W dniach 19.05-25.05.2017 r. odbył się w Estonii project meeting Arts@creativity.eu w ramach przedsięwzięcia Erasmus+. W projekcie uczestniczyli koordynatorzy, nauczyciele wspierający i uczniowie szkół podstawowych z krajów współpracujących ze sobą: Polski, Estonii, Słowacji, Litwy, Portugalii, Włoch, Grecji i Cypru. Szkołę Podstawową nr 5 im. Szarych Szeregów reprezentowali: koordynator projektu p. Beata Lenartowicz, nauczyciele: p. Renata Wróblewska, p. Bogusława Niewińska oraz dwie uczennice: Matylda Sopek i Anna Wróblewska.
To była kolejna piąta wizyta partnerska przedstawicieli szkół w ramach projektu. Estońska koordynatorka p. Eha Jacobson ugościła, zapewniła opiekę, rozrywkę i zajęcia edukacyjne wszystkim uczestnikom spotkania.
W pierwszym dniu, 19 maja 2017 r. , po południu na rynku Starego Miasta w Tallinie, odbyło się spotkanie kontaktowe, na którym przedstawiono plan spotkań nauczycieli i uczniów.
20 maja był dniem poświęconym artystycznym wyzwaniom. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić największe w Tallinie Muzeum Sztuki KUMU, a uczniowie aktywnie zaangażowali się w zajęciach artystycznych inspirowanych obejrzaną kolekcją w muzeum.
21 maja był dniem pobytu w Tartu . W programie znalazło się zwiedzanie Muzeum Narodowego Estonii, które przedstawia obrazowo historię, życie i tradycje Estończyków w architektonicznie ciekawym i nowoczesnym budynku. Uczniowie zmotywowani i zafascynowani ekspozycjami w muzeum, mieli okazję stworzyć na zajęciach edukacyjnych własny projekt etnograficznej mozaiki wypalanej w drewnie.
22 maja zaplanowano rejs statkiem po rzece Emajógi w Tartu. Po południu odbył się wyjazd uczestników grupy Erasmus+ do małej wiejskiej szkoły w Unipiha , gdzie uczy się 14 uczniów w oddziałach I-IV. Międzynarodową grupę powitała estońska koordynatorka i jednocześnie dyrektorka tej szkoły p. Eha Jacobson. Następnie goście obejrzeli występy uczniów połączone ze śpiewem, tańcem i grą na lirze. Kolejnym wyzwaniem były zajęcia twórcze w grupach - lepienie w glinie z wykorzystaniem materiałów przyrodniczych i wykonanie ozdobnych kart z kolorowego piasku. Na koniec odbyło się podsumowanie zajęć, wykonanie pamiątkowych zdjęć i spotkanie przy kawie i herbacie.
23 maja to dzień, którego kulminacyjnym programem do realizacji były zajęcia sportowe i rekreacyjne w parku w Otepaa. Park stał się doskonałą instalacją sportową dla wszystkich uczestników. Zadania na linach rozpiętych na różnych wysokościach, drabinkach i platformach okazały się świetnym współzawodnictwem w grupach. Wieczorem odbyło się zwiedzanie Tartu – pięknego miasta akademickiego, parku, ratusza, zabytkowych kamienic.
24 maja zaplanowano wyjazd do Kambja. W programie znalazło się spotkanie z gospodarzem miasta, który dokonał prezentacji miejscowości. Był także czas na wymianę okolicznościowych pamiątek. O godzinie 12.00 odbył się zaplanowany w szkole meeting w Kambja: spotkanie z dyrekcją, wymiana doświadczeń koordynatorów projektu, pokazy tańca estońskiego, nauka gry na lirze, prezentacje wokalne i taneczne grup Erasmus+ w charakterystycznych układach dla danego kraju oraz wspólna nauka tańca. Podsumowaniem zajęć była nauka okolicznościowego hymnu integrującego europejskie grupy, który przygotowała i poprowadziła w zajęciach liderka projektu z Cypru p. Hara Charalampous. Na zakończenie zorganizowano uroczyste wręczenie dyplomów, certyfikatów, pamiątek.
25 maja był ostatnim dniem pobytu w Estonii uczestników europejskiego projektu . Miastem - klamrą spinającą meeting „Arts @creativity.eu” był Tallin. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że Tallin jest jednym najpiękniejszych miast europejskich. Starówka, średniowieczny rynek z gotyckim ratuszem, rzędy mieszczańskich kamienic, potężne mury obronne tworzą niepowtarzalny urok tego miasta. Spotkanie grup kontaktowych Erasmus+ w Estonii stworzyło możliwość pogłębienia komunikowania się w języku angielskim, wymiany doświadczeń artystycznych i kulturalnych. W ten sposób zaktywizowano wśród młodych ludzi i nauczycieli świadomość własnych działań poznawczych i zdolności oraz motywację do działań kreatywnych w partnerskich szkołach.
Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=61
Bogusława Niewińska
W dn. 12 maja 2017 r. o godz. 11.00 Miejska Biblioteka Publiczna w Bielsku Podlaskim zorganizowała spotkanie z poetką p. Z. Olek – Redlarską, autorką książek dla dzieci.
Impreza miała charakter autorski. Poetka opowiadała dzieciom o swoich fascynacjach literaturą. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze. Można było kupić książki „Zielone piórko”, „Chmurki i humorki” i zdobyć autograf. Uczniowie z klasy II a wraz z wychowawczynią p. Elżbietą Sawicką byli zachwyceni organizacją tego przedsięwzięcia w ramach „Tygodnia Bibliotek 2017”.
Bogusława Niewińska
Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=57
Zdjęcia: Elżbieta Sawicka
Z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w szkole zorganizowano w dniu 28 kwietnia 2017 r. pod kierunkiem p. Alicji Krystosiuk apel, który przypomniał uczniom znaczenie pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji.
Główne uroczystości miejskie odbyły się przy pomniku Niepodległości Polski. Wcześniej w bazylice NMP w Bielsku Podlaskim modlono się w intencji Ojczyzny. Na koniec pod pomnikiem delegacje złożyły wieńce. Naszą szkołę reprezentowali nauczyciele, uczniowie i harcerze.
Bogusława Niewińska
Zapraszamy do galerii:
https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/5
Zdjęcia: E. Sawicka, M. Sadowski
Organizując lekcje biblioteczne, Miejska Biblioteka Publiczna w Bielsku Podlaskim przygotowuje je pod kątem potrzeb szkół, starając się tak dobierać ich tematy, aby były uzupełnieniem, bądź też formą przypomnienia dzieciom wiedzy zdobytej w szkole.
W dniu 24 kwietnia 2017 roku, na prośbę p. Bogusławy Niewińskiej, polonistki i jednocześnie wychowawczyni klasy V a, panie z MBP przeprowadziły lekcję biblioteczną, której tematem był „Rozwój druku, książki i czasopisma". Lekcja miała formę wykładu popartego prezentacją multimedialną i pokazem wybranych książek. Spotkanie przybliżyło najciekawsze zagadnienia z historii starożytnej i średniowiecza (m.in. omówiono formy zwoju papirusowego, pracę skryby i sztukę zdobienia ksiąg rękopiśmiennych), zaprezentowano wynalazek druku Jana Gutenberga. Lekcja zasygnalizowała również temat przyszłości książki, jej najnowszych form, czyli e-booków i audiobooków.
Bogusława Niewińska
Fotogaleria:
W dniu 10 kwietnia 2017 r. poczet sztandarowy szkoły, harcerze i nauczyciele - p. M. Dąbrowska–Bobel, p. B. Żoch i p. M. Sadowski reprezentowali szkołę podczas uroczystości patriotycznej upamiętniającej 7.rocznicę katastrofy lotniczej, w której zginęli czołowi przedstawiciele RP. Mszę św. za Ojczyznę celebrował ks. biskup Antoni Dydycz. Po nabożeństwie, przy pomniku Smoleńsko- Katyńskim zostały złożone kwiaty.
Bogusława Niewińska
Fotogaleria:
Wiosna chyba w każdym z nas budzi zachwyt. Człowiek staje się szczęśliwszy i bardziej radosny. Jest to niewątpliwie najpiękniejsza pora roku. Ze względu na towarzyszące jej słońce, ciepło i zieleń - jest także najbardziej wyczekiwaną aurą przez dzieci.
Dlatego też 21 marca 2017 r. w BDK odbyły się występy uczniów z klas I - III bielskich szkół z okazji corocznej imprezy wiosennej. Nasi uczniowie z klas IIb i II c pokazali na scenie montaż słowno – muzyczny „Piątka wita Wiosnę” przygotowany pod kierunkiem p. M. Rzepniewskiej, p. I. Nowierskiej, p. M. Duniec i p. B. Szulc. Podczas uroczystości odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pod hasłem „Wiosna w lesie”, a jego laureatem został uczeń z klasy VI a - Jakub Olszański (opieka plastyczna – p. M. Rzepniewska). Rozpromienione dzieci z kwiatami, tęczowymi parasolami, kwiatami i motylami w rękach, radosnym śpiewem na ustach zarażały widzów ekspresją i uśmiechem.
Występ dzieci został nagrodzony, a uczniowie zaprezentują się w nim w bielskich przedszkolach z okazji Dnia Ziemi.
Bogusława Niewińska
Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=51
Jan Rossman w liście do matki "Alka" z 1945 roku napisał, że rocznica tej Akcji będzie świętem braterstwa harcerskiego. Z czasem okazało się, że słowa te były prorocze. 26 marca każdego roku, harcerze gromadzą się przed warszawskim Arsenałem, aby oddać hołd jej uczestnikom, harcerzom, którzy w tym nieludzkim czasie potrafili - jak to ujął Aleksander Kamiński - nie tylko pięknie umierać, ale i pięknie żyć.
W naszej szkole upamiętniliśmy ten dzień happeningiem słowno - muzycznym, pieśniami z okresu wojny, okolicznościową wystawką prac uczniów. Wydarzenie to było czasem refleksji, ale jednocześnie miejscem braterskiego, radosnego spotkania.
Mateusz Sadowski
Fotogaleria:
W dniach od 12 do 18 marca 2017 r. naszą szkołę odwiedzili nauczyciele ze współpracujących z nami w ramach programu Erasmus+ Ars@creativity.eu zagranicznych szkół: Litwy, Estonii, Słowacji, Włoch, Portugalii, Cypru, Grecji. Wizyta rozpoczęła się zwiedzaniem stolicy kraju Warszawy. Przybyłych gości witała szkolna koordynatorka projektu p. Beata Lenartowicz i p. wicedyrektor Maria Duniec. W poniedziałek po południu goście spotkali się na uroczystej kolacji w „Czterech Porach Roku” z kadrą pedagogiczną szkoły SP nr 5 w Bielsku Podlaskim.
Wtorek był bardzo pracowity. Na sali gimnastycznej 12 nauczycieli z europejskich szkół miało okazję obejrzeć program artystyczny. Zebranych powitała p. dyrektor Zofia Tymińska, która życzyła gościom miłego pobytu w szkole, mieście i regionie. Nasi uczniowie zaprezentowali utwory muzyczne na bum - bum - rurkach, a także piękne ilustracje wokalne i taneczne. Dopełnieniem widowiska była pantomima o legendarnym Bielsku Podlaskim. Zachwyt publiczności wzbudził pokaz tańca polonez i układ taneczny do melodii „My, Słowianie”. Uczniowie z klas młodszych zaprezentowali część artystyczną pod hasłem „Powitanie wiosny”. Kolejnym punktem programu było przedstawienie się gości zebranym. Następnie w miłej atmosferze uczestnicy spotkania udali się na zwiedzanie budynku szkoły, a potem spotkali się z nauczycielami koordynującymi projekt, na zajęciach nauki tańca polonez na sali gimnastycznej. We wtorek goście złożyli również wizytę w UM Bielsk Podlaski oraz spotkali się z burmistrzem p. Jarosławem Borowskim. Wizyta stała się wspaniałą okazją do wymiany wielu doświadczeń oraz poruszenia istotnych kwestii edukacyjnych. Po południu goście uczestniczyli w kreatywnych warsztatach w bielskim muzeum dotyczących malowania ręcznika i tradycji Podlasia. Spotkali się również z księdzem z bazyliki NMP, zwiedzili świątynię, poznając jej historię związaną z miastem i mieszkańcami. Pracowity dzień zakończył się warsztatami związanymi z technologią informacyjną.
Środa obfitowała również w szereg spotkań i szkoleń warsztatowych. Odbyła się lekcja w grupach nauczyciele – uczniowie, gdzie zaprezentowano artystyczne umiejętności tworzenia kwiatów z plastikowych butelek. Zajęcia prowadziła p. Marzena Rzepniewska. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie świątyni prawosławnej przy ulicy Jagiellońskiej, zapoznanie ze sztuką sakralną prawosławia. Następnie uczestnicy udali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie obejrzeli wystawę prac plastycznych uczniów z naszej szkoły. Po krótkiej przerwie, znów złożyli wizytę w szkole i spotkali się studyjnie z uczniami. Prowadzili rozmowy w języku angielskim. Wieczorem, w trakcie spotkań, nauczyciele wymieniali cenne uwagi, które posłużą dalszej współpracy w ramach projektu.
W czwartek i piątek nauczyciele odbyli wycieczki po Podlasiu - do Białowieży i Tykocina.
W tym krótkim czasie zdołaliśmy pokazać naszym gościom odrobinę wspaniałego dziedzictwa kulturowego Podlasia. Goście zobaczyli rezerwat żubrów i Muzeum Przyrodnicze w Białowieży, zwiedzili zamek w Tykocinie, synagogę i muzeum judaistyczne, które wywarło na nich niesamowite wrażenie. Spodobała się architektura Tykocina, wielokulturowość miasta. W restauracjach popróbowali smacznej, polskiej kuchni.
Spotkanie było bardzo udane, zarówno pod względem wytężonej pracy jak i rozwoju kulturowego, poznania Polski i jej obyczajów, a poznane miejsca - źródłem doskonałej inspiracji artystycznej dla rozwoju sztuki - malarstwa, rzeźby, animacji teatralnych. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie twórcze realizowanego projektu.
Beata Lenartowicz i Bogusława Niewińska
Zapraszamy do galerii!
Powitanie gości: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=31
Występy dzieci: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=32
Nauka poloneza: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=33
Podpisy na banerze: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=34
Warsztaty ITC: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=35
Spotkanie z p. burmistrzem: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=36
W muzeum: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=37
Malowanie ręczników: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=38
Zwiedzanie bazyliki: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=39
Butelkowe warsztaty: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=40
Zwiedzanie cerkwi: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=41
Wizyta w bibliotece: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=42
Na zajęciach szkolnych: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=43
W Miejskiej Bibliotece Publicznej: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=44
Białowieża: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=45
Tykocin: https://sp5-bielskp.edupage.org/album/?#gallery/50
Fot.: E. Sawicka, R. Wróblewska, B. Niewińska, M. Sadowski
Dnia 8 marca świat tonął w morzu kwiatów i pięknych życzeń dla wszystkich Pań. Nie możemy jednak zapominać o Mężczyznach, bez których życie byłoby smutne, pozbawione uroku. Z okazji Święta Chłopców dziewczęta z klasy VI b naszej szkoły przygotowały i przeprowadziły ciekawą lekcję języka polskiego. Chłopcy pod kierunkiem blond polonistki, w której rolę wcieliła się Natalia Siatkowska, uczyli się m. in. wiązania krawatów, rozpoznawania przypraw kulinarnych, układania fryzur itp. Piątki i szóstki sypały się jak z rękawa, a zadanie domowe w formie Prince Polo dla każdego chłpca okazało się miłą niespodzianką.
Najlepsze życzenia dla Panów składają dziewczęta z kl. VI b wraz z wychowawczynią p. B. Żoch!
Zdjęcia: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=46
Beata Żoch
Nasza Szkoła Podstawowa nr 5 im. Szarych Szeregów realizuje obecnie 3-letni projekt Erasmus + Art@creativity.eu wspierany finansowo przez Unię Europejską. W dniach 12-18 marca 2017 r. będziemy gościć w murach szkoły nauczycieli z krajów partnerskich – Portugalii, Litwy, Słowacji, Estonii, Cypru, Włoch i Grecji. To okazja, by zaprezentować gościom nasze umiejętności plastyczne, muzyczne, taneczne i aktorskie, wykorzystując jednocześnie nowoczesne metody informacyjno - komunikacyjne. Spotkania projektowe urozmaicone zostaną warsztatami plastycznymi w muzeum i szkole, wizytami w świątyniach katolickich i prawosławnych, zwiedzaniem galerii prac plastycznych uczniów SP 5 w Miejskiej Bilbiotece Publicznej, spotkaniem z burmistrzem miasta, wycieczkami po regionie - do Białowieży i Tykocina.
Realizacja projektu to mnóstwo wspaniałej zabawy, ale również codzienna, żmudna praca. Zespół zaangażowanych uczniów i nauczycieli spotyka się dwa razy w tygodniu, by realizować przydzielone zadania.
Zapraszamy do odwiedzenia galerii prac na żywo: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=30
Beata Lenartowicz i Bogusława Niewińska
1 marca 2017 r. w naszej szkole miała miejsce impreza czytelnicza ph. "Pasowanie na czytelnika". Przygotowała ją p. Renata Wróblewska - nauczyciel bibliotekarz wraz z gronem uczennic z kl. IV a - uczestniczek Koła Miłośników Książki. Na salę gimnastyczną przybyła p. dyrektor Maria Duniec, wychowawcy klas I - III wraz z podopiecznymi, przedstawiciele rodziców oraz najważniejsi goście - uczniowie klasy I razem z wychowawczynią p. Małgorzatą Filim.
Najpierw dzieci miały możliwość wysłuchania czytanej książki P. Bourgeois "Franklin i książka z biblioteki" oraz obejrzenia prezentacji multimedialnej do tekstu. Następnie zdały "egzamin" z umiejętności poszanowania książek. Tak przygotowane, mogły uroczyście ślubować na karty "Encyklopedii", że będą książki szanować oraz korzystać z ich rad i mądrości. Na pamiątkę otrzymały zakładki do książek oraz dyplom pasowania.
Nagrodzono także dzieci biorące udział w szkolnym konkursie plastyczno - czytelniczym "Ferie z książką", przeprowadzonego w ramach programu promocji czytelnictwa. Dyplomy i drobne upominki dostało aż 55 wykonawców z klas I - III!
Pani dyrektor wręczyła też dyplomy laureatom i osobom wyróżnionym na powiatowym szczeblu ogólnopolskiego konkursu "Zapobiegajmy pożarom".
Wszystkim gratulujemy i zapraszamy do biblioteki!
Renata Wróblewska
Galeria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=28
Karnawał 2017 wkrótce dobiega końca. Dnia 23 lutego 2017 r. zorganizowano w szkole dyskotekę. Był to dobry moment na to, by się jeszcze trochę pobawić. Samorząd uczniów przygotował uczestnikom klas IV-VI dobrą muzykę przeplataną ciekawą zabawą.
Koordynatorem imprezy była p. Małgorzata Dąbrowska - Bobel i wychowawcy klas.
Bogusława Niewińska
Nasi uczniowie - Anna Mucha, Anna Wróblewska, Oskar Chmielewski, Tomasz Żychoń i Jakub Olszański biorą udział w projekcie Dziecięcego Uniwersytetu na Politechnice Białostockiej, który jest współfinansowany z Programu Ministra Nauki i Szkolnictwa. Porozumienie o współpracy podpisał burmistrz Bielska Podlaskiego p. Jarosław Borowski.
Inauguracja odbyła się 18 lutego 2017 r. w Bibliotece Politechniki Białostockiej. Dzieci otrzymały z rąk prorektora dr hab. inż. Romana Kaczyńskiego indeksy. Pierwsze spotkanie dotyczyło pogłębienia wiedzy o pracy bibliotekarza i zbiorach bibliotecznych PB. Później odbyło się seminarium dotyczące wartości pieniędzy.
Zajęcia na Politechnice Białostockiej mają charakter cykliczny i potrwają do końca czerwca 2017 r.
Życzymy naszym uczniom sukcesów, rozwijania zainteresowań i zamiłowań!
Bogusława Niewińska
Zapraszamy do galerii zdjęć:
14 lutego 2017 r. Szkołę Podstawową nr 5 im. Szarych Szeregów odwiedziła grupa „Motylki” z Przedszkola nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi. Spotkanie miało na celu promocję czytelnictwa poprzez poznanie naszej placówki, a szczególnie biblioteki.
6 – latki z przyjemnością wysłuchały historii pt. „Franklin mały bałaganiarz” kanadyjskiej pisarki P. Bourgeois. Pani bibliotekarz R. Wróblewska przygotowała im prezentację multimedialną w oparciu o tę książkę. Następnie poznały scenariusz bajki „Jaś i Małgosia”, który będą realizowały pod czujnym okiem swoich pań: Danuty Rytel i Barbary Moczulskiej. Czytelniczym poczynaniom naszych gości towarzyszyła żabka Poczytajka, która zdobyła sobie sympatię przybyłych. Pokazała im zbiory szkolnej biblioteki: książki i czasopisma.
Na koniec dzieci zwiedziły szkołę, obejrzały różne gazetki, były w świetlicy, oglądały ćwiczenia na sali gimnastycznej, zobaczyły pracownię komputerową. Każdemu dziękowały wykonaną przez siebie walentynką. To było miłe i wartościowe spotkanie.
Zapraszamy częściej!
Renata Wróblewska
Oto fotogaleria: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=16
Popularny niegdyś bożonarodzeniowy zwyczaj - kolędowanie z gwiazdą, szopką czy turoniem, odchodzi powoli w zapomnienie. Dawniej grupy kolędników we wszystkich regionach Polski chodziły od drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia do święta Trzech Króli, a niekiedy przez cały okres karnawału. Kolędnicy różnili się przebraniem, repertuarem odgrywanych scen i akcesoriami.
Uczniowie z koła polonistycznego prowadzonego pod kierunkiem p. Bogusławy Niewińskiej w dniu 16 stycznia 2017 r. stworzyli barwny orszak kolędników, który wyruszył, aby kolędować w klasie I i II oraz świetlicy szkolnej w budynku naszej szkoły podczas zajęć lekcyjnych. Dzieci były mile zaskoczone wizytą przebierańców, którzy oprócz śpiewania kolęd składali wierszowane życzenia. Były anioły, turoń, św. Mikołaj, śmierć i pastuszkowie. Zadaniem każdej klasy było rozpoznanie i nazwanie wszystkich postaci. Największe zainteresowanie wśród najmłodszych wzbudziła śmierć i turoń. Pomysł na szkolne kolędowanie pojawił się podczas zajęć o tradycjach bożonarodzeniowych. Uczniowie sami przyznali, że mają kostiumy, które można wykorzystać do inscenizacji i następnego dnia każdy miał już przygotowany i opracowany w grupie tekst przedstawienia, strój i akcesoria. Projekt cieszył się wielkim zainteresowaniem zarówno osób, które go przygotowywały jak i widzów. Nagrodą były brawa i celujące oceny w dzienniku lekcyjnym.
Bogusława Niewińska
Zapraszamy do fotogalerii:
Zabawa choinkowa to jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w kalendarzu imprez naszej szkoły. Szczególnie młodsi uczniowie bardzo czekają na tę imprezę. Atrakcji jest przecież wiele. Tańce, konkursy, ciekawe stroje, poczęstunek. To wszystko składa się na organizowaną zazwyczaj przed feriami zimowymi zabawę.
W dniu 11 stycznia 2017 r. wychowawcy klas i rodzice zorganizowali uczniom z klas I-III choinkę. Animatorzy z zespołu teatralnego przed kilka godzin serwowali wszystkim najnowsze hity z list przebojów. Piosenki na pewno się podobały! Był też Mikołaj, prezenty. Rodzice przygotowali słodkie poczęstunki w klasach.
Starsi uczniowie także bawili się wyśmienicie 12 stycznia. Punktem kulminacyjnym była w czasie przerwy prezentacja ciekawych prezentów choinkowych. Niektóre były zabawne, a furorę wśród uczniów z klasy V b zrobiły wąsy a’la Charlie Chaplin! Fotograf wykonał ciekawe pamiątkowe zdjęcia grupowe i indywidualne.
Bogusława Niewińska
Zapraszamy do galerii zdjęć:
http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=5
Jasełka
Przed świętami Bożego Narodzenia w czwartek, 22 grudnia 2016 r. cała społeczność szkolna miała możliwość uczestniczenia w niezwykłym wydarzeniu - jasełkach bożonarodzeniowych. Przygotowali je uczniowie klasy III a pod kierunkiem s. Z. Lisek, wychowawczyni R. Rzepniewskiej oraz p. B. Niewińskiej.
Przesłanie jasełek, że Bóg przychodzi do nas w drugim człowieku, a my go często nie rozpoznajemy, mocno dotknęło nasze serca. Na koniec dzieci złożyły życzenia na Boże Narodzenie: "Niech w naszych sercach ciągle rozbrzmiewa kolęda, że oto Bóg jest z nami, że nieustannie o nas pamięta..."
Jasełka zostały wystawione jeszcze raz w bielskiej bazylice w dniu 15.01.2017 r., gdzie spotkały się z serdecznym przyjęciem księży oraz wszystkich obecnych. Gratulujemy!
Renata Wróblewska
Zdjęcia: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=1
Jubileusz SP nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim
28 listopada 2016 r. był dniem szczególnym dla Szkoły Podstawowej nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim. Tego dnia społeczność szkolna obchodziła jubileusz dwudziestolecia nadania szkole imienia Szarych Szeregów i przekazania sztandaru. Jubileusz rozpoczęto mszą świętą odprawianą w kościele pod wezwaniem NMP i św. Mikołaja oraz nabożeństwem w cerkwi NMP w Bielsku Podlaskim. Następnie wszyscy udali się do budynku szkoły, aby uczestniczyć w uroczystości przygotowanej dla uczczenia tego doniosłego wydarzenia.
Z tej okazji szkołę zaszczycili swoją obecnością znamienici goście: ksiądz biskup drohiczyński Antoni Dydycz, ksiądz mitrat Leoncjusz Tofiluk, ksiądz dziekan z bazyliki NMP Kazimierz Siekierko, burmistrz miasta p. Jarosław Borowski, starosta bielski p. Sławomir Jerzy Snarski, wójt gminy p. Raisa Rajecka, przedstawiciel kuratorium p. Mirosław Macko, hm.Hanna Horodeńska z Chorągwi ZHP Białystok, phm. Dariusz Kośko z Hufca Bielsk Podlaski, przedstawiciele rady miasta, policji, straży, dyrektorzy bielskich szkół i przedszkoli, przedstawiciele organizacji i zakładów pracy, przedstawiciele rady rodziców szkoły, emeryci, rodzice.
Gości przywitała pani dyrektor Zofia Tymińska, która w swoim przemówieniu podkreśliła doniosłość chwili. Podkreśliła, że patron szkoły - Szare Szeregi to bardzo ważny bohater zbiorowy w życiu szkoły. Wokół niego buduje się tradycje, wprowadza uczniów w świat wartości.
Pani Bogusława Niewińska przedstawiła zebranym gościom historię szkoły oraz znaczące osiągnięcia uczniów w konkursach międzynarodowych i krajowych. Następnie prowadzący uroczystość p. Robert Car zaprosił zebranych do obejrzenia montażu słowno-muzycznego „Zawsze Szarymi Szeregami” związanego z patronem szkoły. Goście zostali zaproszeni do obejrzenia wystawy obrazującej dwudziestoletnie osiągnięcia szkoły oraz wystaw tematycznych.
Część artystyczną rozpoczęli uczniowie z klas IV - VI. Wzruszające pieśni chóru i piękne recytacje wprowadziły wszystkich zebranych w atmosferę czasów, w których przyszło żyć członkom Szarych Szeregów.
Inscenizacja „Zawsze Szarymi Szeregami” pokazała okrucieństwo wojny i bohaterstwo harcerskiej braci. Przypomniała hasło, które widnieje także na sztandarze szkoły: << Bóg, Honor, Ojczyzna>>. Ukazała wartość poznania historii własnego kraju, kultywowania tradycji, krzewienia idei patriotyzmu.
Gratulacje i pamiątkowy grawerton za wzorowo wykonywaną pracę oświatową na ręce pani dyrektor Zofii Tymińskiej złożył Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski p. Jarosław Borowski, życząc jednocześnie, aby trud włożony w edukację młodych ludzi przyczyniał się do umacniania w nich wartościowych i patriotycznych postaw.
Przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Białymstoku przekazał na ręce pani dyrektor okolicznościowy list, w którym pani kurator Jadwiga Mariola Szczypiń pogratulowała wyboru Patrona Szkoły zwracając uwagę, że (…)postawa harcerzy z Szarych Szeregów zapisała się na kartach historii jako wzorzec odwagi oraz bezgranicznego poświęcenia. Wartości, które nosili w sobie młodzi bohaterowie są uniwersalne, nieprzemijające i ponadczasowe.
Biskup drohiczyński w swoim przemówieniu życzył dyrekcji i nauczycielom dalszych sukcesów w realizacji stawianych sobie celów, uczniom radości i pomyślności w rozwijaniu zainteresowań, postaw patriotycznych i realizacji przesłania <<niech szkoła ta będzie dla Was oparciem w życiu, a autorytet nauczycieli i wychowawców drogowskazem >> .
W imieniu reprezentowanych instytucji inni Szanowni Goście złożyli wszystkim pracownikom i uczniom szkoły gratulacje z okazji jubileuszu 20 -lecia oraz życzenia dalszych osiągnięć i sukcesów. Szczególne ciepłe słowa o szkole wypowiedział p. Arkadiusz Jaworowski z firmy SUEMPOL. Senator Rzeczypospolitej Polskiej p. Tadeusz Romańczuk przysłał życzenia jubileuszowe i wyrazy uznania całemu gronu pedagogicznemu szkoły za ogromne zaangażowanie w kształcenie młodzieży
Na ręce pani dyrektor Zofii Tymińskiej goście przekazali okolicznościowe upominki.
Ten wyjątkowy dzień stał się też okazją do wyrażenia wdzięczności wszystkim, którzy szkołę tworzyli, tworzą ją obecnie, wspierają i stanowią o jej przyszłości.
Pani dyrektor skierowała słowa podziękowania do władz samorządowych, rodziców, sponsorów i przyjaciół szkoły.
Po części oficjalnej Szanowni Goście wpisali się do kroniki szkolnej , obejrzeli wystawę prezentującą bogaty, wieloletni dorobek społeczności szkolnej, a także otrzymali pamiątkowe znaczki i foldery o Szkole Podstawowej nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie i uczestniczyli w tej wyjątkowej uroczystości. Zorganizowanie Jubileuszu 20-lecia szkoły nie byłoby możliwe bez życzliwości, pomocy i ofiarności wielu osób, instytucji i przyjaciół szkoły.
Wszystkim składamy serdeczne podziękowanie.
Część artystyczną jubileuszu przygotowały panie: Beata Żoch, Bogusława Niewińska, Joanna Łozińska. Wystawy i dekoracje przygotowali: p. Marzena Rzepniewska, p. Małgorzata Filim, p. Barbara Szulc, p. Elżbieta Sawicka, p. Renata Wróblewska, p. Iwona Nowierska, p. Alicja Krystosiuk, p. Mateusz Sadowski, p. Bożena Oleszko.
Szczególne podziękowania kierujemy do uczniów naszej szkoły, którzy wykazali się ogromnym zaangażowaniem podczas przygotowań do uroczystości.
Nad całością czuwała pani dyrektor Zofia Tymińska i wicedyrektor p. Maria Duniec.
Bogusława Niewińska
Zdjęcia: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=2
Strona WWW naszej szkoły jest już opublikowana w Internecie. Znajdziesz tu wiele pożytecznych i interesujących informacji.