Aktualności Bajeczki e-Biblioteczki Piąteczki Godziny pracy Historia biblioteki Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Realizacja Projektów NPRCz 2.0

Korzyści z czytania książek - film

Ostatnie elementy wyposażenia

W październiku do biblioteki szkolnej dotarły ostatnie elementy wyposażenia zakupionego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Mamy teraz wielofunkcyjny mały stolik na księgę czytelni oraz wózek biblioteczny, pełniący też funkcję „grzebadełka”, czyli miejsca na książki zwracane i dającego możliwość wybierania tych „najpoczytniejszych” do wypożyczenia przez kolejnych czytelników.
Oba mebelki są bardzo przydatne i oblegane przez uczniów, którzy często z nich korzystają.

Zofia Filipiuk

Pierwsze zakupy z programu...

Po bardzo pracowitych wakacjach, podczas których wybierane były książki i elementy wyposażenia bibliotecznego, a następnie finalizowane zamówienia, tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego w naszej bibliotece pojawiły się nowe meble zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Są już nowe regały, drukarka i ekspozytor oraz nowe siedziska w czytelni.  Szczególnie te ostatnie bardzo upodobali sobie nasi czytelnicy.

Po szczegółowej analizie propozycji uczniów, rodziców i nauczycieli oraz nadesłanych przez wydawnictwa wykazów cen, we wrześniu do biblioteki dotarły też zamówione książki. Jest ich aż 330 woluminów. Są wśród nich książki dla maluchów i dla starszych, a także dla nauczycieli pracujących indywidualnie. Pojawiły się nowe lektury i uzupełnienia tych, które biblioteka już posiada.  Zakupiono książki historyczne, dużo pouczających poradników dla najmłodszych, wydawnictwa naszych lokalnych twórców. Uzupełnione zostały serie i kolejne tomy ulubionych tytułów. Po raz pierwszy na stanie biblioteki znalazły się komiksy paragrafowe.

Każda z książek zakupionych w ramach programu oznaczana jest specjalną pieczątką NPRCz. Wszystkie nowości są wpisane na stan biblioteki, a obecnie sukcesywnie katalogowane, pieczętowane, numerowane oraz wypożyczane uczniom i nauczycielom.

Zofia Filipiuk

Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim otrzymała wsparcie finansowe w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.

Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim złożyła wniosek do Organu prowadzącego o udzielenie wsparcia finansowego w ramach programu wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” – Priorytet 3, kierunek interwencji 3.2.

Wniosek został pozytywnie zweryfikowany, otrzymał wysoką ocenę zaplanowanych do realizacji działań. W dniu 26 kwietnia 2023 roku zawarta została umowa między Skarbem Państwa – Wojewodą Podlaskim a Miastem Bielsk Podlaski. Szkoła otrzymała do dyspozycji 15 000 złotych wsparcia, z tego 12 000 zł z budżetu państwa oraz 3 000 zł od Organu prowadzącego jako wkład własny.

Biblioteka zaplanowała we wniosku wydatki na zakup książek za kwotę 7 500 zł (50% całości), na zakup elementów wyposażenia biblioteki - 6 800 zł (45,33%) oraz realizację działań promujących czytelnictwo - 700 zł (4, 67%).

W zakresie uzupełnienia księgozbioru biblioteka szkolna zamierza zakupić nowości, w szczególności książki dla uczniów klas starszych, uwzględniające potrzeby uczniów niepełnosprawnych, książki o tematyce historycznej dla dzieci, nowe tytuły z wykazu lektur obowiązkowych oraz uzupełnienie istniejących. Planowane zakupy będą konsultowane z uczniami, rodzicami i nauczycielami.

W celu poprawienia estetyki wystroju oraz funkcjonalności biblioteki i czytelni planowane są zakupy regałów m. in. na podręczniki, siedzisk dla uczniów przebywających w czytelni oraz mebla o nazwie „grzebadełko”. Jest to stolik z półkami, na kółkach, w którym znajdowałyby się książki najczęściej i najchętniej czytane, w których uczniowie wypożyczający mogą się „grzebać”.

Do drukowania kodów kreskowych zaplanowano zakup drukarki laserowej.

W ramach projektu szkoła zobowiązuje się do organizacji imprez czytelniczych oraz udziału w różnych formach promujących i wspierających rozwój czytelnictwa. Planowany zakup sztalugi ekspozycyjnej wspomoże prowadzenie tych działań.

Środki finansowe należy wykorzystać do dnia 31 grudnia 2023 roku. Działania promujące czytelnictwo w ramach programu należy przeprowadzić do końca roku szkolnego 2023/2024.

Zofia Filipiuk, Świetłana Sacharczuk