O PROGRAMIE NASZE SUKCESY PROJEKTY

E-Twinning

NASZE SUKCESY


Europejska Odznaka Jakości dla projektu „Ecofashion”

Biuro eTwinning w Brukseli nagrodziło projekt „Ecofashion” Europejską Odznaką Jakości za innowacyjność kreatywność i wysoką jakość wypracowanych materiałów. Gratulujemy sukcesu uczniom Szkoły Podstawowej nr 5 w Bielsku Podlaskim oraz koordynatorowi projektu - pani Beacie Lenartowicz.


Wyróżnienie dla „Piątki”!

Już po raz siódmy Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji nagrodziła uczestników ogólnopolskiego konkursu Selfie+. W tym roku odbył się pod hasłem „Edukacja w obiektywie!”.
Z ogromną radością i dumą informujemy, że uczniowie kl. 7b i 7c członkowie klubu eTwining pod kierunkiem pani Beaty Lenartowicz ze Szkoły Podstawowej nr 5 otrzymali wyróżnienie w kategorii  Wartości europejskie w nowej perspektywie - Cyfrowy świat.
Laureatów konkursu ogłoszono podczas IX edycji Ogólnopolskiego Dnia Informacyjnego, który odbył się 13 stycznia 2022r w formule online.
Ogólnopolski Dzień Informacyjny 2022 rozpoczął się od wystąpień gości honorowych, takich jak: dr hab. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności oraz Witold Naturski, p.o. dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
W tegorocznej edycji konkursu poprzez platformę Selfie+ zgłoszonych zostało 216 zdjęć, z czego wyłoniono 9 laureatów i 13 wyróżnień. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!

Relacja z rozdania nagród: https://www.youtube.com/watch?v=ZqW8cQpsaso
Zdjęcie: https://selfieplus.frse.org.pl/page/7/
Więcej: https://www.frse.org.pl/aktualnosci/nagrody-w-konkursie-selfie-przyznane

Beata Lenartowicz



eTwinning , czyli pomysł , praca, inspiracja, działanie

 

 

       

 

          26 listopada na platformie internetowej programu eTwinning miało miejsce bezpłatne szkolenie "Międzynarodowe projekty edukacyjne w praktyce". Prowadziła je pani Beata Lenartowicz, doświadczony pedagog nauczyciel języka angielskiego w naszej szkole. Od 2005 r. uczestniczy w międzynarodowym  programie eTwinning i przez kilka lat pełniła funkcję regionalnego ambasadora programu eTwinning, zajmowała się prezentowaniem dobrych praktyk pedagogicznych oraz prowadziła szkolenia skierowane do nauczycieli związane z wykorzystaniem narzędzi do realizacji projektów zarówno w kraju jak i podczas konferencji europejskich. Jest siedmiokrotną laureatką konkursów krajowych na projekty eTwinning. W konkursie projekt eTwinning pt. Art Connects Us zajął czołowe miejsce i został ogłoszony w Brukseli najlepszym projektem europejskim 2015 roku. Pani Beata Lenartowicz ma na koncie liczne publikacje w czasopismach i na portalach edukacyjnych  związanych z koordynowaniem projektów międzynarodowych.

Webinarium to jedna z wielu okazji promocji sukcesów naszej szkoły.



Konferencja "eTwinning and our heritage: where the past meets the future" w Warszawie w dniach 25-27.10.2018

         Obchodzony obecnie rok 2018 promuje dziedzictwo kulturowe, które ma na celu m.in. zachęcenie do odkrywania jego istotnych  elementów, zarówno na europejskim jak i lokalnym poziomie oraz wzbudzenie poczucia przynależności do wspólnoty europejskiej. Ten priorytetowy temat znalazł wyraźne odzwierciedlenie w działaniach nauczycieli oraz realizowanych przez nich projektach. Zwrócono uwagę na fakt, że rozwija on w niezwykłym tempie liczbę aktywności skupiających się na poznawaniu i utrwalaniu elementów dziedzictwa kulturowego. eTwinning od zawsze wspierał zainteresowanie tą tematyką. Przez 13 lat istnienia programu, to właśnie aktywności związane z kulturą i tradycją były najliczniej reprezentowane wśród realizowanych projektów. Aby podkreślić ich niezwykłą wagę i wpływ na proces edukacji, uczyniono je tematem przewodnim corocznej konferencji Programu: eTwinning and our heritage: where the past meets the future.

         W tym roku mieliśmy przyjemność po raz pierwszy prowadzić to niezwykłe wydarzenie w Warszawie. W dniu 25.10.2018 ponad 500 eTwinnerów spotkało się, aby celebrować projekty nagrodzone w konkursie europejskim, wysłuchać fascynujących wykładów i wziąć udział w edukacyjnych warsztatach.

         Gości spotkania powitali Anne Gilleran z Centralnego Biura eTwinning i Tibor Navracsics, Komisarz ds. Edukacji, Kultury, Młodzieży i Sportu. Przemówienie otwierające konferencję wygłosiła Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, która podczas swojego wystąpienia podkreśliła, że cele nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego idealnie wpisują się w program konferencji. Nowoczesne nauczanie to edukacja przyszłości, zanurzona w przeszłość - stąd tak ważne akcentowanie historii świata, Europy i własnej ojczyzny. Michael Teutsch z Komisji Europejskiej opowiadał o roli eTwinning w programie Erasmus w latach 2021 – 2027, a Sneška Quaedvlieg – Mihailović, sekretarz generalny Europa Nostra w fascynującym wykładzie Sharing Heritage – Sharing Values: Why Cultural Heritage is key to Europe’s Futurepodkreśliła wpływ dziedzictwa kulturowego na rozwój społeczeństwa europejskiego, na jego istotną spójność i równowagę.

       Zgromadzeni goście wzięli także udział w grze eTwinning Express, która zintegrowała uczestników konferencji angażując aktywności, odnoszące się do elementów europejskiego dziedzictwa kulturowego.
       Kulminacyjnym punktem spotkania było rozdanie nagród europejskich.

        Przez kolejne dwa dni uczestnicy brali udział w wybranych, z szerokiej oferty, warsztatach. Wśród nich bardzo popularne okazały się zajęcia z polskimi nauczycielami: Early Years on a project swing-effective and creative education in the digital world, culture and nature prowadzone przez Annę Krzyżanowską, Music for the fun of it! Beaty Lenartowicz, Poetry and cultural heritage Rafała Mazura. Była muzyka, poezja, dziedzictwo kulturowe i wiele praktycznych, kolorowych, twórczych aktywności. Uczestnicy gratulowali Beacie Lenartowicz wspaniałego, innowacyjnego warsztatu.

Więcej: https://etwinning.pl/etwinning-and-our-heritage-where-the-past-meets-the-future/

Galeria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/232

Beata Lenartowicz


Dear Beata Lenartowicz



Congratulations on the success of your school obtaining the award of the eTwinning School Label 2018- 2019. It is a great achievement by all the eTwinning team in your school and an example to all schools in the eTwinning Community.

The official announcement will be made on the eTwinning.net Portal this week. There will be an special press release about the award at European level and the news will also be on the Erasmus + Facebook page. 

The eTwinning School Label (here attached) may be used by you on your website, your profile, publications etc.

Around the same time a special pack will come to your school with some special items in it for both teachers and pupils.

Once again congratulations as the first set schools to receive this new award, a wonderful achievement

The eTwinning Team

Gratulujemy, Państwa szkoła otrzymała Odznakę Szkoły eTwinningu



Kolejny sukces naszej „Piątki” na arenie krajowej

 

Szkoła Podstawowa nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim zajęła I miejsce w Polsce  w XI edycji konkursu „Nasz projekt eTwinning”.

 

20 maja 2016 w Warszawie, w Teatrze Królewskim Stara Pomarańczarnia w Muzeum Łazienki Królewskie odbyła się ceremonia rozdania nagród  krajowego konkursu eTwinning. Uroczysta gala została zorganizowana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Cyfryzacji. W uroczystości wzięła udział delegacja ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Bielsku Podlaskim: pani dyrektor Zofia Tymińska, koordynator projektu – pani Beata Lenartowicz, pani Alicja Krystosiuk – nauczycielka współpracująca w projekcie oraz uczniowie: Julia Kamińska VI b, Martyna Rogalska, Adrian Łyszkiewicz i Kamil Perkowski z kl. VI a.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się Witold Kołodziejski - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, Włodzimierz Marciński - Lider Cyfryzacji, Rafał Lew-Starowicz - Ministerstwo Edukacji Narodowej  i członkowie jury: dr Elżbieta Gajek - Uniwersytet Warszawski, dr Sławomir Wronka - Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku, Ewa Masny - Askanas - Rada m. st. Warszawy, Mariola Chodakowska - Malkiewicz – Warmińsko - Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Zebranych przywitał dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Najważniejszym punktem spotkania była ceremonia rozdania nagród. Ogłoszona została klasyfikacja nagrodzonych projektów. Każdy z nich został zaprezentowany w formie filmu podsumowującego najważniejsze elementy współpracy. Laureaci odebrali nagrody i gratulacje z rąk przedstawicieli Ministerstw, FRSE i eTwinning.

Po zakończeniu oficjalnej części laureaci - nauczyciele, dyrektorzy szkół oraz uczniowie, obejrzeli wspólnie musical „Polita”  w Teatrze Buffo. Wieczór zakończyła kolacja oraz warsztaty integracyjne dla uczniów. Następnego dnia cała grupa odwiedziła Pałac Kultury i Nauki i wystawę „Titanic w Pałacu”.

 

W roku bieżącym „Piątka” z projektem „Sound by Sound, Step by Step Together” („Dźwięk po dźwięku, krok po kroku”) konkurowała w kategorii 11-15 lat z projektami prowadzonymi w szkołach gimnazjalnych. Spośród wyróżniających się wybrano 3 wybijające się projekty, które tak różnorodne i ciekawe, że przyznano im trzy równorzędne  I miejsca.

Pracę nad projektami koordynuje i propaguje pani Beata Lenartowicz – nauczyciel j. angielskiego i ambasador tej akcji w kilku kolejnych latach na terenie województwa podlaskiego angażując nauczycieli i uczniów SP 5.


MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA W BRUKSELI

        W europejskiej konferencji eTwinning, która odbyła się 22-24 października 2015 r. w Brukseli, uczestniczyło 500 nauczycieli i edukatorów z 40 krajów Europy. Były to osoby, które zawodowo zajmują się podnoszeniem jakości edukacji w swoich krajach, a więc ambasadorzy eTwinning oraz nauczyciele zasłużeni dla Programu, jak również nowi eTwinnerzy.

        Po inspirujących wystąpieniach rozpoczynających konferencję, m.in. Martin Reichert z Komisji Europejskiej, Davida Kerra z Uniwersytetu w Bristolu i Rafaella Salinari z Uniwersytetu w Bolonii – rozpoczęły się warsztaty edukacyjne. Ich tematyka była bardzo zróżnicowana i obejmowała m.in. takie zagadnienia jak: „Technologie ICT”,” Kodowanie”, „Wykorzystanie tabletów w projektach eTwinning”, „Czynne obywatelstwo”, „Uczenie się przez działanie”  i wiele innych.

        Podczas sesji Teachers Exchange nauczyciele z Europy dzielili się swoimi doświadczeniami oraz prezentowali działania twórcze, które godne są popularyzacji i upowszechnienia. Przedstawiono najlepsze projekty eTwinning nagrodzone w konkursie europejskim, a wśród nich projekt Art. connects us, ogłoszony Najlepszym Projektem Europejskim Roku 2015, który zaprezentowała pani Beata Lenartowicz ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim. Ta prezentacja spotkała się z entuzjazmem i dużym zainteresowaniem uczestników warsztatów.

Atmosfera intensywnej pracy widoczna była nawet podczas przerw. Nauczyciele aktywnie komentowali, wymieniali  uwagi i spostrzeżeni w kwestii konferencji, szkoleń. Słowa „ciągły rozwój zawodowy” nabrały nowego i praktycznego znaczenia.


Sukces „Piątki” – „Art Connects Us” jest najlepszym europejskim projektem roku 2015!

        Dnia 7 maja 2015 r. w belgijskim Królewskim Instytucie Nauk Przyrodniczych w Brukseli odbyła się ceremonia wręczenia nagród w Europejskim Konkursie eTwinning 2015.

        Ponad 200 uczestników (wśród nich nauczyciele i uczniowie z 16 krajów europejskich, członkowie Narodowych Biur eTwinning (NSS) i urzędnicy wysokiego szczebla) wzięło udział w uroczystości. Beata Lenartowicz – nauczycielka języka angielskiego, koordynatorka projektów międzynarodowych wraz z uczennicą kl. VI b Wandą Sopek reprezentowały perfekcyjnie Szkołę Podstawową im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim.

       Komisarz ds. Edukacji, Kultury, Młodzieży i Sportu, Tibor Navracsics, otworzył ceremonię i jednocześnie podziękował uczniom  jak i nauczycielom za ogromne zaangażowanie i wysoki poziom tegorocznych nagrodzonych projektów, stwierdzając, że "eTwinning pokazuje, że nauczanie i uczenie się może być bardziej skuteczne przy użyciu umiejętności cyfrowych w sposób odpowiedzialny i z udziałem wielu zainteresowanych stron". Katrina Sichel, (reżyserka i producentka filmowa) prowadząca ceremonię, ogłosiła zwycięzców i zdobywców drugich nagród w trzech kategoriach wiekowych. Projekt Szkoły Podstawowej  nr 5 w Bielsku Podlaskim „Art Connects Us” realizowany we współpracy ze szkołami z Hiszpanii, Islandii, Turcji, Słowacji i Francji zdobył II nagrodę w kategorii wiekowej 4-11 lat.

         Jednocześnie projekt „Art Connects Us” koordynowany przez panią Beatę LenartowiczAlicję Krystosiuk został ogłoszony Najlepszym Projektem Europejskim Roku 2015. Tę nagrodę wręczył  Dyrektor Edukacji Adam Tyson. Zamykając ceremonię Pan Tyson zauważył, że "życie dzieci może się zmienić dzięki ciężkiej pracy nauczycieli”.


Projekt „Art. Connects Us” w Rzymie

        Ponad 500 nauczycieli z całej Europy zgłębiało wiedzę w jaki sposób eTwinning otwiera EDUKACJĘ poprzez innowacyjne nauczanie i uczenie się podczas Konferencji w Rzymie w dniach 27-29 listopada 2014 r.

        Tematem tegorocznej Konferencji eTwinning było hasło „Otwieranie edukacji”, w najszerszym znaczeniu tego hasła. Mowę powitalną wygłosiła włoska minister edukacji Stefania Giannini i przedstawiciel Komisji Europejskiej. Wykład inauguracyjny „Elastyczna edukacja” wygłosił Lord David Puttnam – prelekcja dotyczyła  systemów edukacji w obliczu potrójnego zagrożenia: „zmianami klimatycznymi” – cyfrowymi, ekologicznymi i gospodarczymi.

        W jednym z ostatnich komunikatów Komisji Europejskiej czytamy: „Nauczyciele powinni móc nabywać zaawansowane kompetencje informatyczne (…) aby nawiązywać łączność za pośrednictwem prężnych wspólnot praktyków, (…) co widać w niebywałym zaangażowaniu nauczycieli na platformie eTwinning; nauczyciele powinni być nagradzani za nowe metody nauczania”. Prace konferencji koncentrowały się wokół wymiany nowych praktyk oraz badania nowych sposobów nauczania.

         Pani Beata Lenartowicz nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 5 w Bielsku Podlaskim, i uczestniczka konferencji, prezentowała projekt eTwinning „Art. Connects Us” nagrodzony w czerwcu 2014 r. I nagrodą w Ogólnopolskim Konkursie „Nasz Projekt eTwinning”. Projekt ten został uznany jako przykład dobrej praktyki i innowacyjnego podejścia do nauczania i uczenia się, zrealizowany we współpracy z nauczycielami i uczniami ze szkół w Islandii, Hiszpanii, Słowacji, Francji i Turcji.


I miejsce w X jubileuszowej edycji konkursu „Nasz projekt eTwinning – X edycja 2014”.  

Szkoła Podstawowa nr 5 zajęła I miejsce w X jubileuszowej edycji konkursu „Nasz projekt eTwinning – X edycja 2014”.   Ogólnopolska konferencja programu eTwinning połączona z ceremonią wręczenia nagród odbyła się w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie 6 czerwca 2014 r.

Ogólnopolskie konkursy eTwinning w roku szkolnym 2013/2014 i uroczystość wręczania nagród odbyły się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Administracji i Cyfryzacji. Wzięli w niej udział m.in. pan Krzysztof Król – doradca prezydenta RP ds. społeczeństwa informacyjnego z Kancelarii Prezydenta RP, pani Ewa Dudek – podsekretarz stanu w MEN, przewodnicząca rady FRSE, przedstawiciele Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji: pan Tomasz Napiórkowski z Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego i pani Anna Bramska, pani Ewa Masny – wiceprzewodnicząca Rady Miasta Stołecznego Warszawy, jurorzy konkursów eTwinning, eksperci, ambasadorzy oraz trenerzy programu, przedstawiciele jednostek samorządów terytorialnych i instytucji oświatowych, a także sponsorzy: przedstawiciele Image Recording Solutions Sp. z o.o.

Nasza szkoła za projekt „Art Connects Us” („Sztuka łączy nas”) otrzymała I miejsce w konkursie „Nasz projekt eTwinning 2014 – X edycja” w kategorii szkół podstawowych. W ceremonii rozdania nagród uczestniczyli uczniowie pracujący w projekcie: Patrycja Cecot, Kinga Januszewska, Wiktoria Jaroszko, Zuzanna Paluszczyk, Sebastian Sacharczuk i Agata Sacharzewska wraz z nauczycielami: p. Marią Duniec – wicedyrektor szkoły, p. Beatą Lenartowicz – koordynatorem projektu oraz p. Alicją Krystosiuk – nauczycielem współpracującym w projekcie. Szkoła otrzymała dyplom MEN, dyplom eTwinning, list gratulacyjny, nagrodę finansową ufundowaną przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji,  laptop a także list gratulacyjny od Podlaskiego Kuratora Oświaty pana Jerzego Kiszkiela. Pani Beata Lenartowicz - jako koordynator projektu weźmie udział w międzynarodowych warsztatach eTwinning.

Podczas konferencji zaprezentowano projekty, które zajęły I miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych i tematycznych konkursu eTwinning. Projekt „Art Connects Us” zaprezentowała p. Beata Lenartowicz wskazując na możliwość rozwoju umiejętności językowych i informatycznych uczniów, korelację międzyprzedmiotową,  a także przede wszystkim możliwość rozwijania zainteresowań dzieci oraz ich kreatywności.

Po zakończonej konferencji laureaci konkursu - nauczyciele, dyrektorzy szkół i uczniowie -zwiedzali Łazienki Królewskie w Warszawie i kompleks pałacowy w Wilanowie.


DEVELOPING YOUR SCHOOL WITH EU PROGRAMME SUPPORT, VILNIUS, 2013

Międzynarodowa konferencja dla szkolnych liderów współpracy międzynarodowej
       

  W dniach 11-12 października 2013 w Wilnie na Litwie odbyła się Międzynarodowa Konferencja programu Life Long Learning. Wzięło w niej udział 220 nauczycieli – liderów współpracy międzynarodowej ze szkół europejskich oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej do spraw edukacji, przedstawiciele Schoolnetu z Brukseli a także Ministrowie Edukacji i osoby odpowiedzialne za edukację w krajach UE. Nauczyciele mieli okazję podzielić się doświadczeniami z prowadzonych projektów, jak również poznać założenia nowego programu współpracy międzynarodowej Erasmus+. W listopadzie projekt nowego programu będzie  poddany głosowaniu w Parlamencie Europejskim, a od stycznia zostanie wprowadzony do szkół i uczelni na terenie całej Unii Europejskiej.
         Wśród 6 - osobowej delegacji z Polski była Beata Lenartowicz – nauczycielka języka angielskiego ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Bielsku Podlaskim, wieloletni lider współpracy międzynarodowej, koordynator projektów Comenius i eTwinning. Podczas konferencji prezentowała ciekawe projekty realizowane w naszej szkole w ramach obu programów, dzieliła się doświadczeniem i uwagami dotyczącymi koordynowania szkolnymi projektami europejskimi. Jej uwagi i spostrzeżenia zostały dostrzeżone przez przedstawicieli Komisji Europejskiej i z pewnością zostaną wykorzystane w dalszym planowaniu wsparcia dla szkół i szkolnych liderów współpracy międzynarodowej.


Seminarium kontaktowe na Malcie

        W  dniach 01.03 - 3.03 2013 r. pani Beata Lenartowicz, nauczyciel języka angielskiego z naszej szkoły, wzięła udział w  seminarium kontaktowym eTwinning dla nauczycieli z całej Europy, które odbyło się w miejscowości Valetta na  Malcie.

       Pani Beata prezentowała projekty  realizowane w naszej szkole w ramach programu eTwinning: „Virtual Bridge Connects Us” tworzony we współpracy ze szkołą maltańską - nagrodzony pierwszą nagrodą  w ogólnopolskim konkursie „Nasz Projekt eTwinning” w czerwcu 2005 roku oraz jeden z najnowszych projektów, zatytułowany „Grand Kids’ Grandparents” zrealizowany przy współpracy ze szkołą podstawową z Warwick z Wielkiej Brytanii. Przypominamy, że drugi projekt został nagrodzony trzecią nagrodą w ogólnopolskim konkursie „Nasz Projekt eTwinning” w czerwcu 2012 roku. 

        Prezentacja z Polski wywarła duże wrażenie na uczestnikach. Nauczyciele   europejscy podziwiali zarówno  zaangażowanie uczniów i ich dziadków oraz nauczycieli w realizację projektu, jak również bogactwo wykorzystanych narzędzi internetowych, prezentujących realizowane zagadnienia w niezwykle ciekawy sposób. Podkreślano fakt, że dostępne na platformie eTwinning http://new-twinspace.etwinning.net/web/p63714/welcome materiały stanowią bogaty materiał dydaktyczny, w którym zostały skorelowane treści nauczania z różnych przedmiotów dwóch europejskich szkół. 

       Seminarium na Malcie zasługiwało na pochwałę ze względu na ciekawy dobór treści. Zaznajomiono uczestników z programami do tworzenia map myślowych  za pomocą programu Mindomo oraz filmów animowanych z GoAnimate. 

       Organizatorzy zadbali również o to, by uczestnicy seminarium zabrali ze sobą jak najlepsze wrażenia z pobytu na Malcie. Zorganizowano wycieczkę do świątyń Tarxien. W lokalnej restauracji degustowano tradycyjne potrawy przy akompaniamencie muzyki. Kolację umilały występy zespołów tanecznych, prezentujących regionalne stroje i tradycyjne tańce. Ponadto wyspa rozpieszczała gości nie tylko swym urokiem, pięknymi widokami na morze Śródziemne, bogatą architekturą, ale również klimatem, słoneczną choć odrobinę wietrzną  pogodą z temperaturą 17stopni C.


Rozdanie nagród eTwinning 2012 w Poznaniu

       W Poznaniu 25 maja 2012 r. odbyła się konferencja eTwinning połączona z ceremonią rozdania nagród w ogólnopolskich konkursach eTwinning 2012.

       Pani Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas objęła patronatem honorowym ogólnopolską konferencję Programu eTwinning połączoną z galą wręczania nagród z okazji zakończenia VIII edycji 2012 dorocznego krajowego konkursu "Nasz projekt eTwinning". Pan Minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni przewodniczył ogólnopolskim konkursom eTwinning w roku szkolnym 2011/2012.

Jurorzy i przedstawiciele fundatorów nagród wręczyli dyplomy i nagrody rzeczowe szkołom i nauczycielom - koordynatorom najlepszych edukacyjnych projektów eTwinning.

Fundatorami nagród rzeczowych byli: FRSE, MEN, Image Recording Solutions Sp. z o. o ., Firma Zibi, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

Ceremonia wręczenia nagród w konkursach eTwinning

    W roku szkolnym 2011/2012 prowadzone były ogólnopolskie konkursy "Nasz projekt eTwinning - VIII edycja 2012" wraz z konkursami tematycznymi:

- eTwinning w szkolnej bibliotece;

- konkurs dla nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych (matematyka, fizyka, chemia, przyroda, biologia, geografia);

- konkurs o Marii Skłodowskiej-Curie (na najlepszy projekt inspirowany życiem i osiągnięciami wybitnej polskiej uczonej);

- konkurs językowy eTwinning dla nauczycieli języka francuskiego, niemieckiego, rosyjskiego, hiszpańskiego i włoskiego;

- konkurs "Wnukowie i Dziadkowie" (inspirowany ideą Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Miedzypokoleniowej).

    Każdy laureat konkursu otrzymał certyfikat i list gratulacyjny. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji sponsoruje nagrodę uczestnictwa nauczyciela koordynatora zwycięskiego projektu w dorocznej konferencji eTwinning w marcu 2013 r. w Lizbonie; laureaci I miejsca otrzymali dodatkowo laptop, laureaci II miejsca kamerę cyfrową, a laureat III miejsca otrzymał aparat fotograficzny. Ministerstwo Edukacji Narodowej ufundowało zwycięzcom e-książkę z oprogramowaniem obejmującym ponad 3000 pozycji, w tym 460 lektur szkolnych.

    Nasza szkoła zdobyła II miejsce!



Future Classroom Lab course: Making the most of your interactive whiteboard

        W dniach 19-20 kwietnia 2012 w siedzibie European Schoolnet w Brukseli miały miejsce warsztaty „Future Classroom Lab course: Making the most of your interactive whiteboard”, w których uczestniczyli nauczyciele z różnych zakątków Europy m.in. Francji, Łotwy, Belgii, Hiszpanii, Włoch, Portugalii, Islandii, Cypru i Polski. Nasz kraj reprezentowały Beata Lenartowicz, Jolanta Grzywnowicz oraz Mirosława Żołna.

        W „klasie przyszłości” bogato wyposażonej w nowinki techniczne, nauczyciele odkrywali nowe możliwości interaktywnego nauczania i uczenia się. Do dyspozycji uczestników warsztatów oddano różnego rodzaju tablice interaktywne, tablety oraz najnowsze oprogramowanie. Wykorzystując dostępne narzędzia nauczyciele, poznawali ich możliwości w odniesieniu do nauczania z różnych dziedzin oraz wypracowali nowe własne zasoby w kooperacji z innymi uczestnikami warsztatów. Ważnym punktem kursu było kształcenie umiejętności planowania procesu nauczania z użyciem narzędzi interaktywnych i celowego ich wykorzystania.

      Na zakończenie uczestnicy warsztatów podzielili się wiedzą ukazując przy tym, jak korzystając z najnowszej technologii zachęcić uczniów do aktywnego uczestniczenia w procesie nauczania i uczenia się. Wszyscy byli przekonani, że planowe i celowe wdrażanie tejże technologii wzbogaci proces nauczania w szkołach europejskich.


2009

        W dniach 5-6 czerwca w Hotelu Sofitel we Wrocławiu odbyła się ogólnopolska ceremonia wręczania nagród w konkursach programów Comenius i eTwinning.
Uświetniły ją sławy polskiej nauki - prof. dr hab. Maciej Sysło z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego i Toruńskiego oraz znany nam dobrze z telewizyjnych programów poprawnej polszczyźnie - prof. dr. hab. Jan Miodek. Wśród gości kongresowych znaleźli się przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
         W uroczystości uczestniczyły nauczycielki SP nr 5  - panie Beata Lenartowicz oraz Alicja Krystosiuk wraz z czworgiem uczniów, które po raz kolejny zostały zaproszone na konferencję. Nasza szkoła zdobyła  I nagrodę w kategorii szkół podstawowych oraz Grand Prix za dwa projekty "Mother's Day" (Dzień Matki) oraz "Let's Discover a Better Word" (Odkryj lepszy świat).

       Projekt "Mother's Day" skupił  20 szkół z całej Europy, w ramach którego uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób Dzień Matki obchodzony jest w różnych zakątkach naszego kontynentu. Okazuje się, że to szczególne święto nie ma wspólnej daty, a jego obchody wiążą się z tradycjami i legendami charakterystycznymi dla poszczególnych krajów.
   Drugi z projektów "Let's Discover a Better World" czyli "Odkryjmy lepszy świat" - pogłębił wiedzę technologiczną uczniów.  W rezultacie powstało wiele prac plastycznych, prezentacji multimedialnych, interaktywnych quizów i krzyżówek oraz filmów. Uczestnicy projektu wzbogacili swoją wiedzę na temat odkryć naukowych, wynalazców polskich i światowych. Efekty pracy zostały zamieszczone na blogu internetowym.


MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA W PRADZE

         W dniach 13-15 lutego 2009 r. w Pradze odbyła się międzynarodowa konferencja eTwinning. Miejscem tegorocznej konferencji był hotel hotelu Clarion Congres Hotel Prague. Hasło przewodnie spotkania to "eTwinning  i twórczość", by w ten sposób docenić zarówno kreatywną pracę nauczycieli działających w eTwinningu, jak i uczcić Europejski Rok Twórczości i Innowacji.

         W konferencji wzięło udział około 400 uczestników z całej Europy, w tym nauczycieli, ekspertów oraz przedstawicieli Centralnego Biura Akcji eTwinning, Narodowych Biur Akcji eTwinning i Komisji Europejskiej. Zjazd otworzył Pan Jan Figel - członek Komisji Europejskiej odpowiedzialny za edukację, szkolenia, kulturę i młodzież. Główną przemowę wygłosił dr Edward de Bono, który przez wielu jest uznawany za wiodący autorytet w dziedzinie twórczego myślenia, innowacji.

       Głównym punktem konferencji była ceremonia wręczenia nagród dziesięciu najlepszym w Europie projektom eTwinning w roku szkolnym 2007-2008.

       Wśród reprezentantów Polski były nauczycielki z SP5 w Bielsku Podlaskim:- pani Beata Lenartowicz oraz pani Alicja Krystosiuk. W sali wystawowej,  gdzie koordynatorzy projektów mieli okazję podzielenia się swoimi wybitnymi pomysłami z nauczycielami i innymi osobami z całej Europy zaangażowanymi w akcję eTwinning, został również zaprezentowany projekt realizowany  w naszej szkole - "Where are our smiles from?" ("Skąd są nasze uśmiechy?"). Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem i uznaniem ze strony uczestników konferencji.


MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA W BUKARESZCIE

       W dniach 14-16 marca 2008 r. odbyła się coroczna konferencja eTwinning w Bukareszcie w Rumunii. Uczestniczyło w niej blisko 400 osób (nauczyciele z całej Europy, przedstawiciele służb wsparcia programu eTwinning oraz inne ważne osobistości ze świata edukacji).

        Centralnym wydarzeniem była ceremonia rozdania Nagród eTwinning 2008. Konferencji towarzyszyła także wystawa najlepszych projektów z poszczególnych krajów oraz program warsztatów poświęconych aspektom eTwinningu.

       Dlatego też cieszy nas fakt, iż w Konferencji brały udział nauczycielki z naszej szkoły - pani Beata Lenartowicz oraz pani Alicja Krystosiuk, które miały okazję zaprezentować na wystawie projekt dotyczący II wojny św. - "Respect and Remember".


2007

    Szkoła Podstawowa nr 5 po raz kolejny została laureatem I miejsca w ogólnopolskim Konkursie Nasz Projekt eTwinning - tym razem za projekt "Respect and Remember"  (Szanuj i pamiętaj) .

        Delegacja ze szkoły (nauczyciele koordynatorzy projektu pani Beata Lenartowicz i pani Alicja Krystosiuk oraz uczniowie Bartosz Janczar, Sebastian Misiuk, Marcin Łajkowski oraz Mateusz Młodzianowski), wzięła udział w uroczystości rozdania nagród, która odbyła się w Warszawie w dniu 14 czerwca 2007 w Hotelu Kyriad.

        "Respect and Remember" to projekt eTwinning  realizowany przez  Szkołę Podstawową nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim z Polski oraz Barton Primary and Nursey School z Wielkiej Brytanii. Tematem była II wojna światowa widziana z perspektyw dwóch sprzymierzonych państw: Polski oraz Wielkiej Brytanii.

        Praca nad projektem trwała jeden miesiąc. W obu szkołach partnerskich zgromadzono przez ten czas wiele materiałów.  Uczniowie obu szkół partnerskich zgłębili swoją wiedzę na temat II wojny światowej, dotarli do ciekawych faktów dotyczących losów wojennych mieszkańców regionów i miast i wymienili się tymi informacjami. Powstały prezentacje PowerPoint, filmy video, wywiady z żołnierzami - świadkami tamtych dni, zebrano kolekcję zdjęć i pamiątek z wojny.

        Za pomocą nowoczesnej technologii komunikacyjno-informacyjnej uczestnicy projektu poszukiwali potrzebnych  informacji, a język angielski oraz ICT stały się doskonałym narzędziem komunikacji pomiędzy partnerami projektu, wymiany informacji, dzielenia się wytworami swojej pracy, podzielenia się tym czego uczyli się na lekcjach historii, prezentacji poezji, którą tworzyli na lekcjach języka polskiego i kole polonistycznym oraz prac plastycznych, które powstawały na lekcjach sztuki i kole plastycznym. Efekty współpracy zostały zamieszczone w gazetce szkolnej "Nowineczki Naszej Piąteczki" oraz blogu internetowym. Koordynatorzy projektu nie spodziewali się, aż  tak dużego zainteresowania tym ciekawym i niezwykle trudnym tematem. W realizację projektu włączyli się wszyscy uczniowie i nauczyciele szkoły, jak również rodzice i dziadkowie uczniów, przyjaciele szkoły oraz świadkowie tamtych wydarzeń.


 2006

       Szkoła Podstawowa nr 5 została laureatem I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie - Nasz Projekt eTwinning za projekt "Virtual Bridge Connects Us" (Wirtualny Most  Łączy Nas) prowadzonym we współpracy z Guzzepi Agius Primary B z Malty. Projekt ten został uznany za przykład dobrej praktyki, godny naśladowania przez inne instytucje zarówno w kraju, jak i zagranicą.

     Delegacja ze szkoły (dyrektor szkoły pani Zofia Tymińska, nauczyciele koordynatorzy projektu pani Beata Lenartowicz - nauczycielka języka angielskiego oraz pani Alicja Krystosiuk - nauczycielka informatyki,  przedstawiciel rodziców - pan Wojciech Szulc i uczennica Emilia Szulc), wzięła udział w uroczystości rozdania nagród, która odbyła się w Warszawie w dniu 14 czerwca w Hotelu Kyriad.

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim
    17-100 Bielsk Podlaski
    ul. Kościuszki 21
  • (+85) 730-75-76

Galeria zdjęć