Wycieczka klasy III b i III c do Ciechanowca i Bujenki
Jesienią skansen w Ciechanowcu ma swój niebanalny urok. Kolorowe drzewa i kwitnące kwiaty zachwyciły uczestników wyjazdu, którzy podziwiali wnętrze pałacu, dworku, a także wiejskich chat. Jedne były biedniejsze, inne bogatsze, ale każda z nich była świadkiem życia ludzi na Podlasiu w dawnych czasach. Zachwyciła wystawa pisanek z różnych epok i technik. Chłopakom przypadły do gustu traktory i inne pojazdy oraz młyn, w którym pokazana była cała historia wyrobu chleba. Na koniec ze smakiem zjedliśmy kiełbaski i pojechaliśmy na ranczo "Sówka" przyjrzeć się hodowli alpaki. Każdy miał możliwość prowadzić zwierzę. Były tam też osiołki, koniki i dużo drobiu.
Wycieczka odbyła się pod kierunkiem p. A. Perkowskiej, p. R. Wróblewskiej, p. E. Wojtkowskiej i p. J. Olszańskiego.
Warto było pojechać w myśl przysłowia "Cudze chwalicie, swego nie znacie...". My już znamy!
Tekst i zdjęcia: Renata Wróblewska
Wycieczka VII a i VII c do Białegostoku
Klasa VII a i VII c wybrała się na wycieczkę do Białegostoku. W programie był Jumper Park Trampolin, zwiedzanie Pałacu Branickich w ramach ścieżki historyczno-multimedialnej "Spacer w przeszłość" oraz kino.
W Augustowie płynęliśmy statkiem „ Jaćwież” po rzece Netta, jeziorze Necko i jeziorze Rospuda. Poznaliśmy zwyczaje i stroje Jaćwingów.
W Ełku zwiedziliśmy Muzeum Historyczne- zabytkową halę „ Co kryje lokomotywownia”.
Poznaliśmy mazurskie legendy i baśnie. Na warsztatach każdy wykonał Kłobuka – chochlika opiekującego się dobytkiem i ogniskiem domowym, który przybierał postać ptaka.
Zwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej w Studzienicznej nad jeziorem Studzieniczne.
W drugim dniu wycieczki zwiedziliśmy Stary Folwark - Muzeum Wigier. Poznaliśmy historię nadwigierskiego parku, głębiny jezior, rzeki, torfowiska i ekosystemy lądowe Wigierskiego Parku Narodowego. Uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej „ Wigierskie zwierzaki”.
Słoneczna pogoda pozwoliła nam na przejazd Wigierską Koleją Wąskotorową. Mogliśmy podziwiać piękno Wigierskiego Parku Narodowego i Puszczy Augustowskiej.
Na koniec spacerowaliśmy po Augustowie i korzystaliśmy z atrakcji placu zabaw.
Wycieczka do Warszawy
Klasy trzecie odkrywają ciekawe miejsca
14.06.2024 r. uczniowie klas III pod opieką p. Alli Abramczuk, p. Emilii Gruszewskiej, p. Barbary Szulc oraz p. Eweliny Krajewskiej wybrali się wycieczkę szkolną. Pierwszą atrakcją było zwiedzanie Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, gdzie można było podziwiać wystawę eksponatów historycznych związanych z dziejami oręża polskiego, głównie z historią i tradycją sił powietrznych. Na wystawie plenerowej pod chmurką dzieci obejrzały latające maszyny, które kiedyś służyły obronie naszych granic. Wszystkich ucieszyła informacja, że istnieje możliwość wejścia do śmigłowca Mi-6, samolotu An-26 oraz samolotu prezydenckiego Jak-40.
Dodatkową atrakcją pobytu był uroczysty apel z okazji Święta Lotniczej Akademii Wojskowej na placu przed pomnikiem „Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt”. Podczas parady wojskowej wspaniale prezentowali się przyszli oficerowie lotnictwa. Co chwila słychać było nadlatujące śmigłowce i odrzutowce. Atmosfera była niesamowita!
Następnym punktem wycieczki była wizyta w Farmie Iluzji w Mościskach. Tu również czekało na dzieci wiele atrakcji, takich jak: Latająca Chata Tajemnic, tunel zapomnienia, labirynt luster, pokój Amesa, pałac cieni, kopalnia złota, zakręcony domek, przewrócony pokój, karuzela łańcuchowa, przeprawa tratwami, i wiele innych. Wszyscy świetnie się bawili. Pogoda dopisała. Żal było odjeżdżać, bo niemożliwością było skorzystanie z wszystkich atrakcji.
Barbara Szulc
Podróż klas II do "Bobrowej Zagrody"
13 czerwca 2024 r. klasy II b i II c pojechały na wycieczkę do "Bobrowej Zagrody" nad Siemianówkę. Temat brzmiał "Od ziarenka do bochenka". Uczniowie poznali różne zboża, dawne sposoby ich zbierania za pomocą sierpa i kosy, wiązanie powrósła, młócenie cepem i ręczną młockarnią czy mielenia ziarna żarnami z kamienia, obracanymi siłą rąk. Widziały też zakwas i zaczyn, a potem smakowały świeżo upieczonego chleba z włąsnorecznie ubitym w maselnicy masłem i białym serem, który powstawał ze zsiadłego mleka na ich oczach. Miały też możliwość wyrabiania z gliny różnych przedmiotów. Dzieciom podobały się też gry i zabawy przy ognisku oraz zespołowe zmagania na rydwanach, czterosobowych nartach czy strzelanie z łuku. W czasie przejażdżki wozem ciagniętym przez traktor widziały pasące się w oddali żubry. Aktywności dopełniło tarzanie się w sąsieku siana, a później zabawy na plaży nad zalewem. Chętni weszli na wieżę widokową.
Wycieczka zapewniła moc wrażeń!
Renata Wróblewska
Wycieczka piątoklasistów
Szkolne podróże, któż z nas nie wspomina ich wspaniale? Tak będzie i tym razem. W dn. 28-29 maja 2024 r. uczniowie z klas Va i V b wraz z p. B. Żoch, p. M. Dąbrowską – Bobel, p. E. Wojtkowską i p. K. Trzyną uczestniczyli w wycieczce do Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego oraz Sandomierza. Park Dinozaurów, Oceanarium, Zwierzyniec, Polska w Miniaturze, film w kinie emocji Cinema 5D oraz piękne zabytkowe miejsca w Sandomierzu na długo pozostaną w naszej pamięci. Nic jednak nie pobije ekscytującego zjazdu na rollercoasterach oraz wizyty w Muzeum Ojca Mateusza. Było świetnie!
Wycieczka 1 a do Starej Chaty w Haćkach
IIa w "Wiosce dyniowej"
W poniedziałek 2a była na wycieczce w Majątku Howieny w Pomigaczach. Dzieci bawiły się świetnie w „Wiosce dyniowej”. Zabawa była doskonała. Na koniec upiekliśmy kiełbaski na ognisku.
Wycieczka IIIa i IIIb do Farmy Iluzji
IIa i IIb na wycieczce
7 czerwca klasa II a i II b aktywnie spędzała czas w parku linowym w Fastach. Humor wszystkim dopisywał.
Dzień Dziecka w klasie Ia
Wycieczka klas czwartych
Majowa wycieczka klas czwartych. Atrakcji co niemiara w Lublinie, Kazimierzu Dolnym i Nałęczowie. Dla każdego coś fajnego - trochę historii, natury i nowoczesności. Dzieci zadowolone - panie również!
Wycieczka klasy I b i I c do Białegostoku
27.04.2023 r. miała miejsce wycieczka klasy I b i I c do Białegostoku. Pierwszy wspólny wyjazd poza nasze miasto miał na celu poszerzenie wiedzy i rozwijanie zainteresowań światem nauki i techniki poprzez aktywne działanie, integrację uczniów podczas wspólnej zabawy oraz naukę kulturalnego zachowania się w różnych sytuacjach. Wycieczkę zorganizowały wychowawczynie klas. Wspomogły je s. Z. Lisek, p. E. Gruszewska i p. B. Niewińska. Dzieci bawiły się przednio, zdobywając przy tym wiedzę. Wszystkim bardzo podobało się EpiCentrum Nauki, Fikoland i oczywiście poczęstunek w McDonald's.
Agnieszka Perkowska, Renata Wróblewska
Przyszli o świcie… wycieczka do Muzeum Pamięci Sybiru
To słowa bardzo często wypowiadane we wspomnieniach Sybiraków. Takie i inne relacje uczniowie usłyszeli podczas zwiedzania muzeum. Z wielkim zainteresowaniem obejrzeli zgromadzone tam materiały. Były to m.in. zdjęcia, przedmioty, które zesłańcy zabierali ze sobą, listy, dokumenty, kartki z pamiętników, mapy.
Oprócz ścieżek tematycznych związanych z deportacjami uczniowie poznali nazwiska polskich badaczy Syberii, drogę i warunki życia polskich skazańców i więźniów, obejrzeli zdjęcia dokumentujące ich bardzo ciężką pracę. Przekonali się, z jakimi wyzwaniami mierzyli się Sybiracy.
Dwie godziny spędzone w muzeum to za mało, aby poznać wszystkie ścieżki tematyczne. Mamy nadzieję, że każdy indywidualnie do muzeum wróci.
Świetłana Sacharczuk, Agnieszka Jankowska, Katarzyna Pietroczuk, Joanna Siemieniuk
Jak tu nie kochać wycieczek!
Uczniowie z kl. V b wraz z p. J. Łozińską uczestniczyli w jednodniowej, ale bardzo atrakcyjnej wycieczce do stolicy, której głównymi punktami programu były: zwiedzanie biurowca i hangarów PLL LOT - u, kino 4D i zwycięski udział w guizie dotyczącym filmu "Ekstremalna pogoda'' oraz wizyta w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, gdzie poznali od podszewki plan filmowy i tajniki sztuki charakteryzacji oraz pracowali nad zmianą swojego wizerunku. Zabawa była przednia, co uwidoczniono w fotorelacji.
Joanna Łozińska
Jesienna wycieczka do lasu
Dnia 12 października 2022 r. klasa 3 a i 3 b wraz z wychowawczyniami Reginą Rzepniewską i Zofią Wypychowską wybrały się na wycieczkę do lasu. Pogoda nam dopisała, był piękny, słoneczny dzień. Przed wyjazdem ustaliliśmy zasady zachowania się w lesie. Przypomnieliśmy sobie, jak należy zachowywać się w autobusie. Podczas spaceru Ścieżką Edukacyjno – Leśną OSUSZEK poznawaliśmy las różnymi zmysłami. Rozpoznawaliśmy drzewa i krzewy leśne, warstwy lasu oraz zwierzęta i ptaki. Zapaliliśmy znicze przy pomniku Ofiar Barbarzyństwa w Lesie Pilickim. Mogliśmy także wspólnie się pobawić, pograć w piłkę i pobiegać. Przy ognisku z uwagą słuchaliśmy opowieści leśniczego i piekliśmy kiełbaski. Wycieczka była udana, zadowoleni wróciliśmy do szkoły. Zapraszamy do naszej filmowej galerii.
Regina Rzepniewska
Zofia Wypychowska
Klasy IV na wycieczce
Ach te podróże! Tym razem nasi czwartoklasiści z paniami: B. Żoch, M. Dąbrowską-Bobel, K. Trzyną i E. Wojtkowską zawitali do Warszawy. Obejrzeli świetny spektakl muzyczny w wykonaniu aktorów Teatru Capitol na czele z K. Tyńcem o intrygującym tytule ,,Wanna Archimedesa" i zwiedzili biurowiec PLL LOT, gdzie uczestniczyli w warsztatach dotyczących bezpiecznego korzystania z powietrznych podróży. Wygospodarowano czas na zdjęcia, zakup pamiątek i konsumpcję w Mc Donaldzie. Było kulturalnie i odlotowo!
Spektakle teatru Artenes w Bielskim Domu Kultury
Tym razem nasza podróż nie była daleka, a jednak przeniosła dzieci w świat bajek. Teatr Artenes z Wrocławia przedstawił uczniom klas I - III piękną bajkę "O Rybaku i Złotej Rybce". Ciekawy pomysł połączenia treści bajki z współczesnością przyniósł oczekiwane efekty: zainteresowanie widzów, wartką akcję oraz mądre przesłanie: w życiu najważniejsza jest miłość i dobroć, a pieniądze nie zawsze przynoszą szczęście. Takich spektakli chcemy więcej!
Klasy starsze obejrzały spektakl, upamiętniający chłopców w szarych mundurach, którzy ponad wszystko ukochali Wolność I Polskę. Nie mogło nas tam zabraknąć! Ósmoklasiści z bielskiej ,,Piątki'' byli obecni!
Fotorelacja z wycieczki klas VII i VIII
Kolejna podróż za nami! W dniach 13 - 15 czerwca starsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Energylandii, Zakopanego i Krakowa. Były to trzy dni niezapomnianych wrażeń, emocji i zabawy.
https://sp5-bielskp.edupage.org/album/#gallery/617
Pierwszaki na wycieczce szkolnej
9 czerwca 2022 r. uczniowie klasy I a i I b pojechali na wycieczkę szkolną do Białegostoku. Pierwszą atrakcją zaplanowaną na ten dzień był pobyt w Fikolandzie - centrum zabaw dla dzieci. Czekało tam wiele atrakcji: dwupoziomowe rurowisko ze zjeżdżalniami i labiryntami, boisko do gry w piłkę, baseny z kulkami, ścianka wspinaczkowa, dmuchane poduchy do skakania, sala disco. Dwie godziny pełne uśmiechu i dobrej zabawy szybko upłynęły.
Następnie w kinie „Helios” dzieci obejrzały animowaną komedię pt. „ Foki kontra rekiny”. Wszystko, co dobre, szybko się kończy. Z uśmiechami na twarzy wróciliśmy do szkoły.
Barbara Szulc, Alla Abramczuk
"Książę i róża" oraz "Pinokio" Teatru Artenes
Każdy z nas pragnie kochać i być kochanym, poszukuje miłości, przyjaźni, dobra, piękna... Właśnie o tym opowiadał spektakl Teatru Artenes z Wrócławia, zainspirowanycudowną historią Małego Księcia i Róży. Jesteśmy pod wrażeniem tego widowiska!
Uczniowie klasy VIII b i VIII b z opiekunami p. B. Żoch i p. A. Jankowską
Klasy młodsze z wielkim zaangażowaniem obejrzały sztukę "Pinokio". Przedstawienie również wywarło na nas ogromne wrażenie. Dziękujemy!
Uczniowie klas I - III z wychwawczyniami: A. Abramczuk, B. Szulc, R. Rzepniewską, Z. Wypychowską, M. Filim, R. Wróblewską
Wycieczka klas trzecich do Dęblina i "Farmy Iluzji"
W dniu 12.05.2022 r. klasy trzecie pod opieką swoich wychowawczyń: p. M. Filim i R. Wróblewskiej wyruszyły na wspaniałą wycieczkę do Dęblina i "Farmy Iluzji" w Mościskach. Kierownikiem była p. K. Trzyna, a dziećmi opiekowały się także: s. Z. Lisek i p. I. Folwarska.
Najpierw zwiedziliśmy Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Mogliśmy wejść do środka trzech samolotów: największego transportowego śmigłowca, innego samolotu transportowego i samolotu prezydenckiego. Dzieci dowiedziały się, skad wzięła się nazwa ulicy Żwirki i Wigury, która jest w naszym mieście. Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura byli właśnie lotnikami, znanymi w całej Europie i na świecie. W 1932 r. w zawodach „Challenge” zdobyli pierwsze miejsce i puchar międzynarodowy dla Polski. I choć dwa tygodnie póżniej zginęli w katastrofie lotniczej, pamięć o nich przetrwała w wielu miejscach w Polsce.
Uczestnicy zobaczyli też mnóstwo śmigłowców i samolotów. Mieli również możliwość oglądać samoloty w czasie ćwiczeń, które wzbudziły ogólny podziw i wielkie zainteresowanie, ponieważ w Dęblinie tuż obok muzeum jest słynna Szkoła Orląt - uczelnia kształcąca pilotów.
Później można się było bawić do woli w "Farmie Iluzji". Każdy mógł wybierać sobie bez ograniczeń atrakcje, które mu się podobały. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy sie na cmentarzu wojennym po Kockiem, gdzie spoczywają prochy gen. Kleeberga. Ulica jego imienia również jest w Bielsku Podlaskim. Zadowoleni, choć zmęczeni długą podróżą, wróciliśmy do domów.
Renata Wróblewska
Wycieczka do Białegostoku
Klasy 4 A i 4 C w dniu 1 kwietnia wybrały się na wycieczkę do Białegostoku. W programie były liczne atrakcje: zwiedzanie Muzeum Wojska Polskiego wraz z lekcją historii, zabawy w salonie gier „Kula Hula”, seans filmowy w kinie Helios. Relację z wycieczki klasy 4 C można zobaczyć na YouTube szkoły. Zapraszamy do obejrzenia.
Pozdrawiamy - uczniowie 4 C
Strefa Wysokich Lotów klas ósmych
Nie samą nauką Piątka żyje! Dzień 31 marca upłynął ósmoklasistom z naszej szkoly pod znakiem sportu i świetnej zabawy. Bilard, kręgle i szaleństwo w Strefie Wysokich Lotów w Bialymstoku okazały się strzałem w dziesiątkę!
,,Spotkanie’’ z Batmanem!
W ramach obchodów Pierwszego Dnia Wiosny ósmoklasiści z ,,Piątki’’ wraz z wychowawczyniami udali się do bielskiego kina na ,,spotkanie’’ z kultowym superbohaterem. Dla miłośników sensacji, kryminału, komiksów, pościgów i mrocznego klimatu była to niezła gratka.
Beata Żoch
Epi-Centrum Nauki
23 września 2021 r. klasy III a i III b pod opieką p. M. Filim, R. Wróblewskiej, K. Trzyny i s. Z. Lisek wyjechały do Białegostoku. Wspaniałych wrażeń dostarczyło Epi-Centrum Nauki. To wyjątkowe miejsce, w którym nauka spotyka się z zabawą. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie: przejażdzkę rowerem, a nawet motorem; mógł doświadczyć różnych sił działających w przyrodzie czy poleżeć na łóżku z gwoździ. W świecie elektryczności, wody, ziemi i powietrza - w świecie złudzeń i rzeczywistości uczniowie czuli się bardzo dobrze i swobodnie. Radości dopełnił obiadek w KFC.
Wszyscy zadowoleni wrócili do domów.
Renata Wróblewska
Lublin - Nałęczów - Kazimierz Dolny
W dn. 23-24 września 2021 r. uczniowie klas siódmych wyjechali na upragnioną wycieczkę. Pierwszego dnia zwiedzili nazistowski obóz koncentracyjny na Majdanku i Stare Miasto w Lublinie oraz piękne uzdrowiskowe miasteczko Nałęczów z Parkiem Zdrojowym i Pijalnią Wód. W drugim dniu wyjazdu udaliśmy się do malowniczo położonego na brzegu Wisły Kazimierza Dolnego. Pływaliśmy statkiem po Wiśle. Oglądaliśmy pięknie odrestaurowane spichlerze. Te nadrzeczne magazyny zbożowe powstały w XVI i XVII wieku. Potem zwiedziliśmy ruiny zamku wybudowanego na polecenie Kazimierza Wielkiego w latach 40. XIV wieku.
Oczywiście ważnym punktem wyjazdu było kupowanie pamiątek. Specyficzny klimat, urokliwe zakątki i piękną starówkę Kazimierza uczniowie zapamiętają na długo. Opiekunami były panie: Iwona Kołos, Świetłana Sacharczuk, Katarzyna Pietroczuk i Irena Folwarska.
Świetłana Sacharczuk
Dzień pełen wrażeń
W piątek – 17 września 2021 r. klasa 4 C wyruszyła na wycieczkę do „Konnego Zakątka” w Hryniewiczach Dużych. Ogromne zainteresowanie wzbudziły zwierzęta w mini-zoo. Sesja zdjęciowa przy klatkach i zagrodach nie miała końca. Przejażdżka bryczką także sprawiła wiele radości. Najważniejsza jednak okazała się jazda konna. Pod opieką doświadczonych instruktorów niektórzy, pomimo strachu, dosiedli swoich rumaków. Po tak intensywnym dniu miło było spędzić czas przy ognisku. Oczywiście, była pieczona kiełbaska i chlebek. A jak smakowało! To był niezwykły dzień pełen wrażeń spędzony na łonie natury.
Zapraszamy do galerii zdjęć.
Elżbieta Orbik
Lekcja historii
Ostatnia lekcja historii w tym roku szkolnym była inna niż pozostałe. Uczniowie z klasy IV b i VI b poznawali życie codzienne ludzi prehistorycznych uczestnicząc w wycieczce do Mamuciej Doliny. W tym niezwykłym miejscu znajduje się wioska wzorowana na osadzie z epoki kamienia. Poznaliśmy najstarsze metody krzesania ognia. Tej trudnej sztuki spróbowali Filip i Maciek. Mieliśmy też okazję przekonać się, na czym polega praca archeologów. Próbowaliśmy swoich sił strzelając z łuku. Okazało się to niełatwą sztuką… Obserwowaliśmy wytwarzanie podpłomyków, mieliliśmy ziarna na mąkę, wykorzystując tylko kamienne narzędzia. Najodważniejsi udali na się Bobrowy Szlak. Przedzierali się przez bagna, chaszcze i pokrzywy. Ta ekstremalna wyprawa nie obyła się bez ofiar. Róża straciła…. but.
Umorusani, zmęczenie, ale jednocześnie dumni z siebie wróciliśmy do domu. To będzie niezapomniana lekcja o najdawniejszych dziejach człowieka.
Agnieszka Jankowska
Odkrywamy ciekawe miejsca
15.06.2021 r., dzięki inicjatywie rodziców, pod opieką p. B. Szulc, p. K. Trzyny oraz p. B. Malinowskiej–Grodzkiej wybraliśmy się na klasową wycieczkę. Pierwszą atrakcją było zwiedzanie Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, gdzie podziwialiśmy latające maszyny, które kiedyś służyły obronie naszych granic. Wystawa obejmuje archiwalne pamiątki lotnicze, umundurowanie lotnicze z różnych epok, odznaki lotnicze. Oprócz wystawy głównej w muzeum można zobaczyć też wystawę plenerową pod chmurką. Ucieszyła nas informacja, że istnieje możliwość obejrzenia wybranych eksponatów. Mogliśmy wejść do śmigłowca Mi-6 oraz samolotu prezydenckiego Jak-40. Co chwila kierowaliśmy nasz wzrok ku niebu, bo wciąż słyszeliśmy nadlatujące śmigłowce i odrzutowce. Atmosfera była niesamowita.
Następnym punktem wycieczki była wizyta w Farmie Iluzji w Mościskach. Tu również czekało na nas wiele atrakcji, takich jak: Latająca Chata Tajemnic, tunel zapomnienia, labirynt luster, pokój Amesa (w którym na chwilę dzieci stają się większe od swoich rodziców), pałac cieni, kopalnia złota, zakręcony domek, przewrócony pokój, itd. Bawiliśmy się świetnie. Pogoda dopisała. Żal było odjeżdżać, bo nie zdążyliśmy skorzystać z wszystkich atrakcji.
Dziękujemy!
Uczniowie klasy III b
Klasa VI c w Konnym Zakątku
21 czerwca 2021 r. uczniowie klasy VI C spędzili dzień w Konnym Zakątku. Uczniowie jeździli konno, mieli wycieczkę bryczką. Na koniec pobytu było ognisko nad wodą. Można było też pogłaskać konia, pobawić się z małymi kotkami, zobaczyć pawie. Mimo panującego upału uczniowie spędzili dzień bardzo przyjemnie.
Świetłana Sacharczuk
"Show Szalonych Naukowców"
2 marca 2020 r. uczniowie klasy II b, pod opieką p. B. Szulc i p. B. Malinowskiej-Grodzkiej, wyjechali na spektakl pt. „Show Szalonych Naukowców”, który odbył się w Auli Koncertowej Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku. Pełne humoru widowisko było „podróżą” do fascynującego świata kolorowych probówek, buchającej piany, magnesów i menzurek. Dzieci mogły obserwować reakcje rozkładu nadtlenku wodoru z towarzyszeniem piany, szereg eksperymentów wykazujących właściwości ciekłego azotu i innych gazów, zobaczyć urządzenia generujące wysokiej częstotliwości wyładowania elektryczne. Atrakcją był theremin - instrument muzyczny, na którym gra się bez dotyku. Kto wie, może ten wyjazd odkryje nowe pasje wśród młodych naukowców?
W podróży towarzyszyła maskotka z projektu ERASMUS+. Wyjazd został zorganizowany dzięki inicjatywie p. K. Szymańskiej. Dziękujemy.
Tekst i zdjęcia: Barbara Szulc
Spektakl "Dzikie serce" w Białostockim Teatrze Lalek
13 listopada, 180 dzieci z klas I - IV wyjechało do Białostockiego Teatru Lalek na sztukę w reżyserii i scenografii Janni Younge "Dzikie serce". Muzykę napisał Michał Łaszewicz, a w główne role wcielili się Piotr Wiktorko, Izabela Maria Wilczewska, Mateusz Smaczny i Agata Soboczyńska.
To opowieść o rodzinie, która nie miała dla siebie czasu i nie potrafiła ze sobą rozmawiać. Jaś, najmłodszy syn, odważny i trochę ciekawski sześcioletni chłopiec, odkrył tajemnicze pudełko, zabrał je i próbował wykorzystać jego właściwości, by rozwiązać problemy w swojej rodzinie. "Dzikie serce" to wielowątkowa opowieść właśnie o rodzinie, zaufaniu, odpowiedzialności i miłości, wypełniona wartką akcją i widowiskowymi scenami, które powodowały, że nawet najmłodszy widz zastanawiał się nad tym, co jest w życiu najważniejsze, co otwiera i zamyka ludzkie serca.
Wyjazd we współpracy z wychowawcami klas zorganizowała p. R. Wróblewska, nauczyciel bibliotekarz naszej szkoły.
Tekst i zdjęcia: Renata Wróblewska
Realizujemy programy profilaktyczne
Dnia 21 października 2019 r. klasy VII b i VIII b pod opieką p. I. Kołos, p. B. Oleszko i p. M. Sadowskiego wyjechały do Ziołowego Zakątka w Korycinach na piknik profilaktyczny.
Dyskutowaliśmy o zasadach zdrowego trybu życia, prawidłowym odżywianiu, robiliśmy smaczne herbaty. Na koniec odbyło się ognisko integracyjne z pieczeniem pysznych kiełbasek. Piękna pogoda zachęcała wszystkich do odpoczynku na łonie przyrody.
Impreza odbyła się dzięki wsparciu środków z Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.
Galeria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/#gallery/347
Iwona Kołos
Zwiedzamy Kraków i Podhale
W dniach 20.05-22.05.2019 r. uczniowie z klas II-VII uczestniczyli w wycieczce krajoznawczej na trasie Kraków – Podhale. Opiekunami byli p. M. Sadowski, p. M. Łuszczyńska, p. K. Pietroczuk, p. K. Trzyna, p. R. Car. Najważniejszym punktem podróży była wspinaczka na Sarnią Skałę w Zakopanem, zwiedzanie Krupówek i pobyt na Gubałówce.
W Krakowie uczniowie zapoznali się z historią dawnej stolicy Polski, zwiedzali monumentalny Wawel i Rynek.
Wycieczka dostarczyła wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń, czego dowodem jest relacja zdjęciowa z wycieczki.
Do zobaczenia na kolejnych turystycznych szlakach!
Galeria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/#gallery/312
Mateusz Sadowski
Majowa podróż
W dniach 16 – 17 maja 2019 r. uczniowie z klas V A, V B i reprezentanci klasy VI A wraz z opiekunami: p. Beatą Żoch, p. Małgorzatą Dąbrowską – Bobel i p. Joanną Łozińską uczestniczyli w dwudniowej wycieczce turystyczno – krajoznawczej do Bałtowa, Krzemionek Opatowskich, Kazimierza Dolnego i Nałęczowa. Atrakcji było co niemiara m.in.: zwiedzanie ścieżki edukacyjnej w Parku Jurajskim w Bałtowie, Prehistorycznego Oceanarium, Zwierzyńca Bałtowskiego; szaleństwa w Parku Rozrywki, jazda konna, przejście trasą podziemną w kopalni krzemienia pasiastego, wizyta w pięknym Kazimierzu Dolnym i pijalni wód w Nałęczowie czy też rejs statkiem po Wiśle…
Wiele emocji wzbudził jak zwykle nocleg poza domem. Tym razem w Gospodarstwie Agroturystycznym u gościnnej Pani Zosi.
O tym, że wycieczka była udana, świadczą opinie dzieci. Oto niektóre z nich:
,, Nie zapomnę przejażdżki na koniu…’’ – Jula z kl. VI A
,, Super Safari w Bałtowie’’… - Martyna z kl. VI A
,, Fajne Party w miejscu noclegu’’…- chłopcy z kl. V B
,, Pluszaki – niespodzianki od organizatorów wycieczki’’… - Bartek –V B
,, Cudny widok z Góry Trzech Krzyży’’ – Mateusz z kl. V B
,, Oprócz noclegu najfajniejszy był młot w Parku Rozrywki’’… - Natan – V B
Uczniowie z niecierpliwością czekają na kolejne podróże.
Kierownik wycieczki – p. Żoch
Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=309
"Cudowna Lampa Aladyna" - wycieczka do Białegostoku
14.05.2019 r. odbyła się wycieczka do Białostockiego Teatru Lalek. Uczestniczyli w niej uczniowie z klasy IV b i IV c wraz z opiekunami - p. Alicją Krystosiuk, p. Agnieszką Jankowską i p. Katarzyną Trzyną. Głównym celem wyjazdu był spektakl w Teatrze Lalek pt. „Cudowna lampa Aladyna".
Przedstawienie w atrakcyjny sposób pokazało kunszt aktorski związany z animacją lalek. Następnie odbyły się warsztaty teatralne, wycieczka po teatrze i jego tajemniczym zapleczu. Podczas wyprawy dzieci zwiedziły foyer, widownię, scenę, garderobę, charakteryzatornię. Uczestniczyły w grze dydaktycznej związanej z tematyką teatralną. Zaplecze teatru okazało się również wspaniałą okazją do spotkania pracowników teatru i odpowiedzi na pytanie: kto pracuje w teatrze?
Była też wizyta w Papugarni. Ptaki były bardzo przyjazne i delikatne, trochę interesowały się guzikami na ubraniach i chętnie jadły karmę. Dzieci były bardzo zainteresowane poznawaniem kolejnych mieszkańców Papugarni.
Wycieczka była przysłowiowym "strzałem w dziesiątkę", bo przyniosła wiele emocji, śmiechu i pozytywnego nastroju.
Bogusława Niewińska
Galeria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/#gallery/302
Wycieczka do Warszawy
Dnia 03.04.2019 r. uczniowie klas VI - VIII naszej szkoły wzięli udział w ciekawej wycieczce do Warszawy. Została ona zrealizowana w ramach projektu "Nowoczesna szkoła - drogą do rozwoju". Pierwszym punktem programu w stolicy było obejrzenie niesamowitej prezentacji "Szybciej niż światło" w Planetarium. Następnie wszyscy udali się na obiad, aby posilić się przed dwugodzinnym pobytem w Centrum Nauki Kopernik, gdzie uczniowie dalej poznawali tajniki nauki. Okazuje się, że był to dla wszystkich czas niesamowitej przygody z techniką i niesamowitymi zjawiskami, które nas otaczają. Wszyscy wrócili późnym wieczorem do Bielska myśląc już o kolejnym wyjeździe.
Galeria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/#gallery/293
Iwona Kołos
"A teatr jest po to, żeby wszystko było inne niż dotąd" - J. Kulmowa
26 marca 2019r. uczniowie klas IV obejrzeli spektakl "Skąd nasz ród" w wykonaniu aktorów Teatru ARTENES z Wrocławia. Scenariusz przedstawienia był inspirowany głównie znanymi legendami „O Popielu ”, „O Piaście Kołodzieju ”, "O Wandzie, co Niemca nie chciała".
Widzowie mieli okazję przypomnieć sobie dzieje powstania naszego państwa. Dzięki pięknej scenografii i doskonałej grze aktorów z łatwością udało się przenieść w odległe czasy.
Uczniowie z klas VI i VII zobaczyli natomiast spektakl, który nawiązywał do Biblii. Ciekawe rozwiązania techniczne, scenografia przedstawienia i rekwizyty sprawiły, że został on dobrze przyjęty przez młodzież.
Bogusława Niewińska
Zimowa wyprawa „starszaków”
Najstarsi uczniowie naszej „piątki” wybrali się w dniach 17-18.01.2019 r. na narty do ośrodka Szelment do Suwałk. Towarzyszyli im najodważniejsi nauczyciele, czyli p. I. Kołos, p. R. Car i p. M. Sadowski.
Przez dwa dni trwały zimowe „szaleństwa”, czyli zjazdy z pięknych stoków na nartach i deskach snowboardowych. Uczniowie zdrowi, cało i radośnie wrócili do swoich domów, aby rozpocząć dni ferii zimowych.
Kolejna wyprawa już za rok!
Iwona Kołos
Galeria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/#gallery/269
Zdjęcia: Mateusz Sadowski
„Ach, jak cudowna jest Panama”
Ale jest to też historia o codzienności, która dopada nas wszystkich, wtedy trzeba wyjść przewietrzyć głowę i docenić to co się ma – mówi reżyser spektaklu Ireneusz Maciejewski. – To jest historia o przyjaźni, o tym, że siła przyjaźni potrafi spełnić każde marzenie, pokonać trudności, przebyć każdą drogę.
Na taką właśnie sztukę do Białostockiego Teatru Lalek wybrały się dzieci z klas I – III 16 listopada 2018 r. pod czujnym okiem wychowawczyń oraz organizatora p. R Wróblewskiej. Na scenie zobaczyły klasyczny teatr parawanowy i pacynki - mapety. Jak podkreśla scenograf Dariusz Panas, to forma, która znakomicie się sprawdza przy adaptacji Janoscha.
Historię uprzyjemniały piosenki śpiewane na żywo przez aktorów animujących lalki.
Tekst: Zofia Wypychowska, Renata Wróblewska
Zdjęcia: Renata Wróblewska
Zdjęcia: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=234
Wycieczka do Białegostoku
14 listopada 2018 r. uczniowie z klasy VI a udali się wraz z wychowawcą p. Joanną Łozińską i opiekunami p. Robertem Carem i p. Katarzyną Trzyną na rekreacyjną wycieczkę do Białegostoku.
Pierwszym punktem wyjazdu był pobyt w Jumper Park Trampolin. Uczniowie spędzili tam czas bardzo aktywnie. Dodatkowa lekcja w-fu spodobała się każdemu. Następnie grupa udała się do kina na film "Dziadek do orzechów i cztery królestwa", będący adaptacją klasycznego baletu Piotra Czajkowskiego oraz baśni E.T.A. Hoffmanna. Na koniec był Mc Donald's i ulubione przekąski.
Wycieczka była bardzo udana.
Galeria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/241
Bogusława Niewińska
Wycieczka do Tykocina i Kiermus
W dniu 16 października 2018 roku, uczniowie klas IV wraz z wychowawcami p. A. Krystosiuk, p. A. Jankowską, p. K. Pietroczuk oraz p. J. Carem i p. K. Trzyną odwiedzili Tykocin oraz Kiermusy.
Tykocin to miejsce niezwykłe. Miasteczko położone jest nad Narwią, w otoczeniu urzekającej przyrody, w przeszłości szczególnie upodobane przez polskich królów. Miasto dawniej tętniło wielokulturowością, a dziś przyciąga turystów niesamowitym klimatem i gościnnością mieszkańców. W programie znalazło się kilka najważniejszych zabytkowych obiektów.
Ciekawą zabudową miasta jest rynek o niezwykłym trapezowatym kształcie, otoczony zabytkową, niską zabudową sięgającą XVIII wieku, w którego centralnym punkcie stoi pomnik hetmana Stefana Czarnieckiego z 1763 roku (po kolumnie Zygmunta jest to najstarszy pomnik świecki w Polsce).
Kolejno uczniowie zwiedzili zabytkowy kościół, synagogę, dom talmudyczny, zamek, który został zrekonstruowany na podstawie danych archeologicznych i źródeł historycznych na fundamentach XVI- wiecznego zamku królewskiego króla Polski- Zygmunta Augusta.
W Kiermusach szczególne zaciekawienie wzbudził Dworek nad Łąkami, gdzie w dawnym granicznym kasztelu znajduje się obecnie Muzeum Oręża Polskiego. Tam przywitał czwartoklasistów kasztelan w tradycyjnym stroju szlacheckim i opowiedział historię tego dworu oraz przypomniał dawne staropolskie zwyczaje, obrzędy, kary.
We wnętrzach dworu zgromadzono ciekawe eksponaty i rekwizyty z filmu „Ogniem i mieczem”, który jest adaptacją powieści H. Sienkiewicza.
Na koniec uczestnicy wycieczki udali się na smaczny posiłek do karczmy "Rzym", której wystrój wnętrza przypomina czasy pana Twardowskiego. W obszernych pomieszczeniach zgromadzone zostały liczne stare sprzęty, meble, naczynia.
Nastrój, pogoda i smaczne menu dopisały wszystkim. Wycieczka czwartoklasistów miała charakter integracyjny i walor poznawczy dotyczący barwnej historii Polski .
Bogusława Niewińska
Realizacja projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa "Bohaterowie Dywizjonu 303"
W ramach realizacji projektu z NPRCz klasa III C G oraz uczniowie klas VIII i gimnazjalnych 9 października 2018 r. wyjeżdżali do Białegostoku. Celem było obejrzenie filmu Dywizjon 303. Dodatkową atrakcją wyjazdu stało się lodowisko. Film, oprócz książki A. Fiedlera, jest jednym z etapów realizacji projektu. Uczniowie przygotują gazetkę o bohaterskich lotnikach, zareklamują film oraz wyrażą swoją opinię na temat lektury i filmu.
Świetłana Sacharczuk
Wyjazd integracyjny nauczycieli
Trudny rok szkolny za nami, więc postanowiliśmy się lepiej poznać na 2-dniowej wycieczce w czerwcu 2018 r. do Grodna - do miasta dawnej Rzeczpospolitej, tak bardzo ukochanego przez króla Stefana Batorego. To tu został podpisany II rozbiór Polski, tu też mieszkała i tworzyła Eliza Orzeszkowa, tu wreszcie były organizowane sejmy I Rzeczpospolitej.
Urok Grodna objawił się nam w zabytkach klasy zerowej. Na wszystkich podziałał klimat cerkwi Borysa i Gleba z XII w. czy przepięknego barokowego kościoła św. Franciszka Ksawerego. Jak przystało na turystów odwiedzających miasto pogranicza, obejrzeliśmy- czynną do dziś- Wielką Synagogę.
Janek-przewodnik-pasjonat mówiący płynną polszczyzną z pięknym kresowym akcentem -pokazał nam przepiękny widok na stary Niemen, o którym w swojej powieści pisała Orzeszkowa.
Pochyliliśmy się również nad grobami młodych obrońców Grodna broniących bohatersko miasta we wrześniu 1939r. Wszystkich wzruszyła historia 13-letniego Tadeusza Jasińskiego zamordowanego przez sowieckich czołgistów.
A wieczór po intensywnym zwiedzaniu umilił nauczycielom występ białoruskiego zespołu ludowego oraz wspólna biesiada z tańcami i śpiewami...
Elżbieta Uziałło
Fotogaleria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/195
Zdjęcia: Mateusz Sadowski
Wycieczka do Warszawy
W czerwcu 2018 r. uczniowie klas czwartych naszej szkoły wraz z wychowawczyniami - p. B. Żoch i M. Dąbrowską-Bobel oraz p. R. Carem uczestniczyli w wycieczce do stolicy naszego kraju. Jak przystało na prawdziwych kibiców, zwiedzili Stadion Narodowy i dokonali zakupu wspaniałych pamiątek. Kolejnym punktem programu była wizyta w Warszawskim Teatrze Lalek, gdzie pod czujnym okiem pracowników teatru uczestniczyli w warsztatach muzycznych i poznali tajemnice pracy: aktorów, suflerów, scenografów, charakteryzatorów oraz osób odpowiedzialnych za efekty specjalne w trakcie wystawianych spektakli. Pełni wrażeń, przy sprzyjającej letniej pogodzie udali się także do ZOO. Były to niezapomniane chwile, które wspominają do dzisiaj.
Beata Żoch
Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=228
Wesołe Bieszczady
W dniach 11-13 czerwca 2018 r. uczniowie klas VII i oddziałów gimnazjalnych wybrali się na 3-dniową wycieczkę w Bieszczady. Pierwszy przystanek był w Lublinie, gdzie młodzież przeżyła lekcję historii odwiedzając obóz koncentracyjny na Majdanku. Kolejne dwa dni to Lesko, Sanok i piękny zalew Solina. Uczniowie odwiedzili synagogę, chatkę - wariatkę oraz pływali statkiem po zalewie. Czas minął niestety bardzo szybko i trzeba było wracać do domu i szkoły.
Galeria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/196
Iwona Kołos
Wycieczka - Dęblin i Mościska 2018
24 maja 2018 r. uczniowie z klasy V b, VI a i VI b brali udział w wycieczce do Dęblina i Mościsk. Organizatorem wyprawy byli wychowawcy klas- p. M. Sadowski, p. A. Krystosiuk i p. M.Łuszczyńska.
Uczestnicy zwiedzili Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, gdzie zapoznali się z historią lotnictwa oraz eksponatami będącymi prywatnymi pamiątkami polskich lotników z różnych okresów historycznych. Kolejnym etapem wyprawy była wizyta w Parku Edukacji i Rozrywki „Farma Iluzji” we wsi Mościska, w którym uczniowie mogli się nie tylko bawić, ale też uczyć. Można było tam dostrzec wiele niesamowitych budowli oraz wyjątkowych miejsc pełnych magii. Najwięcej wrażeń wywołały: Labirynt Luster i Tunel Zapomnienia. Było to miejsce do aktywnej zabawy, wypoczynku i integracji międzyklasowej. Zwiedzanie tych licznych atrakcji dało uczestnikom niezapomniane przeżycia.
Mateusz Sadowski
Fotogaleria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/180
Wycieczka Wadowice - Wieliczka - Kraków - Kielce - Zator 2018
18 maja 2018 r. wróciliśmy z trzydniowej wycieczki na trasie Wadowice - Wieliczka - Kraków - Kielce - Zator. Uczestnikami wyjazdu byli uczniowie klasy V a i V b, VI b pod opieką nauczycieli: p. Joanny Łozińskiej, p. Bogusławy Niewińskiej i p. Roberta Cara. Program imprezy objazdowej był niezwykle ciekawy i każdego dnia rosły emocje związane z poznawaniem południowej części kraju a także z integracją grupy szkolnej. W Kielcach, w muzeum, okazale prezentowała się kolekcja dawnych i współczesnych zabawek. Sensację wzbudziła latająca czarownica i ołowiane żołnierzyki z początku XX wieku. W Wieliczce niektórzy uczniowie byli po raz pierwszy. Zejście do kopalni na głębokość ponad 130 m budziło gigantyczne emocje. Zachwyciła solna kaplica św. Kingi i podziemne korytarze. W Wadowicach szczególną uwagę przykuło Muzeum Ojca Świętego Jana Pawła II. To była niezwykła podróż w całe życie Karola Wojtyły. Kraków powitał uczniów chmurną pogodą. Nie przeszkadzało to wycieczkowiczom , by zwiedzić Wawel i cały Szlak Królewski. W czwartek - mimo deszczu – grupa udała sie do parku rozrywki w Zatorze "Energylandii". Nie sposób opisać wspaniałych przeżyć i jazdy jak w Matrixie. Było super, adrenalina sięgała szczytów.
Jaka trasa w następnym roku klasy p. Joanny Łozińskiej ? - pomysłodawczyni tej trasy i głównego organizatora. To niespodzianka, jednak myślę, że nic nie dorówna ekstremalnej zabawie w „EL”. Pozdrawiam wytrwałych wycieczkowiczów.
Galeria:
Bogusława Niewińska
Wycieczka do Białegostoku
W pierwszym dniu wiosny 21 marca 2018 r. uczniowie klas drugich gimnazjum z wychowawcami B. Kaczoruk, L. Niedźwiedzką, Ś.Sacharczuk i panią E. Wawrzyniuk wyjechali na wycieczkę do Białegostoku. W programie wycieczki było kino, muzeum przyrodnicze oraz JumpingPark. Interesującym punktem programu było zwiedzanie Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. profesora Andrzeja Myrchy, gdzie można było obejrzeć przyrodę naszego regionu, prześledzić ewolucję naczyniowych roślin lądowych oraz zachwycać się pięknem skał i minerałów. Sporo czasu uczniowie spędzili też w parku rozrywki, grając w paintball i skacząc na trampolinie. Wycieczka bardzo się im podobała i z niecierpliwością czekają na następną.
Tekst i zdjęcia: Świetłana Sacharczuk
Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=156
Wycieczka na paintball
We wtorek 14 listopada 2017 r. uczniowie klasy IIIc gimnazjum pod opieką wychowawczyni Zofii Filipiuk i pani Iwony Kołos wybrali się do Ośrodka Paintball Podlasie w Dziadkowicach. W programie przewidziane były gry terenowe w paintball i ognisko.
Po przyjeździe uczniowie zostali podzieleni na grupy, otrzymali ochronny strój, znaczniki i kaski. Otrzymali też broń i po krótkim przeszkoleniu taktycznym przez opiekuna ośrodka, rozgrywali między sobą bitwy na wyznaczonym do tego celu terenie. Zabawa tak się uczniom podobała, że niektórzy wzięli udział w dodatkowych turach. Gra w paintball uczy sprytu, przetrwania, relaksuje, poprawia kondycję fizyczną, pozwala sprawdzić się i poczuć częścią zespołu. Jest ponadto świetną zabawą.
Potem uczniowie mogli odpocząć i ogrzać się przy ognisku. Zjedli upieczone na nim kiełbaski i częstowali się gorącą herbatą przygotowaną przez właścicielkę ośrodka.
Wszyscy wrócili zmęczeni lecz zadowoleni, pełni wrażeń i nadziei na ponowny wyjazd.
Tekst i zdjęcia: Zofia Filipiuk
Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=114
W BiałostockimTeatrze Lalek
Tradycyjnie już, w ramach święta Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych, p. bibliotekarz R. Wróblewska zorganizowała wspólnie z wychowawcami wyjazd uczniów klas I - III do białostockiego teatru. Tym razem był to BTL. Dzieci obejrzały na dużej scenie sztukę "Piękna i Bestia" w reżyserii Braňo Mazúcha (Słowacja), scenografia Jan Polívka (Czechy), muzyka Jan Čtvrtník (Czechy).
Była to opowieść o kupcu Gwido i jego trzech córkach: dwóch próżnych i zazdrosnych oraz najmłodszej - Pulcheryi - która miała złote serce. Jak to w bajkach bywa, zwyciężyło dobro, miłość i oddanie.
W spektaklu wykorzystane zostały lalki jawajki, które są symbolem dobra. Podobała się muzyka "na żywo" grana przez aktorów na niekonwencjonalnych instrumentach. Cieszymy się z tej imprezy!
Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=92
Tekst i zdjęcia: Renata Wróblewska
Bajkoland i Surażkowo - fantastyczna wycieczka klasy IV b i V b
W dniu 9 czerwca 2017 r. odbyła się wycieczka integracyjno- rekreacyjna uczniów z klas IV i V. Wyjazd zorganizowali wychowawcy - p. Alicja Krystosiuk i p. Mateusz Sadowski. Opiekunem wspomagającym dwie grupy był p. Robert Car.
Bajkoland – to Centrum Rozrywki i Rekreacji w Białymstoku i dla naszych uczniów okazało się miejscem pełnym sportowych atrakcji. Do najciekawszych elementów zabaw należały rywalizacje w wielopoziomowym labiryncie, na zjeżdżalniach i w basenie z piłeczkami. Pobyt tutaj nie tylko bawił, ale także rozwijał wyobraźnię uczniów w wymyślaniu konkurencji.
Kolejnym punktem wycieczki było Surażkowo. To niewielka wieś, w której położone jest gospodarstwo agroturystyczne, posiadające certyfikat ekologicznego. Dzieci miały możliwość nauki jazdy konnej. Była tez przejażdżka na bryczkach po Puszczy Knyszyńskiej. Wszyscy świetnie też bawili się przy ognisku z kiełbaskami.
Wycieczka bardzo się podobała i odegrała znaczącą rolę w integracji klas.
Mateusz Sadowski
Galeria:
https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/63
Inauguracja wycieczek szkolnych
Za nami piękna wycieczka do Trójmiasta, Helu i Malborka, w której wzięli udział uczniowie klas: IV a, VI a i VI b wraz z opiekunami: p. Beatą Żoch, p. Małgorzatą Dąbrowską-Bobel, p. Renatą Wróblewską i p. Robertem Carem.
W dniach 10 - 13 maja br. zwiedziliśmy wiele urokliwych miejsc: najpotężniejszą twierdzę średniowiecznej Europy (Malbork), Długi Targ i Pobrzeże oraz Kościół Mariacki w Gdańsku, Katedrę Oliwską ze słynnymi organami, molo soposkie, akwarium w Gdyni, porty pomorskie i inne obiekty. Ogromne wrażenie wywarło na nas spotkanie z fokami na Helu, gdzie byliśmy świadkami treningu medycznego, karmienia foczek i ich popisów akrobatycznych, jak również poznanie od podszewki Daru Pomorza.
Noclegi w Domu Pielgrzyma w Straszynie z miłymi gospodarzami i obsługą też przypadły wycieczkowiczom do gustu. Wróciliśmy do Bielska Podlaskiego zmęczeni, ale pełni wrażeń, pamiątek i przepięknych zdjęć na tle Bałtyku i już nie możemy się doczekać kolejnych podróży.
Beata Żoch
Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=64
Rewia na lodzie
W dniu 29 listopada 2016 r. wszystkie dzieci z klas I – III wyjechały do Białegostoku na lodowisko BOSiR, by obejrzeć przedpremierowe przedstawienie znanej na całym świecie, jedynej w swoim rodzaju MOSKIEWSKIEJ REWII NA LODZIE, która zaprezentowała fantastyczne, baśniowe widowisko dla dzieci, oparte na motywach baśni H. Ch. Andersena pt. „Królowa Śniegu”.
Cały wyjazd zorganizowała pani bibliotekarz R. Wróblewska. Pomogli jej oczywiście wychowawcy klas I – III.
Uwagę młodych odbiorców przykuwała doskonała i oryginalna warstwa muzyczna – opracowana przez Olgę Kondraszową (znakomitą mistrzynię jazdy figurowej na lodzie), choreografia pełna popisów indywidualnych, zawierających trudne elementy jazdy figurowej na lodzie, bogata oprawa scenograficzna, z zwłaszcza wspaniałe kostiumy, dekoracje, światła oraz efekty pirotechniczne.
Po wizycie w baśniowej krainie trudno było nam wracać do szkolnej rzeczywistości.