Regulamin projektu Erasmus+ i mobilności ART - ICT - ICT HOPE ADVENTURE „Cultural Heritage..." “Art@creativity.eu” COMENIUS

Erasmus+

„Cultural Heritage..."

Projekt Erasmus + „Cultural Heritage: Cherishing the Past; Building the Future” jest realizowany przez Szkołę Podstawową nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim w terminie od  1.09 2018 do 30.06 2020.

Szkoły  partnerskie

1.    CEIP RAMÓN LAPORTA - Quart de Poblet - Hiszpania

2.    G.C. Elementary School Ltd - Strovolos -Cypr

3.   Instituto Comprensivo Statale ADELE ZARA - Oriago di Mira Venice - Włochy 

4.   Vilniaus Balsiu Progimnazija - Vilnius- Litwa

5.   Scoala Gimnaziala Sfantul Andrei - Braila - Rumunia

         Szkoła Podstawowa nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim realizuje w latach 2018/2020 europejski projekt szkół Erasmus+, którego nadrzędnym celem i priorytetem jest szeroka promocja dziedzictwa kulturowego krajów partnerskich, ich tradycji, zwyczajów oraz przemian na tle historii. Tytuł projektu "Cultural Heritage: Cherishing the past; Building the Future" nawiązuje do najlepszych wzorców kulturowych, dokonań w dziedzinie edukacji, postępu i rozwoju na wielu płaszczyznach, jednocześnie projekt nie zapomina o historii naszych „małych ojczyzn”, o naszych korzeniach, o tym kim jesteśmy, z czego możemy być dumni, co nas łączy, a co różni. O wszystkich tych rzeczach uczniowie wraz z nauczycielami  będą mieli okazję się uczyć i doświadczać.

CELE PROJEKTU

Głównym celem tego projektu jest rozbudzanie świadomości kulturowej i kreatywności uczniów poprzez:

- poznawanie kultur krajów biorących udział w projekcie: hiszpańskiej, cypryjskiej, rumuńskiej, litewskiej, włoskiej oraz poszerzanie wiedzy na temat kultury własnego kraju – Polski;

- bezpośredni kontakt ze sztuką, architekturą, literaturą;

- tworzenie własnych prac plastycznych, utworów muzycznych, układów tanecznych, dramy inspirowanych twórczością wybitnych twórców europejskich;

- rozwijanie umiejętności współpracy i współdziałania ponad granicami;

- rozwijanie postawy tolerancji wobec innych kultur.

EFEKTY NASZEJ PRACY ZNAJDZIESZ TU:smiley

https://twinspace.etwinning.net/72003/home

Czy posiadasz już kalendarz na rok 2021?... Jeżeli nie, jest to doskonała propozycja dla Ciebie!
Kalendarz tradycji jest produktem końcowym projektu Erasmus+ "Cultural Heritage: Cherishing the Past; Building the Future". Jest to efekt dwuletniej współpracy sześciu  szkół europejskich z Cypru, Litwy, Włoch, Hiszpanii i Polski. Każdy miesiąc posiada ilustracje z ważnych wydarzeń kulturalnych odbywających się w kolejnych miesiącach roku w poszczególnych państwach. Możesz ten kalendarz wydukować i zawiesić na ścianę. Będzie pamiątką wspaniałej przygody z Erasmusem, a jednocześnie źródłem wiedzy o zwyczajch i tradycjach w Europie.
 


Zespół Erasmus+
Calendar_of_Traditions_template_-_SMALL_SIZE.pdf
 

Artykuły odzwierciedlają opinię ich autora.
KE nie jest odpowiedzialna za sposób wykorzystania zawartych w nich informacji
.



Wyróżnienie 2021 w ogólnopolskim konkursie Selfie+ programu Erasmus+

Miło nam poinformować, że Szkoła Podstawowa nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim otrzymała w styczniu 2021 r. wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie Selfie+ programu Erasmus+ w kategorii konkursowej „Europejskie wartości”  za zdjęcie dotyczące projektu „Cultural Heritage: Cherishing the Past; Building the Future. Opiekunem konkursu i jednocześnie realizatorkami głównych działań projektu były p. Beata Lenartowicz - nauczycielka języka angielskiego oraz p. Alicja Krystosiuk - nauczycielka informatyki.

Wyróżnione w konkursie zdjęcia zostaną  wkrótce zaprezentowane na specjalnie stworzonych wizytówkach, upowszechniających  działania projektowe, a ceremonia wręczenia nagród odbędzie się podczas Ogólnopolskiego Dnia Informacyjnego w  2021 r.

Jednym z działań projektu “Cultural Heritage: Cherishing the Past; Building the Future” jest projektowanie i wykonanie maskotek związanych z dziedzictwem kulturowym naszego kraju i regionu. W projekcie powstało kilka maskotek i każda pełni inne zadanie. Naszymi bohaterami maskotkami zostali Matołek i Malwina. Koziołek Matołek- jak na podróżnika przystało- wędruje po Europie, odwiedza partnerskie szkoły, poznaje tradycje i kulturę krajów współpracujących w ramach projektu, a wszystkie jego przygody są skrupulatnie zapisywane w paszporcie podróży, który jest jego wizytówką. Malwina natomiast towarzyszy uczniom podczas zadań projektowych i jest przewodnikiem po kulturze oraz sztuce regionu. Z Malwiną uczniowie dogłębnie poznają polskie tradycje, piosenki i tańce ludowe, a następnie prezentują je rówieśnikom ze szkół partnerskich skupionych wokół projektu. Malwina często porywa do tańca. No, ba-któż nie chciałby zatańczyć lub zaśpiewać  z Malwiną?!

 Czy Wam podoba się Malwina w stroju ludowym? Jej uroda, zapał do muzyki, tańca i zdjęć nie leci banałem w sztuce. I na tym polega jej urok. Zapracowała na wyróżnienie.

 https://selfieplus.frse.org.pl/malwina-tanczy-i-spiewa-a-my-z-nia/

Beata Lenartowicz



WIZYTA NA LITWIE

            W dniach 20 – 26.10.2019 r. w stolicy Litwy – Wilnie odbyło się kolejne międzynarodowe spotkanie realizatorów programu Erasmus+ ,, Cultural Heritage: Cherishing the Past, Building the Future’’. Naszą szkołę reprezentowały panie : koordynator projektu – p. Beata Lenartowicz oraz p. Barbara Szulc, p.  Zofia Wypychowska i p.  Beata Żoch wraz z uczniami klas piątych: Zofią Daniluk, Patrycją Koc, Julią Lipską, Arkadiuszem Marciniakiem, Anną Pryzowicz, Karoliną Rudkowską, Kacprem Rzepniewskim, Kamilem Stepaniukiem i Apolonią Truszkowską.
          Po przyjeździe do Wilna i zakwaterowaniu w eleganckim hotelu Green Park Hotel Vilnius uczniowie pod opieką nauczycieli wyruszyli na Stare Miasto na pierwsze spotkanie z piękną barokową architekturą Wilna, które w godzinach wieczornych w blasku świateł i neonów wyglądało przepięknie. Niesamowite wrażenie wywarła na uczestnikach wyprawy do Ostrej Bramy z najcenniejszym ze skarbów wileńskich, słynącym z łask i cudów obrazem Matki Bożego Miłosierdzia.
       Kolejny dzień wizyty na Litwie upłynął pod znakiem spotkań z gospodarzami i gośćmi z zagranicy oraz poznawania szkoły. Po powitaniu chlebem i solą,  pokazie tańców narodowych w wykonaniu uczniów ze szkoły goszczącej nastąpił czas na wspólny taniec i zwiedzanie jednej z najbardziej nowoczesnych szkół europejskich, wyposażonych w komfortowe sale lekcyjne, piękną bibliotekę, klasopracownie do nauki przedmiotów artystycznych, technicznych, sale baletowe, komputerowe itp. Po lunchu w szkole odbyły się warsztaty rzeźbienia w drewnie i pracy z metalem, w efekcie których powstały interesujące płaskorzeźby i grawerowane pierścionki. Dzieci zapoznały się również z rodzinami, które wyraziły chęć zaproszenia gości do siebie i aktywnie spędziły u nich czas.
     Drugi dzień pobytu w Wilnie to obcowanie z historią ukrytą w muzealnych eksponatach, wystawach, prelekcjach. Uczniowie wraz z paniami mieli możliwość zwiedzić Muzeum Pieniądza (Money Museum)  i Wirtualne Muzeum Historii Wilna ( Virtual Museum of Vilnius History). Oba te punkty programu okazały się strzałem w dziesiątkę, zwłaszcza wizyta w wirtualnej komnacie, w której to uczniowie mogli za sprawą interaktywnych masek przenieść się w najciekawsze zakątki litewskiej stolicy. Po smacznym lunchu koordynator projektu z Cypru – p. Stelios Christodoulou przedstawił uczestnikom spotkania zadania związane ze stworzeniem wirtualnego muzeum - ,,Our Digital Museum’’ – Cultural Code. W godzinach popołudniowych uczniowie udali się ponownie do rodzin goszczących, które zadbały o to, aby pobyt na Litwie naszych podopiecznych był bardzo interesujący. Dzieci m. in.  odwiedziły ogród zoologiczny, wjechały na wieżę telewizyjną, zwiedzały ciekawe miejsca w Wilnie, smakowały różnych dań regionalnych itp.
    W dniu 23. 10. 2019 r. zorganizowana została wycieczka do Rudomina i Trok. Na początek dnia mnóstwo atrakcji czekało na nas w Parku Sów, czego dowodem są zdjęcia z uroczymi sówkami – Jacksonem i Niką. Nadszedł również moment na przekazanie  maskotek i paszportów, z którymi podróżują po Europie zgodnie z ideą projektu wszyscy koordynatorzy. Pinokio, w którego posiadaniu była nasza szkoła, trafił tym razem do Rumunii, my podróżować będziemy od teraz z maskotką z Cypru – Pomosem. Następnie dotarliśmy do Trok. Zwiedziliśmy zamek położony na jeziorze Galwe, który został wzniesiony przez wielkiego księcia litewskiego Kiejstuta i jego syna Witolda. Wizyta w tym obiekcie to nie tylko odkrywanie bogactw ukrytych w komnatach zamieszkiwanych niegdyś przez księcia i jego gości, poznawanie niesamowitych eksponatów w postaci pieczęci, porcelany, trofeów myśliwskich, mebli, ubiorów…, ale także zetknięcie się z tajemniczą kulturą karaimów. To nie był koniec atrakcji zaplanowanych na ten dzień. Kolejną były bez wątpienia warsztaty pieczenia tradycyjnych regionalnych pierożków z nadzieniem mięsno – cebulowym zwanych kibinine. Po ciężkiej pracy nastąpiła konsumpcja tego litewskiego przysmaku, którym zostaliśmy również obdarowani na wynos na zakończenie pobytu w  Trokach. W godzinach wieczornych udaliśmy się do położonego w pobliżu hotelu sklepu Maxima, gdzie uczniowie i nauczyciele dokonali zakupu pamiątek i wileńskich słodkości.
     W trakcie wizyty u naszych sąsiadów uczniowie mieli także możliwość doskonalenia swego warsztatu muzycznego, zdolności manualnych i sprawności fizycznej. W czasie, gdy pod okiem specjalistów z Litwy dzieci uczestniczyły w warsztatach wokalnych i plastycznych (m.in. wykonali modne bransoletki), nauczyciele szkolili się pod czujnym okiem koordynatora z Cypru w wypełnianiu dokumentacji projektowej online i zajęli się planowaniem kolejnej wizyty w Hiszpanii – Valentia. Druga część dnia upłynęła na pracy w grupach związanej z maskotkami, logo i posterami, które przygotowali uczniowie partnerskich szkół w swoich krajach i mają znaleźć się w Cyfrowym Muzeum stworzonym przez reprezentantów wszystkich państw realizujących projekt. Po południu integrowaliśmy się podczas nauki hip hopu i tańców ludowych. Zabawy było co nie miara!
      Wielu wrażeń  dostarczył również wycieczkowiczom ostatni dzień pobytu na Litwie. Gospodarze zaplanowali na 25 października interesujący wyjazd do Anykscial. W programie znalazły się np. przejażdżka  starą kolejką, zwiedzanie osady sprzed setek lat, strzelanie z łuku, bitwy na miecze i worki, rzuty dzidami, krzesanie ognia, wystrzały z katapulty i in. Uczestniczyliśmy też w ceremoniale  tradycyjnego parzenia herbaty i delektowaliśmy się jej smakiem, popijając gorący napój podany w glinianych naczyniach. Na koniec weszliśmy na wysoką wieżę widokową, z której rozpościerał się cudowny krajobraz , usłany zielenią i mieniącymi się w słońcu różnobarwnymi liśćmi, po czym z wielką ochotą zajadaliśmy się cepelinami i blinami, z których słynie litewska kuchnia.
     Spotkanie na Litwie już za nami. Pełni nowych pomysłów i doświadczeń z energią ruszamy dalej, aby wykonać kolejne zadania projektowe.

         
Galeria

 Beata Lenartowicz, Beata Żoch



WIZYTA W RUMUNII

      W  dniach 07.04-13.04.2019 r. w Rumunii odbyło się spotkanie partnerów projektu „Cultural Heritage: Cherishing the Past; Building the Future” w ramach programu Erasmus+. W zlocie uczestniczyli koordynatorzy, nauczyciele wspierający i uczniowie szkół podstawowych z Polski, Litwy, Portugalii, Włoch, Hiszpanii i Cypru. Szkołę Podstawową nr 5 im. Szarych Szeregów reprezentowali: koordynator projektu - p. Beata Lenartowicz, nauczyciele - p. Bożena Oleszko, p. Robert Car oraz uczniowie: Liwia Bowtruczuk, Eliza Januszewska, Magdalena Iwaniuk, Filip Lipski, Kacper Korneluk i Karol Olszewski.

     Była to druga wizyta partnerska przedstawicieli szkół. Rumuńska koordynatorka p. Adina Valentina Mihai  zapewniła znakomitą opiekę, rozrywkę i zajęcia edukacyjne 50 uczestnikom spotkania. Następnie odbyło się spotkanie kontaktowe, na którym przedstawiono program spotkania oraz dokonano bilansu dotychczasowych działań. 

       8 kwietnia 2019 r. uczniowie szkoły podstawowej we Braila przywitali gości chlebem, solą
i tradycyjnymi smakołykami. Zaprezentowano nam narodowe tańce rumuńskie. Kolejnym punktem programu były warsztaty plastyczne i muzyczne. Zapoznawano nas z zasadami aerodynamiki
z wykorzystaniem TIK. Uczniowie  aktywnie zaangażowali się w zajęcia artystyczne w grupach. 
     9 kwietnia był dniem poświęconym historii i kulturze rumuńskiej. Uczestnicy mieli okazję poznać tradycyjne metody malowania pisanek i kraszanek. Uczniowie uczestniczyli w kolejnych etapach przygotowania wypieków wielkanocnych. Na koniec mogli zasmakować upieczonych przez siebie ciast.
       10 kwietnia był dniem artystycznych inspiracji. W programie znalazły się warsztaty tkackie
i ceramiczne. Odbyły się pokazy tańców rumuńskich. Uczniowie mieli też okazję odwiedzić domy rodzinne swoich rumuńskich kolegów i koleżanek. Rodziny goszczące zapewniły wiele atrakcji turystycznych i sportowych min. zabawy na ściance wspinaczkowej, basenie, spacer nad brzegiem Dunaju.
       11 kwietnia odbył się wyjazd do Bran i wizyta w zamku Drakuli. Kolejny punkt spotkania stanowiła wizyta w zespole pałacowym w Peles. Zagraniczni goście podziwiali bogactwo dziedzictwa kulturowego zgromadzonego w tym obiekcie. Końcowy przystanek miał miejsce w Bukareszcie. Była to niebywała okazja obejrzenia gmachu  parlamentu – jednej z największych budowli w tej części Europy.

     Spotkanie grup kontaktowych Erasmus+ w Rumunii stworzyło możliwość pogłębienia  komunikowania się w języku angielskim, przeżywania wspólnych doznań  artystycznych i kulturowych. Dostarczyło uczestnikom dużą dawkę pozytywnej energii służącej  podejmowaniu kolejnych kreatywnych działań w partnerskich szkołach. 

                          

Galeria:https://sp5-bielskp.edupage.org/album/#gallery/299

Beata Lenartowicz



WIZYTA NA CYPRZE

    W dniach 27 lutego - 03 marca 2019 r.  panie- Beata Lenartowicz, Marzena Rzepniewska i Małgorzata Dąbrowska-Bobel ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Bielsku Podlaskim uczestniczyły w międzynarodowym spotkaniu partnerów projektu „Cultural Heritage: Cherishing the Past; Building the Future” w ramach programu Erasmus+.

    Spotkanie odbyło się w Nikozji , stolicy Cypru. Nauczyciele z sześciu krajów: Włoch, Hiszpanii, Rumunii,  Litwy, Cypru i Polski zebrali się, by uczestniczyć w warsztatach studyjnych, poznać kulturę i sztukę Cypru oraz dokonać ewaluacji projektu w pierwszym roku współpracy. W ramach kilkudniowego  programu spotkania znalazły się  warsztaty komputerowe „ Cyfrowa klasa”, które okazały się  cennym doświadczeniem  informatyczno-dydaktycznym. Zdobyta wiedza zostanie dynamicznie wdrożona w pracy w polskiej szkole. Ponadto dokonano wymiany maskotek, które są symbolem  reprezentujących  krajów biorących udział w projekcie. Nasza ekipa z Polski  przedstawiła Koziołka Matołka-wesołą i tytularną  postać z komiksu K. Makuszyńskiego, która z upodobaniem podróżuje po świecie, poznaje nowe przygody i zwyczaje. Zgodnie z ideą podróżowania i wymiany-Koziołek Matołek , wyposażony w swój paszport podróży, tym razem trafi  do szkoły w Rumunii. Do  szkoły polskiej  natomiast przybyła maskotka  sowa Peleda z Litwy.

         Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać bogactwo kulturowe Cypru. Był czas na  zwiedzanie muzeów i galerii sztuki , na podziwianie architektury Nikozji, Limassol i Omodos. Uczniowie i nauczyciele cypryjskiej szkoły mieli okazję poznać osobliwości Bielska Podlaskiego dzięki materiałom promującym miasto, które zostały udostępnione przez pana Jarosława Borowskiego, Burmistrza Miasta, a wręczone Gospodarzom podczas spotkania.   

     Na koniec  dokonano podsumowania dotychczasowej pracy nad projektem projektu „Cultural Heritage: Cherishing the Past; Building the Future” programu Erasmus+. Podczas pierwszego roku pracy, dzieci ze szkól zaangażowanych w realizację projektu, doskonaliły znajomość języka angielskiego oraz umiejętności informatyczne. Powstało wiele prezentacji, filmów ukazujących kulturę, tradycje i dziedzictwo kulturowe państw zintegrowanych w projekcie oraz wykonano  prace plastyczne i grafiki komputerowe jako efekt warsztatów ICT.

    Wszyscy uczestnicy projektu byli zgodni co do faktu, że spotkanie to było cennym doświadczeniem, a bliskie spotkania z cypryjską kulturą i historią pozostawiły niezapomniane wrażenia. Zadeklarowano chęć dalszej współpracy w programie Erasmus+.

                

 

Galeria: https://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=296

Beata Lenartowicz



     WIZYTA WE WŁOSZECH

          Pierwszy krok został już zrealizowany. W dniach 07.11 – 11.11.2018 we Włoszech  w miejscowości Mira w Szkole Instituto Comprensivo ADELE ZARA Mira 2  odbyła się wizyta koordynatorów szkolnych  i nauczycieli  z poszczególnych krajów - Polski, Hiszpanii, Cypru, Litwy, Rumunii i Włoch. Była to pierwsza okazja do poznania się, do prezentacji swoich placówek oświatowych  i regionów. Naszą szkołę reprezentowały: p. Beata Lenartowicz (koordynator projektu), wicedyrektor szkoły - p. Maria Duniec oraz nauczycielki przedmiotów humanistycznych- p. Alicja Krystosiuk i p. Bogusława Niewińska.

          Podczas pobytu we Włoszech nauczyciele zwiedzili Wenecję, romantyczne miasto, będące inspiracją całych pokoleń poetów, pisarzy i malarzy (jak choćby Tycjana i Canaletto ). Miasto zbudowane zostało w całości na wodzie na 120 wysepkach laguny, połączone 400 mostami, po którym poruszać się można tylko pieszo lub wodnymi kanałami. Nam starczyło czasu na przejażdżkę gondolą po Grand Kanale, otoczonym pałacami w stylu bizantyjskim, renesansowym i barokowym, pobyt w Muzeum CA' REZZONICO, zwiedzenie placu św. Marka z wszechobecnymi gołębiami i pałac Dożów z XIV wieku. Był czas na podziwianie olśniewającej fasady i mozaikowych wnętrz bazyliki św. Marka  oraz  spacery  uliczkami Wenecji, gdzie można obserwować piękne  gondole, zabytkowe kamieniczki, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia przed Mostem Westchnień oraz odwiedzić sklepy ze słynnym weneckim kolorowym szkłem i maskami karnawałowymi. Uwagę przykuwa  zamglony widok kościoła San Giorgio Maggiore na odległej wyspie. Nasz krótki pobyt w Wenecji pozwolił zaledwie na zerknięcie jednym okiem na niezliczone wspaniałe zabytki tego podziwianego przez pokolenia artystów i podróżników miasta i lekkie poczucie jego atmosfery, stanowiącej natchnienie dla rzesz poprzednich pokoleń. Aby poznać Włochy lepiej, należałoby spędzić tu kilka lat wzorem naszych dawnych arystokratów czy artystów.

         W szkole partnerskiej w miejscowości Mira pedagodzy z europejskich szkół mieli okazję uczestniczyć w zajęciach szkolnych, a także obejrzeli program artystyczny, w którym uczniowie zaprezentowali swoje talenty. Nauczyciele wzięli udział w warsztatach edukacyjnych prowadzonych przez nauczycieli z Włoch dotyczących innowacyjnych sposobów nauczania o kulturze. Podczas wizyty partnerskich szkół określono planowane terminy spotkań, był czas na wymianę materiałów, doświadczeń w nauce j. angielskiego ,obserwację przedmiotów artystycznych jak plastyka, muzyka oraz zajęć sportowych.  

          Gospodarze stworzyli serdeczną atmosferę, dzięki której czas upłynął gościom z krajów partnerskich ciekawie i miło.

              

Galeria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/235

Beata Lenartowicz, Bogusława Niewińska

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim
    17-100 Bielsk Podlaski
    ul. Kościuszki 21
  • (+85) 730-75-76

Galeria zdjęć