Bielski Uniwersytet Dziecięcy

 

 

Nasza szkoła, tak jak i inne szkoły bielskie w roku akademickim 2023/2024 uczestniczy w projekcie „Politechnika Białostocka – Bielski Uniwersytet Dziecięcy”. Zajęcia rozpoczęły się 25.11.2023 r. wykładem inauguracyjnym: Atrakcyjność turystyczna województwa podlaskiego. Na uroczystości był obecny również Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski – pan Jarosław Borowski. „Mali studenci” otrzymali indeksy, identyfikatory uczestników projektu oraz inne upominki. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu (w sobotę), a uroczyste zakończenie zaplanowano na 08.06.2024 r.

      

Nasi studenci:

1. Iga Bielach – kl. IV b

2. Nikola Czech – kl. IV b

3. Hubert Czurak – kl. IV b

4. Julia Kowalczuk – kl. V a

5. Tomasz Orzelski – kl. V a

6. Antoni Prześniak – kl. V a

7. Anastazja Rzepniewska – V a

8. Julia Demianiuk – kl. V b

9. Franciszek Dawidziuk – kl. VI b

10. Marika Szymańska – VI b

     

Galeria

08.06.2024 r.

Temat: UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE zajęć w ramach projektu „Politechnika Białostocka

- Bielski Uniwersytet Dziecięcy” w roku akademickim 2023/2024

Pięknie udekorowana aula Politechniki Białostockiej, a w niej odświętnie ubrani „mali studenci” czekający na dyplom „ukończenia studiów”. Uczniowie udzielają wywiadów zachęceni przez dziennikarzy radia i telewizji. Uroczysta atmosfera na auli, niemal wszystkie miejsca wypełnione uczestnikami projektu z podlaskich szkół. Następnie krótkie przemówienia pani rektor Politechniki Białostockiej, burmistrzów miast i naszej pani - Iwony Kołos (obecnie Zastępca Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski).

W dalszej części uroczystości ma miejsce wręczenie dzieciom dyplomów i drobnych upominków. Na zakończenie wspólne, pamiątkowe zdjęcia.

          

Galeria


11.05.2024 r.

Temat: ŚWIET(L)NE EKSPERYMENTY

 

Co to jest światło? Czy zawsze możemy zaufać temu co widzimy? Czy rośliny widzą tak jak my? Co to znaczy mieszać światło? Czy każde światło białe jest takie same? Co znaczy inteligentne szkło? Czy żarówka może być inteligentna? Na podstawie wykładu i eksperymentów uczestnicy zajęć poznali odpowiedzi na pytania.

       

Galeria


Temat: JUDO JAKO SPORT OLIMPIJSKI,

SZTUKA WALKI I SYSTEM WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

 

Podczas zajęć uczestnicy poznali historię i zasady judo, a także walory uprawiania tego sportu. Po części teoretycznej i krótkiej rozgrzewce zostali przeszkoleni w zakresie podstaw bezpiecznych upadków (tzw. ukemi). W dalszej części zajęć zostali zapoznani z kilkoma podstawowymi technikami samoobrony.

     

Galeria


20.04.2024 r. uczestnicy projektu zrealizowali następujące tematy:

* Poznajemy Chiny z Klasą Konfucjańską Politechniki Białostockiej

Rok 2024 w chińskim kalendarzu księżycowym jest Rokiem Loong (Smoka). Chiński Long jest głównie odpowiedzialny za błogosławieństwo miejsca dobrą pogodą i niesie ze sobą znaczenia, takie jak odwaga, niekończąca się witalność oraz szczęście.
Chińskie wycinanie z papieru to sztuka ludowa, która wykorzystuje nożyczki lub nożyki do papieru do wycinania wzorów na papierze. Używana jest do dekoracji lub współpracy z innymi działaniami ludowymi.
Podczas zajęć połączyliśmy symbol kulturowy chińskiego Loong (smoka) ze sztuką wycinania papieru. Obejrzeliśmy również filmy przedstawiające historię i znaczenie kulturowe chińskiego smoka, sztukę chińskiego wycinania papieru i próbowaliśmy samodzielnie wyciąć chińskiego Loong (smoka).

      

Galeria

* Dziennikarstwo radiowe w praktyce

Zobaczyliśmy „od środka” jak wygląda radio. Dowiedzieliśmy się czy praca w radiu to naprawdę ciekawe zajęcie, na czym polega praca dziennikarza radiowego i czy każdy może pracować w radiu.
To tylko niektóre z pytań na które poszukiwaliśmy odpowiedzi w trakcie zajęć. Zobaczyliśmy również jak powstają audycje radiowe i skąd się bierze muzyka.
Na zakończenie zajęć mieliśmy możliwość zapowiedzi swojej ulubionej piosenki w radiu.

    

Galeria


06.04.2024 r. uczestnicy projektu zrealizowali następujące tematy:

* Mistrz Zarządzania Projektami

Kto chce stać się liderem, który inspiruje zespół do tworzenia niesamowitych rzeczy od fantastycznych wydarzeń po innowacyjne produkty ?
Na tych zajęciach uczyliśmy się jak przekształcać pomysły w rzeczywistość i jak współpracować z innymi, by osiągnąć wspólny cel, by stać się Mistrzem Zarządzania Projektami.
Zbudowaliśmy most wg własnego pomysłu z uwzględnieniem współpracy i dostępnych materiałów.  

           

Galeria

* Miasto przyszłości

Skupiliśmy się na praktycznym poznaniu koncepcji zarządzania miastem i marketingu terytorialnego. Omawialiśmy światowe przykłady dobrych praktyk oraz dyskutowaliśmy na temat sposobów angażowania różnych grup społecznych w życie miejskie.
Uczyliśmy się jak stworzyć przestrzeń do rozwijania świadomości społecznej i kreatywnego myślenia w kontekście budowy lepszego miasta.

     

Galeria


02.03.2024 r. uczestnicy projektu zrealizowali następujący temat:

* Abstrakcja
Czym jest abstrakcja? Jak ją stworzyć? Czy ma ukryte znaczenia?
W trakcie spotkania w Galerii im. Sleńdzińskich rozwikłaliśmy zagadki związane ze sztuką abstrakcyjną. Poznaliśmy przykłady dzieł abstrakcyjnych, odszukaliśmy je także na wystawie.
W części warsztatowej stworzyliśmy własne dzieło z nurtu sztuki abstrakcyjnej wykorzystując taśmy maskujące i farby akrylowe.

             

Galeria 02.03.


17.02.2024 r. uczestnicy projektu zrealizowali następujące tematy:

* Jak zbudować wieżowiec?
To były fascynujące zajęcia, podczas których dzieci stały się małymi architektami i konstruktorami. Miały okazję rozwijać swoje umiejętności manualne, kreatywność i zdolności przestrzenne, ucząc się jednocześnie, jak zbudować imponujący wieżowiec.

        

* Obieg wody w przyrodzie i jego znaczenie.
Kto chciał dowiedzieć się ile mamy obiegów wody w przyrodzie to te zajęcia w formie warsztatów były dla niego. Uczestnicy poznali procesy zachodzące w skali globalnej i lokalnej, jak również zagadnienia dotyczące retencji, znaczenia lasów oraz sami mogli zdecydować o prawidłowym biegu rzeki.

     

Galeria


13.01.2024 r. uczestnicy projektu zrealizowali następujące tematy:

* Matematyka hakera czyli historia o tym, jak zostać agentem 1337. 
Dzieci dowiedziały się, jak naprawdę wygląda praca hakera. Poczuły się jak prawdziwy Elliot łamiący cybernetyczne zagadki oraz zagrały w prawdziwy hakerski CTF.
(
CTF oznacza z angielskiego: capture the flag, czyli: przejmij, zdobądź flagę. I dokładnie taką nazwę noszą zawody hakerskie, polegające na rozwiązywaniu specjalnie przygotowanych zadań - źródło:https://miroslawzelent.pl/capture-the-flag/)

           

* Ile to możliwości, kombinatoryka dla najmłodszych
Dzieci zapoznały się z prostymi problemami kombinatorycznymi z zycia codziennego. Przekonały się, że zawsze jest wiele możliwości aby rozwiązać jakiś problem.

    

Galeria 13.01.


09.12.2023 r. uczestnicy projektu zrealizowali następujące tematy:
* Czy warto być piratem? - podstawowe zagadnienia z mechaniki.
Uczniowie poznali zasady i prawa mechaniki na przykładach z życia codziennego. Uczestniczyli w prostych doświadczeniach, dzięki którym dowiedzieli się między innymi dlaczego kolejki górskie na wesołym miasteczku są bezpieczne? Poznali metody i przyczyny szybkiego zjazdu na sankach lub nartach. W ciekawym doświadczeniu przekonali się jakie metody stosowali piraci, aby zdobyć statki, albo jak wygrać bitwę na śnieżki.

  

* Logiczne i matematyczne łamanie głowy.
Na zajęciach uczniowie trenowali swój mózg, aby sprawdzić spostrzegawczość, rozwiązywali różne zagadki wykorzystując swoją matematyczną wiedzę. Przekonali się, że matematyka nie jest ani trudna, ani nudna.

  

Galeria

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim
    17-100 Bielsk Podlaski
    ul. Kościuszki 21
  • (+85) 730-75-76

Galeria zdjęć