Aktualności Bajeczki e-Biblioteczki Piąteczki Godziny pracy Historia biblioteki Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Realizacja Projektów NPRCz 2.0

Historia biblioteki

W roku szkolnym 2022/2023 w bibliotece pracują dwie panie: Zofia Filipiuk i Świetłąna Sacharczuk.

Biblioteka w budynku przy ul. Kościuszki 21

Rok 2020 okazał się bardzo trudny z powodu pandemii koronowirusa. Nauczyciele bibliotekarze pracowali zdalnie, hybrydowo i stacjonarnie. W czasie pracy zdalnej powstały "Bajeczki eBiblioteczki Piąteczki". Na szkolnej stronie internetowej w zakładce "Biblioteka" panie zamieściły mnóstwo propozycji do czytania, nauki i zabawy.  Opracowywały też księgozbiór w programie komputerowym MOL NET+. Trzeba wprowadzić do systemu ponad 30000 woluminów, a wszystko po to, by nasza biblioteka stała się nowoczesnym centrum informacji, wypożyczania i korzystania ze zbiorów.

Od roku szkolnego 2017/2018 biblioteka szkolna funkcjonuje w nowej siedzibie przy ul. Kościuszki 21. Oba księgozbiory zostały udostępnione wszystkim uczniom ośmioletniej szkoły podstawowej oraz uczniom klas gimnazjalnych.

W bibliotece pracują trzy panie: Renata Wróblewska, Zofia Filipiuk i Świetłana Sacharczuk.

Tak wyglądają nowe pomieszczenia biblioteki: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=77

Biblioteka w SP nr 5 przy ul. Kopernika 3

Historia biblioteki w obrazkach: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=17

Nasza biblioteka powstała w 1992 r. Wcześniej funkcjonowała jako filia biblioteki przy Szkole Podstawowej nr 4. Panie Elżbieta Borowska i Grażyna Korolczuk wspominają, że kiedyś przychodziły tu na zmianę dwa razy w tygodniu wypożyczać dzieciom książki.

Pierwszy wpis zakładający własny księgozbiór biblioteki przy Szkole Podstawowej nr 5 został dokonany w dniu 03.09.1992 r. ręką pani Katarzyny Ignatiuk. Wpisano wówczas 247 książek.

W roku szkolnym 1997/1998 nastąpiła zmiana na stanowisku nauczyciela bibliotekarza. Obowiązki te przejęła pani Halina Ziniewicz.

Rok 2001/2002 przyniósł kolejną zmianę. Pani Halina ze względów osobistych wyjechała do Hajnówki, a nauczycielem bibliotekarzem została pani Renata Wróblewska, która pełni tę funkcję do dziś.

Wszystkie informacje i wiele innych można znaleźć na stronach kroniki biblioteki szkolnej, która jest prowadzona w sposób nieprzerwany od początku istnienia biblioteki.

W 2009 r. pani Renata Wróblewska otrzymała III miejsce w województwie w konkursie "Październik miesiącem bibliotek szkolnych" w kategorii bibliotek szkół podstawowych. Świadczy to o bardzo dobrej pracy naszej biblioteki.

Biblioteka przez cały czas prowadzi szeroko pojętą działalność kulturalną, organizując konkursy plastyczne związane z Bożym Narodzeniem i Wielkanocą oraz wspiera uczniów w różnych dziedzinach ich twórczej pracy. W 2011 r. nauczyciel bibliotekarz otrzymał nagrodę w XVI Ogólnopolskim Konkursie "Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną" za inspiracje artystyczne oraz pomoc młodym twórcom.

W styczniu 2013 r. p. Renata Wróblewska po raz drugi otrzymała nagrodę w XVIII Ogólnopolskim Konkursie „Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną” za inspirację i opiekę artystyczną nad młodymi twórcami. Podziękowaniem był sponsorowany wyjazd do Kalisza, udział w warsztatach plastycznych oraz w koncertach zespołów muzyki dawnej XXXV festiwalu Schola Cantorum.

Nagrody za wielkanocną palmę

Dzieci uczęszczające na zajęcia Koła Miłośników Książki, prowadzonego przez panią bibliotekarz Renatę Wróblewską, wiele razy zdobywały nagrody i odnosiły sukcesy w konkursach plastycznych na terenie miasta i regionu.

W III 2015 r. wykonały palmę wielkanocną, która zdobyła aż 2 nagrody w III edycji wojewódzkiego konkursu plastycznego „Festiwal Palm”, organizowanego przez MDK w Białymstoku oraz Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży Białystok pod honorowym patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta Białystok. Była to nagroda za artystyczne wykonanie palmy oraz za najwyższą palmę. Biblioteka szkolna wzbogaciła się w ten sposób o dwie interesujące gry.

Cieszymy się z sukcesu.

Nagrody  na „Festiwalu Palm” w Białymstoku

20 marca 2016 r.  w Zespole Szkół Katolickich w Białymstoku odbyło się podsumowanie IV edycji wojewódzkiego konkursu plastycznego "Festiwal Palm" . Można było zobaczyć małe i duże palmy, wszystkie kolorowe. Nagrodę za najpiękniejszą  palmę zdobyło Koło Miłośników Książki z klas III, które otrzymało również nagrodę za najdłuższą palmę (pod opieką pani Renaty Wróblewskiej).

Konkurs objęty został patronatem Księdza Arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego  - Metropolity Białostockiego i Tadeusza Truskolaskiego - Prezydenta Miasta Białegostoku.

Koło Miłośników Ksiażki miało również wiele innych sukcesów w konkursach miejskich i regionalnych. Oto niektóre dyplomy:

Tak wyglądają nowe pomieszczenia biblioteki:

Galeria:http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=17