Godziny pracy Zajęcia specjalistyczne w naszej szkole Terapia ręki Programy profilaktyczne Akademia rodzica Zajęcia rozwijające umiejętności emocjonalno-społeczne Propozycje psychologa

Pedagodzy, psycholog

Terapia ręki

      Od lutego 2017 w naszej szkole prowadzone są zajęcia z terapii ręki. Uczestnikami zajęć są uczniowie klas II. Podstawą kwalifikacji na zajęcia jest: opinia i zalecenia Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, obserwacja i sugestia wychowawcy oraz pisemna zgoda rodzica na udział dziecka w zajęciach.

Na terapię ręki uczęszczają uczniowie, którzy:

  • przejawiają problem w czynnościach samoobsługowych (ubieranie, mycie się, wiązanie sznurowadeł, zapinanie guzików, itp.);
  • mają obniżone lub podwyższone napięcie mięśniowe w obrębie kończyn górnych
  • mają problemy z koordynacją obu rąk podczas wykonywania czynności manipulacyjnych;
  • unikają dotykania nowych przedmiotów, różnych faktur;
  • poszukują zbyt mocnego ucisku, np. za mocno zaciskają dłonie na przedmiotach, siadają na swoich dłoniach, za mocno dotykają drugiej osoby;
  • wykonują czynności manualne niedbale, za wolno.

     Zajęcia cieszą się zainteresowaniem, o czy świadczy systematyczna frekwencja.

    

    

Zajęcia terapeutyczne usprawniają małą motorykę, czyli precyzyjne ruchy rąk, dłoni i palców; dostarczają wrażeń dotykowych  zarówno z zakresu czucia powierzchniowego, jak i głębokiego, umożliwiających poznawanie różnych kształtów, struktur materiałów (w terapii  wykorzystywane są kasze, makarony, woda, farby, płatki kosmetyczne itp.).  Dzieciaki doskonaloną czynności samoobsługowe.

Zabawy konstrukcyjne, manipulacyjne i różnorodne formy działalności plastycznej - każda z tych czynności mobilizuje wyobraźnię, uwagę, procesy pamięci, pobudza do nowych pomysłów, wdraża do myślenia i kontroli działania. Operowanie rozmaitym materiałem zmusza do elastyczności działania rąk, ramion, barków i coraz sprawniejszej ich koordynacji. W trakcie wycinania dzieci kształtują swoją koordynację wzrokowo-ruchową: np.  wycinają wzdłuż linii falującej bądź łamanej, wycinają figury geometryczne, postacie ludzi i zwierząt, kwiaty, rośliny czy części obrazków. Prace wykonują na dużych arkuszach przypiętych do tablicy bądź rozłożonych na podłodze, stosują różnorodne techniki np. malują palcem, watą, pędzelkiem, co  w dużym stopniu przyczynia się do zmniejszania napięcia mięśniowego. Wydzieranie natomiast umożliwia dzieciom bezpośredni kontakt palców z materiałem, co istotnie wpływa na prawidłowe posługiwanie się narzędziem pisarskim .

Największym zainteresowaniem cieszą się ćwiczenia z wykorzystaniem zabaw manipulacyjnych i konstrukcyjnych - manipulowanie przedmiotem w różny sposób, oglądaniu, nakręcaniu, przekładaniu z ręki do ręki, wkładaniu i wyjmowaniu, turlaniu itp. Tego typu zabawy mają na celu poznawanie właściwości przedmiotów: kształtu, konsystencji czy wydawanego dźwięku. Manipulując przedmiotami angażuje spostrzeżenia wzrokowe, słuchowe, dotykowe oraz złożone ruchy rąk. Ten etap terapii stanowi podstawę dla późniejszych, bardziej skomplikowanych zabaw.

Zabawy konstrukcyjne pobudzają wyobraźnię, ćwiczą sprawność manualną dzieci oraz rozbudzają ich kreatywność. Polegają na budowaniu, wytwarzaniu czegoś nowego, będącego rezultatem działań dziecka. Przy ich pomocy dziecko buduje swoją własną rzeczywistość wykorzystując nieograniczoną wyobraźnię. Każda konstrukcja jest niepowtarzalna i daje dzieciom wiele radości. Zabawy tego typu doskonalą rozwój spostrzegawczo-ruchowy, wyzwalają pomysłowość, wdrażają do skupienia uwagi, uczą obserwacji.

Większość ćwiczeń terapeutycznych jest realizowana w grupie, co wiąże się z nabywaniem u dzieci umiejętności pracy z innymi, komunikowania się.

 

RODZICE! Warto wspierać rozwój dziecka stwarzając mu okazję do usprawniania rąk i zabaw stymulujących małą motorykę. W jaki sposób?

  • rysowanie i malowanie rączkami oraz przeróżnymi przyborami na różnorodnych powierzchniach, strukturach oraz materiałach;
  • wycinanie, wydzieranie, wyklejanie, wydrapywanie różnych materiałów i struktur;
  • lepienie, wałkowanie, ugniatanie, rzeźbienie z plasteliny, ciastoliny, modeliny, masy solnej, masy piaskowej itp.;
  • przewlekanie, nawlekanie, wyszywanie, przeplatanie, wiązanie za pomocą tasiemek, wstążeczek, sznurków, guzików, koralików, kulek, cekinów itp.;
  • przybijanie stempelków, pieczątek, znaczników wykonanych z różnych materiałów na różnego rodzaju strukturach;
  • zapinanie i odpinanie guzików, rzepów, suwaków itp.;
  • odkręcanie i zakręcanie słoików, nakrętek, pudełek itp.;
  • chwytanie i przenoszenie małych przedmiotów paluszkami, pęsetką, spinaczami;
  • zgniatanie, formowanie, ugniatanie kulek z papieru, gazet, folii spożywczej itp.;
  • mieszanie, przesypywanie, przelewanie piasku, ryżu, kaszy, wody, hydrożelu itp.;
  • dotykanie przedmiotów o różnej fakturze;
  • układanie puzzli, mozaik, wzorów, budowanie z klocków o różnych fakturach;
  • dopasowywanie kształtów do różnych otworów;
  • zabawy paluszkowe, masażyki dziecięce.

 

      Wysyp bułkę tartą na blaszkę i popatrz co można z nią robić… Bardzo prosta i tania zabawa, która z pewnością spodoba się małym dzieciom.

                           Opracowanie i realizacja: Bożena Oleszko

Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=91

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim
    17-100 Bielsk Podlaski
    ul. Kościuszki 21
  • (+85) 730-75-76

Galeria zdjęć