Nam nuda nie grozi - teatralne co nieco - 19 maja 2019 r.
W II półroczu grupa z koła polonistycznego prowadzona przez p. Bogusławę Niewińską przystąpiła do pracy projektowej związanej z tworzeniem teatrzyku kukiełkowego. Z patyków, szmatek, nitek, papieru i drewnianych łyżek powstały barwne kukiełki, które są nawiązaniem do napisanego przez Olę Gudwańską scenariusza "Greckie opowiastki" o znanych postaciach z mitów. Przygotowania do realizacji kompletnego przedstawienia zajęły sporo czasu: Bartek przygotował ścieżkę dźwiękową, a Szymon napisy. Najwięcej prób przyniosły zajęcia z ruchem scenicznym kukiełek. Nudy nie było, a zabawa i dobry humor udzielały się zarówno aktorom jak i gościom ze świetlicy szkolnej oglądającym teatrzyk.
Zabawa w teatr dała uczniom wiele satysfakcji, wyostrzyła zmysł obserwacji, wniknięcia w arkana kultury mówienia i odkrycia szczegółów jak powstaje sztuka teatralna.
Bogusława Niewińska
Dnia 2.05.2019 roku w szkole odbył się niezwykle interesujący apel z okazji uczczenia święta Konstytucji 3 maja. Celem spotkania było rozwijanie zainteresowań uczniów historią Ojczyzny, rozbudzanie uczuć patriotycznych, przypomnienie faktów z historii Polski, poznanie symboli narodowych.
Apel rozpoczął się od obejrzenia programu artystycznego wzbogaconego prezentacją multimedialną. Koordynatorem działań i główną prowadzącą była p. Alicja Krystosiuk. Za oprawę plastyczną i gazetki okolicznościowe były odpowiedzialne panie: M. Rzepniewska, A. Jankowska i Ś. Sacharczuk.
Dyrektor szkoły p. Z. Tymińska przypomniała o tradycji tego święta i uczestniczeniu w jego obchodach na terenie naszego miasta.
W oficjalnych uroczystościach naszą szkołę reprezentowali harcerze i zuchy wraz z druhem M. Sadowskim, druhną R. Rzepniewską, druhną Z. Wypychowską, dyrekcja szkoły, poczet sztandarowy, nauczyciele.
Bogusława Niewińska
Uroczystość szkolna: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/#gallery/297
Uroczystość na terenie miasta: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/#gallery/298
Zdjęcia: Renata Wróblewska, Mateusz Sadowski, Sylwia Gudwańska
życzy Dyrekcja SP nr 5 i Nauczyciele
Choć każdy z nas zna rozmaite wielkanocne zwyczaje przyjęte w całej Polsce, to Podlasie przoduje w ilości ciekawych obrzędów i tradycji związanych z polskimi świętami. Nie inaczej jest z Wielkanocą, która obok Bożego Narodzenia jest ważnym wydarzeniem.
Niedziela Palmowa
Jak w każdej innej części Polski, Wielkanoc na Podlasiu zaczyna się od Niedzieli Palmowej. Jest to dzień, w którym święci się palemki, czyli gałązki wierzby z charakterystycznymi „kotkami”. Ich klasyczne, domowe wersje są dość proste, a ich dekoracje ograniczają się głównie do wstążek . Tradycją są również konkursy na największą i najbardziej bogato zdobioną palmę wielkanocną.
Wielki Tydzień
Po Niedzieli Palmowej przychodzi czas gorączkowych przygotowań do obchodów świąt. Wiele czasu poświęca się obchodom Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku w kościele.
Wielka Sobota
Tak samo jak w każdej innej części Polski, również na Podlasiu, odbywa się święcenie pokarmu, a także wody i ognia. Tradycja nakazuje, by zawartość koszyczka stanowiły produkty takie jak: sól, masło, chleb, kiełbasa, a także chrzan. Najważniejsze jednak są jajka i koniecznie pisanki obgotowane w łupinach po cebuli lub ozdobione kolorowym woskiem, mazakami, wycinankami, barwnymi nitkami.
Wielka Niedziela
Dzień zaczyna się od śniadania złożonego z poświęconych dzień wcześniej pokarmów oraz różnych innych smakołyków oraz ciast. Rano odbywa się także uroczyste nabożeństwo z procesją wokół kościoła.
Lany Poniedziałek
Tutaj również łatwo przewidzieć, co się wydarzy. Jest to dzień przeznaczony na spędzenie radosnego czasu razem z całą rodziną. Wówczas również należy powstrzymać się od wykonywana ciężkich prac i dzień święty święcić. Lany Poniedziałek nazywany jest popularnie "śmigusem- dyngusem".
Bogusława Niewińska
WIZYTA W RUMUNII
W dniach 07.04-13.04.2019 r. w Rumunii odbyło się spotkanie partnerów projektu „Cultural Heritage: Cherishing the Past; Building the Future” w ramach programu Erasmus+. W zlocie uczestniczyli koordynatorzy, nauczyciele wspierający i uczniowie szkół podstawowych z Polski, Litwy, Portugalii, Włoch, Hiszpanii i Cypru. Szkołę Podstawową nr 5 im. Szarych Szeregów reprezentowali: koordynator projektu - p. Beata Lenartowicz, nauczyciele - p. Bożena Oleszko, p. Robert Car oraz uczniowie: Liwia Bowtruczuk, Eliza Januszewska, Magdalena Iwaniuk, Filip Lipski, Kacper Korneluk i Karol Olszewski.
Była to druga wizyta partnerska przedstawicieli szkół. Rumuńska koordynatorka p. Adina Valentina Mihai zapewniła znakomitą opiekę, rozrywkę i zajęcia edukacyjne 50 uczestnikom spotkania. Następnie odbyło się spotkanie kontaktowe, na którym przedstawiono program spotkania oraz dokonano bilansu dotychczasowych działań.
8 kwietnia 2019 r. uczniowie szkoły podstawowej we Braila przywitali gości chlebem, soląi tradycyjnymi smakołykami. Zaprezentowano nam narodowe tańce rumuńskie. Kolejnym punktem programu były warsztaty plastyczne i muzyczne. Zapoznawano nas z zasadami aerodynamikiz wykorzystaniem TIK. Uczniowie aktywnie zaangażowali się w zajęcia artystyczne w grupach. 9 kwietnia był dniem poświęconym historii i kulturze rumuńskiej. Uczestnicy mieli okazję poznać tradycyjne metody malowania pisanek i kraszanek. Uczniowie uczestniczyli w kolejnych etapach przygotowania wypieków wielkanocnych. Na koniec mogli zasmakować upieczonych przez siebie ciast. 10 kwietnia był dniem artystycznych inspiracji. W programie znalazły się warsztaty tkackiei ceramiczne. Odbyły się pokazy tańców rumuńskich. Uczniowie mieli też okazję odwiedzić domy rodzinne swoich rumuńskich kolegów i koleżanek. Rodziny goszczące zapewniły wiele atrakcji turystycznych i sportowych min. zabawy na ściance wspinaczkowej, basenie, spacer nad brzegiem Dunaju. 11 kwietnia odbył się wyjazd do Bran i wizyta w zamku Drakuli. Kolejny punkt spotkania stanowiła wizyta w zespole pałacowym w Peles. Zagraniczni goście podziwiali bogactwo dziedzictwa kulturowego zgromadzonego w tym obiekcie. Końcowy przystanek miał miejsce w Bukareszcie. Była to niebywała okazja obejrzenia gmachu parlamentu – jednej z największych budowli w tej części Europy.
Spotkanie grup kontaktowych Erasmus+ w Rumunii stworzyło możliwość pogłębienia komunikowania się w języku angielskim, przeżywania wspólnych doznań artystycznychi kulturowych. Dostarczyło uczestnikom dużą dawkę pozytywnej energii służącej podejmowaniu kolejnych kreatywnych działań w partnerskich szkołach.
Galeria:https://sp5-bielskp.edupage.org/album/#gallery/299
Beata Lenartowicz
9 kwietnia w ramach szkolnych rekolekcji wielkopostnych odbyło się spotkanie z misjonarzem. Naszą szkołę odwiedził o. Jerzy Wilk, kamilianin, pracujący na Madagaskarze. Ojciec z wielkim zaangażowaniem przybliżył nam misję swojego zakonu, którego charyzmatem jest opieka nad ludźmi chorymi. Ojcowie i bracia, nie tylko troszczą się o zdrowie ciała podopiecznych, ale służąc im, szczególny nacisk kładą na posługę duchową. Ojciec Jerzy uświadomił nam problemy mieszkańców Madagaskaru, wśród których posługuje. Mieliśmy również możliwość zobaczenia filmu, co pomogło nam lepiej zrozumieć kulturę, mentalność i problemy malgaszy.
W przygotowanie spotkania zaangażowali się nasi wolontariusze z klubu „W jedną stronę” . Zadbali o dekorację misyjną i służyli pomocą o. Jerzemu podczas prelekcji. Ufamy, że ich aktywny udział i służba przyniesie owoce dziełu misyjnemu Ojców Kamilianów.
Fotogaleria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/#gallery/294
s. Małgorzata Giel
W piątek 29 marca 2019 r. wieczorem w kościele NMP w Bielsku Podlaskim odbyła się Harcerska Droga Krzyżowa, zorganizowana przez Hufiec ZHP w Bielsku Podlaskim. Rozważania przy poszczególnych stacjach odczytali harcerze i instruktorzy. Droga krzyżowa zgromadziła wielu wiernych, nie tylko zuchową i harcerską brać pod opieką druhen E. Sawickiej, Z. Wypychowskiej, R. Rzepniewskiej oraz druha M. Sadowskiego.
Galeria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/#gallery/289
Bogusława Niewińska
Jakub Olszański, uczeń klasy VIII a, uzyskał tytuł laureata Konkursu z Historii dla uczniów szkół podstawowych województwa podlaskiego w roku szkolnym 2018/2019. Do konkursu był przygotowywany przez p. Ś. Sacharczuk.
Jakub Świetliczny, uczeń klasy III b (gimnazjum), został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego i Wojewódzkiego Konkursu z Fizyki. Do konkursu matematycznego przygotowała p. E. Chmur, a z fizyki p. O. Nowicka.
Kuratoryjne konkursy przedmiotowe są organizowane z myślą o uczniach zdolnych, wykazujących szczególne zainteresowanie wybranym przedmiotem nauczania. Nielicznym udaje się dotrzeć do etapu wojewódzkiego, a następnie uzyskać tytuł laureata.
Laureat to wzór do naśladowania dla uczniów młodszych klas i zachęca do systematycznej, wytrwałej pracy. Wygranie takiego konkursu to wielki zaszczyt.
Uczniom gratulujemy ogromnego sukcesu i trzymamy kciuki, aby udział w kolejnych różnorodnych konkursach zapewnił im zdobycie najwyższych trofeów.
Bogusława Niewińska
26 marca 2019r. uczniowie klas IV obejrzeli spektakl "Skąd nasz ród" w wykonaniu aktorów Teatru ARTENES z Wrocławia. Scenariusz przedstawienia był inspirowany głównie znanymi legendami „O Popielu ”, „O Piaście Kołodzieju ”, "O Wandzie, co Niemca nie chciała".
Widzowie mieli okazję przypomnieć sobie dzieje powstania naszego państwa. Dzięki pięknej scenografii i doskonałej grze aktorów z łatwością udało się przenieść w odległe czasy.
Uczniowie z klas VI i VII zobaczyli z kolei spektakl, który nawiązywał do Biblii. Ciekawe rozwiązania techniczne, scenografia przedstawienia i rekwizyty sprawiły, że został on dobrze przyjęty przez młodzież.
Fotogaleria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/#gallery/287
Bogusława Niewińska
26 marca mija 76 rocznica Akcji pod Arsenałem, znanej naszym uczniom, harcerzom i zuchom z lektury „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Harcerze z tej okazji przygotowali pod kierunkiem druha Mateusza Sadowskiego happening, w którym wzięła udział społeczność szkoły.
Pamiętamy o chłopcach z Szarych Szeregów, którzy nie wahali się ryzykować życia, ratując przyjaciela Janka Bytnara „Rudego” z rąk gestapo. Przyjaźń, honor, patriotyzm, uczciwość, odwaga, wiara, poświęcenie, braterstwo, ofiarność to wartości, którym chcemy być wierni.
Bogusława Niewińska
Fotogaleria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/#gallery/286
Zdjęcia: Mateusz Sadowski
Uczniowie klas trzecich gimnazjum i klas ósmych w pierwszym dniu wiosny uczestniczyli w Dniu Otwartym w Zespole Szkół nr 4 im. Ziemi Bielskiej w Bielsku Podlaskim. Uczniowie poznali ofertę edukacyjną szkoły. Do nauki zachęcali: pan dyrektor B. Hryniewicki - na poważnie oraz uczniowie - w sposób dowcipny. Taki sposób przedstawienia szkoły bardzo podobał się młodzieży.
Tekst i zdjęcia: Świetłana Sacharczuk
Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=285
Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna i przypada na 21marca. To święto ustanowione zostało w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Celem światowego dnia jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa. Ludzie na całym świecie zakładają w tym dniu dwie różne kolorowe skarpetki, aby w ten sposób okazać swoją solidarność z osobami z zespołem Downa. Uczniowie z klasy VI b na apel wychowawcy klasowego p. Mateusza Sadowskiego przyłączyli się do tej akcji.
Bogusława Niewińska
Fotogaleria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/#gallery/283
Zdjęcia: Mateusz Sadowski
WIZYTA NA CYPRZE
W dniach 27 lutego - 03 marca 2019 r. panie- Beata Lenartowicz, Marzena Rzepniewska i Małgorzata Dąbrowska-Bobel ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Bielsku Podlaskim uczestniczyły w międzynarodowym spotkaniu partnerów projektu „Cultural Heritage: Cherishing the Past; Building the Future” w ramach programu Erasmus+.
Spotkanie odbyło się w Nikozji , stolicy Cypru. Nauczyciele z sześciu krajów: Włoch, Hiszpanii, Rumunii, Litwy, Cypru i Polski zebrali się, by uczestniczyć w warsztatach studyjnych, poznać kulturę i sztukę Cypru oraz dokonać ewaluacji projektu w pierwszym roku współpracy. W ramach kilkudniowego programu spotkania znalazły się warsztaty komputerowe „ Cyfrowa klasa”, które okazały się cennym doświadczeniem informatyczno-dydaktycznym. Zdobyta wiedza zostanie dynamicznie wdrożona w pracy w polskiej szkole. Ponadto dokonano wymiany maskotek, które są symbolem reprezentujących krajów biorących udział w projekcie. Nasza ekipa z Polski przedstawiła Koziołka Matołka-wesołą i tytularną postać z komiksu K. Makuszyńskiego, która z upodobaniem podróżuje po świecie, poznaje nowe przygody i zwyczaje. Zgodnie z ideą podróżowania i wymiany-Koziołek Matołek , wyposażony w swój paszport podróży, tym razem trafi do szkoły w Rumunii. Do szkoły polskiej natomiast przybyła maskotka sowa Peleda z Litwy.
Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać bogactwo kulturowe Cypru. Był czas na zwiedzanie muzeów i galerii sztuki , na podziwianie architektury Nikozji, Limassol i Omodos. Uczniowie i nauczyciele cypryjskiej szkoły mieli okazję poznać osobliwości Bielska Podlaskiego dzięki materiałom promującym miasto, które zostały udostępnione przez pana Jarosława Borowskiego, Burmistrza Miasta, a wręczone Gospodarzom podczas spotkania.
Na koniec dokonano podsumowania dotychczasowej pracy nad projektem projektu „Cultural Heritage: Cherishing the Past; Building the Future” programu Erasmus+. Podczas pierwszego roku pracy, dzieci ze szkól zaangażowanych w realizację projektu, doskonaliły znajomość języka angielskiego oraz umiejętności informatyczne. Powstało wiele prezentacji, filmów ukazujących kulturę, tradycje i dziedzictwo kulturowe państw zintegrowanych w projekcie oraz wykonano prace plastyczne i grafiki komputerowe jako efekt warsztatów ICT.
Wszyscy uczestnicy projektu byli zgodni co do faktu, że spotkanie to było cennym doświadczeniem, a bliskie spotkania z cypryjską kulturą i historią pozostawiły niezapomniane wrażenia. Zadeklarowano chęć dalszej współpracy w programie Erasmus+.
Galeria: https://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=296
Beata Lenartowicz
Sezon rekrutacyjno – promocyjny rozkręca się. Dotyczy również uczelni wyższych.
Po raz kolejny uczniowie szkoły mogli zapoznać się z ofertą uczelni szkół wyższych, przedyskutować wątpliwości oraz - być może - dokonać wyboru ścieżki dalszej kariery.
Prezentacja uczelni odbyła się 26 lutego br. W trakcie tej edycji na sali gimnastycznej naszej szkoły zaprezentowało się wiele uczelni, które przedstawiły bogatą ofertę edukacyjną. Broszury informacyjne i gadżety promocyjne cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Dla uczniów jest to zapewne dobra szansa, by bez pośpiechu zapoznać się z ofertą, dokonać porównania, a w przyszłości - wybrać najlepszy zawód.
Bogusława Niewińska
14 lutego 2019 roku w szkole odbyły się walentynki. Samorząd wraz z opiekunami zorganizował pocztę walentynkową. Uczniowie, którzy tego dnia przyszli w ubraniach koloru miłości, czyli czerwieni, byli niepytani. Zaproszeni zostali do pamiątkowych zdjęć. Walentynkowi listonosze zbierali i dostarczali różnorodne liściki i upominki (czerwone róże), które wywoływały uśmiech na twarzach obdarowanych. Ten dzień na pewno zapisze się w pamięci naszych uczniów jako dzień szczególnej przyjaźni.
Galeria:https://sp5-bielskp.edupage.org/album/#gallery/270
Bogusława Niewińska
13.02.2019 r. panie ze szkolnej biblioteki: R. Wróblewska, Z Filipiuk i Ś. Sacharczuk przygotowały uroczystość "Pasowania na czytelnika" uczniów klas I. Rozpoczęła się ona o godz. 10.45 w sali nr 24. Przy smerfnej muzyce mali czytelnicy zajęli swoje miejsca. Następnie z zainteresowaniem wysłuchali opowiadania "Franklin i walentynki" S. Jennings oraz obejrzeli prezentację multimedialną stworzoną na podstawie treści książki.
Pięknie odpowiadali na temat usłyszanych zagadnień. Wiedzieli, że należy szanować książki i znali jak to robić w praktyce. Wobec powyższego złożyli ślubowanie na karty "Encylkopedii", które przyjęli zaproszeni goście: p. I. Folwarska - psycholog szkolny oraz p. B. Oleszko - szkolny pedagog.
Pod czujnym okiem wychowawczyń: p. E. Sawickiej, p. B. Szulc i p. A. Abramczuk zostali pasowani na czytelników wielką zakładką do książki przez dzieci z "Koła miłośników książki", które pomagały w przeprowadzeniu przedsięwzięcia.
Rozdanie kolorowych zakładek do książek oraz wspólne zdjęcia zakończyły czas świętowania. Teraz zapraszamy do biblioteki!
Tekst: Renata Wróblewska
Zdjęcia: Zofia Filipiuk
Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=268
Już niedługo rozpoczną się długo oczekiwane ferie. Dla wszystkich uczniów to czas relaksu,odpoczynku, zabaw z kolegami.
Aby wszyscy wrócili wypoczęci do szkoły, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa obowiązujących podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania.
16 stycznia uczniowie klas I – III uczestniczyli w spotkaniu z policjantką p. st. sierż. Sandrą Skiepko – dzielnicową naszej szkoły, na którym była poruszana tematyka ,,Bezpiecznych ferii”.
Pamiętajmy, że tylko zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą cieszyć się zimową aurą oraz spędzić bezpiecznie ferie zimowe.
Koordynator ds. bezpieczeństwa – Bożena Oleszko
Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=264
W dniach od 26 listopada do 21 grudnia 2018 w naszej szkole odbyła się zbiórka monet groszowych w ramach ogólnopolskiej akcji ,,Góra Grosza”. Powołano komitet organizacyjny.
Do akcji włączyła się społeczność szkolna - uczniowie, wychowawcy, nauczyciele, rodzice i pracownicy szkoły. Po zakończonej akcji pieniążki zostały przeliczone w klasach i za pośrednictwem Poczty Polskiej przekazane na adres Towarzystwo Nasz Dom w Warszawie.
Uzbieraliśmy kwotę 177,85 zł. Szczególnie podziękowania należą się klasie I B, II a, II b i bibliotece szkolnej – drobniaki wrzucane przez Was – to wsparcie w zakupie rzeczy codziennego użytku czy przedmiotów dla dzieci, a także bezpośrednia pomoc specjalistyczna dla dzieci i ich rodzin. Pozyskane środki pomagają rozwijać talenty, pasje i zainteresowania podopiecznych domów dziecka, rodzin zastępczych
Cieszymy się, że los dzieci, które z różnych powodów nie mogą wychowywać się w swoim domach nie jest nikomu obojętny.
Następna Góra Grosza już za rok!
Koordynator akcji – Bożena Oleszko
11 stycznia 2019 r. w SP nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku miało miejsce uroczyste zakończenie konkursu literackiego dla szkół podstawowych pt. "Wiersze z szuflady" połączone z rozdaniem nagród laureatom. Dostojne jury w składzie: p. K. Janowicz i p. Z. Olek- Redlarska - oceniło prace pod względem treści, oryginalności, kreatywności i walorów językowych. Diana Ostaszewska z klasy IV c zajęła w tym konkursie wyróżnienie za wiersz "Moja Ojczyzna". Brawo Diana!
Fotogaleria:https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/263
Bogusława Niewińska
Karnawał to czas radości i rozrywki. Świetną ku temu okazją jest, niewątpliwie, zabawa choinkowa, która w naszej szkole odbyła się dla uczniów klas starszych 9 stycznia, a dzieciom z klas I - III w dniu 11 stycznia 2019 r. Uczniowie czekali na nią z wielką niecierpliwością, zwłaszcza młodsi, którzy przygotowali ciekawe kostiumy karnawałowe.
Wielką atrakcją okazały się konkursy i zabawy. Uczestnicy mogli również zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie ze św. Mikołajem.
Dzieci, rodzice oraz nauczyciele włączyli się do udanej zabawy. Tańcom i zabawom nie było końca.
Serdeczne podziękowania dla rodziców za przygotowanie tak wspaniałej imprezy oraz dla nauczycieli czuwających nad dobrą zabawą wszystkich dzieci.
Bogusława Niewińska
Zdjęcia: M. Filim
Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=266
W ostatni czwartek 20 grudnia 2018 r., tuż przed przerwą świąteczną, uczniowie szkoły mieli możliwość obejrzenia jasełek. Było nastrojowo i melodyjnie, o co zadbała p. J. Łozińska wraz z chórem. Za przygotowanie przedstawienia dziękujemy siostrze Zosi, p. Z. Wypychowskiej i uczniom, którzy wspaniale odegrali sceny związane z przygotowaniem do narodzin Jezusa.
Życzymy wszystkim wesołych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku 2019.
Fotogaleria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=255
Bogusława Niewińska
Zdjęcia: Leszek Marczuk