• "Światło, które łączy"

    "Światło, które łączy"
    18.12.2018

              18 grudnia 2018 r. nasi harcerze i zuchy tradycyjnie już włączyli się w przekazywanie Betlejemskiego Światła Pokoju. W tym roku płomień - jako symbol braterstwa, pokoju i pomocy bliźnim - jest przenoszony pod hasłem "Światło, które łączy". Przypomina nam, że mamy być lepsi, życzliwsi i bardziej pomocni dla innych. 

    Galeria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/254

    Mateusz Sadowski

                                                       

  • Projekt Eko-Zuchy

    Projekt Eko-Zuchy
    11.12.2018

              W Szkole Podstawowej nr 5 im. Szarych Szeregów realizowany jest projekt Eko-Zuchy ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w terminie od września 2018 do grudnia 2019 r.

              W zadaniach uczestniczą uczniowie edukacji wczesnoszkolnej z klasy I b i III a oraz zuchy z 46 Gromady Zuchowej „Podlaskie Iskierki” i 1 Gromady Zuchowej „Dzielne Zuchy”.

              W ramach podniesienia jakości edukacji ekologicznej doposażono pracownię na potrzeby nauk przyrodniczych, zakupiono pomoce dydaktyczne, które pozwolą na rozpoznawanie i opis działania elementów środowiska przyrodniczego, rozwijanie zainteresowań poznawczo-naukowych, planowanie i realizację praktycznych działań (od pomysłu do wyboru), rozbudzanie pasji badawczej, prezentowanie wyników własnej pracy. 

    Bogusława Niewińska

    Galeria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/251 

    Zdjęcia: Zofia Wypychowska, Małgorzata Filim

  • Podsumowanie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

    Podsumowanie Narodowego Programu Rozwoju  Czytelnictwa

         W miesiącu grudniu panie pracujące w bibliotece: Z. Filipiuk, Ś. Sacharczuk i R. Wróblewska zorganizowały wystawkę wszystkich prac, które powstały w wyniku realizacji różnorodnych projektów czytelniczych (jeden projekt na oddział) w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w oparciu o księgozbiór biblioteki.

        Przypominamy, że biblioteka szkolna wzbogaciła się o 1082 woluminy na kwotę 15000 zł. Przy zakupach uwzględniono potrzeby uczniów niepełnosprawnych.

        Dużym powodzeniem cieszyły się gry planszowe, zachwycały plakaty i rysunki dzieci i młodzieży oraz pomysłowe prace pisemne. Kilka klas wyjechało do kina, by móc porównać ksiażkę z jej ekranizacją filmową. Uczniowie i nauczyciele wykazali się dużą inwencją twórczą w zakresie pomysłów na projekt i w trakcie jego realizacji.

         Dziekujemy wszystkim za zaangażowanie!

    Renata Wróblewska, Zofia Filipiuk i Świetłana Sacharczuk

    Zdjęcia: Renata Wróblewska

    Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=249

  • PRACOWITY POCZĄTEK GRUDNIA

    PRACOWITY POCZĄTEK GRUDNIA
    07.12.2018

     

               W ostatnich tygodniach wolontariusze z Klubu „W jedną stronę” mieli naprawdę dużo pracy.

              W dniach 30 listopada - 1 grudnia nasi uczniowie uczestniczyli w corocznej zbiórce żywności organizowanej przez Bank Żywności i stowarzyszenie Eleos. Dzielni wolontariusze, z uśmiechem na twarzy, zachęcali kupujących do ofiarowania osobom najbardziej potrzebującym produktów żywnościowych. Dzięki dobroci i ofiarności ludzi dobrej woli udało się zebrać prawie 2 tony żywności.

              Zakończyła się też akcja zbierania karmy dla kotów. Chcieliśmy w ten sposób wspomóc bezdomne zwierzaki na terenie naszego miasta. Dzięki zaangażowaniu dzieci i młodzieży zbiórkę należy zaliczyć do udanych. Zebraliśmy w sumie ponad 99 kg mokrej karmy.

             Jak co roku nasi wolontariusze razem ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Bielsku Podlaskim współorganizowali Mikołajki — imprezę o charakterze miejskim. W tym roku pogoda nas nie rozpieszczała. Jednak mimo deszczu i wiatru humory dopisywały. Nasi wolontariusze przebrani za postacie z bajek bawili najmłodszych bielszczan.

              9 grudnia uczniowie z klubu zostali zaproszeni na wigilię organizowaną przez  Polski Związek Niewidomych. Dzieci i młodzież pod kierunkiem s. Małgorzaty przygotowali część artystyczną. Były wzruszające wiersze i piękne polskie kolędy.

     

    Galeria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/250

    Agnieszka Jankowska

     

  • Z historii szkoły - XXII rocznica nadania szkole imienia Szarych Szeregów

    Z historii szkoły - XXII rocznica nadania szkole imienia Szarych Szeregów
    28.11.2018

          28 listopada 1996 roku Szkoła Podstawowa nr 5  otrzymała imię Szarych Szeregów. Tego samego dnia został poświęcony sztandar szkoły.
           Wybór takiego patrona nie był przypadkowy i jak najbardziej uzasadniony.
          Tragiczna, a zarazem wspaniała historia harcerzy, nie mogła  pójść w zapomnienie, dlatego też społeczność szkolna postanowiła zachować w pamięci Szare Szeregi  poprzez obranie jej za patrona szkoły.
           W związku z posiadaniem tak zaszczytnego imienia, na szkole spoczywa obowiązek szerzenia wśród uczniów wartości, których symbolem  są harcerze z Szarych Szeregów - patriotyzmu, męstwa, bohaterstwa.
          Jednym z najważniejszych celów programu wychowawczego szkoły jest kształtowanie postawy patriotycznej. Szkoła podejmuje w każdym roku szkolnym szereg działań związanych z patronem, tj.:
           - obchody Święta Szkoły w rocznicę nadania szkole imienia i poświęcenia sztandaru;
           - organizowanie konkursów plastycznych i twórczych o tematyce patriotycznej;
           - eksponowanie informacji i materiałów o patronie w formie gazetek ściennych, na tablicach informacyjnych, w gazetce okolicznościowej i na  stronie internetowej;
           - otaczanie opieką miejscowych pomników upamiętniających ofiary II wojny światowej;
           - organizowanie wycieczek w miejsca pamięci narodowej;

           - prowadzenie drużyny harcerskiej, gromad zuchowych.

                                                           Bogusława Niewińska

    Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=246

    Zdjęcia: Małgorzata Filim, Mateusz Sadowski

  • Zabawa andrzejkowa

    26.11.2018

              W poniedziałek 26 listopada  2018 r. odbyła się zabawa andrzejkowa. Przy blasku kolorowo migających świateł i dźwiękach wesołej muzyki, bawili się wspólnie uczniowie . O atrakcje i ciekawą formę wieczoru zadbali starsi członkowie Samorządu Uczniowskiego , którzy jako animatorzy świetnie poradzili sobie z powierzonym zadaniem. Zorganizowali zabawę  młodszym uczniom oraz całą oprawę muzyczną imprezy. Wieczór upłynął w magicznym, andrzejkowym nastroju  połączonym z otrzęsinami klas IV.

                                                                           Bogusława Niewińska

  • Tydzień Tolerancji Życzliwości i Praw Dziecka

    Tydzień Tolerancji Życzliwości i Praw Dziecka

    16 – 23 listopada 2018 r. to tydzień wyjątkowy. Społeczność szkolna włączyła się w Międzynarodowe obchody Dnia Praw Dziecka (20.11.2018) i  Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień (21.11.2018). Była to okazja do promowania życzliwości, tolerancji, praw – podstaw w budowaniu pozytywnych relacji międzyludzkich.

    Korytarze szkolne zamieniły się w ,,aleje życzliwości”. Hasła przygotowane przez gimnazjalistki pod kierunkiem pani pedagog Katarzyny o przyjaźni i życzliwości, stały się okazją do refleksji, czym jest uśmiech, życzliwość, pomoc drugiej osobie. Uczniowie obdarowywali swoich kolegów serduszkami.

     Na zajęciach szkolnych wychowawcy poruszali ważne tematy ,,Życzliwość na co dzień”, ,,Nie szata zdobi człowieka”, ,,Warto pomagać – rola wolontariatu”, ,,Zasady zachowania w różnych codziennych sytuacjach”, ,,Znam swoje prawa, mam i obowiązki”, ,,Jestem wyjątkowy”,  ,,Co mogę zrobić, by innym w klasie żyło się lepiej”? Wiedzę zdobytą uczniowie wykorzystywali w zabawach i grach w świetlicy szkolnej, środowiskowej Radość i Przyjaciele, bibliotece oraz w szkolnej kawiarence.

    W Tygodniu Życzliwości społeczność szkolna integrowała się kolorem ubioru. Uczeń, który miał na sobie ubranie lub część garderoby w danym kolorze, był zwolniony z niezapowiedzianych kartkówek i nie był brany do odpowiedzi. Na przykład w klasie VIII b dominował kolor czarny, w V b czarny z żółtymi słoneczkami emotkami, a w klasie III c gimnazjalnej czerwony. W kawiarence można było zjeść słodkości przygotowane przez szkolny wolontariat.

    Kontynuujemy akcję ,,Wózki za nakrętki”, ogólnopolską akcję ,,Góra Grosza”, by oddając chociażby jeden grosz, można zrealizować przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji. Każdy wrzuca ile może!

    Dobroczynność to ważna lekcja empatii i otwartości na rzecz innych osób, której  nie nauczymy się z podręczników, a jedynie w praktyce. Nie bądźmy obojętni na drugiego człowieka!

    Podsumowaniem naszych działań promujących życzliwość, była szkolna dyskoteka  połączona z otrzęsinami klas IV.

    Wszystkim  dziękujemy za zaangażowanie w realizację zadań.

    Bożena Oleszko, Katarzyna Trzyna

    Zdjęcia: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=247

  • Andrzejki w Domu Pomocy Społecznej w Czerewkach

    Andrzejki w Domu Pomocy Społecznej w Czerewkach
    27.11.2018

              Tradycji stało się zadość! Jak zwykle w ostatnich dniach listopada wolontariusze z Klubu „W jedną stronę” pojechali do swoich „przyszywanych” babć i dziadków do Czerewek. Tam — oprócz zwykłych wizyt w pokojach — zorganizowali podopiecznym zabawę andrzejkową. Nie brakowało tańców i tradycyjnych wróżb, jak chociażby lanie wosku. Młodzież przeprowadziła też szereg konkursów. Była „randka w ciemno”, podczas której dziadek Edmund miał nie lada zadanie — wybrać swoją wybrankę serca. Postanowił, że będzie to pani Helena. Nasi dziadkowie wzięli też udział w „tańcu z balonami” oraz  zabawie „ruchome krzesła”.

               Podczas tej wizyty po raz pierwszy w Domu Pomocy Społecznej byli najmłodsi wolontariusze z klasy IV B. Dzieciom bardzo podobała się wspólna zabawa, w której niezwykle chętnie uczestniczyli. Uczniowie już zapowiedzieli, że chcą tam jeździć, aby zaprzyjaźnić się z mieszkańcami domu.

               Ustaliliśmy też, że kolejna wizyta czeka nas 18 grudnia. Będzie to spotkanie opłatkowe i wspólne kolędowanie. 

     

    Galeria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/245

    Agnieszka Jankowska

  • Jesienny Złaz Harcerski w SP nr 5

    Jesienny Złaz Harcerski w SP nr 5
    25.11.2018

    W dniach 23-25.11.2018 r. na terenie naszej szkoły odbył się Złaz Jesienny Hufca ZHP z Bielska Podlaskiego pod hasłem "Mamy Niepodległą - bądźmy jej częścią".

    Gospodarzami byli harcerze i zuchy ze szkolnej drużyny i gromad zuchowych na czele z komendantem złazu i opiekunem drużyny - druhem Mateuszem Sadowskim oraz druhnami - Elżbietą Sawicką, Zofią Wypychowską, Reginą Rzepniewską i Małgorzatą Filim wraz z p. Joanną Łozińską.

    Złaz rozpoczął się apelem podczas którego drużynowi zameldowali swoje drużyny. Gościem honorowym był komendant ZHP Hufca Bielsk Podlaski, dyrekcja szkoły oraz katoliccy i prawosławni księża.

    Po kolacji harcerze spotkali się na występie z okazji upamiętnienia stulecia niepodległości Polski.

    Nadszedł czas na integrację podczas „świeczkowiska” na którym każda drużyna opowiadała o sobie, co  było przeplatane piosenkami i pląsami harcerskimi. Panowała bardzo przyjacielska atmosfera. Nie zabrakło również nocnego apelu alertu. Po nim nastąpiło składanie obietnicy zuchowej, a harcerze przyrzeczenia harcerskiego.

    W kolejnym dniu odbył się zadaniowy bieg harcerski "Dla Niepodległej", a zuchy pokazały swoje sprawności w biegu patrolowym. Dużo zabawy przyniosła wieczorna harcoteka i wieczór andrzejkowy zuchów.

    W niedzielę żal było się rozstawać, bo atmosfera – mimo chłodu pogodowego – była gorąca. Zawiązało się wiele nowych znajomości i już powstały nowe plany na kolejne spotkanie.

    Dziękuję wszystkim, którzy poświęcili swój czas w postaci wykonanych prac na rzecz tak wspaniałych przedsięwzięć.

    Fotogalleria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/243

                                                            Czuwaj! Mateusz Sadowski

  • Witamy w szkole

    Witamy w szkole
    13.11.2018

        Spotkanie z przyszłymi pierwszoklasistami odbyło się  w dniu 13 listopada 2018 r. o godzinie 17.00 na sali gimnastycznej. Uroczystość przygotowały  wychowawczynie z klas III - p. M. Filim i p.  A. Abramczuk przy współpracy z  p. J. Łozińską.

         Dni otwarte dają możliwość zapoznania się ze szkołą, poznania dyrekcji, pracowników oraz porozmawiania z nauczycielami, zobaczenia sal lekcyjnych i ich wyposażenia. Pozwalają też  zorientować się w ofercie zajęć pozalekcyjnych, które wspierają rozwój dzieci.

     

    Bogusława Niewińska

    Zdjęcia: Elżbieta Sawicka

    Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=233

  • ERASMUS+  -  Wizyta we Włoszech

    Pierwszy krok został już zrealizowany. W dniach 07.11 – 11.11.2018 we Włoszech  w miejscowości Mira w Szkole Instituto Comprensivo ADELE ZARA Mira 2  odbyła się wizyta koordynatorów szkolnych  i nauczycieli  z poszczególnych krajów - Polski, Hiszpanii, Cypru, Litwy, Rumunii i Włoch. Była to pierwsza okazja do poznania się, do prezentacji swoich placówek oświatowych  i regionów. Naszą szkołę reprezentowały: p. Beata Lenartowicz (koordynator projektu), wicedyrektor szkoły - p. Maria Duniec oraz nauczycielki przedmiotów humanistycznych- p. Alicja Krystosiuk i p. Bogusława Niewińska.

  • "Jeszcze Polska nie zginęła...."

    "Jeszcze Polska nie zginęła...."
    09.11.2018

         Dnia 9 listopada 2018 r. społeczność uczniowska, dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz  zaproszeni goście z rady rodziców (p. L. Górski) i Hufca ZHP (phm B. Andrejuk), uczestniczyli  w uroczystej akademii, by uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

         Po wspólnym odśpiewaniu hymnu o godz. 11.11 i wprowadzeniu sztandaru, nastąpiła krótka lekcja historii przybliżająca czasy, w których Polska walczyła o upragnioną wolność. Nastroje i emocje tamtej epoki zostały przywołane dzięki patriotycznym pieśniom w wykonaniu  szkolnego chóru prowadzonego przez p. J. Łozińską  oraz scenkom historycznym zaprezentowanym przez uczniów kół polonistycznych pod kierunkiem p. B. Żoch, p. B. Niewińskiej i p. E. Uziałło. O dekorację sali zadbała p. M. Filim wraz z zespołem nauczycielek - p. M. Rzepniewską, p. I. Nowierską i  p. R. Wróblewską. Podczas akademii nastąpiło rozdanie nagród w konkursie polonistycznym na najpiękniejszy wiersz o Niepodległej, konkursie plastycznym związanym ze Świętem  Niepodległości, konkursie historycznym. Harcerze ze szkoły uczestniczyli w biegu "Dla Niepodległej", by podkreślić zadaniowość  tego patriotycznego święta.

         Program akademii  z okazji Święta Niepodległości został również przedstawiony na specjalnym występie dla rodziców podczas spotkania z nauczycielami  szkoły.

    W dniu 11 listopada uczniowie i harcerze wraz z nauczycielami uczestniczyli w uroczystościach patriotycznych  na terenie  miasta.

                                                                                  Bogusława Niewińska

    Zdjęcia z uroczystości szkolnej: Leszek Marczuk, Renata Wróblewska

    Galeria zdjęć z uroczystości szkolnej: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=225

    Galeria wystroju szkoły i konkursów o Niepodległej: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=230

    Galeria zdjęć z uroczystości w mieście: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/229

  • "Bieg dla Niepodległej"

    "Bieg dla Niepodległej"
    29.10.2018

         Zbliżająca się 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, stała się inspiracją, aby dwie harcerskie drużyny, należące do ZHP z Hufca Bielsk Podlaski, uczciły to wydarzanie "Biegiem dla Niepodległej". Harcerze z 50 DH im. Szarych Szeregów ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Bielsku Podlaskim oraz Harcerska Drużyna Ratownicza z I Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku Podlaskim zgromadzili się 29 października 2018 r. na placu przy SP nr 5, w miejscu rozpoczęcia biegu. Każdy uczestnik otrzymał kotylion z barwami narodowymi. Na początku, drogą losowania, uczestnicy zostali podzieleni na 3 drużyny.  Harcerze usłyszeli regulamin biegu, otrzymali mapę miasta oraz wskazówki, dokąd mają się udać. Punkty, przy których uczestnicy musieli wykonać zadania, wiązały się z historią naszego miasta: Góra Zamkowa, Pomnik Niepodległości, Ratusz, Plac Pamięci Żydów Bielskich, dawny budynek Szkoły Muzycznej, Komisariat Policji. Każde zadanie związane było z historią Polski, wielkimi bohaterami narodowymi, symbolami naszej Ojczyzny. Miejscem zakończenia biegu był pomnik św. Jana Pawła II, naprzeciwko Bazyliki. Uczestnicy oddali hołd naszemu rodakowi oraz złożyli kwiaty. W tym miejscu towarzyszyły harcerzom pani Marzena Pogorzelska Ciołek – dyrektor I LO oraz pani Maria Duniec - wicedyrektor SP nr 5. Na zakończenie, na wszystkich uczestników czekał ciepły poczęstunek. 

         Pomysłodawcami oraz organizatorami biegu byli pani Katarzyna Trzyna, pedagog w SP 5 i ks. Tomasz Łapiński, drużynowy Harcerskiej Drużyny Ratowniczej, przy współpracy pani Bożeny Oleszko, pedagog w SP 5 i pana Mateusza Sadowskiego, nauczyciela i drużynowego 50 DH w SP 5.

          Dla harcerzy z I LO ten bieg był wydarzeniem o podwójnym wymiarze. Szkoła ta, podobnie jak nasza Ojczyzna, obchodzi w tym roku setną rocznicę swojego istnienia. Wraz z powstaniem Liceum im Tadeusza Kościuszki, w tej szkole i mieście narodziło się harcerstwo i  pierwsze drużyny.

     

    Fotogaleria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/216

    Katarzyna Trzyna

  • Konferencja e-Twinning w Warszawie 25-27.10.2018
    29.10.2018

    Pani Beata Lenartowicz prowadziła warsztaty muzyczne podczas międzynarodowej konferencji eTwinning w Warszawie.

       Obchodzony obecnie rok 2018 promuje dziedzictwo kulturowe, które ma na celu m.in. zachęcenie do odkrywania jego istotnych  elementów, zarówno na europejskim jak i lokalnym poziomie oraz wzbudzenie poczucia przynależności do wspólnoty europejskiej. Ten priorytetowy temat znalazł wyraźne odzwierciedlenie w działaniach nauczycieli oraz realizowanych przez nich projektach. Zwrócono uwagę na fakt, że rozwija on w niezwykłym tempie liczbę aktywności skupiających się na poznawaniu i utrwalaniu elementów dziedzictwa kulturowego. eTwinning od zawsze wspierał zainteresowanie tą tematyką. Przez 13 lat istnienia programu, to właśnie aktywności związane z kulturą i tradycją były najliczniej reprezentowane wśród realizowanych projektów. Aby podkreślić ich niezwykłą wagę i wpływ na proces edukacji, uczyniono je tematem przewodnim corocznej konferencji Programu: eTwinning and our heritage: where the past meets the future.

      W tym roku mieliśmy przyjemność po raz pierwszy prowadzić to niezwykłe wydarzenie w Warszawie. W dniu 25.10.2018 ponad 500 eTwinnerów spotkało się, aby celebrować projekty nagrodzone w konkursie europejskim, wysłuchać fascynujących wykładów i wziąć udział w edukacyjnych warsztatach.

    Beata Lenartowicz

  • Bezpieczna droga do szkoły

    Bezpieczna droga do szkoły

         W miniony czwartek, 25 października 2018r.  przedstawicielka prewencji Policji w Bielsku Podlaskim - w ramach akcji ,,Bezpieczna droga do szkoły”- spotkała się z uczniami klas I.

          Podczas spotkania prowadząca omówiła podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, z uwzględnieniem bezpiecznego przechodzenia przez drogę. Udzielała pierwszakom rad, jak unikać innych niebezpieczeństw, na które narażeni są uczniowie pokonujący codzienną drogę do szkoły i domu. Szczególną uwagę zwrócono na konieczność noszenia elementów odblaskowych przy plecaku lub różnych częściach garderoby, które niejednokrotnie w sytuacjach zagrożenia ratują życie osobom pieszym. Posiadanie w widocznym miejscu takich elementów jest obowiązkiem w przypadku pieszych poruszających się po zmroku poza terenem zabudowanym. Dzieci w trakcie spotkania przypomniały też rodzaje znaków drogowych oraz znaki najczęściej występujące w pobliżu szkół.

          Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie.

          Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych).  Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko przed szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

           Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest zatem adresowana zarówno do dzieci jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny.

    Apelujemy więc:

    Mamo, Tato – dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład swojemu dziecku!

    Nauczycielu – odkrywaj przed dziećmi bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego!

    Kierowco – uwaga w pobliżu szkół, zdejmij nogę z gazu!

    Niech droga do szkoły będzie bezpieczna przez cały rok!

     

                                                                 Koordynator ds bezpieczeństwa Bożena Oleszko

    Zdjęcia: R. Wróblewska

    Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=214

  • Pierwszaki w szeregach społeczności uczniowskiej

    Pierwszaki w szeregach społeczności uczniowskiej
    23.10.2018

          W dniu 23 października 2018 r. o godzinie 13.00 odbyła się w szkole uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych przygotowana przez wychowawczynie - p. A. Abramczuk, p. E. Sawicką, p. B. Szulc. Na to wyjątkowe wydarzenie przybyli zaproszeni goście - Burmistrz Miasta Bielska Podlaskiego J. Borowski, ks. prałat K. Siekierko, misjonarz z Brazylii ks. kan. T. Szerszeń oraz nauczyciele i rodzice, których serdecznie przywitała prowadząca uroczystość p. A. Abramczuk.

         Dzieci odświętnie ubrane, prezentowały się niezwykle dostojnie. Po części oficjalnej przyszedł czas na występ artystyczny pierwszoklasistów, który spotkał się z entuzjastycznymi  brawami zgromadzonej publiczności. Kolejnym punktem imprezy szkolnej były życzenia od przedstawicieli klas starszych oraz zaproszonych gości.

          Cała uroczystość była wzniosłym i wzruszającym wydarzeniem, a ceremonialne słowo „ŚLUBUJEMY” wypowiadane przez uczniów na sztandar szkoły oraz pasowanie uczniów przez dyrektora SP nr 5 p. Zofię Tymińską na długo pozostaną w naszej pamięci.

          Na zakończenie klasom pierwszym zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia, wręczono dyplomy, legitymacje szkolne i rozdano drobne prezenty. Następnie uczniowie wraz z wychowawcami i rodzicami udali się do swoich sal na słodki poczęstunek.

                                                            Bogusława Niewińska

    Zdjęcia: R. Wróblewska

    Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=224

  • Podlaska Akademia Młodego Inżyniera

    Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski informuje, że 24 października 2018 roku ruszy rekrutacja uczniów chętnych do wzięcia udziału w zajęciach organizowanych w ramach projektu „Podlaska Akademia Młodego Inżyniera”.

    Rekrutacja odbywać się w będzie terminie od 24 października do 30 października 2018 roku.

    Uczestnikiem zajęć organizowanych w ramach PAMI może zostać uczeń klas VII-VIII szkoły podstawowej w Bielsku Podlaskim.

    Aby zgłosić uczestnictwo dziecka w projekcie, rodzic powinien wypełnić kwestionariusz rekrutacyjny dostępny w sekretariacie szkoły lub na stronie internetowej www.pami.pb.edu.pl, stronie Urzędu Miasta Bielsk Podlaski w zakładce: Dla Mieszkańca – Edukacja – Podlaska Akademia Młodego Inżyniera i złożyć go w sekretariacie szkoły w terminie rekrutacji.

    Zajęcia odbywać się będą na Politechnice Białostockiej. Uczestnikom zapewniony zostanie transport na zajęcia.

    Szczegółowy regulamin projektu dostępny jest w sekretariacie szkoły oraz na ww. stronie internetowej.

  • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

    Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

         Biblioteka szkolna przy Szkole Podstawowej nr 5 im. Szarych Szeregów otrzymała fundusze w ramach NPRCz. Pochodzą one głównie ze środków ministerialnych, ale też wkład własny wniósł organ prowadzący szkołę.

         Po zasięgnięciu opinii Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego nauczyciele bibliotekarze zakupili łącznie 1082 wolunimy na kwotę 15000 zł! Środki przeznaczono głównie na lektury, uwzględniono potrzeby uczniów niepełnosprawnych oraz preferencje czytelnicze dzieci i młodzieży szkolnej przedstawione w listach książek do zakupu przez poszczególne klasy w ubiegłym roku szkolnym.

        Książki zostały już wpisane do księgi inwentarzowej, opracowane i z początkiem nowego roku szkolnego oddane do użytku uczniom szkoły.

        Obecnie każda klasa realizuje projekt czytelniczy z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej. Echa można dostrzec w zakładce Zajęcia edukacyjne. Link: https://sp5-bielskp.edupage.org/text17/?

         Na zebraniu z rodzicami nastąpi uwzględnienie tematyki wpływu czytania za rozwój dzieci i młodzieży, co jest jednym z warunków realizacji projektu.

    Tekst i zdjęcia: Renata Wróblewska

     

        Galeria z wystawki: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=210

  • Dzień Nauczyciela 2018 r.

    Dzień Nauczyciela 2018 r.
    12.10.2018

         Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto obchodzone 14 października. Zastąpił on tradycyjny Dzień Nauczyciela. Data ta nawiązuje do rocznicy utworzenia przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Komisji Edukacji Narodowej (1773 r.).

         W naszej szkole uczniowie również pamiętali o swoich nauczycielach. Były życzenia, apel przygotowany pod kierunkiem wychowawców klas siódmych - p. I. Kołos i p. M. Łuszczyńskiej oraz p. Joanny Łozińskiej. Uczniowie przedstawili na uroczystości kilka zabawnych scenek pokazujących naszą szkolną codzienność. Pani dyrektor Zofia Tymińska wręczyła nagrody wyróżnionym pedagogom, składając serdeczne życzenia niegasnącej pasji kształcenia, wytrwałości i cierpliwości, a także sił w codziennej pracy. W imieniu nagrodzonych, głos zabrała p. E. Uziałło, wyróżniona nagrodą MEN, która powiedziała: "Jestem wdzięczna losowi za to, że pozwolił mi moją aktywność, energię i pasję wykorzystać dla szkoły i środowiska, w którym pracuję".

    Podczas akademii odczytano także nazwiska uczniów, którzy otrzymali stypendium za wysokie wyniki w nauce.

                                                                                     Bogusława Niewińska

  • Nagroda Ministra Edukacji Narodowej

    Nagroda Ministra Edukacji Narodowej
    11.10.2018

    11 października nasza koleżanka odebrała z rąk pani Minister Edukacji Narodowej nagrodę! Uroczystość odbyła się w gabinecie premiera Mateusza Morawieckiego. Pani Elżbieta Uziałło na zaproszenie Podlaskiego Kuratora Oświaty reprezentowała województwo podlaskie.

    Elżbieta Uziałło

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim
    17-100 Bielsk Podlaski
    ul. Kościuszki 21
  • (+85) 730-75-76

Galeria zdjęć