Godziny pracy Zajęcia specjalistyczne w naszej szkole Terapia ręki Programy profilaktyczne Akademia rodzica Zajęcia rozwijające umiejętności emocjonalno-społeczne Propozycje psychologa

Pedagodzy, psycholog

Propozycje psychologa

 

POWRÓT DO NAUKI STACJONARNEJ 

WSKAZÓWKI DLA NAUCZYCIELI

INTEGRACJA – uczniowie już niedługo powrócą do szkolnych ławek. Na pewno dla części z nich będzie to wyczekiwany moment, ale znajdą się i tacy uczniowie, którzy  z wielkimi obawami i lękami przyjdą w mury szkoły. Izolacja od rówieśników, relacje wirtualne, obostrzenia, długotrwałe przebywanie w domu – to tylko nieliczne czynniki ryzyka, które mogą generować lęki i negatywne myśli związane z poradzeniem sobie w nowej rzeczywistości szkolnej. Uwrażliwiamy, aby mieć na względzie aktualne potrzeby uczniów, ich wątpliwości czy nawet brak motywacji do powrotu. Spójrzmy oczami uczniów  na sytuację szkolną.

Przede wszystkim zachęcamy do budowania relacji z uczniami, integracji grupy klasowej, bycia wyrozumiałym i wspierającym. Pamiętajmy, że nauka i rozwój nie odbywa się, jeśli potrzeby niższego rzędu są niezaspokojone (np. bezpieczeństwo).

PRZEWIDYWALNOŚĆ – zapowiedzi o powrocie uczniów do szkół z pewnością mogą wywołać u wielu uczniów reakcję stresową. Dodatkowo stres może generować niewiedza o tym, jak  będzie wyglądała nauka w systemie stacjonarnym. Na pewno odpowiednie przygotowanie i przewidywalność tego, co się będzie działo na terenie szkoły, jak będą wyglądały dalsze lekcje stacjonarne mogą niwelować zachowania lękowe. Zachęcamy już dziś informować uczniów o planowanym przebiegu lekcji stacjonarnych, strukturze nauczania, oczekiwanych założeniach. Lęk jest zawsze nieodłącznym elementem zmiany – jednak pozwólmy stopniowo oswoić go naszym uczniom.

WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI – kontakt nauczyciela z rodzicami jest potrzebny i pomocny w każdym czasie trwania nauki szkolnej. Dziś w sytuacji pandemicznej, długotrwałej nauki zdalnej jest wręcz niezbędny do rozmów i konsultacji o  ewentualnych niepokojących sygnałach w funkcjonowaniu uczniów. Szczególnie czujność, wrażliwość i troska powinny dominować w relacji nauczyciel – uczeń.

INDYWIDUALNE PODEJŚCIE – każdy z uczniów to człowiek o innej historii doświadczeń, sytuacji życiowej, innych celach i aspiracjach ,,przychodzi do szkoły z dwoma plecakami: w jednym ma zeszyty i książki, w drugim cały swój świat: samotność, rozwód rodziców, marzenie o sukcesie sportowym albo chorobę dziadka....” Pamiętajmy zawsze o tych bagażach. Spójrzmy na uczniów w sposób możliwie indywidualny. Często ludzie nie są w stanie przewidzieć jak zachowają się w danej sytuacji, gdy jej nie doświadczą. Tym bardziej starajmy się być wyczuleni na zmiany zachowań swoich podopiecznych, pytajmy o samopoczucie. Pod trudnym, nowym zachowaniem może skrywać się lęk, smutek, niepewność i wiele innych przytłaczających myśli i emocji. Wczesna reakcja może uchronić uczniów i pomóc im przy pojawieniu się większych trudności.

OTWARTOŚĆ – Nauczycielu, słuchaj i bądź otwarty na uczniów. W wielu sytuacjach potęgą jest sama obecność. Czasem wystarczy zakomunikować uczniom, że w razie gdybyście potrzebowali rozmowy i wsparcia to jestem i czekam. To ważny przekaz do dziecka, że w razie trudności na terenie szkoły jest osoba, która mnie wesprze, wysłucha. Pamiętajcie, że specjaliści szkolni – psycholog i pedagodzy szkolni również są zawsze do dyspozycji uczniów i z pewnością pomogą w rozwiązaniu trudności.

 

                                                        Ewelina Sokołowska – psycholog szkolny

Bożena Oleszko – pedagog szkolny


Pandemia a funkcjonowanie psychiczne dzieci

Sytuacja pandemii i nauki zdalnej ma duże znaczenie na funkcjonowanie psychiczne dzieci.

https://www.nowaera.pl/nauka-zdalna/edukacja-na-czasie-nauka-i-relacje/dziecko-w-potrzebie-czyli-jak-byc-wspierajacym-rodzicem

Obostrzenia, zakazy generują wiele nieprzyjemnych emocji. Jak sobie radzić?

https://www.nowaera.pl/nauka-zdalna/edukacja-na-czasie-nauka-i-relacje/szkola-w-czasie-epidemii-jak-sobie-radzic-z-narastajaca-frustracja

Kryzys epidemiologiczny jako sytuacja stresowa dla młodzieży.

https://www.nowaera.pl/nauka-zdalna/edukacja-na-czasie-nauka-i-relacje/jak-wspierac-nastolatkow-w-sytuacji-edukacyjnej-niepewnosci


Interesujące artykuły dla rodzica:

https://zwierciadlo.pl/psychologia/dzieciece-relacje-w-czasie-pandemii-jak-wspierac-najmlodszych

Wywiad z cenioną pedagożką, koordynatorką Telefonu Zaufania dla Dzieci Młodzieży - Lucyną Kicińską, warte poczytania. 

 https://portal.librus.pl/artykuly/negatywne-emocje-pomoz-dziecku-wejsc-do-strefy-komfortu

Nauka zdalna przysparza dużo emocji negatywnych dziecku, jak i rodzicowi. 

 

                                                                                     E. Sokołowska

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim
    17-100 Bielsk Podlaski
    ul. Kościuszki 21
  • (+85) 730-75-76

Galeria zdjęć