Powtórka z mitologii
Lapbooki czy prezentacje z wykorzystaniem własnoręcznie wykonanych kukiełek? Oba sposoby powtórki z mitologii okazały się ciekawe i skuteczne.Brawo piątoklasisci!
Wigilia w klasie III c
W piątek swoją wigilię miała klasa III c. Rozpoczęliśmy od zapalenia wigilijnej świecy, wspólnej kolędy i odczytania fragmentu Ewangelii o narodzeniu Jezusa Chrystusa. Później złożyliśmy życzenia, przełamaliśmy się opłatkiem i prosforą. Przyszedł wreszcie czas na wigilijne dania, o które postarali się rodzice wspólnie z dziećmi. Kolędowaliśmy śpiewając w grupach lub solo kolędy i pastorałki. Nie zabrakło też zabawy w "Gorące krzesła", powtarzanej wiele razy przy świątecznej muzyce. Dziwiliśmy się, że tak szybko upłynął nam ostatni dzień w szkole. Do siego roku!
Spotkanie wigilijne w klasie VI a
Za nami piękne spotkanie wigilijne, które jak co roku miało wyjątkowy charakter.Dziękujemy Wspanialym Rodzicom za przygotowanie pysznych potraw. a Mikołajowi za mnóstwo cudownych prezentów. Uczniowie klasy VIA wraz z Panią Beatą i Panią Eweliną.
Wigilia w klasi VII b
17 grudnia w klasie 7b odbywała się tradycyjnie Wigilia klasowa, która wprowadziła wszystkich w przedświąteczną atmosferę. Uczniowie przygotowali stół zastawiony pysznościami: pierogami, rybą, różnorodnymi przekąskami oraz słodkimi wypiekami. W trakcie spotkania wszyscy podzielili się opłatkiem składając sobie nawzajem życzenia. Atmosfera była pełna radości i wzruszeń. Na koniec uczniowie wręczyli prezenty, które wcześniej przygotowali w ramach wymiany drobnych upominków.
"Opowieść wigilijna" w klasi VII b
O magii świąt Bożego Narodzenia pięknie pisał Dickens w ,,Opowieści wigilijnej'''. Historię przemiany duchowej głównego bohatera przedstawili uczniowie klasy VIIB, którzy z dużym zaangażowaniem wykonali pracę polonistyczno-plastyczną, ilustrującą drogę, jaką przebył Ebenezer Scrooge, aby otworzyć własne serce na potrzeby innych. Oby zbliżające się Boże Narodzenie było dla wszystkich czasem radości dobra i miłości
"Myśli nieuczesane" w VII a
Na lekcji j.polskiego uczniowie klasy 7a poznali "Myśli nieuczesane" Stanisława Jerzego Leca. Chcąc, by te aforyzmy poznało większe grono szkolnych odbiorców, wykonali plakaty z wybranymi sentencjami. Zapraszamy na 2 piętro!
Mikołajki w I b
Wizyta Mikołaja była dużym zaskoczeniem dla uczniów klasy I b. Radości było co niemiara. Ten dzień na długo pozostanie w ich pamięci.
Mikołajkowe warsztaty z rodzicami w klasie 2a
Mikołajki to oczekiwany dzień przez dzieci. Rodzice uprzyjemnili ten dzień swoim pociechom wykonując wspólnie z nimi tradycyjne pierniki świąteczne. Radość ze wspólnej pracy z mamusiami, pierniczki cudowne i satysfakcja, że dzieci mogły obdarować pracowników naszej szkoły.
Mikołajki w klasie VIA
Zamiana ról? Dlaczego nie? Z okazji dzisiejszego miłego dnia ster prowadzenia lekcji języka polskiego oddała wychowawczyni w ręce swoich podopiecznych. Podjęli się tego zadania : Pola,Amelka, Oliwier i Gabryś. Było głośno,zabawnie, ale i profesjonalnie, a ile dobrych ocen! Na koniec słodkości od Mikołaja i jak co roku -wspólne zdjęcie. Fajna lekcja!
HAZARD. NIE DAJ SIĘ WCIĄGNĄĆ.
W dniu 03.12.2024 klasa VII b i klasa VIII b wzięły udział w spotkaniu informacyjno - edukacyjnym z pracownikiem Podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej w ramach kampanii KAS - ,,HAZARD? NIE DAJ SIĘ WCIĄGNĄĆ”. Uczniowie dowiedzieli się, czym jest hazard i jakie są mechanizmy wciągania do niego młodych ludzi. Szczególną uwagę prowadzący zajęcia zwrócił na elementy hazardu w grach wideo. Zajęcia bardzo podobały się uczniom, chętnie brali udział w dyskusji. Mamy nadzieję, że w przyszłości uczniowie będą ostrożni i nie dadzą się wciągnąć w pułapki hazardowe.
Bożena Oleszko, Świetłana Sacharczuk
Borowiki, podgrzybki, maślaki, rydze...
"Padały deszcze...
jeszcze... i jeszcze...
A dziś nowina wesoła -
grzyby rosną dokoła"
Fragment wiersza "Grzyby" M. Kownackiej
Takimi słowami rozpoczęły bardzo ciekawe zajęcia o darach lasu w klasie III c. Dzieci stanęły na wysokości zadania i przyniosły do klasy różne gatunki grzybów jadalnych, które można spotkać w czasie leśnych wędrówek. Królowały borowiki szlachetne, maślaki, koźlarze, podgrzybki i kurki. Była nawet kania, rydz, podgrzybek zajączek i opieńki! W celach naukowych dotarł również muchomor czerwony. Pani opowiadała, jak odróżniać grzyby jadalne od trujących. Poznaliśmy budowę grzyba i zobaczyliśmy rurki oraz blaszki, w których są zarodniki. Z zajęć wyszliśmy z przekonaniem, że grzyby mają duże walory smakowe. Należy zbierać jednak tylko te, które znamy!
Tekst: Renata Wróblewska
Zdjęcia: Katarzyna Trzyna
Kraina mlekiem płynąca
Klasa III c poznawała cykl produkcji mleka i przetworów mlecznych. Serwatka czy worek ociekowy; pasteryzacja i homogenizacja - to pojęcia, które nie są już nam obce. Nicole udało się nawet zrobić domowym sposobem masło, które ze świeżym chlebkiem w szkolnej stołówce smakowało wybornie! Wszyscy z zapałem nadziewali na patyki i próbowali różnych gatunków sera żółtego i nie tylko...
Tekst i zdjęcia: Renata Wróblewska
Warzywa z naszych pól i ogrodów
Klasa III c poznawała rośliny uprawne. Realnie dzieci mogły dotknąć pszenicy, owsa, jęczmienia, żyta czy obejrzeć kolbę kukurydzy, z której bardzo smakuje im popcorn. Zobaczyły jak wyglądają i czym się różnią ziarna zbóż. Oprócz roślin zbożowych znalazły się też okopowe, a ich bulwy i korzenie królowały na klasowej wystawie. Z roślin oleistych zagościły dynie i słonecznik. Dzieci same wyciskały z jego ziarenek olej. można było też obejrzeć sznurek z konopi, który reprezentował rośliny włókniste. Ciekawe są takie lekcje!
Tekst i zdjęcia: Renata Wróblewska
Powroty z wakacji
Początek roku szkolnego jest dobrą okazją, by podzielić się wrażeniami z wakacyjnych szaleństw i podróży. Uczniowie klasy III c przynieśli do klasy wiele wakacyjnych pamiątek. Były magnesy z wielu różnych miejsc w Polsce i nie tylko, np. z Berlina; zdjęcia, zabawki itp. Uczniowie chętnie wypowiadali się na temat miejsc, które odwiedzili. Wspominali też miłe i śmieszne momenty z minionych dni.
Dobrze jest podzielić się swoimi przeżyciami z innymi, wtedy wszyscy jesteśmy bogatsi!
Tekst i zdjęcia: Renata Wróblewska
Spotkanie z żołnierzem 20 Brygady Zmwchanizowanej Wojska Polskiego
Ze względu na duże zainteresowanie uczniów Wojskiem Polskim, do klasy II c został zaproszony sierżant Michał, służący w 20. Brygadzie Zmechanizowanej w Morągu. Uczniowie z ciekawością oglądali w internecie pojazdy typu Rosomak - kołowy transporter opancerzony (miejsce pracy gościa), ręczną wyrzutnię ppk spike czy czołgi, które są na wyposażeniu polskiej armii oraz słuchali "na żywo" opowieści o tych sprzętach. Dzieci poznały też harmonorgam dnia młodego żołnierza, bo sierżant Michał zajmuje się ich szkoleniam. Pytaniom nie było końca. Ten żołnierz mógłby do nas przychodzić co tydzień! - padło na koniec stwierdzenie Kuby.
Renata Wróblewska
Bardzo dziękujemy pani Dianie Cetrze za wielokrotną pomoc w zapraszaniu gości!
Dzień Matki w kl. II c
W ramach obchodów Dnia Matki uczniowie kl. II c zaprosili swoje mamy na dzień 28 maja 2024 r. Uroczysta lekcja z udziałem mam rozpoczęła się o 14.45, ale przygotowania do niej - dużo wcześniej. Najpierw dzieci opracowały i wykonały zaproszenia, które wręczyły w domach. Postarały się o duży napis "Kocham Cię Mamo, z całego serca". Wycinały duże literki i zamieszczały na długim pasku materiału. Zrobiły też kwiatki z kolorowego papieru. Następnie miały zajęcia kulinarne - własnoręcznie przygotowały słodki deser - galaretki z owocami udekorowane słodkościami. Dobrze się przy tym bawiły. Zrobiły po dwie porcje, ponieważ same też wkrótce mają Dzień Dziecka. Złożyły mamom życzenia, recytując wiersz i śpiewając piosenkę o Dniu Matki. Całuskom i uściskom nie było końca.
Na koniec pani Renata i p. Kasia życzyły im samym miłego świętowania Dnia Dziecka, a pani wychowawczyni podarowała książeczki p. J. Korbut "Znakomite wiersze", by tym razem one poczytały swoim mamom - "Poczytam Ci, Mamo!"
To był bardzo rodzinny czas pracy, życzeń i niespodzianek!
Dzień Bibliotekarza i Bibliotek Szkolnych
8 maja obchodziliśmy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek Szkolnych. W związku z tym klasa II c z p. Renatą Wróblewską wybrała się na zajęcia do naszej szkolnej biblioteki. Pani Zofia Filipiuk przygotowała nam wiele ciekawych informacji. Uczniowie poznali drogę książki od autora do czytelnika. Obejrzeli ciekawy film na ten temat. Zadziwiły ich ogromne maszyny i wielość osób, które pracują przy wydaniu książki. Dzieci dowiedziały się tez co to jest ekslibris oraz dlaczego się go wykonuje. Pani z biblioteki pokazała różne ekslibrisy oraz omówiła budowę książki. Czy wiecie co to "kapitałka" lub "wyklejka"? Jeżeli nie to zajrzyjcie do naszej biblioteki i zapytajcie! My już wiemy!. Dziękujemy za lekcję o książkach.
Klasa II c
Smaki natury
Teatrzyk kukiełkowy - bajki z cyklu "Kapelusz Pani Wrony" - kl. II c
Warsztaty wielkanocne i wystawa malarstwa J. Charytona - kl. II c
Owocowe szałyczki i koreczki - kl. II c
O zdrowiu słów kilka - wizyta szkolnej pielęgniarki w klasie II c
Teatralne ABC
Dnia 14 grudnia 2023 r. uczniowie z klasy IVB, VA, VB i VIC wzięli udział w atrakcyjnym spektaklu teatralnym, prezentującym mlodym widzom historię teatru i terminologię związaną z tą magiczną dziedziną sztuki. Aktorzy Narodowego Teatru Edukacyjnego z Wrocławia jak zwykle stanęli na wysokości zadania. Dziękujemy.
Wigilia w V a
Czas pięknych życzeń podczas dzielenia się opłatkiem, kolęd zagranych i zaspiewanych wspólnie przy suto zastawionym stole, prezentów od hojnego Mikołaja - cudny czas ku radości uczniów z klasy VA.
Klasa II a piecze pierniki...
Klasa 2a w świątecznym nastroju piekła pierniczki w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim. Pani Jola była niezastąpiona. Wprowadziła nas w tajniki kulinarne.Pierniczki wyszły przepiękne i smaczne. Bardzo dziękujemy.
Warsztaty bożonarodzeniowe w 3b
15 grudnia 2023 r. uczniowie kl. 3 b uczestniczyli w bożonarodzeniowych warsztatach w BDK, których efektem były własnoręcznie wykonane piękne aniołki.
Spektakl teatralny pt. "Brzechwolandia"
14.12.2023 r. uczniowie klas I - III oglądali w BDK spektakl teatralny pt. "Brzechwolandia" w wykonaniu aktorów Teatru Narodowego Edukacji im. A. Mickiewicza we Wrocławiu.
Wystawa kafli i warsztaty świątecznych stroików kl. II c
Dziś klasa II c obejrzała w Muzeum Obojga Narodów wystawę "Kafli supraskich", pochodzącą z XVIII i pierwszej połowy XIX w. Dzieci poznały ornamenty roślinne, sakralne i heraldyczne umieszczane na kaflach. Dowiedziały się, że duże znaczenie miały litery - inicjały widoczne na kaflach. Można po nich odczytać, do kogo należały. Piece budował zdun.
Później dzieci pod okiem pracowników muzeum wykonały wspaniałe stroiki świateczne.
Dogoterapia w klasie II b
W poniedziałek uczniów klasy 2 odwiedziła pani Gosia ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi. Podczas spotkania dzieci miały okazję lepiej poznać zwyczaje psów, ich potrzeby, rolę w życiu człowieka oraz zasady bezpiecznego zachowania się w kontaktach z nieznajomymi psami. Dziękujemy serdecznie pani Gosi za cudowną wizytę.
Listopad – Miesiąc Profilaktyki
18 listopada – Międzynarodowy Dzień Rzucania Palenia. Na zajęciach z wychowawcą klasa 6 C przygotowała prezentację o uzależnieniach i inscenizację o skutkach palenia. Uczniowie już posiadają wiedzę o szkodliwości używania tytoniu, a Wy?
Z reklamą za pan brat!
Po cyklu zajęć z edukacji medialnej uczniowie klas piątych próbowali swoich sił w reklamie. Oto efekty ich pracy. Niektóre naprawdę zaskakują pomysłowością i humorem.
Edukacja medialna
W ramach lekcji języka polskiego uczniowie z klasy VI B pracowali w ubiegłym tygodniu nad prezentacją ulubionego programu telewizyjnego. Wcielili się w role: pogodynek komentatorów sportowych, konferansjerów programów rozrywkowych i dziennikarzy Powstały interesujące scenki i filmiki. Kto wie, może wśród naszych szóstoklasistow kryje się przyszła gwiazda TVP?
Pamiętamy...
Każdego roku, 11 listopada, Polska obchodzi bardzo ważne święto – Święto Niepodległości. To dzień, w którym przypominamy sobie o wyjątkowym momencie w historii Polski. Po 123 latach zaborów nasz kraj odzyskał upragnioną wolność. Polska wróciła na mapy świata.
W tym dniu czcimy bohaterów, którzy oddali swoje życie za wolność Ojczyzny, abyśmy dziś mogli żyć we własnym państwie.
Dnia 10 listopada 2023 roku, w przeddzień Święta Niepodległości, uczniowie klasy 6c także uczcili 105 rocznicę odzyskania wolności. Na lekcji języka polskiego obejrzeli film edukacyjny ukazujący trudną, naznaczoną walką i cierpieniem, drogę Polaków do Niepodległości, odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. W odświętnie udekorowanej sali dało się wyczuć atmosferę powagi i patriotyzmu. Następnie udali się na skwer im. Izabeli Branickiej, aby pod pomnikiem upamiętniającym bohaterską śmierć żołnierzy złożyć kwiaty i zapalić znicz ku czci poległych.
Uczniowie klasy 6C
Wizyta na Policji
Zajęcia związane z Narodowym Świętem Niepodległości nie były jedyną atrakcją kl. II c w dniu 10 listopada. Złożyliśmy wizytę na Policji. Dowiedzieliśmy się, ze są 3 wydziały: prewencji, kryminalny i drogowy. Dzieci poznały wyposażenie policjanta oraz miały możliwość wykonania ćwiczeń sprawnościowych pod okiem fachowego, policyjnego instruktora. Zwiedziły też cele, w których przetrzymuje się zatrzymanych oraz mogły wsiąść do pilicyjnego wozu. Bardzo dziękujemy mamie Nicoli, wszystkim mamom opiekunkom oraz prcownikom Policji w Bielsku Podlaskim za możliwość takiej wycieczki!
Renata Wróblewska
Lekcja w muzeum kl. II c
Ib omawia lekturę
Jesienne lampiony
27.10.2023 r. klasa 3 b uczestniczyła w warsztatach w BDK. Wykonane przez dzieci lampiony rozświetlą długie, jesienne wieczory. Dziękujemy Pani Ani oraz Panu Piotrowi, jak zawsze, za kreatywne zajęcia.
Nasi milusińscy w kl. II c
W ramach cyklu zajęć o zwierzętach, dzieci klasy II c wpadły na pomysł, aby pochwalić się zwierzątkami, które hodują w swoich domach. Rodzice pomogli i na zajęciach pojawiły się trzy pieski, kot, chomik, rybka i żółw. Uczniowie mieli okazję opowiedzieć o zadaniach, z jakimi musi się zmierzyć każdy opiekun. Zwierzęta należy karmić, dbać o ich otoczenie, jeżeli trzeba - wyprowadzać na spacer i zapewnić wizytę u weterynarza. Dzieci okazały się bardzo odpowiedzialne!
Tydzień z lekturami!
Na korytarzu szkolnym vis-a -vis pokoju nauczycielskiego pojawiły się prace zespołowe piątoklasistów poświęcone jednej z piękniejszych postaci literackich, jaką jest ,bez wątpienia, Nemeczek – bohater powieści F. Molnara. Jego los od lat wzrusza czytelników na całym świecie. W hołdzie małemu Ernestowi powstały: piękne portrety, medale, dyplomy, rebusy, krzyżówki i rymowanki.
Nieco trudniejsze zadanie mieli do wykonania uczniowie z klasy VIB, którzy również pod kierunkiem swojej polonistki przez ostatni tydzień pracowali w grupach nad realizacją zagadnień polonistycznych związanych z powieścią fantasy J. R. R. Tolkiena ,,Hobbit, czyli tam i z powrotem’’. Najlepszą znajomością utworu, starannością i kreatywnością wykazali się: M. Szymańska, M. Chomicka, F. Dawidziuk, Z. Charyton, A. Boratyńska, B. Szulc, N. Zdrojkowska, J. Kulesza, M. Kozłowska, P. Murawska, H. Karczewska.
Galeria B. Żoch
Tajemnice magnesu
Uczniowie klasy III b przeprowadzili doświadczenia z magnesem. Badali jego siłę przyciągania przez wodę i szkło, oddziaływanie przez grube warstwy materiału. Zauważyli również, że namagnesowana igła zachowuje się jak magnes. To była super lekcja!
Na dworcu kolejowym - wycieczka klasy II c
Owoce, warzywa i inne dary jesieni - jesienny bal w II c
Bezpieczne zajęcia komputerowe
Dzień Dziecka klasy lll b w Hotelu Cztery Pory Roku
Ia w bibliotece - twórczość Aleksandra Fredry
Konkurs "Mój robot" w klasie I c
W zdrowym ciele - zdrowy duch!
Warsztaty plastyczne w BDK
19 kwietnia klasa II b wzięła udział w warsztatach plastycznych zorganizowanych przez Bielski Domu Kultury. Dziękujemy.
Klasowy konkurs w I b p.h. "MÓJ ROBOT "
Ważna chwila w klasie 1 b! Klasowy konkurs pt. "MÓJ ROBOT" rozstrzygnięty. Były dyplomy, nagrody, a przede wszystkim głośne brawa kolegów. Dziękuję wszystkim uczestnikom i ich pomocnikom za przepiękne dzieła.
Zabawa w teatr w klasie IV A!
Czwartoklasisci uczęszczający na zajęcia rozwijające umiejętności polonistyczne wcielili się w role bohaterów lubianej przez dzieci i doroslych książki o przygodach niesfornego Mikołajka. Było mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy zarówno podczas tworzenia scenariusza, prób, jak i występu, który zaprezentowali swoim koleżankom i kolegom w dniu 4 kwietnia 2023 r. Już nie mogą się doczekać kolejnego spektaklu!
Beata Żoch
Kolejne spotkanie ze sztuką
28 marca uczniowie z klas IV- VI mieli okazję obejrzeć w BDK-u niezwykle interesujący spektakl profilaktyczno-edukacyjny, poruszający problem samotności, która dotyka w realnym świecie coraz wiekszą rzeszę młodych ludzi. Teraz czas na przemyślenia i wyciągnięcie wniosków.
Powitanie wiosny w kl. I b
Rozpoczęcie nowej pory roku było w klasie I b świetną okazją do wesołej zabawy. Dzieci przywitały wiosnę dedykowaną jej piosenką, obejrzały film edukacyjny o wiosennych miesiącach i wykonały piękne prace plastyczne. Wzięły również udział w konkursach i zabawach z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Tworząc „wiosenny ogródek” w doniczce przypomniały sobie budowę kwiatu. Każdy już doskonale wie, co jest potrzebne, aby pięknie rósł. Zwieńczenie dnia pełnego wrażeń były harce na szkolnym placu zabaw.
Zajęcia edukacyjno -plastyczne „Niebo Kopernika”
Uczniowie klasy 1a wraz z wychowawczynią uczestniczyli w zajęciach edukacyjno -plastycznych „Niebo Kopernika” w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Ślicznie dziękujemy Pani Katarzynie Sołub za interesujące spotkanie.
Praca z lekturą nie musi być nudna!
Uczniowie z kl. VB stworzyli w grupach interesujące gry planszowe, dzięki którym, świetnie się bawiąc, utrwalili znajomość treści powieści Małgorzaty Musierowicz. Było naprawdę ciekawie.
Beata Żoch
„Od przedszkola do zawodu”
13 marca uczniowie klasy VIII b uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w ramach programu „Od przedszkola do zawodu”. Celem warsztatów było pokazanie młodym ludziom, jak świadomie podejmować decyzje odnośnie własnej drogi zawodowej. Organizatorzy programu dokładnie przedstawili sytuację naszego lokalnego rynku pracy. Młodzież otrzymała informację na temat aktualnych kierunków zawodowych oferowanych w bielskich szkołach branżowych i technikach. W drugiej części odbyło się szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Były to niezwykle cenne zajęcia.
Interesujące spotkanie z funkcjonariuszami Służby Celno-Skarbowej.
10 marca br. uczniów klasy 5b odwiedzili funkcjonariusze Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku, którzy przybliżyli zagadnienia konwencji waszyngtońskiej zwanej CITES, regulującej międzynarodowy handel zagrożonymi gatunkami roślin i zwierząt. Podczas spotkania dzieci miały okazję zapoznać się z zadaniami, jakie wykonują funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej.
Koordynator do spraw CITES opowiedział o zagrożonych gatunkach roślin i zwierząt oraz zasadach ich przewozu. Uczniowie dowiedzieli się, jakich pamiątek nie należy przywozić z zagranicy i dlaczego warto chronić zwierzęta. Duże zaciekawienie wśród uczestników spotkania wzbudziły prezentowane przez funkcjonariuszy zatrzymane okazy chronionych gatunków zwierząt. Dzieci mogły przyjrzeć się z bliska i dotknąć przyniesione eksponaty.
Ponadto piątoklasiści mieli okazję przymierzyć czapki, hełm oraz kamizelkę kuloodporną, stanowiące część wyposażenia funkcjonariuszy pionu zwalczania przestępczości.
Bańki mydlane i kilka słów o higienie w klasie I c
Klasa I c w swoich ćwiczeniach znalazła ciekawy "Przepis na bańki mydlane". Pani znała go już wcześnij i przyniosła do klasy rozpuszczone w ciepłej wodzie wiórki mydlane. Dzieci z wielką ochotą zabrały się do robienia baniek. Wcale nie było łatwo zrobić bańkę pierwszy raz. Trzeba było odpowiednio zanurzyć słomkę i delikatnie dmuchać. Za każdym kolejnym razem było coraz lepiej. Taka zabawa stała się doskonałą okazją do pogadanki o utrzymaniu prawidłowej higieny osobistej. Taka "praktyczna" lekcja dłużej zostanie w pamięci!
Renata Wróblewska
Lekcja z reklamą w tle
Uczniowie klasy V B w roli twórców reklam! Powstały interesujące filmiki, scenki i plakaty. Fajna lekcja!
Galeria
Beata Żoch
Lektura "Kłamczucha"
Uczniowie klasy 5a na lekcji j. polskiego stworzyli plakaty przedstawiajace główną bohaterkę lektury pt: "Kłamczucha". Efekty ich pracy można oglądać na korytarzu szkolnym, na 2 piętrze.
Julita Glinka
Dokarmiamy ptaki
W poniedziałek po feriach, 6 lutego, klasa I c wyruszyła, by zatroszczyć się o ptaki. Duży mróz i podobna prognaza na najbliższe dni spowodowały, że uczniowie rozpoczęli dokarmianie ptaków na zielonych skwerkach szkoły. Przygotowali się do tego znacznie wcześniej, przynosząc do klasy pokarm w postaci ziarenek, kulek czy słoninki. Uczniowie obejrzeli materiały filmowe o właściwym dokarmianiu zwierząt i dyskutowali na ten temat. Dziś w praktyce zrealizowali swoje zamiary.
Ptaszki na pewno się ucieszą, a przygotowane produkty znikną z ptasiej stołówki.
Renata Wróblewska
Wzruszający dzień w kl. IV a!
Uczniowie z kl. IV a wraz z p. Beatą i p. Eweliną pożegnali dziś swoją kochaną koleżankę Lenkę, która opuszcza Bielsk Podlaski i naszą szkołę. Było mnóstwo łez, przytulasków, życzeń... Nie zabrakło prezentów - niespodzianek dla Leny i od Leny. Coś się skończyło, coś się zaczyna, oby prawdziwa przyjaźń przetrwała! Powodzenia Lenko w nowej szkole!
Wigilia w klasie I c
Tuż przed przerwą świateczną przy wigilijnym stole zgromadziła się też klasa I c. Nasze kochane mamy - a może także i tatusiowie - przygotowali nam wyśmienite potrawy. Wieczerzę rozpoczęliśmy podzieleniem się opłatkiem i prosforą. Był to czas złożenia sobie świątecznych życzeń i dał możliwość przeproszenia siebie wzajemnie, jeśli coś w ostanim czasie komuś zawiniliśmy. Swoją obecnością zaszczyciła nas S. Zofia, która odczytała Słowo Boże o narodzeniu Jezusa Chrystusa. Nie zabrakło białego obrusa i sianka pod opłatkiem. Później śpiewaliśmy znane polskie kolędy. W ten sposób poznawaliśmy zwyczaje zwiazane z Bożym Narodzeniem.
Renata Wróblewska
Spotkanie opłatkowe w naszej klasowej rodzince
Za nami piękna Klasowa Wigilia. Przy suto zastawionym stole, kolorowej choince, dźwiękach polskich kolęd zagranych przez chłopców, pełni radości z prezentów, które czekały pod bożonarodzeniowym drzewkiem, podzieliliśmy się opłatkiem i prosforą oraz życzyliśmy sobie wszystkiego, co najdroższe sercom. Za pyszne potrawy dziękujemy naszym Kochanym Rodzicom. a wszystkim ślemy życzenia pięknych świąt. Klasa IV a wraz z wychowawczynią.
Beata Żoch
"Warsztaty bałwankowe" w BDK- u
W piątek, 16 grudnia, klasa I c wybrała się do Bielskiego Domu Kultury na "Warsztaty bałwankowe". Sprzyjała temu zimowa aura i mroźne powietrze. Pod czujnym okiem pani Ani i pana Piotra uczniowie samodzielnie - ze skarpetek napełnionych ryżem, guziczków i cieni do powiek - wykonali sympatyczne bałwanki, które nie boją się ciepła kaloryferów i chętnie zostaną ze swoimi twórcami w ich domach.
Renata Wróblewska
Powtórka z mitów - lapbooki
Lapbooki w wykonaniu uczniów klasy V B - dobry sposób na powtórkę wiadomości z mitów.
Teatr cieni
Klasa I c przygotowuje się do świąt Bożego Narodzenia. Ciekawym elementem poznawania tradycji związanych z tym wydarzeniem był teatrzyk cieni. Wystarczyła lampka nocna, prześcieradło i ozdobione przez dzieci tekturowe postacie, by doskonale bawić się w teatr, a przy okazji przypomnieć sobie biblijną historię narodzin Jezusa Chrystusa. Występom towarzyszył śpiew kolęd. Dzieci miały również za zadanie użyczyć głosu postaci, którą "grały". Popołudniowe godziny zajęć sprzyjały wyjątkowej przedświątecznej atmosferze.
Renata Wróblewska
Kolejne spotkanie z dziełem Mickiewicza!
W dniu 30 listopada 2022 r. ósmoklasiści wzięli udział w widowisku opartym na dramacie naszego wielkiego wieszcza - Dziadach cz. II. Jest to uniwersalna opowieść o duchowości, słowiańskiej tradycji i przemianach społecznych, poruszająca problem winy, kary i wartości, jakimi powinien kierować się w życiu każdy z nas. Nowoczesna multimedialna oprawa spektaklu sprawiła, że oglądało się go wspaniałe.
Dzień Fibbonacciego
Dnia 23 listopada obchodzony jest Dzień Fibbonacciego. Z tej okazji klasa 6 b wraz z opiekunami: p. Małgorzatą Dąbrowską – Bobel i p. Anną Samocik zaplanowali w nietypowy sposób obchody tego święta w naszej szkole.
W nocy z 18 na 19 listopada uczniowie rozwiązywali zadania matematyczne i logiczne, w których wykorzystywano między innymi ciągi arytmetyczne. Całe przedsięwzięcie podzielone zostało na trzy etapy. W pierwszej części uczniowie obejrzeli prezentację o życiu Leonardo Fibbonacciego oraz zastosowań jego ciągów matematycznych. O godzinie 1:00 uczniowie rozegrali Maraton w Kahoot! W ostatniej części rozwiązywano zagadki detektywistyczne, wymagające od uczestników dbałości o najmniejszy szczegół danej historii. Ostatni etap okazał się bardzo trudny, ponieważ uczniowie walczyli ze zmęczeniem.
Ta noc była ciekawym wydarzeniem w życiu naszej klasy. Uczniowie nie tylko mogli rozwijać swoje zdolności matematyczno – logiczne, ale także integrować się jako klasa i grupa.
Dzień Pluszowego Misia
25 listopada - Dzień Pluszowego Misia u naszych przedszkolaków.
Zdrowy styl życia
Przedszkolaki promują zdrowy styl życia.
Zdrowy styl życia - przedszkole
Jesienne warsztaty
W dniu 18.10.2022 r. uczniowie klasy II b uczestniczyli w warsztatach „Jesienne lampiony” zorganizowanych przez instruktorów BDK. Zajęcia zachęcały do rozwijania wyobraźni, kreatywności oraz indywidualnych zdolności plastycznych. Po zapaleniu lampek lampiony rozświetliły salę delikatnym światłem i nadały przytulnego klimatu.
Coraz wcześniej robi się ciemno, więc lampiony doskonale umilą długie i ponure jesienne wieczory.
W czasie wyjścia na warsztaty mogliśmy liczyć na pomoc mamy Kornela - p. K. Kudiuk oraz Wiktora - p. A. Czarnomys. Dziękujemy.
Barbara Szulc, Diana Cetra
W trosce o śnieżnobiały uśmiech
Uczniowie klasy II b realizowali program edukacyjny "Radosny uśmiech. Radosna przyszłość" rekomendowany przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Bielsku Podlaskim. Jego głównym celem jest podniesienie poziomu wiedzy wśród dzieci na temat higieny i prawidłowych sposobów pielęgnowania jamy ustnej, dzięki którym dziecięcy uśmiech będzie trwał przez całe życie. Ważnym elementem programu jest także pozytywne nastawienie dzieci do wizyt u stomatologa.
Uczniowie oglądali filmy edukacyjne, poznali 4 kroki dla zdrowych zębów, wykonali z szablonu model szczęki, rozwiązywali labirynty, plątaninki o tematyce zdrowotnej. Na podsumowanie programu, pracując w grupach, wykonali plakat na temat „Co lubią i czego nie lubią nasze zęby?”, odbył się quiz „Wiem, jak dbać o zęby”.
Wszystko to odbywało się przy dźwiękach piosenki „Szczotka, pasta”, którą uczniowie śpiewali z wykorzystaniem przygotowanych przez siebie rekwizytów.
W ramach programu odbywają się cykliczne spotkania z pielęgniarką szkolną, podczas których realizowana jest fluoryzacja zębów.
Barbara Szulc, Diana Cetra
Prawa i obowiązki dzieci
Przedszkolaki poznały prawa oraz obowiązki dzieci, przy czym ćwiczyły różnego rodzaju aktywności.
#SzkołaPamięta Przedszkolaki realizowały tematykę: dom, rodzina, patriotyzm
#SzkołaPamięta w klasie I c
10 listopada, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości klasa I c, pomimo popołudniowego czasu pracy, strała się uczcić obchody 104 rocznicy odzyskania niepodległości. Uczniowie własnoręcznie wykonali biało-czerwone flagi. Pięknie wypowiadali się na temat symboli narodowych, poznali znaczenie słowa "patriota" oraz wspólnie zaśpiewali hymn państwowy.
Renata Wróblewska
Otwarcie wernisażu w Muzeum Obojga Narodów
Pierwsza Rzeczpospolita w zbiorach Zamku Malborskiego – to wystawa, która do Muzeum Obojga Narodów przyjechała z Malborka. 9 listopada 2022 r. miało miejsce otwarcie wernisażu, w którym udział wzięła klasa IV B w ramach lekcji historii. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali dyrektora Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz dyrektora Muzeum Zamkowego w Malborku. Następnie oglądali eksponaty, m.in. dzwon odlany w Grodnie w 1655 r. Przyglądali się rycinom i mapom, na których szukali Bielska. Uczniowie klasy IV B jeszcze nie byli w Malborku. Dziś Zamek w Malborku przyjechał do nich.
Świetłana Sacharczuk
Narodowy Teatr Edukacji
Uczniowie z klas czwartych i piątych - świadkami pięknego widowiska, opartego na arcydziele literatury polskiej w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji.
Spotkanie z pisarką Uczniowie klasy 3 a uczestniczyli w spotkaniu autorskim z p. Ireną Piwowar "Orynką". Z zainteresowaniem słuchali opowieści pisarki. Na koniec otrzymali słodkości oraz książki do naszej szkolnej biblioteki. Moc pytań świadczyła o duzym zainteresowaniu, dlatego w przyszłości zaprosimy "Orynkę" do naszej szkoły. Regina Rzepniewska Galeria
"Chłopcy z Placu Broni" - inaczej Praca zbiorowa uczniów klasy V B jako podsumowanie cyklu zajęć z lekturą Ferenca Molnara. Opiekun - p. Beata Żoch Galeria
Dzień Postaci z Bajek Galeria
Wodne eksperymenty Dzieci z klasy I c poznawały dziś, tj. 04.11.2022 r., różne właściwości wody. Dowiedziały się, dlaczego woda nabierana w butelkę bulgocze. Okazało się też, że woda jest dobrym rozpuszczalnikiem, ale nie wszystkie substancje dadzą się rozpuścić. Zauważyły, że woda przybiera kształt naczynia, w którym się znajduje i nie można zrobić w niej dziury. Dzieci miały możliwość przekonać się o tym, wykonując własnoręcznie eksperymenty z wodą. Zajęcia okazały się ciekawą lekcją o środowisku wodnym.
Renata Wróblewska
31 październik - Dzień Dyni u przedszkolaków
Chmury, deszcz i figury
U naszych przedszkolaków w dalszym ciągu jesiennie: kolorowo i deszczowo.
25 października - przedszkolaki świętowały Dzień Kundelka
Dzień wypełniły gry, zabawy oraz informacje edukacyjne o psach. Największą niespodzianką były odwiedziny Pani Gosi z pieskiem o imieniu Nela.
Gromada zuchowa
Nasze najmłodsze w szkole dzieci z GZ "Antek" rozpoczęły swoją zuchową przygodę od warsztatów "Dary jesieni w słoiku".
Co z czego otrzymujemy?
Przedszkolaki bawią się i uczą realizując tematykę: co z czego otrzymujemy.
Galeria
Światowy Dzień Poczty Przedszkolaki świętowały Światowy Dzień Poczty. Dzień Poczty
Cykl zajęć o zwierzętach
Nasze pięciolatki i sześciolatki zdobywają wiadomości na temat: Jak zwierzęta szykują się do zimy. Liczą, poznają litery oraz miło spędzają czas.
Galeria
"Pani Jesień"
W naszym przedszkolu "Pani Jesień" rozgościła się na dobre.
Kreatywnie i na wesoło!
Prace czwartoklasistòw inspirowane lekturą Jana Brzechwy.
Pomysł na lekturę
Zdjęcia
Warsztaty w muzeum klasa II a
Film
Muzykuje klasa II a
Piosenka
Pani Jesień Przedszkolaki powitały "Panią Jesień" Galeria
Anna Sawicka
Dzień Przedszkolaka „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” J. Korczak 20 września - dzieci z oddziału przedszkolnego "Antek" świętowały swoje święto - Dzień Przedszkolaka. Były śpiewy, tańce, gry, zabawy oraz inne atrakcje ... Anna Sawicka
Galeria
Anna Sawicka
Dzień Kropki 15.09. dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z nauczycielami obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Święto to ma na celu pobudzenie kreatywności, pomysłowości oraz dodawanie odwagi w pokonywaniu trudności. Tego dnia na strojach dzieci widoczne były różnego rodzaju kopki, grochy i kropeczki. Podczas świętowania Dnia Kropki przedszkolaki zapoznały się z Vashti, oglądając krótki filmik o tytułowej "Kropce ". Uczestniczyły też w wielu zabawach z kropką ,np. ćwiczyły naśladując ruchy kropki, liczyły kropki i dobierały je w pary, malowały kropki paluszkami, grały na kropkach, wymyślały, co może powstać z kropki, następnie rysowały to na swojej kartce. Dzieci bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach.
Anna Sawicka
Oddział przedszkolny rozpoczął pracę
1 września, w naszej szkole pięcio i sześcioletnie dzieci rozpoczęły edukacyjną przygodę w oddziale przedszkolnym "Antek". Wraz z Panią Asią i Panią Anią mile spędzają czas na nauce i zabawie ...
Anna Sawicka
Witaminkowe A B C klasy I c
W szkole realizowany jest program "Owoce i warzywa". W związku z tym kl. I c poznawała wartości odżywcze owoców i warzyw. Uczniowie utrwalili wiadomości, że owoce pozyskuje się z sadu, a warzywa z ogrodu. Mieli możliwość rozpoznawania warzyw przy pomocy różnych zmysłów: wzroku, smaku czy węchu. Tak zdobyta wiedza pozostanie na dłużej. Witaminki wykorzystane zostały przy robieniu sałatki warzywno - owocowej. Smakowała nam bardzo! Wiemy, że warto zjadać owoce i warzywa, bo są zdrowe.
Renata Wróblewska
Wakacyjne pamiątki
Klasa I c kilka dni temu rozpoczęła zajęcia w nowej szkole. Teraz przyszedł czas na wspomnienia. Pierwszaki przyniosły do klasy swoje cenne wakacyjne pamiątki. Pięknie wypowiadały się na ich temat: co przyniosły, skąd ten przedmiot pochodzi i dlaczego go wybrały. Wśród pamiątek znalazły się magnesy z różnych miejsc w Polsce i za granicą, zdjęcia, breloczki, kamyczki i muszelki. Szczególne zainteresowanie wzbudziła duża, szumiąca muszla oraz grająca pozytywka. Miło jest wspominać różne miejsca i wydarzenia.
Renata Wróblewska
Lekcja plastyki w Muzeum w Bielsku Podlaskim
W dniu 30 maja 2022 r. uczniowie klasy IV b pod opieką p. Marzeny Rzepniewskiej uczestniczyli w warsztatach plastycznych, na których malowali lniane torby w piękne motywy kwiatowe inspirowane wystawą „Tajemniczy ręcznik”.
Marzena Rzepniewska
"Dziadek i niedźwiadek" Łukasza Wierzbickiego
Klasa III b poznawała przygody niedźwiedzia Wojtka, który "służył" w 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii Armii Andersa 2. Korpusu Polskiego. Łukasz Wierzbicki niezwykle ciekawie opowiedział historię Wojciecha Narębskiego i jego kolegi - Staszka Króla oraz ich podopiecznego - niedźwiedzia brunatnego - zwanego Wojtkiem. Książka pełna jest humoru, ciekawych akcji opartych na rzeczywistych zdarzeniach. Można również obejrzeć zdjęcia i prześledzić szlak bojowy jednostki. Dzieci wspaniale zilustrowały wybrane przygody. Przyniosły też swoich pluszowych ulubieńców. Był to pożytecznie spędzony czas, uczący patriotyzmu.
Renata Wróblewska
"Śladami Neli, Małej Reporterki" - zajęcia w Miejskiej Bibliotece Publicznej
09.05.2022 r. uczniowie klasy III b pod opieką p. R. Wróblewskiej i p. Ś. Sacharczuk skorzystali z zaproszenia Miejskiej Bilioteki Publicznej z okazji Ogólnopolskiego Dnia Bibliotek i wyruszyli w podróż po różnych kontynentach "Śladami Neli - Małej Reporterki". Przede wszystkim dokładniej poznali kontynenty oraz mieli możliwość zobaczyć wiele książek napisanych przez Nelę. Dowiedzieli się, czym różni się turysta od podróżnika i co należy zabrać ze sobą w podróż. Była to również zachęta do korzystania ze zbiorów Miejskiej Bibliteki Publicznej.
Tekst i zdjęcia: Renata Wróblewska
"Pisanki, pisanki - jajka malowane..."
Świąteczna atmosfera towarzyszyła zajęciom w klasie III b już od kilku dni. Dzieci poznawały zwyczaje wielkanocne z różnych regionów Polski, symbolikę oraz znaczenie poszczególnych dni w Wielkim Tygodniu. Pucheroki, turki wielkanocne, Siudy Baby czy konopielki są od tej pory razem ze śmigustnymi dziadami nieodłącznym elementem tradycji związanych z Wielkanocą. Uczniowie wiedzą, jakie pokarmy wkłada się do koszyczka ze święconką i dlaczego akurat baranka, chleb, jajka, wędliny, kiełbaskę, sól i chrzan oraz babę. Dziś, tj. 13 kwietnia zdobiły wielkanocne jajka wybraną przez siebie techniką. Efekty pracy wyglądają przepięknie!
Renata Wróblewska
Wielkanoc tuż, tuż
W dniu 05.04.2022 r. uczniowie klasy I b uczestniczyli w warsztatach wielkanocnych, które zostały zorganizowane w BDK. Zadaniem dzieci było wykonanie zajączka. Efekty były imponujące. Wspierała nas mama Kornela i Wiktora. Dziękujemy.
Barbara Szulc
Wiosenne powroty
Powroty ptaków to ważne wydarzenie, zwiastujące nadejście prawdziwej wiosny. Uczniowie klasy I b w czasie zajęć uzupełniali swoje wiadomości o informacje i ciekawostki z życia wybranych gatunków, między innymi bocianów. Zakodowane ptaki były idealną okazją, aby opowiedzieć dzieciom o ich wędrówkach.
Zdjęcia i tekst: Barbara Szulc
Na ludowo, czyli małe muzeum w klasie III b
Podsumowaniem cyklu zajęć o sztuce ludowej było "małe muzeum" zorganizowane w sali lekcyjnej klasy III b. Eksponaty miały na celu przybliżenie niektórych dziedzin ludowej twórczości: tkactwa, ceramiki, kowalstwa. Inne, np. budownictwo, umeblowanie, strój, rzeźbę, malarstwo, grafikę uczniowie poznawali na podstawie materiałów filmowych. Poznali zawód garncarza i trudny proces wyrabiania glinianych naczyń. Sami wykonali ludową wycinankę, która była elementem zdobienia wnętrz mieszalnych. Takie zajęcia na pewno pozwolą na trwalsze zapamiętanie wiedzy.
Renata Wróblewska
Przygoda z lekturą
"Cukierku, ty łobuzie!" W. Cichonia to pierwsza część przezabawnych opowieści o perypetiach kota Cukierka i jego rodziny. Uczniowie klasy I b z zaciekawieniem śledzili kolejne losy pręgowanego kotka, mającego głowę pełną coraz to nowych pomysłów, które z chęcią wprowadzał w życie.
Już pierwszego dnia pracy z lekturą dzieci założyły lapbooki, które systematycznie uzupełniały o kolejne elementy (strona tytułowa, metryczka, bohaterowie, miejsce i czas akcji, plan wydarzeń, słownictwo oceniające Cukierka, instrukcję – jak narysować kota).
Na zakończenie przyszedł czas na pracę plastyczną. Zadaniem uczniów było zilustrowanie wybranej przygody niesfornego kotka. Najchętniej dzieci rysowały spotkanie Cukierka z choinką.
Historyjka o przygodach i przemyśleniach małego kociaka okazała się świetnym wyborem. Uczniowie polubili małego łobuza i dopytują się o więcej jego harców.
Zdjęcia i tekst: Barbara Szulc
Witaj, wiosno!
Klasa I b świętowała pierwszy dzień wiosny na wesoło, sportowo i kreatywnie. W czasie wykonywania zadań panowała twórcza i przyjazna atmosfera. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wykonywali przydzielone zadania. Wszyscy starali się jak najlepiej wykonać powierzoną pracę. Dobry humor towarzyszył dzieciom również podczas pobytu na przyszkolnym placu zabaw. W promieniach słońca i przy śpiewie ptaków nie mogło być inaczej.
Zdjęcia i tekst: Barbara Szulc
Drżyjcie mszyce - biedronki siedmiokropki w III b!
W cyklu wiosennych zajęć, klasa III b poznawała przemiany zwierząt i ich zwyczaje. Cykl rozwoju żaby i motyla nie stanowi już wyzwania. Klasa wie też, że biedronki lubią mszyce, a same bronią się przed napastnikami wydzielając żółtą, brzydko pachnącą ciecz lub udając martwe. Te sympatyczne i pożyteczne owady były przedmiotem ciekawych zajęć plastycznych. Poprzedziły je rodzinne poszukiwania kamieni, które swoim kształtem przypominałyby biedronki. Później wystarczyło już pomalować kamienie na czerwono, dolepić kropki, czułki, białe plamki i siedmiokropki gotowe! Oto efekty naszej pracy:
Renata Wróblewska
Wyścig po witaminy
Dziś, tj. 15 marca 2022 r., klasa III b brała udział w klasowym konkursie jedzenia jabłek bez użycia rąk. Po żelazo, potas, cynk, krzem, wapń, sód, kwas foliowy, B-Karoten, witaminy z grupy B, witaminy E, C, K i D oraz błonnik sięgnęły chętnie cztery trzyosobowe drużyny.
Zabawa polegała na tym, by w ciągu 3 minut zjeść jak najwięcej owocu bez użycia rąk. Wszystkie osoby biorące udział w konkursie bardzo się starały przy aplauzie koleżanek i kolegów. Niekwestionowanym mistrzem został Piotrek, który zjadł jabłko w 100 %. Jabłuszka były pyszne!
Wesoło i smacznie spędziliśmy czas, a przy okazji przypomnieliśmy, dlaczego warto jeść owoce, a zwłaszcza jabłka.
Renata Wróblewska
Robotyka w szkole
W dobie technologii informatycznej konstruowanie robotów oraz ich programowanie staje się cenną umiejętnością. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów, pragnących rozwijać się w tej dziedzinie, w klasie I a odbyły się zajęcia z robotyki. Prowadząca zajęcia - p. Emilia Gruszewska wspaniale zachęciła uczniów do aktywności sterowania robotami i rozbudziła ich zainteresowania urządzeniami multimedialnymi.
Emilia Gruszewska
Gdzie się podziały skarpetki?
Uczniowie klasy I b przez kilka kolejnych dni pracowali z lekturą pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”, autorstwa J. Bednarek. Już pierwszego dnia założyli lapbooki, które uzupełniali w trakcie poznawania przygód tytułowych bohaterek książki, pragnących zmienić świat i pomagać innym. Podsumowaniem zajęć było zaprojektowanie przez uczniów własnej skarpetki. Do działań włączyli się również rodzice, którzy wspólnie z dziećmi wykonali wspaniałe pacynki i maskotki. Dziękujemy! Efekty są imponujące!
Zdjęcia i tekst: Barbara Szulc
Walentynkowy zawrót głowy
Aby poczuć wyjątkową atmosferę tego dnia, uczniowie klasy I b przyszli do szkoły ubrani na czerwono. Wykonali walentynkę -harmonijkowe serce, by obdarować nim kogoś bliskiego.
Był to doskonały pretekst do budowy więzi między uczniami, przyjaźni, życzliwości i szacunku do drugiego człowieka.
Zdjęcia i tekst: Barbara Szulc
"Wigilii to czas..."
Klasa III b na żywo poznawała zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem. Najpierw przygotowała "Jasełka", a 17 grudnia nadszedł czas klasowej wigilii. Nie zabrakło kolęd, dzielenia się opłatkiem, składanych sobie wzajemnie życzeń, pięknie udekorowanej choinki i wigilijnych potraw: ryb, kompotu z suszu, łazanek z makiem i rodzynkami, pierożków, pasztecików z kapustą i grzybami oraz drożdżowych racuchów. Postarały się o nie mamy, a może i tatusiowie? Kto wie... Stoły wzbogaciły różne gatunki ciast i owoców.
Cieszymy się wspólnie spędzonym czasem. Takie poglądowe zajęcia o zwyczajach świątecznych na długo zostaną nam w pamięci.
Tekst: R.Wróblewska
Zdjęcia: K. Trzyna
"Bóg się rodzi..."
W piątek 17 grudnia klasa VII c przygotowała wigilię klasową. Uczniowie pieknie udekorowali salę własnorecznie zrobionymi ozdobami świątecznymi i przygotowali potrawy wigilijne. Podzielili się opłatkiem i prosforą. Były życzenia, kolędy i prezenty. Obecnością zaszczyciła nas Dyrekcja szkoły. W miłej atmosferze i przedświątecznym nastroju spędziliśmy piątkowe popołudnie.
Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia kolęd na stronie szkoły w zakładce YouTube: Kolędy VII c
Świetłana Sacharczuk
Mikołajkowy czar
Mikołajki to szczególny dzień, na który czekają wszystkie dzieci. Uczniowie klasy I b od samego rana, nawet na zajęciach wychowania fizycznego, wspaniale prezentowali się w czerwonych czapeczkach. Przy dźwiękach świątecznej muzyki, wykonali mikołajkową dekoracją sali.
Kiedy wreszcie nadszedł długo oczekiwany moment rozdawania prezentów, z błyskiem w oku odbierali swoje upominki, obiecując, że będą grzeczni.
Dzień upłynął w miłej i radosnej atmosferze.
Tekst i zdjęcia: Barbara Szulc
Mikołajki, aniołki, choinka... w III b
6 grudnia klasa III b spędziła bardzo miło. Najpierw odwiedził nas Mikołaj, który przyniósł prezenty: świateczne kubki i słodycze. Później z radością ubieraliśmy klasową choinkę ozdobami przyniesionymi z domu. Sami też wykonaliśmy papierowe, harmonijkowe aniołki z włóczkowymi włosami. Na dodatek czekała nas jeszcze jedna niespodzianka - krótkie spotkanie z Mikołajem z Laponii na boisku szkolnym.
Cieszymy się, że kiedyś naprawdę żył święty Mikołaj, bo dzięki niemu mogliśmy tak ciekawie przeżyć dzień i doświadczyć dobroci naszych rodziców!
Tydzień profilaktyki w IV C
Listopad to miesiąc, w którym obchodzone są Międzynarodowy Dzień Tolerancji, Życzliwości, Praw Dziecka oraz Dzień zdrowego jedzenia i gotowania. Klasa 4 C aktywnie włączyła się w promowanie pięknych idei. Dbając o dobre relacje w klasie zorganizowano „Śniadanie daje moc” oraz „Dzień jednakowego koloru”. Pracujemy nad uprzejmością i życzliwością w myśl hasła „Kulturalnych ludzi uprzejmość nie trudzi”.
Prosimy o obejrzenie naszej fotorelacji.
Polubienia mile widziane.
DZIĘKUJEMY!
Elżbieta Orbik
Śniadanie Daje Moc
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. To najlepszy start w nowy dzień. Uczniowie klasy I b wspólnie zjedli drugie śniadanie.
Tekst i zdjęcia: Barbara Szulc
Jesienne kodowanie
Uczniowie klasy I b odkodowywali jesienny obrazek według podanych współrzędnych. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, dały dzieciom wiele radości.
Tekst i zdjęcia: Barbara Szulc
Już świętujemy
Uczniowie klasy I b rozpoczęli przygotowania do obchodów Narodowego Święta Niepodległości od samodzielnego wykonania biało-czerwonego kotylionu. Mogli go zaprezentować następnego dnia podczas uroczystego odśpiewania hymnu narodowego w ramach akcji „Szkoła, do hymnu!”
Tekst i zdjęcia: Barbara Szulc
Tydzień profilaktyki w szkole - "Śniadanie daje moc" i "Żółty dzień" w klasie III b
W ramach "Tygodnia profilaktyki w szkole" klasa III b ubrała się na żółto. To kolor uśmiechu, słońca, pogody w przyrodzie i w sercu. Każdy miał jakiś żółty element garderoby. Oprócz tego wszyscy wycięli żółte słoneczka. Było miło i radośnie.
Wspólnie zjedliśmy pożywne śniadanie, które jest podstawą do pracy naszego organizmu przez cały dzień. Ach, te witaminki...
Tekst i zdjęcia: Renata Wróblewska
"... Te życzenia wszystkim śle z bielskiej „Piątki” – III b" – niecodzienna lekcja patriotyzmu
Uczniowie klasy III b wraz z paniami R. Wróblewską i K. Trzyną włączyli się w ogólnopolską akcję „Murem za polskim mundurem” oraz w akcję organizowaną w Bielsku Podlaskim „Ciastko i laurka dla żołnierzy”. Dzieci wykonały piękne laurki, które były zwieńczeniem kilkudniowej pracy patriotycznej związanej z Narodowym Świętem Niepodległości. Naszą wdzięczność wyrażamy nie tylko słowami, ale też ekspresją plastyczną.
Dziękujemy Żołnierzom, Policjantom i Strażnikom za obronę polskich granic!
Tekst i zdjęcia: R. Wróblewska, K. Trzyna
Włączamy się do akcji „Ciasto i laurka dla żołnierza”
Uczniowie klasy I b chętnie angażują się w różnorodne akcje charytatywne. Tym razem wykonali piękne kartki żołnierzom stacjonującym na terenie naszego miasta, okazując im w ten sposób wdzięczność za troskę o nasz kraj.
Tekst i zdjęcia: Barbara Szulc
Serowe szaszłyki w III b
W ramach zajęć edukacji przyrodniczej kl. III b dowiedziała się, skąd bierze się mleko, jakim procesom jest poddawane, zanim trafi do konsumenta oraz jaki jest cykl produkcyjny żółtego sera. Uczniowie poznali takie pojęcia jak: wirowanie, pasteryzowanie, homogenizacja mleka, kwaszenie, podpuszczka, serwatka, dojrzewanie serów. Uczniowie wymieniali różne nazwy ulubionych serów i innych produktów mlecznych.
Aby lepiej zapamiętać wiadomości, przynieśli ulubione sery pokrojone na malutkie kawałeczki i podzielili się nimi z koleżankami i kolegami. Powstały w ten sposób przepyszne serowe szaszłyki, a uczniowie i pani mieli możliwość degustacji różnych serów: mniej lub bardziej ostrych, słonych, z przyprawami i bez, twardych i miękkich, z dziurami i bez nich.
Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym. Mniam, mniam.......
Tekst i zdjęcia: Renata Wróblewska
Rośliny uprawne - jak je odróżnić i jakie mamy z nich korzyści?
Klasa III b poznawała rośliny, które uprawiają rolnicy. Okazało się, że łatwiej było przyswoić sobie wiadomości o roślinach zbożowych, okopowych, oleistych i włóknistych, jeżeli można było ich dotknąć, powąchać, a nawet niektórych spróbować (kolba kukurydzy okazała się nie lada kąskiem)! Kasze, mąki i płatki nie stanowią już żadnej tajemnicy. Wiemy, skąd bierze się chleb i inne pieczywo, które warzywa zjadamy w zupie, a jakie rośliny dostarczają nam oleju i płótna. Trochę trudno było uwierzyć, że małe ziarenka słonecznika są tłuste. Ciekawe są takie lekcje!
Tekst i zdjęcia: Renata Wróblewska
W świecie witamin
W dniu 23.09.2021 r. zajęcia w klasie I b rozpoczęły się od „burzy mózgów” na temat roli warzyw i owoców w odżywianiu człowieka. Uczniowie dowiedzieli się, że są one cennym źródłem niezbędnych witamin, składników mineralnych, błonnika, przeciwdziałają rozwojowi różnych chorób. Należy je spożywać 5 razy dziennie. Podsumowaniem zajęć była praca plastyczna - wyklejanka. A oto efekty pracy.
Tekst i zdjęcia: Barbara Szulc
Bo rodzina - to rodzina
Z okazji Dnia Rodziny uczniowie klasy I b wraz z wychowawczynią Z. Wypychowską przygotowali część artystyczną Rodzicom i Dziadkom. Oto filmik z uroczystości:
Projekt „Szlachetne zdrowie”
Uczniowie klasy 8 A, pracując metodą projektu, na lekcjach języka rosyjskiego poznali słownictwo związane z edukacją zdrowotną. Młodzi aktorzy, samodzielnie przygotowali scenariusz, na podstawie którego nakręcili filmik edukacyjny. Zapraszamy do oglądania.
Elżbieta Orbik
Bawimy się w drukarzy - śladami J. Gutenberga - 13.05.2021 r.
Uczniowie z kl. II b przygotowali dzisiaj czcionkę drukarską z ziemniaków. Zadanie okazało się ciekawe, bo trzeba było pierwsze literki swoich imiom narysować tak jak w lusterku. Panie: R. Wróblewska i K. Trzyna pomogły wyciąć kształty w ziemniakach i literki - pieczątki gotowe. Jeszcze tylko odrobina farby i drukujemy...Dziś udało nam się "wydrukować" tylko pojedyncze literki, ale jutro złożymy z nich wyrazy!
Zainteresowanie i zaangażowanie dzieci było ogromne.
Tekst: R. Wróblewska
Zdjęcia: K. Trzyna
„Our pets – Nasze zwierzęta domowe”
Uczniowie kl. IV a i IV b wykonali na lekcji jęz. angielskiego projekt pt. „Our pets – Nasze zwierzęta domowe”. Prace uczniowie wykonali w aplikacji PowerPoint; każdy uczeń miał za zadanie stworzyć stronę o własnym milusińskim w języku angielskim. Następnie jeden z uczniów zajął się złożeniem albumu w całość. W kl. IV a tę pracę wykonał Gabriel Czech, w kl. IV b Sandra Ofman. Na uwagę zasługuje projekt ucznia kl. IV a Jakuba Krzyworzeki, który wykonał samodzielnie obszerną pracę o swoim kochanym króliczku. W tych pracach widać, że zwierzątka zajmują ważne miejsce w życiu dzieci w czasie zdalnego nauczania.
Oto linki do prac:
Joanna Siemieniuk
Światowy Dzień Ziemi w kl. I b
22 kwietnia Światowy Dzień Ziemi. W 2021 r. odbywa się pod nowym hasłem "Przywróć naszą Ziemię". Choć o planetę powinniśmy troszczyć się przez cały rok, to właśnie w Światowy Dzień Ziemi mamy ku temu więcej okazji. Ziemia to wspólne dobro łączące pokolenia na całym świecie. Do akcji ekologicznych włączyli się uczniowie klasy I b. Na zajęciach poznawali sposoby oszczędzania wody, prądu, zasady recyklingu i segregowania śmieci. Wskazywali co szkodzi przyrodzie, a co pomaga. Wykonali prace plastyczne na konkurs „Ekologicznie zakręceni” oraz „Śmieciorka” z odpadów ekologicznych.
Zofia Wypychowska
Cudze chwalicie, swego nie znacie
Często marzymy o dalekich podróżach i zwykle nie doceniamy tego, co posiadamy. Przekonali się o tym uczniowie klasy III b, którzy poznali wiele atrakcyjnych i pięknych miejsc w Polsce, przypominających te zagraniczne. Ze zgromadzonych materiałów powstał album edukacyjny.
Zdjęcia i tekst: Barbara Szulc
Główka pracuje
Uczniowie klasy III b zmierzyli się z zadaniem polegającym na odkodowaniu obrazka według podanych współrzędnych. Takie ćwiczenia pomagają rozwijać koncentrację, spostrzegawczość, orientację przestrzenną i logiczne myślenie. Polecamy!
Zdjęcia i tekst: Barbara Szulc
Dzielimy się wiedzą!
W szkole, oprócz obowiązkowego języka angielskiego, uczniowie mają do wyboru dwa inne języki: rosyjski i niemiecki.
Zajęcia przedmiotowe z języka rosyjskiego to nie tylko poznawanie liter, leksyka, ćwiczenia gramatyczne, czytanki, dialogi, filmiki, krzyżówki, ale także korelacja z innymi przedmiotami np.: geografią, informatyką, biologią i innymi. Przykładem tego jest prezentacja multimedialna przygotowana w ramach zajęć przez Aleksandrę Gudwańską – uczennicę klasy siódmej.
Zapraszamy do e-book’a:
https://issuu.com/beatusest/docs/aleksandra_gudwa_ska_prezentacja_o_krajach_po_rosy
Mamy nadzieję, że zachęci to uczniów do zgłębiania tajników języka rosyjskiego.
Zapraszamy również do obejrzenia filmu:
Walentynki w III a
„Dzień Świętego Walentego, to dzień dobry dla każdego.
W tym dniu wszyscy to wyznają, że chcą kochać i kochają!”
Poniedziałek - 16 lutego 2021 r. w klasie III a upłynął w atmosferze sympatii i przyjaźni. A to wszystko z okazji klasowych WALENTYNEK. Były tańce i zabawy, serduszka i kartki walentynkowe oraz drobne upominki ufundowane przez naszych kochanych rodziców.
Dziękujemy Rodzicom i naszym Paniom za pomoc w organizacji naszej klasowej imprezy.
Uczniowie z klasy III a
Zdjęcia: E. Sawicka
Odkrywanie tajemnic przyrody
W dniu 22 stycznia 2021 r. sala lekcyjna klasy III b zamieniła się w małą „stację badawczą”. Uczniowie pod kierunkiem p. Barbary Szulc z zaangażowaniem badali zjawisko napięcia powierzchniowego wody. Każda z 5 grup, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, wykonała po 4 doświadczenia według podanej instrukcji, spostrzeżenia notowała na karcie pracy. Po wykonaniu zadań przedstawiciele zespołów badawczych przekazali wnioski wynikające z obserwacji przebiegu wykonanych przez nich doświadczeń. Spostrzeżenia były bardzo zaskakujące. Okazało się, że spinacz biurowy pływa i nie tonie, woda na powierzchni monet nie rozlewa się i tworzy kulistą bańkę podobną do pęcherza, odrobina płynu do mycia naczyń zmienia napięcie powierzchniowe wody, więc unoszące się na niej cząsteczki pieprzu rozpływają się na boki naczynia, a plastikowa nakrętka została wprawiona w ruch i odpłynęła w przeciwnym kierunku od zanurzonego w wodzie palca. To były bardzo kreatywne zajęcia. Pobudziły uczniów do myślenia, do samodzielnej pracy sprzyjającej odkrywaniu świata przyrody.
Tekst: Barbara Szulc
Zdjęcia: Mateusz Sadowski
Słone bogactwo
W dniu 1 grudnia 2020 r. uczniowie klasy III b podczas pracy zdalnej, realizując temat „Słone bogactwo” poznali znaczenie i zastosowanie soli w przemyśle, gospodarstwie domowym oraz farmacji. Praca domowa polegała na założeniu hodowli kryształków soli. Obserwacja trwała do zakończenia ferii zimowych. Swoje spostrzeżenia uczniowie zapisywali w zeszycie przedmiotowym, z pomocą rodziców dokumentowali zdjęciami poszczególne etapy obserwacji, które zostały przesłane do wychowawcy p. Barbary Szulc. Dostrzegli, że tworzenie się kryształków zależy od stopnia stężenia roztworu soli, miejsca obserwacji, parowania wody – im mniejsze parowanie, tym większe i bardziej przezroczyste będą kryształy soli. Niektórzy do roztworu dodali odrobinę barwnika i uzyskali efektowne, kolorowe kryształki. Hodowla kryształków soli to naprawdę świetna okazja do nauki i zabawy – zachęcamy do domowego eksperymentowania!
Tekst: Barbara Szulc
Zdjęcia: rodzice uczniów
Pod dobrą ochroną
Zima w pełni i dużo śniegu. Uczniowie z klasy II a wspólnie z wychowawczynią p. Małgorzatą Filim w ramach projektu "Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę 2021" przygotowali w szkolnym zagajniku zimową stołówkę dla ptaków. Priorytetem stało się codzienne dokarmianie ptaków i sprawdzanie, czy w karmnikach jest wystarczająco dużo ziaren i okruchów chleba. To odpowiedzialne zadanie, które dzieciaki realizują z pełną energią.
Bogusława Niewińska
Zdjęcia: Małgorzata Filim
Jesienne inspiracje
W dniu 21 października 2020 r. uczniowie z klasy III a, na zajęciach lekcyjnych prowadzonych pod kierunkiem p. E. Sawickiej i p. I. Nowierskiej, wykonali prace plastyczne inspirowane darami jesiennej natury. Z liści, kasztanów, jarzębiny, patyków powstały pomysłowe misie, wiewiórki i sowy, które dzieci nakleiły na tekturowe talerzyki. Efektowne i nietuzinkowe prace zostały wyeksponowane w kąciku prac twórczych. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczniów.
Tekst i zdjęcia Elżbieta Sawicka
Obchody Święta Konstytucji 3 maja
Zuchy z klasy III b co roku uczestniczyły w lokalnych uroczystościach obchodów rocznicy Konstytucji 3 maja. W tym roku wyjątkowa sytuacja nie pozwoliła na reprezentowanie Szkoły Podstawowej nr 5 na uroczystości przy pomniku. Mimo to zuchy w swoich "Małych Ojczyznach" wypełniły swój patriotyczny obowiązek.
Zofia Wypychowska
Zdalne nauczanie w klasie III b.
Uczniowie klasy III b codziennie w godz. 9.00 – 11.00 (z 15 minutową przerwą) uczestniczą w zajęciach online. Wspólnie czytamy, dyskutujemy, rozwiązujemy krzyżówki, zadania matematyczne, piszemy dyktanda, opowiadania, notatki do zeszytów. W domu z rodzicami uczniowie wykonują prace plastyczne i doświadczenia. Korzystają z propozycji multimedialnych: uczą się piosenek, grają w gry edukacyjne, oglądają filmy.
Zofia Wypychowska
Kamishibai - inny pomysł na czytanie
Zdalna nauka w klasach pierwszych
Pierwszoklasiści spędzają czas na nauce i zabawie. W domu uczniowie mają okazję wykonać piękne prace plastyczne. Utrwalają swoje umiejętności podczas zabaw i gier edukacyjnych. Nauczyciele dbają o wszechstronny rozwój swych podopiecznych. Dzieci wraz z rodzicami korzystają z propozycji multimedialnych: filmów, bajek i słuchowisk zgodnych z tematem dnia.
Florek i jego bocian Nie przeszkadzać - liczę.. Pani Wiosna Malwinki Iza i jej zwierzaki Uczę się i bawię z siostrą...| W wielkanocnym klimacie...
Jesteśmy proekologiczni...
I prospołeczni...
Rakietą w Kosmos...
W barwach biało-czerwonych...
Poznajemy łąkę i jej mieszkańców:
Skladamy życzenia naszym mamom...
Jeżeli chcesz obejrzeć więcej - kliknij tu:
Tekst: Alicja Krystosiuk
Zdjęcia: rodzice klas pierwszych
Zdalne nauczanie w klasie II b
Uczniowie nie mają czasu na nudę. Cierpliwie wykonują zadania przesłane przez nauczycieli. Prowadzą obserwację pogody marcowej. Założyli hodowlę fasoli i prowadzą dziennik obserwacji. W międzyczasie powstają piękne ozdoby wielkanocne.
Tekst: Barbara Szulc
Zdjęcia: rodzice uczniów
"120 przygód Koziołka Matołka" w klasie II c
27.02.2020 r. w klasie II c odbyły się zajęcia otwarte z edukacji polonistycznej z udziałem p. dyrektor Zofii Tymińskiej, p. wicedyrektor Marii Duniec, p. R. Wróblewskiej i p. Z. Filipiuk. Zajecia prowadziła p. Alla Abramczuk we współpracy z p. Emilią Gruszewską - nauczycielem współorganizującym kształcenie specjalne.
Tematem zajęć była lektura "120 przygód Koziołka Matołka" Kornela Makuszyńskiego. Głównym celem stało się propagowanie czytelnictwa wśród dzieci. Uczniowie wcielali się w postać koziołka, wykorzystujac przygotowane rekwizyty: maskę i tobołek. Poznali położenie Pacanowa na mapie Polski - cel wędrówki koziołka, który nie przygotował się dobrze do podróży i dlatego przydarzały mu się dziwne i zabawne przygody. Koziołek nauczył dzieci, by nie zniechęcać się trudnościami w drodze do osiągnięcia wartościowego celu. Na przykładzie bohatera dzieci dowiedziały się też, że różne doświadczenia życiowe są cenne i mogą wiele nauczyć.
W trakcie zajęć uczniowie obejrzeli fragment filmu o koziołku, a na koniec zostali poczęstowani cukierkami, które miał w tobołku klasowy Matołek.
Alla Abramczuk
"Uczta - niespodzianka dla Zeusa"
Dnia 10 lutego 2020 r. członkowie koła polonistycznego z klasy V b pracującego pod kierunkiem p. B. Żoch wystawili sztukę inspirowaną opowieściami mitologicznymi poznanymi na lekcjach języka polskiego w klasie piątej. Spektakl pt. "Uczta - niespodzianka dla Zeusa" jego scenariusz, choreografię, charakteryzację, muzykę przygotowały dziewczynki według własnego pomysłu. Nie ma teatru bez widzów, stąd też zaproszono na występ pozostałych uczniów z klasy V b i VI b, którzy z zainteresowaniem śledzili popisy aktorskie swoich koleżanek. Po prezentacji dzieci wzięły udział w turnieju wiedzy mitologicznej przygotowanym przez p. B. Żoch. Przedsięwzięcie okazało się bardzo udane, a jego przebieg dokumentują piękne zdjęcia.
Beata Żoch
Działo to się przed laty na rubieżach, gdzie teraz leży miasto Bielsk Podlaski nad rzeką Białą. W dawnych czasach Bielsk nie miał jeszcze herbu, a ludność zamieszkująca te tereny była uboga, zajmowała się wyrobem garnków, zbiorem miodu w okolicznych lasach, szyła piękne ubrania ze skór, uprawiała rolę. Mieszkali ci ziomkowie jednak w solidnych domach z dębowego drewna. Przy rzece Białej rozciągało się niewielkie wzgórze na którym stał drewniany zamek, gdzie zamieszkiwał czasami król Zygmunt August z Krakowa wraz ze świtą dworu. Pewnego dnia, kiedy władca wybrał się na polowanie do puszczy, otoczyły go dzikie i zarazem niebezpieczne zwierzęta. Jeden z węży ugryzł władcę w nogę, a żubr mocno go poturbował. Król Zygmunt August zaczął krwawić. Dworzanie i współtowarzysze polowania uciekli z miejsca niefortunnych zdarzeń. W końcu nieoczekiwanie na ratunek przybył z puszczy potężny tur. Król przeraził się na widok wielkiego, mocarnego zwierzęcia, a strach opętał go jeszcze bardziej, gdy tur podrzucił go mocno w powietrze. Władca wylądował na grzbiecie tura. Poczuł jednak dopiero ulgę w chwili, gdy tur zaczął podążać w stronę zamku na wzgórzu. Gdy już dotarli na miejsce, słudzy i mieszkańcy grodu zaopiekowali się królem, a tur odszedł skromnie z miejsca zgiełku. Minął tydzień i kiedy Zygmunt August wrócił już do zdrowia, ogłosił mieszkańcom Bielska zebranie przy ratuszu. Na nim wygłosił oto te słowa: ,,Niniejszym ogłaszam, począwszy od dziś, od właśnie tej chwili, herbem miasta zostaje tur, który za odwagę i bezinteresowną pomoc królowi - zostaje obdarzony posiadaniem specjalnego miejsca w naszym mieście. Jest symbolem Bielska. Aż do końca świata!"
A może lapbook?
Wakacyjne wspomnienia
Teatr – skuteczną receptą w profilaktyce uzależnień
W dniu 11.09.2019 r. uczniowie klasy V B i VI B wraz z wychowawczyniami – p. Agnieszką Jankowską i p. Beatą Żoch uczestniczyli w spektaklu promującym życie wolne od nałogów pod tytułem ,,Nie dajmy się’’. Widowisko zaprezentowane zostało w siedzibie Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Bielsku Podlaskim i miało piękną oprawę. W skupieniu i z wielkim zainteresowaniem obejrzeliśmy sztukę i wysłuchaliśmy wzruszającej piosenki finałowej.
Po występie przyszedł czas na piknik - gorący popcorn, pyszne hot dogi i słodkości, a wszystko w piękny, słoneczny dzień kończącego się już lata.
Bardzo cieszymy się z zaproszenia i dziękujemy, że mogliśmy wziąć udział w tak ważnym przedsięwzięciu.
Beata Żoch
Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=336
Pomysł na lekturę!
Praca z lekturą może być naprawdę interesująca. Przekonali się o tym uczniowie klasy IV B, którzy pod kierunkiem swojej polonistki – p. Beaty Żoch w dniach 7 -11 czerwca 2019 r. podjęli się trudnego zadania i przygotowali scenki teatralne zainspirowane książką A. Maleszki pt. ,,Magiczne drzewo’’.
Na początek czwartoklasiści dokonali wyboru jednej z przygód trójki rodzeństwa, napisali scenariusze występu i przydzielili role. Następnie wykonali rekwizyty i przygotowali przebrania. Po kilku próbach nadszedł czas na zaprezentowanie swoich zdolności aktorskich.
Beata Żoch
Zajęcia w muzeum
23 maja 2019 r. uczniowie klasy III c G uczestniczyli w zajęciach w bielskim muzeum. Gimnazjaliści zwiedzili wystawę oraz własnoręcznie wykonali makatki, które mogli wykorzystać jako miły prezent na Dzień Matki.
Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=313
"Wiosna to pora radosna"
Na przełomie marca i kwietnia uczniowie klasy VIIa i VIIb na lekcjach plastyki pod kierunkiem p. Marzeny Rzepniewskiej realizowali projekt edukacyjny związany z powitaniem wiosny. Każda grupa przygotowała prezentację słowno- muzyczną ph. „Wiosna to pora radosna”. Uczniowie samodzielnie opracowali wiosenne stroje, piosenki, wiersze, hasła i taniec. Podsumowaniem projektu były występy dla dzieci ze świetlicy szkolnej oraz wykonanie pracy plastycznej pt. „Mona Lisa w wiosennej odsłonie”.
Galeria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/#gallery/311
Marzena Rzepniewska
Nam nuda nie grozi- teatralne co nieco- 19 maja 2019 r.
W II półroczu grupa z koła polonistycznego prowadzona przez p. Bogusławę Niewińską przystąpiła do pracy projektowej związanej z tworzeniem teatrzyku kukiełkowego. Z patyków, szmatek, nitek , papieru i drewnianych łyżek powstały barwne kukiełki, które są nawiązaniem do napisanego przez Olę Gudwańską scenariusza "Greckie opowiastki" o znanych postaciach z mitów. Przygotowania do realizacji kompletnego przedstawienia zajęły sporo czasu: Bartek przygotował ścieżkę dźwiękową, a Szymon napisy. Najwięcej prób przyniosły zajęcia z ruchem scenicznym kukiełek. Nudy nie było, a zabawa i dobry humor udzielały się zarówno aktorom jak i gościom ze świetlicy szkolnej oglądającym teatrzyk.
Zabawa w teatr dała uczniom wiele satysfakcji, wyostrzyła zmysł obserwacji, wniknięcia w arkana kultury mówienia i odkrycia szczegółów jak powstaje sztuka teatralna.
Galeria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/#gallery/308
Bogusława Niewińska
Pomysł na lekturę
W marcu 2019 r. uczniowie klasy VI A pod kierunkiem swojej polonistki - p. Beaty Żoch wykonali interesujące gry planszowe oparte na lekturze J. R. R. Tolkiena ,,Hobbit, czyli tam i z powrotem’’. Pracowali w grupach, a efekt okazał się imponujący. Pomysłowość, strona estetyczna i świetna zabawa połączone z pełną magii i fascynujących przygód książką przerosły oczekiwania samych uczniów. Okazuje się, że w dobie komputera i telefonów komórkowych młodzież potrafi w inny sposób super spędzić czas! Ponadto można ją zainteresować książką, a to niełatwe przecież zadanie.
Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=284
Teatrzyk kukiełkowy
1. napisali scenariusz przedstawienia
2. dokonali wyboru podkładu muzycznego, który okazał się jednym z atutów występu
3. korzystając z różnych materiałów plastycznych, wykonali kukiełki postaci mitologicznych
4. ćwiczyli prawidłową dykcję, ruch sceniczny, uczyli się swoich ról
5. zaprezentowali efekty swojej pracy kolegom i koleżankom z klasy.
Mimo pewnych niedociągnięć (uboga scenografia), zabawa okazała się świetna. Młodzi aktorzy zyskali ogromny aplauz wśród zainteresowanych sztuką rówieśników i w ciekawy sposób utrwalili oraz pogłębili swoją wiedzę z mitów greckich.
Opiekun koła - Beata Żoch
Zabawy z ortografią na j. polskim w dniu 14 stycznia 2019 r.
Ortografia może być wesoła! Uczniowie z klasy 4 c wraz z p. Bogusławą Niewińską ćwiczyli swoje ortograficzne umiejętności pisowni rz lub sz przy pomocy "łańcucha skojarzeń" - mnemotechniki polegającej na tworzeniu własnych, kolejnych zdarzeń stanowiących ciąg przyczynowo- skutkowy. Całość łańcucha stanowiła opowiastka. Tym razem była to historyjka do podanych słów: krzyk, krzaki, pasterz, kształt, talerz, pszczoła, wrzask, starzec, trzeba, fałszerz, zdarzenie.
Opowiastka Patrycji:
Stary pasterz wybiegł krzycząc z krzaków. Użądliła go pszczoła! Język przybrał kształt górki. Zobaczył to fałszerz, przyjaciel pasterza. Podniósł wrzask na ten widok. Fałszerz raptem zauważył cudowny talerz. Postanowił go ukraść. Wtedy starzec krzyknął: -Trzeba natychmiast zmienić bieg zdarzeń !
Opowiastka Grzesia:
Pewnego dnia stary pasterz wybrał się do parku. Zauważył pszczołę i zaczął wrzeszczeć, że ma uczulenie na pszczeli jad. Zaczął uciekać, zaczepił się o kształtny krzak, a potem potrącił fałszerza, który trzymał w dłoni talerz w kształcie kwadratu. Talerz rozbił się, rozległ się krzyk, a starzec uciekł z miejsca zdarzenia.
Bogusława Niewińska
Boże Narodzenie
Tradycyjnie w naszej szkole w okresie poprzedzającym magiczny czas Bożego Narodzenia organizowane są Wigilie Klasowe. Uczniowie klasy V B wraz z wychowawczynią p. Beatą Żoch również spotkali się przy wigilijnym stole. Był to wspaniały moment na podzielenie się opłatkiem, wspólne śpiewanie kolęd czy rozmowy, na które zawsze brak czasu w ferworze nauki. Przypomnieliśmy również sobie wiele tradycji bożonarodzeniowych kultywowanych w naszych rodzinach od pokoleń.
Beata Żoch
Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=257
W roli twórców komiksu
Jedną z lektur obowiązkowych dla uczniów klas czwartych, omawianych w I półroczu roku szkolnego 2018/2019, jest komiks ,, Kajko i Kokosz. Szkoła latania'' autorstwa Janusza Christy. Zainspirowani rysunkami i tekstem tego twórcy a zarazem ilustratora opowieści uczniowie klasy IV B pod kierunkiem swojej polonistki p. Beaty Żoch stworzyli własne komiksy z dwójką słowiańskich wojów w roli głównej. Była to lekcja kreatywności i współpracy, z którą to dzieci poradziły sobie wspaniale. Zabawne historyjki obrazkowe okazały się naprawdę ciekawe, a barwne rysunki wykonane zostały bardzo starannie.
Beata Żoch
Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=256
W kręgu mitów
"Kraina mitów” to cykl ciekawych tematów omawianych w klasie V, które dotyczą opowieści powstałych w zamierzchłych czasach i przedstawiających niezwykły świat potężnych bogów, wielkich bohaterów i zwykłych śmiertelników. Największy wpływ na kulturę naszego kontynentu miały opowieści Greków i Rzymian.
Uczniowie klasy V a po zapoznaniu się z tą tematyką, przygotowali w listopadzie lekcję powtórzeniową pod kierunkiem polonistki pani Bogusławy Niewińskiej. Temat zajęć brzmiał "Podsumowanie mitologii greckiej”. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością w przygotowaniu zajęć i wykonali mapy pojęć zgodne z omawianą treścią.
Bogusława Niewińska
Zdjęcia: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=242
"Kasztanka" A. Żaka w Miejskiej Bibliotece Publicznej
22 listopada klasy szóste zostały zaproszone do MBP w Bielsku Podlaskim na spotkanie z przedstawicielem wydawnictwa Akapit Press. Zajęcia dotyczyły etapów powstawania książki. Dzieci poszerzyły swoje słownictwo o pojęcia związane z tym tematem, np. szeryf, ozalid, korektor (jako człowiek poprawiający tekst) itp.
Poznały też nową pozycję A. Żaka "Kasztanka" i wykonywały interesujące ćwiczenia twórcze.
Spotkanie przebiegło w atmosferze rzeczowej dyskusji i podobało się zarówno uczestnikom jak i prowadzącemu. Uczniowie mogli się też zapoznać z bogatą ofertą wydawnictwa.
Tekst i zdjęcia: Renata Wróblewska
Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=240
Projekt „Makatki i inne szmatki” - kl. III a
Od października w Muzeum w Bielsku Podlaskim ponownie słychać gwar. Po trwającym ponad rok remoncie, ratusz otworzył podwoje dla muzealnych gości. Jednymi z pierwszych są uczestnicy projektu „Makatki i inne szmatki” – uczniowie szkół podstawowych z Bielska Podlaskiego, m. in. klasa III a naszej szkoły.
Mamy nadzieję, że dzięki tym spotkaniom młodzi uczestnicy na nowo odkryją „skarby” kryjące się w domach ich dziadków. Makatki, ręczniki, kapy, serwetki... przed laty tkane i ozdabiane przez nasze bacie, dziś niestety coraz częściej traktowane są jako niepotrzebne nikomu i niemodne szmatki. Zapominamy ile wysiłku, a przede wszystkim serca poprzednie pokolenia musiały włożyć w każdy fragment tkaniny, które teraz w najlepszym wypadku, zalegają na dnach szafek czy kufrów.
Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=239
Spotkanie z książką - I b
Od drugiej połowy września do 20 listopada 2018 r. uczniowie klasy I b uczestniczyli w projekcie czytelniczym „Spotkanie z książką” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Głównymi celami projektu była promocja książki i czytelnictwa, rozbudzanie zainteresowania książką, sprawienie, aby czytanie stało się nawykiem i przyjemnością, zwiększenie roli biblioteki szkolnej w rozwijaniu zainteresowań dzieci, zapobieganie uzależnieniu od telewizji i komputera. Zainteresowaniem cieszyły się tzw. „poranki czytelnicze”, podczas których dobrze czytający uczniowie lub nauczyciel czytali dzieciom dwa razy w tygodniu, przez 10 minut książkę Waldemara Cichonia pt. „Cukierku, ty łobuzie”. Miło było patrzeć, jak dzieci z zainteresowaniem wsłuchiwały się w czytany tekst poznając kolejne przygody pręgowanego kota, który cenił sobie mimo wszystko swobodę i dobrą zabawę. Warto przeczytać dalsze jego przygody w kolejnych częściach. „Cukierku, ty łobuzie" – to stuprocentowa kocia komedia! Do realizacji projektu włączyli się także rodzice, którzy wspomagali swoje dzieci, czytając im w domu wypożyczone książki z zasobów biblioteki szkolnej i wypełniając kartę „drzewo czytelnika”.
Na podsumowanie działań związanych z realizacją projektu, uczniowie wykonali zakładkę do książki.
Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=238
Śniadanie daje moc
8 listopada 2018, już po raz kolejny, nasza szkolna społeczność wzięła udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej ,,Śniadanie Daje Moc”. W klasach I – III uczniowie ze swoimi wychowawcami jedli najważniejszy posiłek dnia, a rodzice zadbali, by dzieci przyniosły w tym dniu do szkoły zdrowe śniadanie: kanapki, smaczne przekąski, soki i owoce. Klasa III a w świątecznym i patriotycznym nastroju jadła śniadanie w barwach narodowych. Wolontariat szkolny zapraszał do kawiarenki na ciepłe tosty! Pedagog Katarzyna częstowała chlebem swojego wypieku.
Realizację tego zadania rozpoczęliśmy w listopadzie przygotowując się do Ogólnopolskiego Dnia „Śniadanie Daje Moc”. W świetlicy szkolnej i w klasach podczas zajęć, realizowane były zagadnienia na temat właściwych nawyków żywieniowych.
Śniadanie daje Moc – to najlepszy start w nowy dzień! - to nie tylko wspólne jedzenie śniadania w szkole, ale przede wszystkim przyswajanie przez uczniów w przyjaznej i atrakcyjnej formie wiedzy o zdrowym odżywianiu, czego mogły się przekonać słuchając rad ,, Pana Choróbki – lepiej unikaj ich jak ognia!”, oto niektóre:
STARA PRÓCHNICA
Dobrze sobie żyje, gdy ząbków nie myjesz.
Wierci dziurę z radości, gdy zajadasz słodkości.
Za warzywami nie przepada,
Więc je często zjadaj!
ZIMNE PRZEZIĘBIENIE
Gdy od rana czujesz zmęczenie,
to pewnie przez Przeziębienie.
A więc niech walka się rozpoczyna,
A Twoja broń to C witamina!
PRZYKRA ANGINA
Gdy odporności ci brakuje, wtedy angina cię atakuje.
Siedzi ci w gardle, męczy gorączką,
Oj, nieprzyjemnie z taką bolączką.
Więc ciepłą czapkę zimą zakładaj
I pełne witamin talerze zjadaj.
Ta cenna lekcja zdrowego odżywiania niech będzie realizowana każdego dnia.
Koordynator akcji – Bożena Oleszko
Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=222
Projekt "Książka uczy, wzrusza, inspiruje" V b
W związku z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa uczniowie z klasy V B wraz z wychowawczynią p. Beatą Żoch aktywnie włączyli się w realizację projektu edukacyjnego pod hasłem ,,Książka uczy, wzrusza, inspiruje''.
Zadania realizowano na przełomie października i listopada bieżącego roku na zajęciach języka polskiego, koła polonistycznego, godzin wychowawczych oraz w domu w oparciu o powieść Ferenca Molnara ,,Chłopcy z Placu Broni''. Poprzedziły je uważna lektura książki oraz sprawdzian ze znajomości treści utworu. Zrealizowano 5 bloków tematycznych:
1.Świat przedstawiony w powieści F. Molnara.
2. Węgry - państwo o ciekawej kulturze i historii.
3. Portret literacki i plastyczny Nemeczka.
4. Każdy zasługuje na nową szansę - na podstawie książki węgierskiego pisarza.
5. Żegnamy małego chłopca o wielkim sercu.
Uczniowie pracowali w grupach zadaniowych pod czujnym okiem polonisty. Powstały piękne prace plastyczne i literackie ( metaplany na temat Węgier, portrety plastyczne głównego bohatera, charakterystyki Nemeczka, przemówienia pożegnalne chłopca o wielkim sercu i odwadze, medale pamiątkowe w hołdzie bohaterskiemu Ernestowi).
Wykonano też wystawy prac uczniowskich oraz zdjęcia upamiętniające kolejne etapy pracy z lekturą.
Ważnym elementem pracy z książką był aspekt wychowawczy, bowiem klasa VB liczy 19 chłopców, którym potrzeba wzorów lojalności, przyjaźni i empatii.
Wnioski wynikające z realizacji projektu zostały przedstawione rodzicom uczniów klasy VB podczas zebrania z wychowawcą w dn. 09.11.2018.
Beata Żoch
Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=227
Zajęcia edukacyjne
W październiku 2018 roku uczniowie klasy VI A pod kierunkiem swojej polonistki - p. B. Żoch realizowali na zajęciach języka polskiego cykl lekcji z zakresu edukacji telewizyjnej. Poznawali rodzaje programów telewizyjnych, ich funkcje, dokonywali oceny jakościowej preferowanych przez młodzież audycji, filmów..., bogacili wiedzę na temat zawodów ludzi telewizji.
Najwięcej emocji dostarczyły zajęcia , w trakcie których uczniowie wcielili się w twórców takich programów TV jak: wywiad ze znanym sportowcem i piosenkarką, reklama telewizyjna, teleturniej muzyczny,, Jaka to melodia ?'', prognoza pogody i in. Zajęcia zakończyły się konsumpcją sałatek przygotowanych przez uczestników rywalizacji kulinarnej o tytuł Master Szefa.
Zabawa była przednia !
Beata Żoch
Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=226
Bohaterowie Dywizjonu 303 - III c G
Projekt w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
Efektem realizacji projektu jest gazetka. Zawiera ona informacje z bitwy o Anglię, mapki, ilustracje przedstawiające lotników oraz odpowiednie zdjęcia aktorów, a także krótkie notki biograficzne. Znalazła się tu również ciekawa krzyżówka oraz krótkie recenzje książki i filmu. Gazetka będzie prezentowana w bibliotece szkolnej i na szkolnym korytarzu. Mamy nadzieję, że zachęci ona uczniów klas starszych do sięgnięcia po lekturę.
Świetłana Sacharczuk
Galeria:http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=215
Alfabet księdza Jana Twardowskiego - VI a
W październiku na trzech lekcjach wychowawczych w klasie VI a prowadzonych przez p. Joannę Łozińską uczniowie zapoznali się z biografią poety Jana Twardowskiego, czytali i analizowali wybrane utwory przygotowane przez p. Bogusławę Niewińską, by później móc przystąpić do działań projektowych mających na celu stworzenie albumu - książki w formie alfabetu, do którego przyporządkowano główne hasła i cytaty z twórczości księdza Jana. Powstały piękne albumy, które zostaną wykorzystane na jednostkach lekcyjnych z j. polskiego.
Projekt czytelniczy był wspaniałym sposobem na przybliżenie uczniom naszej szkoły życia i twórczości ks. Jana Twardowskiego. Okazuje się, że w dobie komputerów, świecie gier elektronicznych można też zachęcić młodzież do czytania i odczuwania piękna poezji polskiej.
Bogusława Niewińska
MAGICZNA AKADEMIA KLEKSA - IV c
Na początku października 2018 r. uczniowie klasy IV c uczestniczyli w przedsięwzięciu związanym z realizacją lektury „Akademia pana Kleksa”. Projekt miał charakter międzyprzedmiotowy i wspierający rozwój czytelnictwa. Uczniowie przenieśli się w baśniowy świat wyczarowany przez Jana Brzechwę nie tylko na lekcjach języka polskiego, a także na informatyce i godzinie wychowawczej prowadzonych przez p. Alicję Krystosiuk i p. Bogusławę Niewińską. W ramach działań 8 jednostek lekcyjnych, dzieci stworzyły prezentacje na temat postaci literackiej Ambrożego Kleksa. Podczas lekcji języka polskiego uczestniczyły w grze opartej na motywach lektury, wzięły udział w lekcji kleksografii i czarodziejskich przepisów Kleksa w jego kuchni. Na chwilę przeniosły się za bramę niezwykłej magicznej akademii. Uczniowie klasy IV c wykonali także portrety profesora w paint inspirowane cytatami z rozdziałów lektury, wykonały przepisy kulinarne, stworzyły zabawne dwuwersowe rymowanki o kleksach.
Powstała w ten sposób galeria prac, która ozdobiła salę lekcyjną. Uczniowie chociaż na chwilę mieli okazję przenieść się w niezwykły świat "Akademii pana Kleksa", czerpiąc z tego radość i satysfakcję.
Bogusława Niewińska
"Chłopcy z Placu Broni" - zadania projektowe na lekcjach j. polskiego, godzin wychowawczych i kółka polonistycznego - V a
Realizacja Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w klasie V a przyczyniła się do wzrostu zainteresowań i aktywności czytelniczej wśród uczniów klasy. Prace przebiegały bardzo intensywnie. Na początku października 2018 r. opracowaliśmy lekturę F. Molnara "Chłopcy z Placu Broni" w cyklu 7 jednostek lekcyjnych prowadzonych pod kierunkiem p. Bogusławy Niewińskiej i p. Małgorzaty Dąbrowskiej - Bobel. Zajęcia prowadzone były w grupach, w cyklach zadaniowych w oparciu o tekst lektury. Efektem końcowym było wykonanie gry planszowej o charakterze dydaktycznym "Chłopcy z Placu Broni" i napisanie krótkiej recenzji o książce. Lekcje cieszyły się ogromnym działaniem twórczym i na pewno przyczyniły się do zgłębienia tematyki pozycji lekturowej w klasie V.
Bogusława Niewińska
Realizacja projektu opracowania lektury „Magiczne drzewo” w klasie IV a
14 maja 2018 r. odbyła się lekcja biblioteczna w MBP inspirowana lekturą „Magiczne drzewo”, cz. I „Czerwone krzesło”, zorganizowana dla dzieci z klasy IV a. Zajęcia miały charakter podsumowania projektu opracowania lektury na zajęciach j. polskiego prowadzonych przez p. Bogusławę Niewińską. Było wspólne czytanie, oglądanie adaptacji filmowej, układanie pytań konkursowych ze znajomości lektury, próba pisania recenzji książki. Celem projektu było zaprezentowanie postaci i dorobku artystycznego Andrzeja Maleszki – reżysera i scenarzysty, pisarza i ilustratora – specjalizującego się w twórczości dla dzieci i młodzieży. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat lektury jak i filmu „Magiczne drzewo – Czerwone krzesło”. Miały okazję usiąść i wypowiedzieć swoje życzenie na magicznym bibliotecznym czerwonym krześle, napisać magiczne zaklęcia. Na zakończenie zapoznały się z księgozbiorem i z zasadami korzystania z biblioteki .Zostały zaproszone do odwiedzania tej placówki oraz do czytania książek, które rozwijają wyobraźnię i zainteresowania, kształcą i wzbogacają słownictwo.
Galeria:https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/173
Bogusława Niewińska
Spektakle teatralne w BDK
Dnia 7 maja 2018 r. uczniowie z klas starszych wybrali się na spektakl „Skąd nasz ród” do BDK. Widowisko zostało przygotowane przez aktorów wrocławskiego Teatru Artenes i miało charakter patriotyczny. Uczniowie mieli okazję obejrzeć legendy polskie związane z powstaniem i historią państwa polskiego. Do gry na scenie został również zaproszony uczeń z klasy VI b. Przedstawienie okazało się spektakularne, a szczególną uwagę zwracały efekty medialne i kostiumy aktorów.
Dzieci z klas I-III obejrzały z entuzjazmem teatrzyk „Opowieści z naszego dzieciństwa” w wykonaniu tej samej grupy teatralnej. Spektakl przygotowany został z myślą, by przypomnieć baśnie, które niosą pozytywne i ponadczasowe przesłania.
Bogusława Niewińska
Listy dla Ziemi
W tym roku po raz pierwszy braliśmy udział w akcji "Listy dla Ziemi" organizowanej przez Fundację Arka. Uczniowie z klas VII oraz II i III gimnazjalnych pisali listy w obronie Ziemi,a niektórzy wykonali plakaty związane z obroną Ziemi. "Każde dobre działanie ma znaczenie". W etapie szkolnym zostaną wyłonione dwa najpiękniejsze listy i wysłane do fundacji.
Szkolny opiekun Barbara Kaczoruk
Zajęcia muzealne
W poniedziałek 23 kwietnia 2018 r. uczniowie klas VII a i VII b w ramach lekcji historii p. Świetłany Sacharczuk odwiedzili "Muzeum na kółkach" przy bielskim ratuszu. "Muzeum na kółkach" to oddział Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Obejrzeli tam wystawę na temat kultury żydowskiej. Uczniowie mogli tam nałożyć jarmułkę i tałes, sprawdzić jak zapisuje się ich imię po hebrajsku, dowiedzieć się na czym polegają różnice w kalendarzach, obejrzeć Torę oraz posłuchać jak przygotowuje się koszerne potrawy.
Zajęcia bardzo się podobały.
Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=164
Świetłana Sacharczuk
Edukacja teatralna
Dnia 04.04.2018r. członkowie koła polonistycznego prowadzonego przez panią Beatę Żoch wystawili sztukę teatralną inspirowaną opowieścią mitologiczną pt.,, Demeter i Kora''. Punktualnie o godz.12 w sali nr 10 naszej szkoły zgromadzili się uczniowie z klas VA i VIB, aby wziąć udział w tym ciekawym przedsięwzięciu. Gościem honorowym była pani Joanna Łozińska.
Inscenizacja opowiadała historię pani urodzaju - Demeter i jej córki Kory, porwanej przez boga królestwa podziemi - Hadesa. W ich role wcielili się: Matylda Sopek, Eliza Januszewska oraz Kacper Kiełsa. Towarzyszył im Zeus (Maciej Czurak), dzięki któremu zrozpaczona utratą córki bogini zdjęła klątwę z ziemi i odzyskała ukochane dziecko. W spektaklu nie mogło zabraknąć przyjaciółki Kory - Kyane (Liwia Bowtruczuk), posłańca Zeusa - Hermesa (Kacper Korneluk), mieszkańców starożytnej Grecji ( Jakub Niewiadomski, Bartosz Andrzejczuk, Filip Lipski), nimf ( Dominika Sawicz, Gabriela Sawicz) i narratora, którego zagrała Oliwia Wyszyńska.
Interesującym elementem widowiska był taniec biesiadników na Olimpie, wykonany do pięknej muzyki zespołu Enya. Słowa podziękowań należą się paniom ze świetlicy, dzięki uprzejmości których aktorzy wystąpili w scenerii pełnej kolorowych kwiatów, będących symbolem rodzącej się wiosny.
Gromkie brawa widowni świadczą o tym, że praca młodych artystów nie poszła na marne.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=160
Opiekun koła - Beata Żoch
Zdjęcia: J. Łozińska
Polskie drogi do niepodległości
23 marca 2018 r. uczniowie klasy VII a i VII b gościli na lekcji historii pracownika białostockiego oddziału IPN p. Pawła Murawskiego. Tematem lekcji były polskie drogi do niepodległości.
Uczniowie mieli okazję poszerzyć swoje dotychczasowe wiadomości o pierwszej wojnie światowej i udziale Polaków w odzyskaniu niepodległości.
Zdjęcia: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=157
Świetłana Sacharczuk
Zwiedzamy, uczymy się, piszemy
W dniu 9 marca 2018 r. klasa VI a wraz z p. Bogusławą Niewińską odwiedziła MBP, by obejrzeć wystawę prac fotograficznych "Maroko w obiektywie” p. Macieja Niewińskiego - z zamiłowania podróżnika,pasjonaty kultur i zwyczajów, a po profesji- architekta.
W czasie podróży po Maroku autor wykonał szereg ciekawych zdjęć, które zostały zaprezentowane w gablotach. Zainspirowany magiczną krainą, wachlarzem barw, malowniczymi miejscami, otoczeniem, klimatem, różnorodnością krajobrazów i marokańską architekturą, p. Maciej Niewiński starał się pokazać w swoich pracach piękno tego niezwykłego i pełnego kontrastów kraju, jakim jest Maroko. Uczniowie po odbytej wycieczce napisali piękne sprawozdania.
Bogusława Niewińska
Wokół hasła „RADIO”
Ciekawym projektem była lekcja podsumowująca dział „Na falach eteru”w kl. VI a przeprowadzona pod kierunkiem p.Bogusławy Niewińskiej w dniu 9 lutego 2018 r. Uczniowie sporządzili mapę mentalną dotyczącą radia. Powstały ciekawe prace grupowe.
Bogusława Niewińska
Galeria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/141
Podsumowanie programów profilaktycznych
W I semestrze roku szkolnym 2017/2018 w ramach szeroko zakrojonej profilaktyki (alkohol, nikotyna, dopalacze i inne substancje psychoaktywne) odbyły się programy profilaktyczno – edukacyjne prowadzone przez zewnętrznych realizatorów sfinansowane przez Urząd Miasta. Były to programy z zakresu profilaktyki uniwersalnej: „Archipelag Skarbów” – II – III gimnazjum i rodzice, „Na dobrej drodze ku dorosłości” – VI – VII klasy i „Nie daj się oszukać – dopalacze też narkotyki” – VII klasy.
Cele ogólnoprofilatyczne:
Opinie uczniów o programach:
-„te programy mogą naprawdę pomoc, ostrzec przed zagrożeniami”,
-„spotkanie mi się podobało, pokazało mi jakie mogą być skutki związane z braniem narkotyków, dopalaczy i podobnych rzeczy. Teraz jestem świadoma tych wszystkich zagrożeń”.
Ewelina Sokołowska, Elżbieta Krasińska-Oniśkiewicz
Dzień Bezpiecznego Internetu
Szkoła zgłosiła inicjatywy do udziału w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu 06.02.2018r. Tematem wiodącym 14 edycji DBI w Polsce jest „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Młodzież z klas VI, VII i gimnazjalnych weźmie udział w planowanych działaniach edukacyjnych na terenie szkoły w lutym. Natomiast cała społeczność szkolna poprzez Samorząd Uczniowski oraz gazetkę zostanie zapoznana z celem DBI. Inicjujemy i propagujemy działania na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
Link do inicjatyw: http://www.saferinternet.pl/dbi/mapa-inicjatyw-dbi.html
Elżbieta Krasińska-Oniśkiewicz i Ewelina Sokołowska
Zapach świąt zamknięty w aromacie pierników
Aby poznać historię powstania tradycji pieczenia pierników, sposób wykonania i recepturę, p. Bogusława Niewińska wraz z grupą uczniów z VI a, 8 grudnia 2017 r. odbyła dwugodzinną edukacyjną wycieczkę do Ratuszowej, gdzie odbyły się warsztaty pieczenia piernikowych specjałów.
Polonistka na zajęciach poprzedzających warsztaty wypieku, zapoznała szóstoklasistów z etymologią słowa „piernik”, z dziejami i legendami tradycyjnego wypieku.
Dodatkową atrakcją było pieczenie pierników w czasie warsztatów. Uczniowie otrzymali gotowe ciasto-specjał, w którego skład wchodzą: goździki, cynamon, gałka muszkatołowa, imbir, kardamon, miód i czarny pieprz… magiczne przyprawy, dzięki którym pierniki zawdzięczają swój nieziemski smak. I to właśnie od tej ostatniej nazwa tych łakoci się wywodzi, a konkretnie od staropolskiego słowa „pierny”, czyli „pieprzny”. Każdy otrzymał kawałek ciasta, z którego zrobił swój własny piernik.
Pierniki będą wspaniałym prezentem pod choinkę dla najbliższych w czasie świąt Bożego Narodzenia.
Bogusława Niewińska
Fotogaleria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/123
O Bożym Narodzeniu
Wykorzystując wiedzę nabytą podczas jednej z form doskonalenia zawodowego, zrodził się na zajęciach edukacyjnych pomysł tworzenia klarownie łatwej poezji w szkole podstawowej. Najpierw wyjaśniłam uczniom schematy pisania wierszy, potem zainspirowani sztuką słowa, adepci pióra pracowali intensywnie w grupach. Korzystając z pomocy nauczyciela oraz ze słowników, uczniowie tworzyli wierszyki. Tematem przewodnim było Boże Narodzenie. Pod koniec zajęć dzieci miały okazję wyrecytować swoje najlepsze wiersze. Pomysłów nie zabrakło.
Oto utwory poetyckie Łucji Kazimieruk z klasy VIa i Roksany Szulborskiej z kl. VIa, które powstały na zaj. koła polonistycznego w dn. 4.12.2017 r. prowadzonego pod kierunkiem p. Bogusławy Niewińskiej:
Czas nastroju Oczekiwanie
Boże Narodzenie nadchodzi Boże Narodzenie tuż tuż,
I śnieg już spadł. W nosy szczypie mróz.
Wigilia, prezenty, choinka. Kolędy w kościołach zaczynają brzmieć.
Dom ozdobiony świeci w tę Noc. Gwiazdka, choinka świeci,
Puch biały i Gwiazdka – to znak, Cieszą się dzieci.
Że do stołu zasiadać czas. Prezenty pod choinką,
Życzeń najlepszych moc. Każdy ze szczęśliwą minką.
„Cicha Noc….” „Dzisiaj w Betlejem…”
Ł.Kazimieruk R.Szulborska
Bogusława Niewińska
Edukacja medialna
W listopadzie bieżącego roku uczniowie z klasy VIB pracujący pod kierunkiem p. Beaty Żoch w ramach zajęć języka polskiego bogacili swoją wiedzę z zakresu edukacji medialnej. Poznawali rodzaje programów telewizyjnych, zawody związane z mediami, dokonywali oceny wartości popularnych audycji telewizyjnych oraz uczyli się, jak bezpiecznie i z korzyścią dla ich rozwoju, korzystać z oferty programowej TVP. Ukoronowaniem ich pracy były zajęcia w grupach, polegające na przygotowaniu scenariusza i występu telewizyjnego. Największą popularnością cieszyła się, o dziwo nie tylko wśród dziewcząt, praca prezenterki pogody. Uczniowie wcielili się również w role: komentatorów sportowych, gwiazd piłki nożnej oraz dziennikarzy prowadzących wywiady z osobami publicznymi. Z powierzonych ich zadań wywiązali się wspaniale! Kto wie, może w gronie obecnych szóstoklasistów kryje się przyszła gwiazda telewizji polskiej?
Beata Żoch
Poniżej galeria zdjęć: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=118
TYDZIEŃ TOLERANCJI, ŻYCZLIWOŚCI i PRAW DZIECKA W LISTOPADZIE
Uśmiech, miłe słowo, uprzejmy gest, potrafią sprawić, że ludziom wokół żyje się lepiej. Wzajemna życzliwość, tolerancja i znajomość praw to podstawa w budowaniu zaufania i pozytywnych relacji międzyludzkich. ,,Kiedy się śmieje dziecko, śmieje się cały świat” – tę dewizę zawsze podkreślał Janusz Korczak. Doskonałą okazją do promowania tych wartości wśród społeczności naszej szkoły stał się Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka obchodzony 20.11.2017 i Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień – 21.11.2017. Był to tydzień wyjątkowy. Poruszano na zajęciach dydaktycznych z uczniami ważne tematy: ,,Znam swoje prawa, mam i obowiązki”, ,,Życzliwość na co dzień”, ,,Zasady savoir vivru”, ,,Zasady zachowania w różnych codziennych sytuacjach”, Refleksja nad samym sobą ,,Czy jestem tolerancyjny? ,,Inny - nie znaczy gorszy – niepełnosprawni wokół nas”, ,,Nie szata zdobi człowieka”, ,,Warto pomagać – kim są wolontariusze?. Uczniowie klasy V uczestniczyli w spotkaniu z policjantem na temat ,,Konsekwencje prawne czynów nieletnich”, zaś uczniowie klasy III brali udział w warsztatach ,,Co mogę zrobić, by innym w klasie żyło się lepiej”? Zadbano również, by pamiętać o ważnej postaci, przyjacielu dzieci - Januszu Korczaku. Wiedzę zdobytą podczas godzin wychowawczych uczniowie wykorzystywali w zabawach i grach w świetlicy szkolnej, bibliotece oraz w szkolnej kawiarence. Na holu szkoły można było obejrzeć, poczytać gazetkę pod hasłem: ,,Prawa Dziecka”.
Korytarze szkolne zamieniły się w ,,aleje życzliwości”. Na symbolicznym drzewie zostały wyeksponowane hasła przygotowane przez świetlicę szkolną o przyjaźni, życzliwości. Rymowanki, wierszyki, sentencje stały się okazją do refleksji: uśmiech, życzliwość, pomoc drugiej osobie każdego dnia – nic nie kosztuje. Uczniowie obdarowywali swoich kolegów serduszkiem. Odrysowane dłonie dawały drogowskazy ,,Życzliwego ucznia”.
W Dniu Życzliwości społeczność szkolna integrowała się kolorem ubioru. Uczeń, który miał na sobie ubranie lub część garderoby w danym kolorze był zwolniony z niezapowiedzianych kartkówek i nie był brany do odpowiedzi. W szkole dominował kolor niebieski, a nasza młodzież postawiła na kolor biały. W kawiarence można było zjeść słodkości przygotowane przez szkolny wolontariat.
„Dziś telefony odkładamy i przyjaciół szukamy” – to kolejna inicjatywa. U jednych był to dzień, u innych tylko przerwa lekcyjna. Czy nam się udało? Czy było trudno? Łatwo nie było, ale zamiast ze sobą ciągle mailować - lepiej podyskutować!
Dawanie przynosi radość - każdy w naszej szkole to wie. Samorząd szkolny wspólnie z wolontariatem zainaugurował akcję „Święta Bożego Narodzenia Dzielnych i Walecznych”. Zbieramy zabawki, gry, które przekazane zostaną na Oddział Onkologii i Hematologii w Białymstoku, a przynoszone od wielu lat nakrętki przekazujemy potrzebującym. Kontynuujemy zatem akcję ,,Wózki za nakrętki”. Już za moment włączymy się w ogólnopolską akcję ,,Góra Grosza”, by oddając chociażby jeden grosz można zrealizować przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji. Każdy wrzuca ile może!
Dobroczynność to ważna lekcja empatii i otwartości na pomoc drugiej osobie, której nie nauczymy się z podręczników, a jedynie w praktyce. Nie bądźmy obojętni na drugiego człowieka. Życzliwość niech płynie prosto z serca każdego dnia.
Podsumowaniem naszych działań była dyskoteka połączona z otrzęsinami klas IV.
Wszystkim należą się wielkie brawa za zaangażowanie w realizację zadań.
Koordynator akcji – Bożena Oleszko
Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=116
Kolorowy kalendarz
Uczniowie klasy VI a i VI b podczas zajęć technicznych prowadzonych przez p. M. Sadowskiego w dniu 09.11.2017 r. wykonywali kolorowe kalendarze w kształcie kwiatów, zrobione z samodzielnie wymyślonych szablonów. Pomysłowe kalendarze udekorowały salę lub stały się ciekawym pomysłem na prezent.
Mateusz Sadowski
Galeria prac: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/109
,,Na dobrej drodze ku dorosłości”
6 i 7 listopada 2017 roku uczniowie z klas VI i VII brali udział w zajęciach profilaktycznych ,,Na dobrej drodze ku dorosłości”, które dotyczyły problemu uzależnień. Organizatorem warsztatów była Fundacja Nowe Horyzonty.
Bożena Oleszko
Zdjęcia: Renata Wróblewska
Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=106
Mostek dla chomika
Zabawę lubią nie tylko ludzie, ale także zwierzęta domowe. Właściciele małych gryzoni, na przykład chomików, mogą w prosty sposób zbudować atrakcyjny mostek dla swoich ulubieńców. Uczniowie klas VIa i VIb, pracując metodą projektu, na zajęciach technicznych wykonali drewniany mostek dla chomika.
Mateusz Sadowski
Galeria:https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/84
Nauka i zabawa
W październiku 2017 roku uczniowie klasy IVa i IVb wykonali na lekcjach techniki drewniane kukiełki. Pan Stop ma pomagać uczniom w przestrzeganiu zasad właściwego zachowania się na drodze. Kukiełki zostały ustawione w klasie w widocznym miejscu. Przypominają wszystkim, o czym informują poszczególne znaki drogowe. Zajęcia były ciekawe i twórcze.
Mateusz Sadowski
Fotogaleria:https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/83
Historia o Leszku i Mieszku
W październiku 2017 r. w klasie V b, na zajęciach polonistycznych prowadzonych przez panią Bogusławę Niewińską, zrealizowano projekt oparty na bajce A. Mickiewicza „Przyjaciele”. Dotyczył wykonania plakatu na przykładzie historii przyjaźni Leszka i Mieszka. Poznanie Mickiewiczowej bajki poprzedziły działania wstępne, przygotowujące do odbioru tekstu (czytanie ze zrozumieniem, ustalenie kolejności zdarzeń, wyodrębnienie morału i omówienie jego znaczenia, rozumienie pojęcia „ironia”). Uczniowie chętnie opowiadali o przyjaźni bohaterów bajki, co dało możliwość wyciągnięcia refleksji na temat przyjaźni i przesłania utworu. Na koniec zajęć powstały plakaty o historii przyjaciół.
Fotogaleria:https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/81
Bogusława Niewińska
Wycieczka klasy V a do „Ziołowego Zakątka”- Koryciny
W dniu 7 czerwca 2017 r. klasa V a wraz z wychowawcą klasy p. Bogusławą Niewińską i pedagogiem szkolnym p. Bożeną Oleszko wybrała się na wycieczkę krajoznawczą i edukacyjną do miejscowości Koryciny w ramach programu „Razem możemy więcej”.
„Ziołowy Zakątek” to magiczna kraina położona pośród lasów i łąk w maleńkiej miejscowości na Podlasiu. Wśród cudów podlaskiej natury uczniowie zdobyli wiedzę na temat bogactwa przyrodniczego i tradycji zielarskich. Odwiedzili firmę „Dary Natury”, która specjalizuje się w produkcji ekologicznych suszonych ziół i olejów roślinnych. Wraz z przewodnikiem przemierzyliśmy ścieżkę zielarską z największą kolekcją roślin użytkowych w Europie. Mogliśmy samodzielnie skomponować herbatki ziołowe i wykonać jedyne w swoim rodzaju mieszanki zapachowe, które po powrocie długo będą nam przypominały wspólnie spędzone chwile w podlaskiej wsi.
Bogusława Niewińska
Fotogaleria:
https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/62
Spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielsku Podlaskim z okazji Światowego Dnia Książki
Organizując lekcje biblioteczne, Miejska Biblioteka Publiczna w Bielsku Podlaskim przygotowuje je pod kątem potrzeb szkół, starając się tak dobierać ich tematy, aby były uzupełnieniem, bądź też formą przypomnienia dzieciom wiedzy zdobytej w szkole.
W dniu 24 kwietnia 2017 roku, na prośbę p. Bogusławy Niewińskiej, polonistki i jednocześnie wychowawczyni klasy Va, panie z MBP przeprowadziły lekcję biblioteczną, której tematem był „Rozwój druku, książki i czasopisma". Lekcja miała formę wykładu popartego prezentacją multimedialną i pokazem wybranych książek. Spotkanie przybliżyło najciekawsze zagadnienia z historii starożytnej i średniowiecza (m.in. omówiono formy zwoju papirusowego, pracę skryby i sztukę zdobienia ksiąg rękopiśmiennych), zaprezentowano wynalazek druku Jana Gutenberga. Lekcja zasygnalizowała również temat przyszłości książki, jej najnowszych form, czyli e-booków i audiobooków.
Bogusława Niewińska
Fotogaleria:
https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/53
Va z wizytą w bibliotece
27 marca 2017 r. klasa Va pod opieką wychowawczyni p. Bogusławy Niewińskiej wybrała się do Biblioteki Miejskiej w Bielsku Podlaskim. Podczas zajęć uczniowie poznawali pracę placówki, dowiedzieli się o spotkaniach z autorami, które są tam organizowane. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie ekspozycji okolicznościowych prac plastycznych i literackich dzieci z naszej szkoły związanych z realizacją programu Erasmus+.
Wycieczka bardzo podobała się dzieciom, była ciekawym uzupełnieniem wiedzy zdobywanej w szkole.
Bogusława Niewińska
Piękne kartki i wierszyki wielkanocne w kl. Va
Wielkanoc to obok Bożego Narodzenia najważniejsze święto, jakie chrześcijanie obchodzą w ciągu całego roku. Towarzyszy nam wówczas odmienna atmosfera, inne symbole i motywy, gotujemy i pieczemy inne dania i przysmaki, ale z okazji dwóch tych świąt wysyłamy sobie świąteczne pocztówki.
Nie zapomnieliśmy o zwyczaju pisania życzeń i przygotowania pięknych kartek. Udaliśmy się wraz z wychowawczynią p. Bogusławą Niewińską w dniu 20 marca 2017 r. do bielskiego muzeum, by wziąć udział w warsztatach edukacyjno- graficznych „Kartki z Podlasia”. Powstały piękne pocztówki z motywami wielkanocnymi wykonane techniką linorytu. Na lekcji języka polskiego układaliśmy życzenia świąteczne w formie wierszowanek o barankach, zajączkach, zielonej trawie, słońcu i wesołym alleluja.
Nasze kartki świąteczne na Wielkanoc będą szczególnym wyrazem sympatii wobec osób, do których trafią.
Bogusława Niewińska
Piernikowe smaki
Pierniki lubią prawie wszyscy. Mogą mieć one różne kształty i rozmiary, a w dodatku pięknie pachną. Piekąc je przed świętami, rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, ile pokoleń przed nami rozkoszowało się ich smakiem.
Restauracja „Ratuszowa” w Bielsku Podlaskim zaprosiła uczniów z klas starszych i młodszych do udziału w warsztatach pieczenia pierników. Uczniowie w grudniu 2016 r. pod opieką E. Sawickiej, B. Niewińskiej, M. Filim wybrali się na to twórcze spotkanie edukacyjne, które przypomniało piękną tradycję pieczenia i dekorowania pierników z kruchego ciasta.
Umiejętność tę warto podtrzymywać nie tylko dla smaku, ale także dla zabawy - przede wszystkim dzieci. Każdy uczeń podczas zajęć miał okazję udekorować piernikową ozdobę za pomocą lukru i posypki, którą późnej zabrał do domu.
Bogusława Niewińska
Ratusz i zajęcia edukacyjne w klasie Va
Klasa Va wraz z wychowawczynią - p. Bogusławą Niewińską - 3 października 2016 r. udała się do bielskiego ratusza na spotkanie edukacyjno-twórcze prowadzone przez pracownika muzeum i poświęcone tradycji płótna .
Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, skąd wywodzi się nazwa <<makatka>> i co oznaczała pierwotnie. Przeanalizowali, w jaki sposób makatka pełniła rolę moralizatorską w kuchniach Europy i jak z pozoru niewinny kawałek płótna bywał narzędziem komunikacji niewerbalnej.
Uczestnicy spróbowali zaprojektować własną makatkę, posługując się gotowymi wzorami lub puszczając wodze fantazji, jak to czynią współczesne artystki nawiązujące do dawnej tradycji. Było bardzo twórczo, a zajęcia spotkały się z wielkim entuzjazmem uczniów.
Bogusława Niewińska