W związku z realizacją projektu „Podniesienie kompetencji cyfrowych wśród uczniów i nauczycieli województwa podlaskiego” Dyrektor dokonuje zgłoszenia osób kierowanych na ww. szkolenie. Zgłoszenie dotyczyć może wyłącznie nauczyciela zatrudnionego w naszej szkole.
Szkolenie realizowane będzie w formie mieszanej, tzn. część godzin realizowana będzie w formie stacjonarnej, a część – on-line. Planowany termin realizacji szkoleń to 09-10.2021 r. Miejsce szkoleń dostępne będzie do potrzeb osób niepełnosprawnych. Biuro projektu przy ul. Kard. St. Wyszyńskiego 1 w Białymstoku (Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego) dostępne jest dla osób niepełnosprawnych.
W przypadku zainteresowania szkoleniem, należy zgłosić się do Dyrekcji szkoły: adres e-mail: sp5bielskp@wp.pl lub telefonicznie: 857307576 do dnia 10.08.2021 r. Ostateczną decyzję o skierowaniu nauczyciela na szkolenie podejmuje Dyrektor szkoły, kierując się wnioskami z przeprowadzonej diagnozy stanu i potrzeb szkoły, zakresem dotychczasowej działalności nauczyciela oraz potrzebami szkoły i uczniów. Nauczyciele wskazani przez Dyrekcję do podnoszenia kompetencji zobowiązani będą do złożenia dokumentów rekrutacyjnych, które dostępne są do pobrania pod komunikatem dotyczącym szkolenia (załącznik 2 i 3).
Projekt dostępny jest dla osób niepełnosprawnych. Jeśli możemy zrobić coś, aby czuł/a się Pan/Pani komfortowo na naszym szkoleniu, prosimy o zgłoszenie nam potrzeb wynikających z niepełnosprawności.
28 czerwca 2021 r. odbył się Dzień Otwarty Szkoły dla przyszłych pierwszoklasistów i ich rodziców (z zachowaniem reżimu sanitarnego). Mimo upalnego dnia, co nie zachęcało do wyjścia z domu, spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem.
Przy wejściu gości przywitały przyszłe wychowawczynie klas pierwszych - p. A. Abramczuk i p. B. Szulc, obdarowując dzieci wakacyjnym motylkiem z lizakiem. Swoją obecność na spotkaniu dzieci uwieczniły osobistym wpisem do Kroniki Szkoły. W sali gimnastycznej przybyłych gości powitał dyrektor szkoły p. Mateusz Sadowski, który przedstawił obecne grono pedagogiczne. Wicedyrektor szkoły p. M. Duniec poinformowała zebranych o pracy świetlicy i stołówki szkolnej, natomiast p. R. Wróblewska - o podręcznikach do klasy pierwszej. Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na odczytanie listy uczniów klasy I a i I b. Ostatnim punktem spotkania było zwiedzanie pomieszczeń szkoły. W tym celu dzieci i ich rodzice zostali podzieleni na trzy grupy: żółtą, niebieską i czerwoną. Panie M. Rzepniewska, E. Gruszewska oraz E. Sokołowska świetnie wywiązały się z powierzonej im roli.
Ci, którzy zawitali w nasze gościnne progi, na pewno nie żałowali!
Tekst: Barbara Szulc
Zdjęcia: Leszek Marczuk
Szanowni Rodzice, Uczniowie, Drodzy Nauczyciele i Pracownicy Szkoły!
Za nami kolejny rok szkolnej edukacji. Niebawem udamy się wszyscy na zasłużone wakacje. Bardzo się cieszę, że podobnie jak w ubiegłym roku był to czas przede wszystkim bezpiecznej pracy uczniów pod troskliwą opieką wychowawców i nauczycieli.
Najlepszym uczniom zostaną wręczone nagrody, dyplomy i wyróżnienia. Będziemy dziękować i gratulować najlepszym.Z sentymentem żegnamy się z Ósmoklasistami.
Trzeba jednak pamiętać, że nie byłoby tak dobrych wyników i Waszych sukcesów, nie byłoby tak dobrej atmosfery w szkole, wzorowych relacji, tylu ciekawych przedsięwzięć gdyby nie Wasi Rodzice. Wszystkim Rodzicom, na czele z Radą Rodziców szkoły, ogromnie dziękuję.
Pragnę również podziękować moim Koleżankom i Kolegom nauczycielom oraz Pracownikom szkoły. Z różnych powodów nie był to dla nas łatwy rok. Tym bardziej dziękuję więc Wam za podejmowany w codziennej pracy wysiłek.
Moi Drodzy! Życzę udanych, zdrowych wakacji. Odpoczywajcie bezpiecznie, nabierajcie sił do dalszej nauki i pracy. Do zobaczenia w nowym roku szkolnym.
Dyrektor szkoły - Mateusz Sadowski
Szanowni Państwo,
w załączeniu przekazuję list Ministra Edukacji i Nauki na zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2020/2021.
Załączniki:
Prosimy o zapoznanie się z harmonogramem spotkań nauczycieli i uczniów na uroczystości zakończenia roku szkolnego 2020/2021
Dyrekcja szkoły
Serdecznie zapraszamy 28.06.2021 r. (poniedziałek) o godzinie 17.15 na Dzień Otwarty do sali gimnastycznej szkoły. Spotkanie będzie się odbywało w reżimie sanitarnym w związku z epidemią Covid – 19 (obowiązują maseczki, dezynfekcja rąk oraz dystans).
Z poważaniem Dyrektor Szkoły
Mateusz Sadowski
W związku z możliwością szczepienia dzieci, które ukończyły 12 rok życia zachęcamy do zapoznania się z informacją przygotowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Dyrektor Szkoły Mateusz Sadowski
Obecne stypendium przeznaczone jest jedynie dla tych uczniów, którzy osiągają najlepsze wyniki w nauce. Zaistniała propozycja, by nowe stypendium rozszerzało zakresy i jak najlepiej wspierało rozwój innowacji.
To ważne wydarzenie odbędzie się 14 czerwca 2021 r. o godz. 15.00 w formule online poprzez wideokonferencję. W konferencji tej wezmą uczniowie z naszej szkoły - Magdalena Iwaniuk i Kacper Kiełsa. Będą mogli porozmawiać, wymienić opinie, zaproponować nowe rozwiązania i tworzenia przyznawania stypendium z Pełnomocnikiem Rządu ds. Polityki Młodzieżowej - p. Piotrem Mazurkiem oraz z p. Justyną Orłowską - Pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.
Życzymy owocnych konsultacji!
Klasy I - III
Do 11 czerwca - wszystkie książki oprócz podręczników.
Podręczniki:
21 VI - kl. III,
22 VI - kl. II,
23 VI – kl. I.
Klasy IV – VIII
Do 11 czerwca - wszystkie książki oprócz podręczników.
Podręczniki:
14 VI – kl. VIII,
15 VI – kl. VII,
16 VI – kl. VI,
17 VI – kl. V,
18 VI – kl. IV.
Podręczniki mają być bez okładek i włożonych własnych kartek, posklejanie i czyste. Należy wytrzeć ołówkowe notatki.
Prosimy o terminowe zwroty.
Nauczyciele bibliotekarze
Uczennice z klas II, IV i V wzięły udział w diecezjalnym konkursie plastycznym pt. ,,Święta Rodzina wzorem dla naszych rodzin” organizowanym przez Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego w Drohiczynie oraz Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim.
Wiktoria Perkowska z klasy II b zajęła II miejsce w kategorii klas I-IV. Róża Wiercińska za udział otrzymała dyplom oraz upominki. Paulina Perkowska z kl. V a zajęła II miejsce w kategorii klas V-VIII.
Uczennice zdobyły nagrody i dyplomy. Gratulujemy!
Beata Niewińska
Dnia 25.06.2021r. odbędzie się w Korycinach o godz. 17.00 spotkanie integracyjne pracowników szkoły w związku z zakończeniem roku szkolnego 2020/2021. Koszty zostaną pokryte z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.
Proszę chętnych o wpisanie się na listę w pokoju nauczycielskim do dnia 01.06.2021 (wtorek) do godziny 15.00
Emeryci w sprawie zapisu na imprezę proszeni są o kontakt telefoniczny z sekretariatem szkoły.
Zostanie zapewniony dowóz autokarem. Miejsce zbiórki i godzina odjazdu zostaną podane zainteresowanym w późniejszym czasie.
OKAŻ WSPARCIE – rozmowa z własnym dzieckiem, wspólny czas, zabawa, troska i nasza uwaga to podstawowe warunki do prawidłowego rozwoju dziecka. Z ciekawością i zaangażowaniem staraj się towarzyszyć dziecku. Pytaj, szukaj odpowiedzi, sprawdzaj co stoi za nieprzyjemnymi emocjami dziecka. Dzieci nas potrzebują, szczególnie teraz, w czasach trudnej nauki zdalnej i izolacji od rówieśników. Lęki, pytania i wątpliwości, które pojawiają się wraz z powrotem dzieci do szkół mogą narastać – bądź blisko. Najlepiej mów wprost – jestem jakbyś mnie potrzebował/a.
UWAŻNOŚĆ I AKCEPTACJA EMOCJI –w sytuacjach trudnych, stresujących i ludzie dorośli borykają się z nieprzyjemnymi emocjami, takimi jak złość, frustracja, niepewność, zdenerwowanie. Te emocje również udzielają się naszym pociechom. Wszyscy mamy prawo do okazywania emocji – zauważmy je i nazwijmy. Ta uważność na dziecko, że może być mu trudno z powrotem do szkoły, że ma ono prawo do przeżywania tej sytuacji – to uwalnia i może nieść ogromną moc.
PLAN DNIA – rutyna, przewidywalność jest szczególnie znacząca dla młodszych dzieci szkolnych. W czasach zmienności, chaosu, częstych zmian decyzji niełatwo o poczucie zagrożenia, braku bezpieczeństwa. Dodatkowo dzieci (średnio do 7 r. życia) nie mają pojęcia czasu i usytuowania w czasoprzestrzeni, stąd może dodatkowo pojawić się poczucie lęku i napięcia. W tym czasie starajmy się okazywać pełne zrozumienie i komunikujmy o naszych zamiarach i planach z uwzględnieniem emocji dziecka.
BĄDŹ W KONTAKCIE Z WYCHOWAWCĄ – z pewnością bardzo ważny jest bieżący kontakt z wychowawcą. Zainteresowanie rodzica, czujność i troska jak funkcjonuje moje dziecko w szkole to ogromna wartość dla nauczyciela, jak i rodzica. Współpracujmy, przecież zależy wszystkim nam na komforcie i bezpieczeństwie dziecka.
SZUKAJ POMOCY U SPECJALISTY –szukanie pomocy często utożsamiane jest z faktem, iż jako rodzic nie jestem wystarczająco dobry/a, nie radzę sobie z własnym dzieckiem. Pojawiają się różne negatywne myśli i scenariusze, które demoblizują do podjęcia działania. Tymczasem wizyta u specjalisty szkolnego (psycholog/pedagog) czy specjalisty z zewnętrznej instytucji, to często kwestia troski o dziecko, dbania także o siebie, rozwianie wątpliwości. Szukanie wsparcia to ważna umiejętność życiowa, którą starajmy się modelować własnym dzieciom. To przekaz do dziecka, że w razie trudności masz prawo szukać wsparcia i to jest okej.
ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY. POMOŻEMY I ODPOWIEMY NA KAŻDY SYGNAŁ ZE STRONY RODZICA I UCZNIA
Ewelina Sokołowska – psycholog szkolny
Bożena Oleszko – pedagog szkolny
Zapraszamy Rodziców/Opiekunów uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 im. Szarych Szeregów do zapoznania się z materiałami, dotyczącymi funkcjonowania dzieci w wirtualnym świecie.
Dyrekcja szkoły i wychowawcy
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z rozdania nagród w konkursie plastycznym pt. „Ekologicznie zakręceni”- etap szkolny i powiatowy. Wręczenia nagród dokonali: pan dyrektor Mateusz Sadowski i pani Iwona Kołos. Nagrodzonym uczniom – serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych artystycznych sukcesów w kolejnych edycjach tego konkursu.
Nagrody w konkursie zostały ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku w ramach projektu Planeta Ziemia – nasz dom.
Organizatorzy
Szanowni Państwo
zachęcamy do skorzystania z wykazu materiałów edukacyjnych przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Zawiera on publikacje i poradniki wspomagające nauczycieli, dyrektorów oraz rodziców. Materiały te będą pomocne w pracy z dziećmi i młodzieżą po długotrwałym okresie nauki zdalnej.
Prosimy o udostępnienie informacji o materiałach wszystkim zainteresowanym osobom. Znajdą je Państwo na stronie
https://drive.google.com/drive/folders/1QR3tdGsj52H3rRlQXpOTYHjo9AMJEWjz?usp=sharing
Od dnia 17.05.2021 r. do dnia 28.05.2021 r. obowiązuje nauczanie hybrydowe. System tzw. hybrydowy polega na prowadzeniu zajęć w taki sposób, że nie więcej niż 50% uczniów klas IV–VIII szkoły realizuje te zajęcia w szkole podstawowej oraz co najmniej 50% uczniów realizuje te zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Dyrektor szkoły podstawowej ustala harmonogram prowadzenia zajęć zgodnie z ww. podziałem, biorąc pod uwagę, w miarę możliwości, równomierne i naprzemienne realizowanie tych zajęć przez każdego ucznia.
W związku z powyższym Dyrektor Szkoły ustala następujący harmonogram zajęć w systemie hybrydowym dla uczniów kl. IV – VIII od dnia 17 maja 2021 r. do 28 maja 2021 r. z obowiązującym planem zajęć nauki stacjonarnej w roku szkolnym 2020/2021:
Nauczanie_hybrydowe_4-8(1).doc
25, 26, 27.05.2021 r. – Egzaminy Ósmoklasisty – dni wolne od zajęć dydaktyczno - wychowawczych.
Dzień dobry,
Bielski Dom Kultury w Bielsku Podlaskim serdecznie zaprasza do udziału w konkursie plastycznym "Mój baśniowy przyjaciel".
Prosimy o rozpropagowanie informacji wśród dzieci z Państwa Placówki (i oczywiście wśród rodziców/opiekunów).
Szczegóły w załącznikach.
1-Regulamin_Konkursu_plastycznego_Moj_basniowy_przyjaciel.pdf
zal._nr_1_-Metryczka_konkursu_Moj_basniowy_przyjaciel.pdf
Zal._nr_2_-Oswiadczenie_i_klauzula_RODO_konkursu_plastycznego_Moj_basniowy_przyjaciel.pdf
Harmonogram powrotu do nauki stacjonarnej:
Wszystkie informacje mogą Państwo znaleźć na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/harmonogram-powrotu-uczniow-do-stacjonarnej-nauki-w-szkolach-i-placowkach.
Dyrektor szkoły
Mateusz Sadowski
STWÓRZ PLAN DNIA – powrót do szkoły z nauki zdalnej do stacjonarnej już coraz bliżej. Podczas nauki we własnym domu, uczniowie naturalnie mogli zatracić granice i strukturę pomiędzy szkołą a domem. Czas chodzenia do szkoły wymuszał ustrukturyzowanie dnia, zaplanowanie kolejności działań przed wyjściem do szkoły i po jej przyjściu. Staraj się stopniowo uporządkować swoje działania, nadaj rytm dnia, po to aby było Wam łatwiej powrócić do cyklu działań sprzed nauki zdalnej. Taki plan ułatwi powrót do szkoły, zminimalizuje stres, zmotywuje do działania.
OKAŻ ZROZUMIENIE INNYM – czas powrotu do nauki stacjonarnej może być czynnikiem wyzwalającym dodatkowy lęk i stres wśród uczniów. Każdy z Was ma prawo inaczej reagować i wyrażać swoje samopoczucie. Każdy z Was może w tym trudnym i niecodziennym powrocie do szkoły wykazywać różne zachowania adaptacyjne. Oswojenie się z nową rzeczywistością wymaga czasu. Okazujcie sobie nawzajem wyrozumiałość i życzliwość –w końcu każdy z Was znalazł się w tej samej trudnej rzeczywistości.
AKCEPTACJA WŁASNYCH EMOCJI – obszar emocji to bardzo ważny aspekt, który nierzadko jest pomijany i niedostatecznie zaopiekowany przez rodziców, jak i samych uczniów. Pamiętajcie, że pandemia, izolacja od rówieśników, uciążliwość nauki zdalnej i braku kontaktów z najbliższymi to czas obarczony wieloma negatywnymi myślami i emocjami. To zupełnie naturalne, kiedy masz poczucie że jest Ci trudno, że czujesz obniżony nastrój. Przyjmij te nieprzyjemne emocje, zaakceptuj, pozwól im przejść. To istotne, bo często mamy pomysły, aby je zagłuszyć, ich nie zauważyć, a one w nas pozostają.
Rozmawiaj i mów, kiedy jest Ci trudno. Mówienie o emocjach jest budujące, pozwala na zacieśnienie więzi z ludźmi i jest szansą na poznawanie siebie, zrozumienie co dla mnie ważne. Niech wspiera Was myśl, ż radzicie sobie na tyle, ile możecie, na miarę własnych możliwości. J
DBAJ O SIEBIE – staraj się działać w zgodzie ze sobą oraz angażuj się w czynności, które sprawiają Ci radość i zadowolenie. Zatrzymaj się i zastanów:
1. Czego potrzebuje?
2. Co może mi pomóc?
Zastanów się czego pragniesz i jak mógłby wyglądać Twój dobry dzień. Odpoczynek i naładowanie energii jest niezbędne, aby móc optymalnie działać i zachować balans między obowiązkami. Rób sobie przerwy, podejmij aktywność fizyczną, otaczaj się życzliwymi ludźmi, regularnie rób co lubisz -a więc dbaj o swoje zdrowie psychiczne.
SZUKAJ POMOCY – czasami mamy taką myśl, przekonanie, że: tylko ja mam problem, wszyscy jakoś sobie radzą, może ze mną coś jest nie tak?! Pamiętaj, że automatyczne myśli to tylko myśli, nie fakty! Każdy z nas boryka się z większymi bądź mniejszymi trudnościami, a oznaką dojrzałości jest chęć sięgania po pomoc i próba rozwiązania problemów.
Wspierająca myśl: możesz być samodzielny/lna, ale nie samotny/na, czyli nie musisz radzić sobie sam z trudnościami. Masz prawo szukać wsparcia, gdy czujesz że tego Ci potrzeba – to forma troski o siebie, zadbania o własne potrzeby. Twórz wokół siebie własną grupę wsparcia.
Rozmowa - pomaga poukładać myśli, daje przestrzeń do zdystansowania się, pokazuje co dla nas istotne i wartościowe, a także pozwala spojrzeć na problem z innej perspektywy.
Opracowała:
Ewelina Sokołowska – psycholog szkolny
Bożena Oleszko – pedagog szkolny
INTEGRACJA – uczniowie już niedługo powrócą do szkolnych ławek. Na pewno dla części z nich będzie to wyczekiwany moment, ale znajdą się i tacy uczniowie, którzy z wielkimi obawami i lękami przyjdą w mury szkoły. Izolacja od rówieśników, relacje wirtualne, obostrzenia, długotrwałe przebywanie w domu – to tylko nieliczne czynniki ryzyka, które mogą generować lęki i negatywne myśli związane z poradzeniem sobie w nowej rzeczywistości szkolnej. Uwrażliwiamy, aby mieć na względzie aktualne potrzeby uczniów, ich wątpliwości czy nawet brak motywacji do powrotu. Spójrzmy oczami uczniów na sytuację szkolną.
Przede wszystkim zachęcamy do budowania relacji z uczniami, integracji grupy klasowej, bycia wyrozumiałym i wspierającym. Pamiętajmy, że nauka i rozwój nie odbywa się, jeśli potrzeby niższego rzędu są niezaspokojone (np. bezpieczeństwo).
PRZEWIDYWALNOŚĆ – zapowiedzi o powrocie uczniów do szkół z pewnością mogą wywołać u wielu uczniów reakcję stresową. Dodatkowo stres może generować niewiedza o tym, jak będzie wyglądała nauka w systemie stacjonarnym. Na pewno odpowiednie przygotowanie i przewidywalność tego, co się będzie działo na terenie szkoły, jak będą wyglądały dalsze lekcje stacjonarne mogą niwelować zachowania lękowe. Zachęcamy już dziś informować uczniów o planowanym przebiegu lekcji stacjonarnych, strukturze nauczania, oczekiwanych założeniach. Lęk jest zawsze nieodłącznym elementem zmiany – jednak pozwólmy stopniowo oswoić go naszym uczniom.
WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI – kontakt nauczyciela z rodzicami jest potrzebny i pomocny w każdym czasie trwania nauki szkolnej. Dziś w sytuacji pandemicznej, długotrwałej nauki zdalnej jest wręcz niezbędny do rozmów i konsultacji o ewentualnych niepokojących sygnałach w funkcjonowaniu uczniów. Szczególnie czujność, wrażliwość i troska powinny dominować w relacji nauczyciel – uczeń.
INDYWIDUALNE PODEJŚCIE – każdy z uczniów to człowiek o innej historii doświadczeń, sytuacji życiowej, innych celach i aspiracjach ,,przychodzi do szkoły z dwoma plecakami: w jednym ma zeszyty i książki, w drugim cały swój świat: samotność, rozwód rodziców, marzenie o sukcesie sportowym albo chorobę dziadka....” Pamiętajmy zawsze o tych bagażach. Spójrzmy na uczniów w sposób możliwie indywidualny. Często ludzie nie są w stanie przewidzieć jak zachowają się w danej sytuacji, gdy jej nie doświadczą. Tym bardziej starajmy się być wyczuleni na zmiany zachowań swoich podopiecznych, pytajmy o samopoczucie. Pod trudnym, nowym zachowaniem może skrywać się lęk, smutek, niepewność i wiele innych przytłaczających myśli i emocji. Wczesna reakcja może uchronić uczniów i pomóc im przy pojawieniu się większych trudności.
OTWARTOŚĆ – Nauczycielu, słuchaj i bądź otwarty na uczniów. W wielu sytuacjach potęgą jest sama obecność. Czasem wystarczy zakomunikować uczniom, że w razie gdybyście potrzebowali rozmowy i wsparcia to jestem i czekam. To ważny przekaz do dziecka, że w razie trudności na terenie szkoły jest osoba, która mnie wesprze, wysłucha. Pamiętajcie, że specjaliści szkolni – psycholog i pedagodzy szkolni również są zawsze do dyspozycji uczniów i z pewnością pomogą w rozwiązaniu trudności.
Ewelina Sokołowska – psycholog szkolny
Bożena Oleszko – pedagog szkolny