Godziny pracy Zajęcia specjalistyczne w naszej szkole Terapia ręki Programy profilaktyczne Akademia rodzica Zajęcia rozwijające umiejętności emocjonalno-społeczne Propozycje psychologa

Pedagodzy, psycholog

Zajęcia specjalistyczne w naszej szkole

Zajęcia specjalistyczne organizowane w szkole rozumiane są jako zajęcia pozalekcyjne stanowiące konkretną formę pomocy psychologiczno - pedagogicznej udzielanej uczniom, odpowiednio do dokonanego rozpoznania ich potrzeb i możliwości rozwojowych oraz edukacyjnych. Ze względu na swój terapeutyczny charakter obejmują:

Zajęcia korekcyjno - kompensacyjne – prowadzone są w klasach I, II i III. Najważniejszym zadaniem tych zajęć jest rozpoznanie i usuwanie przyczyn trudności w uczeniu się dziecka, w tym ryzyka trudności specyficznych. Zajęcia mają na celu usprawnianie funkcji spostrzegania wzrokowego, funkcji słuchowej, orientacji przestrzennej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, funkcji motorycznych; wyrównywanie braków w zakresie edukacji polonistycznej i matematycznej oraz rozwijanie pozytywnej motywacji do pracy. Liczba uczestników zajęć od 2 do 5 uczniów. Zajęcia prowadzą nauczyciele posiadający przygotowanie w zakresie terapii pedagogicznej – Bożena Oleszko pedagog szkolny, Marzena Rzepniewska, Zofia Wypychowska, Maria Duniec.

Zajęcia terapii pedagogicznej – przeznaczone są dla uczniów klas IV–VIII, u których stwierdzono zaburzenia i odchylenia rozwojowe lub specyficzne trudności w uczeniu się, czyli dysleksję rozwojową ujawniającą się w formie dysleksji, dysortografii lub dysgrafii. Celem terapii jest stymulowanie i usprawnianie rozwoju funkcji psychomotorycznych, wyrównywanie braków w wiadomościach i umiejętnościach uczniów oraz eliminowanie niepowodzeń szkolnych, a także ich emocjonalnych i społecznych konsekwencji. Liczba uczestników na zajęciach od 2 do 5 uczniów. Zajęcia prowadzą nauczyciele posiadający przygotowanie w zakresie terapii pedagogicznej p. Bożena Oleszko, Marzena Rzepniewska, Zofia Wypychowska, Maria Duniec i Maria Łuszczyńska.

Zajęcia logopedyczne – przeznaczone są dla uczniów z zaburzeniami mowy powodującymi zakłócenia komunikacji językowej oraz utrudniającymi naukę. Liczba uczestników tych zajęć wynosi od 2 do  4 uczniów. Zajęcia prowadzi nauczyciel posiadający przygotowanie w zakresie logopedii p. Beata Niewińska.

Zajęcia rewalidacyjne – przeznaczone dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność . Prowadzone są indywidualnie, w wymiarze 2 godzin tygodniowo przez nauczycieli posiadających kwalifikacje odpowiednie do rodzaju niepełnosprawności ucznia– Bożena Oleszko, Beata Niewińska, Małgorzata Dąbrowska - Bobel, Iwona Nowierska, Emilia Gruszewska, Beata Żoch, Katarzyna Trzyna.

Zajęcia socjoterapeutyczne oraz inne zajęcia o charakterze terapeutycznym – przeznaczone są dla uczniów z dysfunkcjami i zaburzeniami utrudniającymi funkcjonowanie społeczne, borykających się z problemami osobistymi i trudnościami życiowymi. Zajęcia ukierunkowane są na korygowanie występujących u dzieci zaburzeń, zwłaszcza zachowania, nadpobudliwości i zahamowania niektórych zaburzeń emocjonalnych. Obejmuje się nimi dzieci i młodzież mającą problemy szkolne związane są z deficytami poznawczymi, nadpobudliwością, opóźnieniem szkolnym, zaniedbaniem dydaktycznym oraz  agresywnością. Liczba uczestników zajęć 0d 3 do 10 uczniów. Zajęcia prowadzi nauczyciel posiadający przygotowanie w zakresu socjoterapii – p. Bożena Oleszko.

Terapia ręki przeznaczona dla uczniów, którzy przejawiają problem w czynnościach samoobsługowych (ubieranie, mycie się, wiązanie sznurowadeł, zapinanie guzików, itp.); mają obniżone lub podwyższone napięcie mięśniowe w obrębie kończyn górnych; mają problemy z koordynacją obu rąk podczas wykonywania czynności manipulacyjnych; niechętnie wycinają, malują, lepią z plasteliny, układają przedmioty; unikają dotykania nowych przedmiotów, różnych faktur; poszukują zbyt mocnego ucisku, np. za mocno zaciskają dłonie na przedmiotach, siadają na swoich dłoniach, za mocno dotykają drugiej osoby; wykonują czynności manualne niedbale, szybko lub za wolno. W terapii ręki wykorzystuje się ćwiczenia i zabawy mające rozwinąć sprawność ruchową całej ręki dziecka, sprawność manipulacyjną dłoni, umiejętność chwytu oraz koordynację pomiędzy dłońmi.

Liczba uczestników zajęć do 5 uczniów. Zajęcia prowadzi nauczyciel posiadający przygotowanie w zakresu terapii ręki – p. Bożena Oleszko.

Trening Umiejętności Społecznych (TUS) to zajęcia grupowe, których celem jest poprawa funkcjonowania społecznego i budowanie pozytywnych relacji z otoczeniem.

TUS jest skuteczną formą wspierania osób z zespołem Aspergera, autyzmem, całościowymi zaburzeniami rozwoju, ADHD. Pomaga również dzieciom nieśmiałym, wycofanym, reagującym lękiem w sytuacjach społecznych, mających trudności w radzeniu sobie z emocjami, w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji z rówieśnikami i dorosłymi, przestrzeganiem norm społecznych, adaptacją o nowych sytuacji. Uczestnicy zajęć rozwijają umiejętności:

·      komunikowania się,

·      współpracy,

·      rozpoznawania potrzeb i emocji,

·      przestrzegania zasad i norm społecznych,

·      wyrażanie siebie i własnego zdania w sposób akceptowalny społecznie,

·      odreagowania napięć emocjonalnych,

·      pozytywnego rozwiązywania konfliktów,

TUS w szkole organizowany jest w formie cotygodniowych spotkań w niewielkich grupach (od 4 do 6 osób).  Zajęcia prowadzi trener TUS – Bożena Oleszko.