Bielski Uniwersytet Dziecięcy

Relacje z zajęć

20.04.2024 r. uczestnicy projektu zrealizowali następujące tematy:

* Poznajemy Chiny z Klasą Konfucjańską Politechniki Białostockiej

Rok 2024 w chińskim kalendarzu księżycowym jest Rokiem Loong (Smoka). Chiński Long jest głównie odpowiedzialny za błogosławieństwo miejsca dobrą pogodą i niesie ze sobą znaczenia, takie jak odwaga, niekończąca się witalność oraz szczęście.
Chińskie wycinanie z papieru to sztuka ludowa, która wykorzystuje nożyczki lub nożyki do papieru do wycinania wzorów na papierze. Używana jest do dekoracji lub współpracy z innymi działaniami ludowymi.
Podczas zajęć połączyliśmy symbol kulturowy chińskiego Loong (smoka) ze sztuką wycinania papieru. Obejrzeliśmy również filmy przedstawiające historię i znaczenie kulturowe chińskiego smoka, sztukę chińskiego wycinania papieru i próbowaliśmy samodzielnie wyciąć chińskiego Loong (smoka).

* Dziennikarstwo radiowe w praktyce

Zobaczyliśmy „od środka” jak wygląda radio. Dowiedzieliśmy się czy praca w radiu to naprawdę ciekawe zajęcie, na czym polega praca dziennikarza radiowego i czy każdy może pracować w radiu.
To tylko niektóre z pytań na które poszukiwaliśmy odpowiedzi w trakcie zajęć. Zobaczyliśmy również jak powstają audycje radiowe i skąd się bierze muzyka.
Na zakończenie zajęć mieliśmy możliwość zapowiedzi swojej ulubionej piosenki w radiu.

06.04.2024 r. uczestnicy projektu zrealizowali następujące tematy:

* Mistrz Zarządzania Projektami

Kto chce stać się liderem, który inspiruje zespół do tworzenia niesamowitych rzeczy od fantastycznych wydarzeń po innowacyjne produkty ?
Na tych zajęciach uczyliśmy się jak przekształcać pomysły w rzeczywistość i jak współpracować z innymi, by osiągnąć wspólny cel, by stać się Mistrzem Zarządzania Projektami.
Zbudowaliśmy most wg własnego pomysłu z uwzględnieniem współpracy i dostępnych materiałów.

* Miasto przyszłości

Skupiliśmy się na praktycznym poznaniu koncepcji zarządzania miastem i marketingu terytorialnego. Omawialiśmy światowe przykłady dobrych praktyk oraz dyskutowaliśmy na temat sposobów angażowania różnych grup społecznych w życie miejskie.
Uczyliśmy się jak stworzyć przestrzeń do rozwijania świadomości społecznej i kreatywnego myślenia w kontekście budowy lepszego miasta.

02.03.2024 r. uczestnicy projektu zrealizowali następujący temat:

* Abstrakcja
Czym jest abstrakcja? Jak ją stworzyć? Czy ma ukryte znaczenia?
W trakcie spotkania w Galerii im. Sleńdzińskich rozwikłaliśmy zagadki związane ze sztuką abstrakcyjną. Poznaliśmy przykłady dzieł abstrakcyjnych, odszukaliśmy je także na wystawie.
W części warsztatowej stworzyliśmy własne dzieło z nurtu sztuki abstrakcyjnej wykorzystując taśmy maskujące i farby akrylowe.

Galeria 02.03.

17.02.2024 r. uczestnicy projektu zrealizowali następujące tematy:

* Jak zbudować wieżowiec?
To były fascynujące zajęcia, podczas których dzieci stały się małymi architektami i konstruktorami. Miały okazję rozwijać swoje umiejętności manualne, kreatywność i zdolności przestrzenne, ucząc się jednocześnie, jak zbudować imponujący wieżowiec.

* Obieg wody w przyrodzie i jego znaczenie.
Kto chciał dowiedzieć się ile mamy obiegów wody w przyrodzie to te zajęcia w formie warsztatów były dla niego. Uczestnicy poznali procesy zachodzące w skali globalnej i lokalnej, jak również zagadnienia dotyczące retencji, znaczenia lasów oraz sami mogli zdecydować o prawidłowym biegu rzeki.

13.01.2024 r. uczestnicy projektu zrealizowali następujące tematy:

* Matematyka hakera czyli historia o tym, jak zostać agentem 1337.
Dzieci dowiedziały się, jak naprawdę wygląda praca hakera. Poczuły się jak prawdziwy Elliot łamiący cybernetyczne zagadki oraz zagrały w prawdziwy hakerski CTF.
(
CTF oznacza z angielskiego: capture the flag, czyli: przejmij, zdobądź flagę. I dokładnie taką nazwę noszą zawody hakerskie, polegające na rozwiązywaniu specjalnie przygotowanych zadań - źródło:https://miroslawzelent.pl/capture-the-flag/)

* Ile to możliwości, kombinatoryka dla najmłodszych
Dzieci zapoznały się z prostymi problemami kombinatorycznymi z zycia codziennego. Przekonały się, że zawsze jest wiele możliwości aby rozwiązać jakiś problem.

Galeria 13.01.

09.12.2023 r. uczestnicy projektu zrealizowali następujące tematy:
* Czy warto być piratem? - podstawowe zagadnienia z mechaniki.
Uczniowie poznali zasady i prawa mechaniki na przykładach z życia codziennego. Uczestniczyli w prostych doświadczeniach, dzięki którym dowiedzieli się między innymi dlaczego kolejki górskie na wesołym miasteczku są bezpieczne? Poznali metody i przyczyny szybkiego zjazdu na sankach lub nartach. W ciekawym doświadczeniu przekonali się jakie metody stosowali piraci, aby zdobyć statki, albo jak wygrać bitwę na śnieżki.

* Logiczne i matematyczne łamanie głowy.
Na zajęciach uczniowie trenowali swój mózg, aby sprawdzić spostrzegawczość, rozwiązywali różne zagadki wykorzystując swoją matematyczną wiedzę. Przekonali się, że matematyka nie jest ani trudna, ani nudna.