W siedzibie Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odbyła się 8 października 2018 r. o godz. 11.00 uroczystość podsumowania konkursu „Stulecie Niepodległości w Barwach Biało-Czerwonych”, który przygotowany został z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Projekt realizowany był przez Wojewodę Podlaskiego, Podlaskiego Kuratora Oświaty oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku. Zarówno Podlaski Kurator Oświaty - p. Beata Pietruszka jak i Wojewoda Podlaski - p. Bohdan Paszkowski - w swoich wypowiedziach podsumowujących konkurs podkreślili rangę obchodów święta stuletniej rocznicy niepodległości Polaków i jak ważnym priorytetowym celem nadrzędnym w edukacji jest pokazanie uczniom jaką wartość ma wolne państwo i znaczenie barw narodowych w historii Polski.
W konkursie wzięło udział 131 szkół i przedszkoli z województwa podlaskiego. Zdobyliśmy wyróżnienie. Nagrodę odebrała p. Alicja Krystosiuk wraz z przedstawicielami uczniów szkoły i przekazała na ręce pani dyrektor Zofii Tymińskiej pamiątkowy grawerton, okolicznościową broszurę zawierającą zdjęcia nagrodzonych działań zrealizowanych podczas konkursu oraz śpiewniki pieśni patriotycznych.
Bogusława Niewińska
Zdjęcia z uroczystości: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=204
Kolejny już raz w naszej szkole świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Przypadł on w tym roku w sobotę, a w naszej szkole odbył się w poniedziałek 1 października.
Uczniowie klasy III c gimnazjum czytali młodszym kolegom fragmenty książek. Z okazji przypadającej niedługo 100. rocznicy odzyskania niepodległości przygotowaliśmy do czytania rozdział pt. "Ostatnia defilada" z książki M. Lepeckiego "Pamiętnik adiutanta Marszałka Piłsudskiego". Młodsze dzieci słuchały natomiast legendy opowiadającej o powstaniu Białegostoku pt. "W pogoni za turem" z książki "O krakowskich psach i kleparskich kotach: polskie miasta w baśni i legendzie" pod red. B.Tylickiej.
Czytali: Martyna Duda, Martyna Kamińska, Oliwia Szymczuk, Łucja Żero, Aleksander Paniutycz i Maciej Zawadzki pod czujnym okiem pań pracujących w bibliotece: Świetłany Sacharczuk, Zofii Filipiuk i Renaty Wróblewskiej.
Tekst: Świetłana Sacharczuk
Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=201
Zdjęcia: Renata Wróblewska
Uczennica klasy VIII B Anna Wróblewska w czerwcu 2018 r. została laureatką I stopnia w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez IPN „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…” i w nagrodę wzięła udział w sześciodniowym wyjeździe edukacyjnym na Litwę i Łotwę. Konkurs poświęcony był ofiarom zbrodni katyńskiej.
Trasa wyjazdu wiodła m.in. przez Zułowo – miejsce narodzin marszałka Józefa Piłsudskiego czy łotewski Dyneburg – wyzwolony przez Wojsko Polskie z rąk bolszewickich w styczniu 1920 r. Ania wraz z opiekunem panią Świetłaną Sacharczuk przejechała przez Giby, miejsce pamięci związane z Obławą Augustowską, Sejny – gdzie wspominano bohaterów zwycięskiego powstania sejneńskiego z 1919 r. oraz Kopciowo – gdzie znajduje się grób bohaterki powstania listopadowego – Emilii Plater.
W następnych dniach laureaci i opiekunowie zwiedzali Wilno, m.in. Ostrą Bramę, Uniwersytet Wileński, założony przez Stefana Batorego, barokowy kościół św. Piotra i Pawła, katedrę, Górę Trzech Krzyży oraz Cmentarz na Rossie, gdzie znajduje się serce marszałka Józefa Piłsudskiego, a także polską kwaterę wojenną na cmentarzu na Antokolu.
W dniach następnych uczestnicy wyjazdu odwiedzili polską szkołę w Podbrodziu, gdzie odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów laureatom konkursu, odwiedzili ekipę poszukiwawczą IPN prowadzącą prace terenowe (poszukiwanie mogiły żołnierzy AK) w lesie koło wsi Raubiszki na Wileńszczyźnie, Szatejnie – miejsce urodzenia Czesława Miłosza, Kiejdany i Upitę znaną z historii i „Potopu” H. Sienkiewicza.
Kolejnym punktem było Zułowo, gdzie urodził się marszałek Józef Piłsudski, Powiewiórkę – miejscowość, w której stoi kościół, gdzie został ochrzczony późniejszy Naczelnik Państwa. Młodzież postawiła również znicze na polskim cmentarzu wojennym z czasów wojny bolszewickiej 1919–1920 r. w Duksztach. Uczczono też pamięć 327 polskich żołnierzy poległych w walkach o Inflanty zimą 1920 r., pochowanych w Dyneburgu.
Wyprawa edukacyjna dotarła także na pole bitwy pod Kircholmem (dziś Salaspils na przedmieściach Rygi) z września 1605 r., a w samej Rydze można było zobaczyć miejsce, gdzie zawarto Traktat Ryski, kończący pierwszą wojnę światową oraz obejrzeć przepiękne secesyjne budynki i stare miasto.
Dodatkowo podczas przejazdów można było obejrzeć wiele interesujących filmów i wysłuchać ciekawych prelekcji.
Tekst i zdjęcia: Świetłana Sacharczuk
Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=200
Rozpoczęcie roku szkolnego to ważny dzień w życiu każdego ucznia. 3 września 2018 roku wydarzenie to zasygnalizowały msze święte w bazylice i cerkwi. Główny apel odbył się w szkole o godzinie 9.00. Na początku wprowadzony został sztandar szkoły i odśpiewany hymn państwowy.
Następnie głos zabrała dyrektor szkoły – p. Zofia Tymińska, która powitała zebranych – w szczególności uczniów, którzy po raz pierwszy przyszli do naszej szkoły oraz rodziców i grono pedagogiczne.
Po tym wystąpieniu, ciepłe słowa do zebranych skierowali zaproszeni goście - p. B. Zwolińska z - ca Burmistrza Miasta i p. A. Rogoza przedstawicielka Policji w Bielsku Podlaskim.
Po części oficjalnej akademii, uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami.
Życzymy uczniom wielu sukcesów, wytrwałości, ciekawych doświadczeń oraz radosnych chwil spędzonych w naszej szkole.
Bogusława Niewińska
Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=197
Zdjęcia: Renata Wróblewska
Trudny rok szkolny za nami, więc postanowiliśmy się lepiej poznać na 2-dniowej wycieczce w czerwcu do Grodna - do miasta dawnej Rzeczpospolitej, tak bardzo ukochanego przez króla Stefana Batorego. To tu został podpisany II rozbiór Polski, tu też mieszkała i tworzyła Eliza Orzeszkowa, tu wreszcie były organizowane sejmy I Rzeczpospolitej.
Urok Grodna objawił się nam w zabytkach klasy zerowej. Na wszystkich podziałał klimat cerkwi Borysa i Gleba z XII w. czy przepięknego barokowego kościoła św. Franciszka Ksawerego. Jak przystało na turystów odwiedzających miasto pogranicza, obejrzeliśmy - czynną do dziś- Wielką Synagogę.
Janek-przewodnik-pasjonat mówiący płynną polszczyzną z pięknym kresowym akcentem -pokazał nam przepiękny widok na stary Niemen, o którym w swojej powieści pisała Orzeszkowa.
Pochyliliśmy się również nad grobami młodych obrońców Grodna broniących bohatersko miasta we wrześniu 1939r. Wszystkich wzruszyła historia 13-letniego Tadeusza Jasińskiego zamordowanego przez sowieckich czołgistów.
A wieczór po intensywnym zwiedzaniu umilił nauczycielom występ białoruskiego zespołu ludowego oraz wspólna biesiada z tańcami i śpiewami...
Elżbieta Uziałło
Fotogaleria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/195
Zdjęcia: Mateusz Sadowski
22 czerwca 2018 roku w sali sportowej szkoły odbyła się uroczystość zakończenia zajęć dydaktycznych w roku szkolnym 2017/2018. Program odbył się w 3 turach.
Wzięli w niej udział uczniowie klas I – VII, klasy gimnazjalne, rodzice, zaproszeni goście, nauczyciele i pracownicy szkoły.
Galę zaszczycili swoją obecnością sekretarz miasta p. T. Korycka, przewodnicząca rady rodziców p. A. Rogucka.
Uroczystość zakończenia roku szkolnego poprowadziły panie A. Abramczuk, A. Samocik oraz pan R. Car. Pani T. Korycka podziękowała uczniom, dyrekcji i nauczycielom za pracę i naukę, jednocześnie życzyła wszystkim zebranym wspaniałych wakacji. Przewodnicząca rady rodziców pani A. Rogucka skierowała słowa uznania w stronę dyrekcji szkoły i do nauczycieli za całoroczną współpracę.
Na początku uroczystości wyróżniono uczniów klas I – III, po nich nagrodzono uczniów klas IV - VII. Uczniowie klas starszych, którzy uzyskali najwyższe wyniki w nauce otrzymali również wyróżnienia. Nagrodzono także uczniów za osiągnięcia sportowe, wysokie wyniki w konkursach, kołach zainteresowań, czytelnictwo, frekwencję.
Ciekawie zaprezentowali się uczniowie z programem artystycznym w poszczególnych turach.
Po ceremonii zakończenia roku szkolnego 2017/2018 uczniowie udali się do swoich sal na ostatnie przedwakacyjne spotkania. Na forum klasy otrzymali z rąk wychowawców świadectwa.
Bogusława Niewińska
Fotogaleria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/189
Klasy I-III http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=191
Klasy IV-VI http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=192
Gimnazjum http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=193
Zdjęcia: R. Wróblewska, E. Sawicka, B. Lenartowicz, M. Sadowski, J. Hackiewicz
Europejskie Dni Kultury w ramach projektu Arts@creativity.eu programu Erasmus+ 04.06 – 22.06.2018
W dniach od 4 do 22 czerwca 2018 roku miały miejsce Europejskie Dni Kultury w ramach projektu Arts@creativity.eu. programu Erasmus+w Szkole Podstawowej nr5 im. Szarych Szeregów.
Wydarzenie zaczęło się od "wielkiego malowania" zainspirowanego twórczoscią wybitnych artystów malarzy europejskich. w klasach I-VI powstały ciekawe prace plastyczne, które zostały wyeksponowane na wystawie Erasmusa na korytarzu szkolnym.
14.06.2018 Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim odbył się piknik Erasmusa będący podsumowaniem trzyletniego projektu. Uczestnikami pikniku byli uczniowie kl. 1-3 oraz dzieci z Przedszkola nr 5 im. Kubusia Puchatka w Bielsku Podlaskim. Zaproszeni goście poznali założenia programu, obejrzeli wystawę zdjęć z wizyt w szkołach partnerskich oraz wzięli udział w plenerze pod hasłem „Podróż z wyobraźnią do krainy sztuki” - malowanie kredą na placu przed szkołą.
Na korytarzu szkolnym odbył się koncert na bum bum rurkach w wykonaniu uczniów uczęszczających na zajęcia koła eTwinning – uczniowie i nauczyciele szkoły usłyszeli niezapomniane przeboje z różnych zakątków Europy.
14-22.06.2018 - w tych dniach zorganizowano wystawę prac plastycznych, które powstały podczas realizacji projektu; szczególną uwagę i zainteresowanie przykuła wystawa zdjęć z wizyt w szkołach partnerskich. Wystawa otwarta jest dla całej społeczności szkolnej oraz gości odwiedzających szkołę w tych dniach. Prace plastyczne będzie można podziwiać jeszcze przez kolejne miesiące w galerii Arts@creativity.eu Erasmus+ .
18.06.2018 odbyła się videokonferencja z udziałem uczniów i nauczycieli szkół: polskiej i cypryjskiej –było to podsumowanie działań projektowych i wybór najciekawszych prac powstałych podczas realizacji projektu.
Trzyletni projekt Arts@creativity.eu programu Erasmus+ dobiega końca. Nadszedł czas podsumowań. Były to trzy lata ciężkiej pracy, wzmożonej nauki, ale i wielu niezapomnianych wrażeń związanych z podróżami, warsztatami prowadzonymi przez znakomitych artystów, malarzy, rzeźbiarzy i muzyków. Uczniowie wyróżniający się zaangażowaniem w realizację projektu otrzymali dyplomy i nagrody.
Beata Lenartowicz
Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=188
"Jak nie czytam, jak czytam!"
8 czerwca przyłączyliśmy się do bicia rekordów w czytaniu książek. Wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji "Jak nie czytam, jak czytam!" Około 380 osób w tym samym czasie na szkolnym boisku i murawie czytało ulubione książki. Wielu z nich stwierdziło, że lubią czytać, że książki ich zainteresowały, że jest to całkim fajny moment. Jednym słowem: Czytanie jest super!
Koordynatorki szkolnej akcji:
Zofia Filipiuk
Świetłana Sacharczuk
Renata Wróblewska
Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=185
W dniu 05.06.2018 r. o godz. 17.00 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim przy ul. Kościuszki 21 odbyło się spotkanie dyrekcji szkoły i nauczycieli z przyszłymi pierwszoklasistami i ich rodzicami. W programie zebrania znalazły się informacje dotyczące podręczników, wyprawki szkolnej i zapisów do świetlicy szkolnej. Całość uświetnił występ artystyczny uczniów z klasy III b. Dzieci otrzymały pamiątkowe gadżety.
Bogusława Niewińska
Klub Wolontariuszy „W jedną stronę” oraz kandydaci na wolontariuszy z klas V- VI udali się 5 czerwca na niezwykłą wycieczkę szlakiem Bieszczady – Lwów.
Cel naszej wyprawy był związany ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości, a Lwów od XIV wieku do II wojny światowej był miastem polskim. Ze względu na architekturę historycy mówią o bliźniaczych miastach: Krakowie i Lwowie.
Również w Polsce widzieliśmy miejsca związane z naszą skomplikowaną, ale piękną historią.
W Sanoku podziwialiśmy Park Etnograficzny, a dokładnie zabudowę XIX- wiecznego miasteczka, w którym mieszkali obok siebie Polacy, Łemkowie, Żydzi i Bojkowie. Urok domów prostych rzemieślników czy bogatego aptekarza, atmosfera dawnej Galicji bardzo działały na naszą wyobraźnię.
Nie byłaby to wycieczka w Bieszczady, gdybyśmy nie spróbowali trudnego spaceru grzbietem Połoniny Wetlińskiej. Ci, którzy dotarli do słynnej Chatki Puchatka, byli zachwyceni widokami polskich gór. W nagrodę pan Michał – nasz pilot – zorganizował bieszczadzkie ognisko pod wiatą.
We Lwowie – spotkanie z przemiłą panią Oksaną– absolwentką polonistyki i intensywne zwiedzanie, Zobaczyliśmy dawny Uniwersytet Jana Kazimierza, Bibliotekę Ossolineum, ulicę Grodecką, Akademicką, Piekarską, dzielnicę słynnych baciarów- Szczepcia i Tońcia, a także pomnik Adama Mickiewicza, Rynek z Czarną Kamienicą oraz obowiązkowo zwiedziliśmy Cmentarza Orląt Lwowskich.
Nasz wyjazd do Lwowa był też połączony z akcją charytatywną. Do świetlicy prowadzonej przez siostry Józefitki zawieźliśmy zebrane przez nas artykuły szkolne.
Ostatniego dnia wolontariusze z opiekunkami i pilotem– góralem z Bieszczad – odbyli niezapomnianą podróż Bieszczadzką Ciuchcią. Mogliśmy podziwiać góry i słuchać opowieści o Komańczy– ostatnim miejscu prawdziwego folkloru Bieszczad. Nocny powrót do domu uczestnicy umilali sobie śpiewem i tańcami w miejscach postoju autokaru.
Fotogaleria:https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/186
Elżbieta Uziałło, Agnieszka Jankowska
23 maja 2018 r. odbyły się w miejskim amfiteatrze przeglądy artystyczno- edukacyjne w dziedzinie kultury w ramach Święta Kultury Młodzieży Szkolnej. Na scenie zaprezentowali się uczniowie bielskich szkół podstawowych, w tym również zespół młodych aktorów, tancerzy i wokalistów z „Piątki” w widowisku „Z życia bielszczan”. Do występu przygotowali nauczyciele poloniści, muzyki i plastyki.
Bogusława Niewińska
Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=178
Zdjęcia: Renata Wróblewska
Dnia 17.05.2018 r. gimnazjaliści kl. III uczestniczyli w dniach otwartych firmy Danwood S. A. przy ulicy Brańskiej 132. Młodzież obejrzała filmy opowiadające o rozwoju, rynkach pracy i planach na przyszłość jednej z największych w Polsce firm budowlanych. Następnie zwiedziła zakład pracy, przyglądając się nowoczesnej technologii budowy domów modułowych. Prowadzący spotkanie zapraszali uczniów do podjęcia nauki w Zespole Szkół Nr 1 im. Marszałka J. K. Piłsudskiego w Bielsku Podlaskim, które proponuje profile o charakterze budowlanym (technikum budowlane, dwustopniowa szkoła branżowa).
Galeria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/187
Iwona Kołos
WIZYTA W ATENACH
W dniach 07.05 - 13.05.2018 r. w Atenach w Grecji odbyło się spotkanie partnerów projektu Arts@creativity.eu w ramach programu Erasmus+. W zlocie uczestniczyli koordynatorzy, nauczyciele wspierający z Polski, Estonii, Słowacji, Litwy, Portugalii, Włoch, Grecji i Cypru. Szkołę Podstawową nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim reprezentowali: dyrektor szkoły – p. Zofia Tymińska, koordynator projektu - p. Beata Lenartowicz, nauczyciele - p. Marzena Rzepniewska i p. Jarosław Olszański.
Była to już dziewiąta wizyta partnerska przedstawicieli szkół. Gospodarze spotkania, dyrektor szkoły pani Charikleia Zaimi wraz z grupą nauczycieli greckiej szkoły, zapewnili doskonałe warunki uczestnikom spotkania do tego, by cele projektu zostały zrealizowane, a nauczyciele uczestniczący w spotkaniu wrócili do swoich szkół zasobni w nowe doświadczenia.
Pierwszy dzień 8 maja 2018 r. rozpoczął się od spotkania z gospodarzem miasta, który dokonał prezentacji miejscowości. Następnie nauczyciele szkół europejskich spotkali się ze studentami trzeciego roku anglistyki Uniwersytetu Narodowego im. Kapodistriasa w Atenach oraz doktorem i wykładowcą panem Kosmą Vlachos. Pani Beata Lenartowicz wygłosiła prelekcję skierowaną do przyszłych nauczycieli języka angielskiego na temat współpracy międzynarodowej w ramach programów Erasmus+ oraz eTwinning, wskazując na korzyści, które płyną z udziału z tych programach zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. Kolejnym punktem programu były warsztaty plastyczne w plenerze.
W drugim dniu spotkania greccy uczniowie szkoły podstawowej w Glyfadzie uroczyście przywitali gości i zaprezentowali program artystyczny. Kolejnym punktem spotkania były warsztaty artystyczne, na których wykonano świece zdobione kwiatami i muszlami, wzbogacano oliwę ziołami i naturalnymi dodatkami smakowymi oraz przygotowano „dakos” – sałatkę grecką.
10 maja upłynął pod znakiem podsumowań, ewaluacji i wniosków. Dyrektorzy i koordynatorzy spotkania kończąc projekt Arts@creativity.eu zgodnie stwierdzili, że udział w tym przedsięwzięciu był doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy na temat wybitnych artystów europejskich, zdobycia nowych umiejętności, wymiany doświadczeń oraz zawarcia długotrwałych przyjaźni. Jako podsumowanie projektu powstała praca plastyczna wykonana techniką collage – połączenie prac uczniów 8 szkół europejskich prezentujących charakterystyczne miejsca krajów uczestniczących w projekcie, które zostały umieszczone na mapie Europy. W godzinach popołudniowych tego samego dnia odbyła się wycieczka, podczas której podziwiano architekturę i sztukę Glyfady.
11 maja był dniem artystycznych inspiracji. Odwiedzono miejsca będące źródłem natchnienia dla wielu twórców rodzimych jak i zagranicznych. W programie znalazło się zwiedzanie Muzeum Acropolis, wzgórza i Partenonu oraz starego miasta Aten.
12 maja był dniem poświęconym historii i kulturze greckiej. Uczestnicy mieli okazję odwiedzić miejsca takie jak Corinth Canal, Mycenae, Palamidi Fortress i miasto Nafplio.
Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=183
24 maja 2018 r. uczniowie z klasy V b, VI a i VI b brali udział w wycieczce do Dęblina i Mościsk. Organizatorem wyprawy byli wychowawcy klas- p. M. Sadowski, p. A. Krystosiuk i p. M.Łuszczyńska.
Uczestnicy zwiedzili Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, gdzie zapoznali się z historią lotnictwa oraz eksponatami będącymi prywatnymi pamiątkami polskich lotników z różnych okresów historycznych. Kolejnym etapem wyprawy była wizyta w Parku Edukacji i Rozrywki „Farma Iluzji” we wsi Mościska, w którym uczniowie mogli się nie tylko bawić, ale też uczyć. Można było tam dostrzec wiele niesamowitych budowli oraz wyjątkowych miejsc pełnych magii. Najwięcej wrażeń wywołały: Labirynt Luster i Tunel Zapomnienia. Było to miejsce do aktywnej zabawy, wypoczynku i integracji międzyklasowej. Zwiedzanie tych licznych atrakcji dało uczestnikom niezapomniane przeżycia.
Fotogaleria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/180
Mateusz Sadowski
18 maja 2018 r. wróciliśmy z trzydniowej wycieczki na trasie Wadowice - Wieliczka - Kraków - Kielce - Zator. Uczestnikami wyjazdu byli uczniowie klasy V a i V b, VI b pod opieką nauczycieli: p. Joanny Łozińskiej, p. Bogusławy Niewińskiej i p. Roberta Cara. Program imprezy objazdowej był niezwykle ciekawy i każdego dnia rosły emocje związane z poznawaniem południowej części kraju a także z integracją grupy szkolnej. W Kielcach, w muzeum, okazale prezentowała się kolekcja dawnych i współczesnych zabawek. Sensację wzbudziła latająca czarownica i ołowiane żołnierzyki z początku XX wieku. W Wieliczce niektórzy uczniowie byli po raz pierwszy. Zejście do kopalni na głębokość ponad 130 metrów budziło gigantyczne emocje. Zachwyciła solna kaplica św. Kingi i podziemne korytarze. W Wadowicach szczególną uwagę przykuło Muzeum Ojca Świętego Jana Pawła II. To była niezwykła podróż w całe życie Karola Wojtyły. Kraków powitał uczniów chmurną pogodą. Nie przeszkadzało to wycieczkowiczom, by zwiedzić Wawel i cały Szlak Królewski. W czwartek - mimo deszczu – grupa udała sie do parku rozrywki w Zatorze "Energylandii". Nie sposób opisać wspaniałych przeżyć i jazdy jak w Matrixie. Było super, adrenalina sięgała szczytów.
Jaka trasa w następnym roku klasy p. Joanny Łozińskiej ?- pomysłodawczyni tej trasy i głównego organizatora.To niespodzianka, jednak myślę, że nic nie dorówna ekstremalnej zabawie w „EL”. Pozdrawiam wytrwałych wycieczkowiczów.
Fotogaleria:https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/182
Bogusława Niewińska
Dnia 7 maja 2018 r. uczniowie z klas starszych wybrali się na spektakl „Skąd nasz ród” do BDK. Widowisko zostało przygotowane przez aktorów wrocławskiego Teatru Artenes i miało charakter patriotyczny. Uczniowie mieli okazję obejrzeć legendy polskie związane z powstaniem i historią państwa polskiego. Do gry na scenie został również zaproszony uczeń z klasy VI b. Przedstawienie okazało się spektakularne, a szczególną uwagę zwracały efekty medialne i kostiumy aktorów.
Tymczasem dzieci z klas I-III obejrzały z entuzjazmem teatrzyk „Opowieści z naszego dzieciństwa” w wykonaniu tej samej grupy teatralnej. Spektakl przygotowany został z myślą, by przypomnieć baśnie, które niosą pozytywne i ponadczasowe przesłania.
Bogusława Niewińska
30 kwietnia 2018 r. odbył się uroczysty apel z okazji 227. rocznicy Konstytucji 3 maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, klasa VI b - pod kierunkiem wychowawcy p. A. Krystosiuk i nauczyciela muzyki p. J. Łozińskiej - przygotowała część artystyczną o patriotycznym zabarwieniu. Akademię tę zainicjowało wprowadzenie sztandaru i odśpiewanie hymnu narodowego, po którym odbyła się prezentacja nasycona faktami historycznymi i pięknymi pieśniami w wykonaniu chóru szkolnego. Szkoła w tym dniu była efektownie udekorowana biało - czerwonymi symbolami. Uczniowie na koniec zorganizowali pochód - korowód z barwami narodowymi, który został uwieńczony serią pamiątkowych zdjęć.
W uroczystościach na terenie miasta Szkołę Podstawową nr 5 im. Szarych Szeregów godnie reprezentowali: harcerze pod opieką dh Mateusza Sadowskiego, poczet sztandarowy i nauczyciele.
Bogusława Niewińska
Galeria 1 - uroczystość szkolna: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=17
Zdjęcia: R. Wróblewska
Galeria 2- uroczystość na terenie miasta: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/170
Zdjęcia: Mateusz Sadowski
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji multimedialnej biorącej udział w konkursie
"Stulecie Niepodległości w Barwach Biało-Czerwonych"
29 kwietnia 2018 r. w kościele Narodzenia NMP w Bielsku Podlaskim, zaraz po mszy świętej dla dzieci, nastąpiło uroczyste poświęcenie rowerów. Następnie zorganizowano przejazd jednośladami dla grup harcerzy i opiekunów do Lasu Pilickiego.
Było ognisko, pieczenie kiełbasek, tańce, śpiewy, konkursy, wykład prowadzony przez policjantkę na temat bezpiecznego poruszania się rowerzystów po drogach.
Galeria:https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/169
Mateusz Sadowski
W Orli odbyły się 27 kwietnia 2018 r. powiatowe eliminacje Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W zawodach uczestniczyło ponad 46 uczniów - drużyny ze szkół podstawowych i gimnazjów z powiatu bielskiego. Wiodącym celem tych rozgrywek jest działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej.
Uczniowie z "Piątki" zajęli III miejsca grupowo w kategoriach - szkoła podstawowa i klasy gimnazjalne. Indywidualnie I miejsce zdobył uczeń Dominik Niemyński ( klasa gimnazjalna). Do zawodów przygotowali nauczyciele – p. O. Nowicka i p. M. Sadowski.
Bogusława Niewińska
https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/168
Zdjęcia: Mateusz Sadowski
Dnia 26 kwietnia 2018 r. uczniowie ze Szkoły Muzycznej w Bielsku Podlaskim wystąpili z koncertem w budynku naszej szkoły. Podczas spotkania dzieci z klas I-VI dowiedziały się na jakich instrumentach grają utalentowani uczniowie (organy, gitara, flet, skrzypce, klarnet, perkusja, akordeon). Wysłuchaliśmy utworów, które popisowo zagrali nam uczniowie tamtejszej szkoły. Spotkanie miało na celu rozwijanie pasji zespołowego muzykowania.
Bogusława Niewińska
Galeria: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/166
Zdjęcia: Mateusz Sadowski