Aktualności Bajeczki e-Biblioteczki Piąteczki Godziny pracy Historia biblioteki Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Realizacja Projektów NPRCz 2.0

Biblioteka

Realizacja Projektów NPRCz 2.0

 

Sprawozdanie z realizacji projektu w klasie 6C

W miesiącu styczniu 2024 roku na lekcjach języka polskiego i zajęciach z wychowawcą zostały uczniom przedstawione cele projektu oraz sposoby jego realizacji. Uczniowie postanowili stworzyć 4 gry planszowe do lektur:
„Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” – gra „Szkolna zadyma” (Łukasz Bogusz, Damian Rybak)
„Opowieści z Narnii” – gra „Narnio Poly” (Laura Ofman, Agnieszka Taraszkiewicz)
„Ania z Zielonego Wzgórza” (Sara Koc, Wiktoria Kożuszkiewicz, Paulina Wiercińska)
„Chłopcy z Placu Broni” (Martyna Prokopiuk)
Przed rozpoczęciem prac plastycznych na lekcjach utrwalono wiadomości na temat poszczególnych lektur, odczytano najciekawsze i najważniejsze fragmenty książek, wykorzystano quizy.
W ramach projektu odbył się również klasowy konkurs recytatorski (online) – wiersze Wisławy Szymborskiej. W konkursie wzięła udział cała klasa.
Wychowawca klasy, a jednocześnie nauczyciel języka polskiego, wraz z Panią Zofią Filipiuk (bibliotekarz) przyznał nagrody za najciekawsze interpretacje wierszy Wisławy Szymborskiej:
I miejsce – Paulina Wierzba
II miejsce – Laura Ofman
III miejsce – Sara Koc
Wyróżnienia: Jakub Jan Kapela, Rybak Damian
Nagrodzeni uczniowie zaprezentowali swoje wiersze na forum klasy. W dniu zakończenia projektu 5 marca 2024 roku nagrody najlepszym recytatorom wręczył dyrektor szkoły – Mateusz Sadowski.
Realizację projektu udokumentowano zdjęciami i stworzono filmik.

           

Galeria
NPRC klasa 6 c - filmik


Realizacja projektu w klasie VIII a - "Jesienna miłość" Nicholasa Sparksa.

Uczniowie klasy 8a w ramach NPRCz stworzyli grę sprawdzającą ich wiedzę z lektury "Jesienna miłość " Nicholasa Sparksa. Stworzyli karty do gry, a następnie testowali je w czasie lekcji j. polskiego.

      

Galeria


NPRCz w klasie VI a z lekturą "Ania z Zielonego Wzgórza"
Uczniowie kl. 6a w ramach NPRCz, korzystając z księgozbioru biblioteki, szkolnej poznali losy "Ani z Zielonego Wzgorza". Zainspirowani główną bohaterką i jej przygodami, stworzyli gry planszowe z pytaniami dotyczącymi lektury. Wszyscy zaangażowali się w pracę twórczą, a stworzone gry cieszą się powodzeniem na godzinach wychowawczych oraz zajęciach rozwijających z języka polskiego.

       

Galeria


Klasa Va podczas zajęć z języka polskiego poświęconych mitom greckim i rzymskim!
Oprócz tradycyjnych zajęć powstała wystawa ilustracji inspirowanych 12 pracami Heraklesa oraz kolekcja lapbooków służących jako pomoc w lekcji poświęconej powtórzeniu wiedzy z mitologii. Dzieci pokusiły się także o przygotowanie krótkich scenek i prezentacji ulubionych bohaterów mitologicznych z wykorzystaniem własnoręcznie wykonanych kukielek.
Brawo za pomysłowość i zaangażowanie!

     

Galeria


NPRCz w klasie VIIIb z lekturą "Jesienna miłość"
Uczniowie klasy 8b realizując projekt NPRCz stworzyli grę 5 sekund na podstawie lektury "Jesienna miłość ". Dzieląc się zadaniami, spisali zasady gry, stworzyli karty i przystąpili do zabawy. Sprawdzając zapamiętane informacje z książki, z uśmiechem na ustach grali w stworzoną przez siebie grę.

    

 Galeria


Przygody Mikołajka – bohatera cyklu opowiadań Sempe i Goscinnego – inspiracją do twórczej pracy zespołowej

Realizując Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, uczniowie klasy IVB w ramach lekcji języka polskiego i godzin wychowawczych pracowali twórczo nad analizą i interpretacją bestselerowej książki francuskiego pisarza, którego seria opowiadań o niesfornym, ale bardzo sympatycznym chłopcu i jego kolegach ze szkolnej ławy cieszy się od lat ogromną popularnością wśród zarówno młodych, jak i starszych czytelników.
Głównym celem zajęć była popularyzacja czytelnictwa. Ponadto uczniowie poznawali interesującą sztukę komiksów i próbowali w grupach stworzyć własny komiks do ulubionego fragmentu „Mikołajka”. Uczyli się korzystać z cytatów z lektury, pracować w grupach zadaniowych, poznawali słownictwo związane z rodzajami komizmu w literaturze, oceniali zachowanie bohaterów, a także w formie scenek improwizowanych wcielali się w role postaci z książki. Najwięcej frajdy przyniosły im zajęcia teatralne. Było mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy. Uczniowie wybrali rozdział pt. „Palę cygaro”, którego wymowa jest jednoznaczna – Nie warto sięgać po wyroby tytoniowe!
Nad realizacją wyżej wymienionych zagadnień czuwały panie: A. Jankowska i B. Żoch.

      

Galeria


Realizacja projektu w klasie III a - "Trzynastopiętrowy domek na drzewie"

Uczniowie klasy IIIa  zrealizowali projekt czytelniczy w ramach NPRCz. Podczas wizyty w bibliotece wybrali spośród ciekawego księgozbioru lekturę - „Trzynastopiętrowy domek na drzewie”.  W trakcie zajęć zapoznali się z jej treścią. Książka okazała się bardzo ciekawa, pełna humoru oraz kolorowa dzięki obrazkom i chmurkom z tekstami. Jako podsumowanie projektu dzieci wykonały własnoręcznie książeczkę na wzór „Trzynastopiętrowego domku”.

       

Film


NPRCz w klasie III b z lekturą „Mania, dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie”

Uczniowie klasy III b skorzystali z księgozbioru biblioteki szkolnej i w ramach Narodowego Projektu Rozwoju Czytelnictwa w dn. od 30 października do 17 listopada 2023 r. realizowali projekt pod hasłem „Naukowy zawrót głowy”, w oparciu o lekturę autorstwa Julity Grodek „Mania, dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie”. Poprzez proste wyjaśnienie trudnych pojęć, lektura pozwala najmłodszym czytelnikom zrozumieć, czym jest radioaktywność, atom, uran, Nagroda Nobla. Głównym założeniem przedsięwzięcia było promowanie czytelnictwa, rozbudzanie zainteresowań u dzieci oraz poszerzanie wiedzy o wielkich Polakach. Działo się! Korzystając z opisów umieszczonych w książce, dziewczynki przebrały się za Marię Skłodowską-Curie (bohaterkę tytułową lektury).

Podekscytowani uczniowie zwiedzili gabinet chemiczny, obserwowali proste doświadczenia prowadzane przez Panią Annę Samocik- nauczycielkę chemii i fizyki. Podsumowaniem działań było wykonanie lapbooka o sławnej noblistce. Czytając kolejne rozdziały książki, uczniowie mogli się przekonać, że marzenia się spełniają, trzeba tylko uparcie dążyć do wytyczonych celów - jak Maria Skłodowska-Curie.

         

Galeria


NPRCz w klasie I b z lekturą "Cukierku, ty łobuzie"

Uczniowie klasy l b w ramach Narodowego Projektu Rozwoju Czytelnictwa skorzystali z księgozbioru biblioteki i omówili lekturę W. Cichonia "Cukierku, ty łobuzie!" Oprócz poznanych przygód kota Cukierka wykonali wspólnie z rodzicami prace plastyczne i techniczne na temat "Kot Cukierek widziany oczami ucznia klasy l b". Oto efekty pracy!
  

NPRCz w klasie II c z "Żubrem Pompikiem" w kolorach jesieni

Dzieci z klasy II c w ramach NPRCz poznały żubrzą rodzinkę, stworzoną przez Tomasza Samojlika: mamę Poradę, tatę Pomruka, żubrzyczkę Polinkę i małgo Pompika - tytułowego bohatera serii książek: "Żubr Pompik", które zakupiono do szkolnej biblioteki. Dziś czytaliśmy rozdział "Kolory jesieni" i z zebranych wcześniej liści stworzyliśmy piękną pracę plastyczną. Chcemy poznać inne przygody żubrów. Omówiliśmy też zmiany zachodzące w przyrodzie, kolory liści na różnych drzewach i jesienne zwyczaje zwierząt. Miło jest pracować z takimi książkami!

Renata Wróblewska

          

Galeria


 

 

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim
    17-100 Bielsk Podlaski
    ul. Kościuszki 21
  • (+85) 730-75-76

Galeria zdjęć