Świetlica "Radość"

ŚWIETLICA ŚRODOWISKOWA ,,RADOŚĆ”

Od października 2001 roku w naszej szkole działa  świetlica środowiska ,,Radość”. Placówka powstała przy szkole w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Zespół nauczycieli po odbytym szkoleniu z zakresu tworzenia świetlic socjoterapeutycznych  opracował i wdrożył plan pracy oraz projekt budżetu świetlicy środowiskowej ,,Radość”.

Świetlica ,,Radość” czynna jest od poniedziałku do piątku, w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych oraz w czasie trwania ferii zimowych.

Prowadzone zajęcia mają charakter terapeutyczny. Ubiegając się o utworzenie świetlicy środowiskowej mieliśmy na względzie dobro dzieci i ich potrzeby. Chcieliśmy, aby te dzieci dowiedziały się, że:

• nie są same – są inne dzieci z podobnymi problemami,
  • mają prawo do pomocy,
  • chcemy otoczyć je opieką.

Na zajęciach stosowane są różne formy i metody pracy z dziećmi, a także indywidualne spotkania w zależności od potrzeb dziecka.

Tworzenie świetlicy środowiskowej stało się osobistym wyzwaniem. Kilkumiesięczna praca przyniosła pozytywne efekty w postaci utworzenia grupy, w której dzieci czują się bezpiecznie, mają zaufanie do nas prowadzących oraz kolegów, potrafią odwoływać się do reguł obowiązujących w grupie, współpracują ze sobą i z prowadzącymi, powstały więzi osobiste.