie! ,,Ruszamy w podróż!” - Narysuj widok z Twojego okna. Zrób zdjęcie i prześlij yacekbozena@poczta.onet.pl lub mesangera.

Pamiętajcie, że w tym czasie nie jesteście sami, zawsze możecie skontaktować się z wychowawcą, nauczycielem, pedagogiem czy psychologiem szkolnym.

                                                  Pozdrawiam, czekam na wiadomości od Was  - Bożena Oleszko


Porozmawiajmy o  TĘSKNOCIE! Tęsknisz?   To znaczy, że ktoś lub coś jest ci bliski / bliskie.

Nie odwiedzamy bliskich, nie spotykamy naszych kolegów, nie widzimy się twarzą w twarz i pewnie czujemy za nimi silną tęsknotę. Pozwólmy sobie na nią.

Choć nie jest to przyjemne uczucie, jest potrzebne. Tęsknota informuje nas, kto jest dla nas ważny, a także o tym, czego naprawdę nam brakuje? Tęsknota, to uczucie braku i to nie tylko braku osoby. Można tęsknić też za miejscem, za czasem, za wspomnieniem. Tęsknocie towarzyszą różne nieprzyjemne emocje, takie jak smutek czy złość, często trudno jest się skoncentrować, pojawia się też lęk i niepokój. Tęsknota jest ważną informacją o naszych potrzebach o tym, co aktualnie jest dla nas istotne.

Czytając Wasze przemyślenia, słuchając i dzieląc się o tym z innymi  - najczęściej mówicie o tęsknocie za szkoła, klasą, kolegami, Waszą Panią, szkolnym hałasem na korytarzach szkolnych, za szkolnymi obiadami …..  pojawił się plan, sposób na wyrażenie naszej Tęsknoty za Wami, by łatwiej przeżyć, to co czujemy, a może też, żeby lżej było na sercu. Otóż w ramach zintegrowanych działań podjętych przez Waszych szkolnych kolegów i ich rodziców  pozdrawiamy całą społeczność szkolną ,,PIĄTECZKĄ” dla całej ,,PIĄTECZKI”

 

Tęsknimy i pozdrawiamy każdego z osobna!

 

A Wy Drodzy Uczniowie tęsknicie za szkołą?  Za kim lub za czym najbardziej?

Napiszcie:

1 ……………………………..

2……………………………..

3……………………………..

Możecie też wykonać rysunki.

Podzielcie się Waszą tęsknotą za …… i prześlijcie na mój adres email yacekbozena@poczta.onet.pl   lub mesanger.

                                               

Do zobaczenia za tydzień! Bożena Oleszko


WDZIĘCZNOŚĆ I WSPARCIE

Przetrwaliśmy kolejny tydzień w niełatwych warunkach – okres świąteczny -  inny niż zawsze – pogratulujcie sobie. 

Wsparcie pomaga nam przetrwać trudne momenty - czujemy, że nie jesteśmy sami, a razem zawsze łatwiej jest stawiać czoła problemom.

Wdzięczność zaś to sztuka doceniania czyjejś pomocy, ale też dostrzeganie drobnych rzeczy wokół nas. Nawet tych najmniejszych.

Podsumowując ten czas, chcę  Wam podziękować i podzielić się z Wami tym wszystkim, co od Was dostaję, z czego korzystacie, co piszecie. Otóż otrzymałam Wasze przemyślenia, które kierowałam w poprzednich wiadomościach. Prosiłam o dokończenie zdań – pierwsza myśl najlepsza. Obiecałam, że się z Wami podzielę,  oto niektóre z nich:

  1. Najlepsze, co mnie spotkało  w tym czasie…  - ukończenie pierwszego sezonu Wiedźmina;, spotkanie z babcią; zabawy w domu;  zabawy z młodszym rodzeństwem; nie muszę wstawać rano
  2. Najtrudniejsze w kwarantannie jest dla mnie… - siedzenie w domu;, brak kolegów z klasy; przymusowe siedzenie w domu; że nie wolno wychodzić
  3. Aby chronić siebie i  innych, pamiętam… o tym,  by trzymać się zasad; myć ręce; dezynfekować ręce; stosować się do przepisów
  4.  Bardzo chcę…. żeby kwarantanna się skończyła; chcę już pojechać na boisko i grać w piłkę, a nie mogę;  chcę być w szkole; , wrócić do szkoły i zobaczyć swoją klasę
  5.  To, co ułatwia mi ten czas, to …oglądanie seriali, filmów; granie, bycie z bliskimi; mogę spać dłużej; mama jest  w domu; sprzątanie i pomaganie mamie; zabawa; pomagam rodzeństwu w odrabianiu lekcji
  6. Gdybym mógł/mogła mieć trzy życzenia, prosiłabym/ prosiłbym… o spokój; o koniec epidemii oraz możliwość odwiedzania bliskich; więcej gier na konsolę; o zdrowie dla siostry i wszystkich najbliższych;  prosiłabym o zdrowie i powrót do szkoły; żebym mogła wyjechać;  o zdrowie dla chorych; chciałabym tablet, rower i hulajnogę; cofnąć czas
  7. Chcę podziękować  …..   za to że…. pani Żoch, że zadzwoniła do mnie; mamie  - za to że jest ze mną;  Bogu za to, że nas pilnuje; Pani, że o mnie pamięta; siostrze, że poświęca mi więcej czasu; siostrze, że pomaga mi w lekcjach
  8. Pierwsza rzecz, którą mam chęć zrobić po kwarantannie to…. powrócić do szkoły; pograć w piłkę i spotkać się ze znajomymi; pójść do koleżanki;  wrócić do swojej klasy; spotkać się z koleżanką;  iść do szkoły

Czekam również na fotki, by stworzyć szkolną tęczę ,,piąteczki” - Ubierz się cały/cała na fioletowo/zielono… (swój ulubiony kolor) – nawet skarpetki! Koniecznie zrób zdjęcie i prześlij na yacekbozena@poczta.onet.pl  lub na mesangera Bożena Oleszko

Kilka fotek już mam, ale czekam na więcej!

Niektórzy z Was skorzystali też z innych propozycji i zagrali w ,,Państwa – Miasta”

                       

A inni odesłali ,,Wielkanocną kartę uczuć”

      

Za wszystkie nadesłane materiały bardzo dziękuję. Jestem wdzięczna za poświęcony czas!

A podsumowując ten tydzień, zastanówcie się proszę, co wydarzyło się w tym czasie?

Oto ,,słoik wdzięczności” – włóż do tego słoika to wszystko, za co jesteś wdzięczny. Warto skupić się na wdzięczności – nie tylko innym, ale i sobie –  że daję radę, że wciąż mamy za co być wdzięczni. Do dzieła! Wystarczy napisać, może narysować, zrobić zdjęcie i przesłać do mnie – zbiorę i podzielę się Waszą wdzięcznością.

Pamiętajcie, że w tym czasie nie jesteście sami, zawsze możecie skontaktować się z wychowawcą, nauczycielem, pedagogiem czy psychologiem szkolnym.

         Pozdrawiam, czekam na wiadomości od Was  - Bożena Oleszko

 


SIEDZĘ W DOMU i CO DALEJ?

Odpocznij od komputera, telewizora! Kilka propozycji:

  • Poszukaj i narysuj albo spisz wszystko to, co w domu ma kolor różowy/pomarańczowy (sam dokonujesz wyboru koloru)
  •  
  • Gra w skojarzenia - ,,Moim małym okiem widzę” – opisujemy przedmiot, który widzimy pozostałym domownikom – wygrywa ten, kto odgadnie

 

  • Pamiętasz miary jakimi posługiwali się nasi przodkowie? Łokcie, stopy, place, dłonie. Spróbuj zmierzyć swój pokój na kilka różnych sposobów. Zapisz wyniki

 

  • Ile osób widziałeś dziś z okna? Poobserwuj widok za oknem i policz wszystkich, którzy idą w prawo i tych którzy idą w lewo – więcej ludzi spaceruje czy robi zakupy? lub możesz też wykorzystać skarpetkę czy rękawiczkę założoną na prawą ręką i  udawaj, że pożerasz tych idących czy jadących. Ile udało Ci się?

 

  • Pamiętasz ile i jakie mamy pory roku? Właśnie powitaliśmy …….....?☺ Jesteś dobrym obserwatorem przyrody? Narysuj widok z Twojego okna. Prześlij rysunek na mojego email lub mesangera, porównamy nasze widoki.

 

  • Ubierz się cały/cała na fioletowo/zielono (swój ulubiony kolor) – nawet skarpetki! Koniecznie zrób zdjęcie i prześlij na yacekbozena@poczta.onet.pl

Może stworzymy szkolną tęczę? Chętnie podzielę się Waszymi pomysłami.

 

I jeszcze jedna propozycja – Porządki w szafie same się nie zrobią, wykorzystajcie czas - wkrótce Święta Wielkanocne!

 

W poprzedniej informacji prosiłam o Wasze przemyślenia związane z obecną sytuacją. To wciąż aktualne – czekam, zbiorę i podzielę się z Wami. Wysyłajcie zdjęcia, piszcie. Czekam.

 

     Pozdrawiam i do usłyszenia wkrótce  - Bożena Oleszko, pedagog szkolny


Kiedy czujecie narastające napięcie w mięśniach możecie przeciwdziałać mu już na początku.

Nie warto czekać, aż sparaliżuje ono Wasze funkcjonowanie!

Proponuję Wam ćwiczenia antystresowe, które w szybki sposób rozluźnią Wasze  napięte mięśnie. Oto kilka z nich.

  1. Odprężające rozciąganie całego ciała – KOT

                 

1. Stań lub usiądź wygodnie. Wyobraź sobie, że jesteś kotem stopniowo wybudzającym się ze snu. Poprzez „wyciąganie” całego ciała od czubka głowy, aż do koniuszków palców, powoli,
stopniowo i metodycznie rozciągaj każdy mięsień, każde ścięgno ciała tak, żebyś poczuł się dłuższy.

2. Rozciąganiu może towarzyszyć ziewanie i głębokie westchnienie.

3. Szczególnie przyjemne jest rozciąganie się, zaraz po przebudzeniu. Jednak jeśli w ciągu dnia poczujesz napięcie, przeciągaj się również.

  1. Strząsanie napięcia

Jeśli czujesz napięcie, możesz spróbować zrzucić ciężar.

Wyobraź sobie, że zanurzasz ręce w morskiej wodzie. Wyjmij ręce
i energicznie otrzep je z wody. Powtórz kilka razy.

 

  1. Rozluźnianie szyi i karku – PĘDZELEK

Ćwiczenie to pozwoli Ci odprężyć szyję i kark.

1. Stan tak, abyś miał wokół siebie dużo miejsca. Oczyma wyobraźni zobacz, jak Twój nos zamienia się w pędzelek.

2. Napisz swoje imię końcem nosa - patrząc w lewo, nazwisko – patrząc w prawo.

4. Napisz lub narysuj, cokolwiek chcesz. Pamiętaj, rób wszystko bardzo powoli

F) Swobodne oddychanie ,,Moje bezpieczne miejsce”

  1. Usiądź swobodnie na fotelu. Połóż ręce luźno na kolanach. Zamknij oczy i rozluźnij mięśnie twarzy
     i szyi. Oddychaj swobodnie i rytmicznie. Wyobraź sobie…….. ,,Moje bezpieczne miejsce

                                                                      Do usłyszenia wkrótce i pamiętajcie, że jestem do dyspozycji!


UCZNIOWIE ,,PIĄTECZKI”!

Za nami dwa tygodnie kwarantanny. Czas ten wymaga od nas wszystkich pełnej mobilizacji i współpracy.  Jestem ciekawa, jakie są Wasze przemyślenia? Dokończ zdania – pamiętaj, że pierwsza myśl najlepsza!

  1. Najlepsze, co mnie spotkało  w tym czasie ...........................................
  2. Najtrudniejsze w kwarantannie jest dla mnie....................................................
  3. Aby chronić siebie i  innych, pamiętam o tym, by........................................
  4.  Bardzo chcę.....................
  5.  To, co ułatwia mi ten czas, to.......................
  6. Gdybym mógł/mogła mieć trzy życzenia, prosiłabym/ prosiłbym o........................
  7. Chcę podziękować ... ………………za to że.................................................
  8. Pierwsza rzecz, którą mam chęć zrobić po kwarantannie to...........................

Swoje przemyślenia  odeślij na emaila yacekbozena@poczta.onet.pl.

Kiedy zbiorę od Was informacje podzielę się nimi z Wami!

                                                                        Bożena Oleszko, pedagog szkolny

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim
    17-100 Bielsk Podlaski
    ul. Kościuszki 21
  • (+85) 730-75-76

Galeria zdjęć