Opis projektu Formularz rekrutacyjny Formularz nauczyciele Regulamin rekrutacji Zajęcia naukowo-techniczne Pozostałe zajęcia

Nowoczesna szkoła - drogą do rozwoju

Pozostałe zajęcia


Zajęcia korekcyjno – kompensacyjne

 

          Zajęcia korekcyjno – kompensacyjne w ramach projektu „Nowoczesna szkoła drogą do rozwoju” prowadzone są raz w tygodniu w pięcioosobowej grupie uczniów klasy VI a.

Celem zajęć jest stymulowanie i usprawnianie zaburzonych procesów psychomotorycznych istotnych w opanowaniu umiejętności czytania i pisania oraz motywowanie i aktywizowanie uczniów do nauki. Stanowią one dodatkową formę wsparcia uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych w pokonywaniu trudności w nauce. W trakcie zajęć uczniowie usprawniają tempo pracy, wzbogacają wiedzę o otaczającym świecie, rozwijają twórcze myślenie i kreatywność.

                             

Galeria

Marzena Rzepniewska

 


Zajęcia wspierane metodą eksperymentu „Młody Pitagoras”

 

     Zajęcia "Młody Pitagoras" prowadzone są wśród grupy uczniów z klasy V b wykazujących zamiłowania i zainteresowania matematyką w ramach projektu "Nowoczesna szkoła - drogą do rozwoju". Zadania projektowe realizowane są podczas spotkań pozalekcyjnych prowadzonych przez p. Małgorzatę Dabrowską-Bobel. Głównym celem zajęć jest wspieranie dzieci zdolnych poprzez rozwijanie posiadanych uzdolnień, stymulowanie ich rozwoju oraz twórczego i logicznego myślenia, wzbogacanie wiedzy matematycznej. Zajęcia w ramach projektu są prowadzone w sposób interesujący z wykorzystaniem ciekawych pomocy edukacyjnych pozyskanych ze środków projektu. Grupa wykonuje wiele eksperymentów i doświadczeń, które dowodzą, że nauka może być fantastyczną zabawą.

 

  Galeria

Małgorzata Dąbrowska-Bobel


Zajęcia rozwijające uzdolnienia z matematyki 

 

      Zajęcia rozwijające uzdolnienia z matematyki są skierowane do chętnych uczniów klas szóstych w ramach projektu "Nowoczesna szkoła - drogę do rozwoju". Zajęcia odbywają się raz w tygodniu w ośmioosobowej grupie. Głównym celem zajęć jest wspieranie dzieci zdolnych poprzez rozwijanie posiadanych uzdolnień, stymulowanie ich rozwoju oraz twórczego i logicznego myślenia, wzbogacanie wiedzy matematycznej.

 

Galeria

Małgorzata Dąbrowska-Bobel


Zajęcia logopedyczne

Od 03.09.2019 r. w Szkole Podstawowej nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim prowadzone są grupowe zajęcia logopedyczne w klasie V c. Odbywają się w każdy wtorek w godzinach 8.55-9.40.

Druga grupa to indywidualne zajęcia logopedyczne w klasie III b, które odbywają się w czwartki w godzinach 13.50-14.35.

Celem zajęć jest :

- usunięcie wadliwych form realizacji dźwięków i zamianę ich na prawidłowe,

- utrwalanie i automatyzacja głosek w mowie kontrolowanej,

- rozwijanie mowy biernej i czynnej.

Cele terapeutyczne:

-usprawnianie aparatu artykulacyjnego,

-wywołanie głosek szumiących w wyrazach, wyrażeniach, zdaniach we wszystkich pozycjach wokalicznych ( nagłos, śródgłos, wygłos),

-rozwijanie pamięci słuchowej i słuchu fonematycznego,

-doskonalenie umiejętności poprawnego czytania i pisania,

-doskonalenie umiejętności komunikacyjnych,

-pozytywne wzmacnianie dziecka, pomoc w radzeniu sobie z emocjami.

W celu utrwalenia głosek korzystamy z programu logopedycznego Logopedia PRO pakiet GOLD   WERSJA 3.1. Pakiet ten służy do diagnozy i terapii logopedycznej w formie zabawy. Wspiera on terapię najczęściej występujących zaburzeń mowy.

Na zajęciach dzieci chętnie grają w planszowe gry logopedyczne: ,,Drabina 1”, ,,Chrząszcz Szczepan", "Pszczółki Tuptusie”, ,,Logopedyczny Piotruś”, itp. Są one doskonałą pomocą zarówno do pracy indywidualnej z dzieckiem, jak i do pracy grupowej.

Beata Niewińska


Terapia ręki

          Terapia ręki prowadzona w ramach projektu ,,Nowoczesna szkoła – drogą do rozwoju” to dodatkowa forma wsparcia uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych ze względu na bariery i ograniczenia:

  • obniżone lub podwyższone napięcie mięśniowe w obrębie kończyn górnych;
  • problemy z koordynacją obu rąk podczas wykonywania czynności manipulacyjnych;
  • unikanie dotykania nowych przedmiotów, różnych faktur;
  • zbyt mocny ucisk, np. za mocno zaciskają dłonie na przedmiotach, siadają na swoich dłoniach, za mocno dotykają drugiej osoby;
  • wykonują czynności manualne niedbale, za wolno;
  • problem w czynnościach samoobsługowych (wiązanie sznurowadeł, zapinanie guzików, itp.);

                                         

Galeria

Bożena Oleszko


Zajęcia rozwijające uzdolnienia z języka angielskiego w kl VI 

      Zajęcia rozwijające uzdolnienia z języka angielskiego są skierowane do uczniów klas szóstych w ramach projektu "Nowoczesna szkoła - drogę do rozwoju". Zajęcia poszerzają wiedzę z zakresu gramatyki i wiedzy o kulturze oraz wiadomości przyswajane w trakcie zajęć lekcyjnych. Prowadzone są w oparciu o materiały pozyskane ze środków projektu.

Galeria zdjęć

Mateusz Sadowski


Zajęcia korekcyjno- kompensacyjne

Zajęcia korekcyjno- kompensacyjne są skierowane do uczniów klas piątych w ramach projektu „Nowoczesna szkoła -drogą do rozwoju”. Celem zajęć jest stymulowanie, usprawnianie funkcji wzrokowo- przestrzennych, słuchowo- językowych oraz motorycznych. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu w pięcioosobowej grupie. Uczniowie usprawniają tempo pracy, doskonalą technikę czytania oraz czytanie ze zrozumieniem. Doskonalą także technikę pisania poprawnego pod względem graficznym i ortograficznym. Grają w gry edukacyjne, które wzbogacają i rozwijają wiedzę o otaczającym świecie,pobudzają  twórcze myślenie i kreatywność. 

         

Marzena Rzepniewska


Zajęcia logopedyczne

Od 02.11.2019 r w Szkole Podstawowej nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim  w ramach projektu ,,Nowoczesna szkoła -drogą do rozwoju” prowadzone są grupowe zajęcia w klasie IV c. Odbywają się w każdy piątek w godzinach 8.00-8.45.

Druga grupa to indywidualne zajęcia logopedyczne w klasie II b, które odbywają się w piątki w godzinach 14.45-15.30.

Celem zajęć jest usunięcie wadliwych form realizacji dźwięków i zamianę ich na prawidłowe, których brzmienie jest zgodne z ogólnopolską normą ortofoniczną, a następnie ich utrwalanie i automatyzacja  w mowie kontrolowanej.

Cele terapeutyczne:

-usprawnianie aparatu artykulacyjnego,

-wywołanie głosek szumiących w wyrazach, wyrażeniach, zdaniach we wszystkich pozycjach wokalicznych (nagłos, śródgłos, wygłos),

-rozwijanie pamięci słuchowej i słuchu fonematycznego,

-doskonalenie umiejętności komunikacyjnych,

-pozytywne wzmacnianie dziecka, pomoc w radzeniu sobie z emocjami.

W celu utrwaleniu głosek korzystamy z programu  Logopedycznego PRO pakiet GOLD wersja3.1 oraz Logopedia Logorytmika Wersja 3.1.Pakiet ten służy do diagnozy i terapii logopedycznej w formie zabawy. Wspiera on terapię najczęściej występujących zaburzeń mowy.

Na zajęciach dzieci chętnie grają w planszowe gry logopedyczne. Są one doskonałą pomocą zarówno do pracy indywidualnej z dzieckiem jak i do pracy grupowej.

              

Beata Niewińska


Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z języka angielskiego w klasie VII

 

Od 4 listopada 2018 prowadzone są dodatkowe zajęcia języka angielskiego dla uczniów klas VII. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu, w poniedziałek w godzinach 13.45 – 14.30.
 

Celem zajęć jest wyrównywanie szans edukacyjnych oraz podniesienie jakości kształcenia uczniów szkoły podstawowej. Cel ten wiąże się z celami szczegółowymi programu zajęć wyrównawczych z języka angielskiego w kl.VII.

Cele szczegółowe

  •  stworzenie możliwości pomocy uczniom kl. VII przy odrabianiu prac domowych
  •  utrwalenie i usystematyzowanie wiedzy z zakresu słownictwo oraz gramatyki przewidzianych do realizacji w kl.VII
  •  doskonalenie sprawności rozumienia ze słuchu, mówienia, czytania oraz pisania
  •  przełamanie niechęci uczenia się języka angielskiego
  •  budowanie wiary we własne możliwości
  •  motywowanie uczniów do pracy

 

Tematyka zajęć dobierana jest w zależności od potrzeb poszczególnych uczniów, w sposób umożliwiający realizację celów kształcenia. Utrwalano słownictwo z działów takich jak: Człowiek, Dom, Szkoła, Życie rodzinne i towarzyskie. Powtórzono zagadnienia gramatyczne obejmujące zasady tworzenia i użycia czasów teraźniejszych Present Simple i Present Continuous, czasów przeszłych Past Simple z czasownikami regularnymi i nieregularnymi oraz czasu Past Continuous, czasu Present Perfect, stopniowanie przymiotników, formy gerund i bezokolicznika z „to”.

 

Uczniowie mieli możliwość poprawy ocen bieżących oraz konsultacji w razie trudności w opanowaniu jakiejś partii materiału.

         

Agnieszka Osmulska


Zajęcia rozwijające uzdolnienia z geografii

Na zajęcia rozwijające uzdolnienia z geografii uczęszczają uczniowie klasy piątej, którzy dopiero rozpoczęli naukę tego przedmiotu. Celem zajęć jest wzbudzenie zainteresowania geografią jako nauką, rozwijanie umiejętności posługiwania się mapą oraz czytanie jej treści. Uczniowie odszukują obiekty geograficzne na podstawie współrzędnych geograficznych, ustalają współrzędne geograficzne wybranych miejsc. Poznają mechanizmy procesów zachodzących w środowisku, ustalają najważniejsze cechy krajobrazu Polski i świata korzystając z różnych źródeł informacji. 

Elżbieta Wawrzyniuk


Zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze z matematyki

          Na zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze z matematyki uczęszczają uczniowie klasy szóstej, którzy mają problemy z opanowaniem materiału realizowanego na lekcji. Zajęcia pozwalają uczniom uzupełnić i usystematyzować wiedzę z przedmiotu, rozwijać sprawności rachunkowe, kształtować pojęcia matematyczne i rozwijać umiejętności posługiwania się nimi. Celem zajęć jest przezwyciężenie trudności w uczeniu się matematyki. 

Elżbieta Wawrzyniuk


"Oko przyrody"

Zajęcia "Oko przyrody" prowadzone są wśród grupy uczniów z klasy VI a wykazujących zamiłowania i zainteresowania przyrodnicze w ramach projektu "Nowoczesna szkoła - drogą do rozwoju". Zadania projektowe realizowane są podczas spotkań pozalekcyjnych prowadzonych przez p. Joannę Łozińską.

Program zajęć uwzględnia działania edukacyjne uczniów oparte na obserwacji i badaniu otaczającej rzeczywistości metodą eksperymentu, zaś głównym celem tego przedsięwzięcia jest propagowanie wiedzy na temat polskiej myśli naukowej, rozwijanie zainteresowań naukami przyrodniczymi oraz inicjowanie sytuacji bliskich naukowym dziedzinom wiedzy.

Grupa wykonuje wiele eksperymentów i doświadczeń, które dowodzą, że nauka może być fantastyczną zabawą.

 Joanna Łozińska


Zajęcia rozwijające z matematyki

Zajęcia rozwijające z matematyki odbywają się co czwartek.Obecnie rozwiązujemy zadania i testy przygotowujące do egzaminu ósmoklasisty. Korzystamy z książek i zbiorów zadań otrzymanych w projekcie. W kwietniu pojedziemy na wycieczkę do Warszawy do Centrum Nauki Kopernik.  

                                  

Elżbieta Chmur


Zajęcia rozwijające uzdolnienia z języka angielskiego w klasach V

          Zajęcia rozwijające uzdolnienia z języka angielskiego są skierowane do uczniów klas piątych w ramach projektu "Nowoczesna szkoła - drogę do rozwoju". Zajęcia poszerzają wiedzę z zakresu gramatyki i wiedzy o kulturze oraz wiadomości przyswajane w trakcie zajęć lekcyjnych. Prowadzone są w oparciu o materiały pozyskane ze środków projektu.

What was happening? - Czas Past Continuous i Past Simple

         

Fotogaleria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/#gallery/279

Mateusz Sadowski


Terapia ręki

 

          Terapia ręki prowadzona w ramach projektu ,,Nowoczesna szkoła – drogą do rozwoju” to dodatkowa forma wsparcia uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych ze względu na bariery i ograniczenia:

 

  • obniżone lub podwyższone napięcie mięśniowe w obrębie kończyn górnych;
  • problemy z koordynacją obu rąk podczas wykonywania czynności manipulacyjnych;
  • unikanie dotykania nowych przedmiotów, różnych faktur;
  • zbyt mocny ucisk, np. za mocno zaciskają dłonie na przedmiotach, siadają na swoich dłoniach, za mocno dotykają drugiej osoby;
  • wykonują czynności manualne niedbale, za wolno;
  • problem w czynnościach samoobsługowych (wiązanie sznurowadeł, zapinanie guzików, itp.);

       

Zajęcia odbywają się w dwóch grupach: grupowe dla 4 uczniów i indywidualne, po 1 godzinie tygodniowo.

Zajęcia terapeutyczne usprawniają małą motorykę, czyli precyzyjne ruchy rąk, dłoni i palców; dostarczają wrażeń dotykowych  zarówno z zakresu czucia powierzchniowego, jak i głębokiego, umożliwiających poznawanie różnych kształtów, struktur materiałów (wykorzystywane są kasze, makarony, woda, farby, plastelina itp.) oraz nabywanie umiejętności ich rozróżniania. Doskonalą umiejętności szkolne (manualne i grafomotoryczne, ruchowe, koordynacji i płynności ruchów pisarskich ) oraz czynności samoobsługowe.

Na terapii stosuję zabawy konstrukcyjne, manipulacyjne i różnorodne formy działalności plastycznej. Każda z tych czynności mobilizuje wyobraźnię, uwagę, procesy pamięci, pobudza do nowych pomysłów, wdraża do myślenia i kontroli działania. Operowanie rozmaitym materiałem zmusza do elastyczności działania rąk, ramion, barków i coraz sprawniejszej ich koordynacji.  Przykładem jest wycinanie -  dzieci kształtują swoją koordynację wzrokowo-ruchową: np. cięcie wzdłuż linii falującej bądź łamanej, wycinanie figur geometrycznych, postaci ludzi i zwierząt, roślin. Prace wykonują na różnych formatach, stosując różnorodne techniki np. malowały palcem, watą, pędzelkiem.

Dużym zainteresowaniem cieszą się ćwiczenia z wykorzystaniem zabaw manipulacyjnych i konstrukcyjnych - manipulowanie przedmiotem w różny sposób, oglądaniu, nakręcaniu, przekładaniu z ręki do ręki, wkładaniu i wyjmowaniu, turlaniu itp. Zabawy konstrukcyjne pobudzają wyobraźnię, ćwiczą sprawność manualną dzieci oraz rozbudzają ich kreatywność. Większość ćwiczeń terapeutycznych jest realizowana w grupie, co wiąże się z nabywaniem u dzieci umiejętności pracy z innymi, komunikowania się.

 

Fotogaleria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/#gallery/277

                                                        Prowadzący zajęcia Bożena Oleszko


 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim
    17-100 Bielsk Podlaski
    ul. Kościuszki 21
  • (+85) 730-75-76

Galeria zdjęć