W dniach 16 - 18 czerwca odbył się trzydniowy egzamin ósmoklasisty, podsumowujący naukę w szkole podstawowej. Uczniowie we wtorek pisali egzamin z języka polskiego. W kolejne dwa dni czekały ich natomiast egzaminy z matematyki oraz języka obcego.
Życzymy dobrych wyników, bo to one w głównej mierze zdecydują o tym, gdzie nasi uczniowie dostaną się do szkół średnich.
Bogusława Niewińska
Prosimy o uważne zapoznanie się z procedurami i harmonogramem zwrotu książek i podręczników do szkolnej biblioteki. Informujemy, że dodatkowy termin rozliczenia się z biblioteką w wyjątkowych przypadkach, np. zagubienia czy zniszczenia materiałów bibliotecznych będzie możliwy po rozpoczęciu wakacji, w poniedziałek 29.06.2020 r. w godz. 8.00 - 14.00.
Nauczyciele bibliotekarze: Z. Filipiuk, Ś. Sacharczuk, R. Wróblewska
Procedury_przyjmowania_i_zwrotow_materialow_bibliotecznych.doc
Dni są coraz dłuższe i mamy nadzieję, że będą ciepłe i słoneczne. Spędzacie coraz więcej czasu w otoczeniu bliskich - z rodziną.
Wykorzystajcie ten czas do wspólnej zabawy!
Serdecznie zachęcamy Was do wykonania smacznej, zdrowej i kolorowej sałatki lub surówki z dostępnych warzyw lub owoców.
Zróbcie zdjęcie wspólnie przygotowanej sałatki lub surówki – napiszcie
z jakich warzyw lub owoców się składa i wyślijcie na adres: ceinud@gmail.com
CZEKAMY NA ZDJĘCIA DO 15.06.2020r.(poniedziałek)
W NAGRODĘ NAJCIEKAWSZE WEDŁUG NAS ZDJĘCIA I OPISY ZAMIEŚCIMY NA STRONIE INTERNETOWEJ SZKOŁY
PAMIĘTAJCIE, WYSYŁAJĄC e-mail NALEŻY PODĆ IMIĘ
I NAZWISKO ORAZ KLASĘ
Wychowawcy świetlicy szkolnej
Wewnętrzna procedura pobytu ucznia w czasie zagrożenia COVID-19 w Szkole Podstawowej nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim
Wewnetrzna_procedura_pobytu_ucznia.pdf
Wewnętrzna procedura postępowania w sytuacji podejrzenia zakażeniem COVID-19 w Szkole Podstawowej nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim
Wewnetrzna_procedura_posteowania_w_sytuacji_odejrzenia_COVID_19.pdf
Wzór oświadczenia wypełnianego przez rodziców ucznia
Jak co roku 26 maja obchodzimy Dzień Matki. Pandemia koronawirusa nie przeszkodziła w świętowaniu tej uroczystości. Pod „zdalnym okiem” wychowawców powstawały prezenty i życzenia dla mam. Pierwszoklasiści przygotowali piękne laurki. Uczniowie klasy IIb opisywali swoje mamy oraz malowali portrety. Podopieczni pani Zofii Wypychowskiej pracując zdalnie - wspólnie z wychowawczynią ułożyli wiersz poświęcony wszystkim mamom oraz wykonali piękne ordery z podziękowaniami.
Zapraszam Was bardzo serdecznie do wspólnej gry planszowej pt. „Mistrz Bezpieczeństwa”. Została ona przygotowana przez zespół profilaktyki z Komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim.
Gra gwarantuje Wam dobrą zabawę połączoną z cenną wiedzą. Wystarczy kliknąć na link w którym są zawarte wszystkie potrzebne informacje.
Zagraj i zostań Mistrzem Bezpieczeństwa. Zapraszam również do podzielenia się zdjęciami ze wspólnej gry.
Zdjęcia można wysyłać na adres katarzyna.trzyna@int.pl
Pozdrawiam
Katarzyna Trzyna
Dnia 19 maja 2020 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej
Szanowni Państwo Dyrektorzy,
Ministerstwo Edukacji Narodowej opracowało harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021, w tym terminy postępowania rekrutacyjnego, składania dokumentów do klas I szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych. Dokument uwzględnia niektóre z uwag, które napłynęły do MEN w trakcie konsultacji społecznych.
Harmonogram został dostosowany do zmienionego terminu przeprowadzanych egzaminów ósmoklasisty, w tym terminu wydania zaświadczenia o wyniku tego egzaminu przez okręgowe komisje egzaminacyjne.
W załączeniu przekazuję Państwu terminy postępowania rekrutacyjnego oraz komunikat MEN w tej sprawie. Proszę o zapoznanie się z tymi informacjami oraz przekazanie ich pracownikom Państwa placówki, uczniom i rodzicom.
Materiały są dostępne także na stronie https://www.gov.pl/web/edukacja/harmonogram-rekrutacji-do-szkol-ponadpodstawowych-na-rok-szkolny-20202021.
Z wyrazami szacunku
Dariusz Piontkowski
Minister Edukacji Narodowej
Załączniki:
Terminy postępowania rekrutacyjnego 2020-2021 – plik w wersji word
Terminy postępowania rekrutacyjnego 2020-2021 – plik pdf
Harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021 – komunikat MEN
Prosimy zapoznać się z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej dla szkół podstawowych!
Wszystkie informacje znajdują się na stronie:
https://www.gov.pl/web/edukacja/wytyczne-gis-mz-i-men
Wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół podstawowych - edukacja wczesnoszkolna
Wytyczne_GIS__MZ_i_MEN_dla_szkol_podstawowych_____edukacja_wczesnoszkolna.doc
Wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół podstawowych - konsultacje z nauczycielami
Wytyczne_GIS_MZ_i_MEN_dla_szkol_____konsultacje_z_nauczycielami_w_szkole.doc
Szanowni Rodzice/Opiekunowie, Uczniowie klas VIII!
W dniach 16-17-18 czerwca 2020 r. odbędą się egzaminy ósmoklasisty. W zwiazku z tym prosimy o dokładne zapoznanie się z wytycznymi Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej (OKE) w Łomży, dotyczącymi organizowania i przeprowadzania egzaminów w 2020 r., ze szczególnym uwzględnieniem informacji oznaczonych gwiazdką.
Wytyczne znajdują się na stronie:
Zuchy z klasy III b co roku uczestniczyły w lokalnych uroczystościach obchodów rocznicy Konstytucji 3 Maja.
W tym roku wyjątkowa sytuacja nie pozwoliła na reprezentowanie Szkoły Podstawowej nr 5 na uroczystości przy pomniku. Mimo to zuchy w swoich "Małych Ojczyznach" wypełniły swój patriotyczny obowiązek.
Szanowni Państwo,
Od września rozpoczną funkcjonowanie Odziały Przygotowania Wojskowego (OPW), które stanowią ofertę edukacyjną realizowaną w szkołach ponadpodstawowych na terenie całego kraju.
Z terenu administrowanego przez WKU w Bielsku Podlaskim (powiaty: siemiatycki, bielski, hajnowski i wysokomazowiecki) powyższą ofertę będzie mogła przedstawić szkoła z Ciechanowca tj. ZSOiZ w Ciechanowcu, która już od wielu lat zaangażowana jest w projekty związane z szeroko pojętą wojskowością.
Do kogo skierowana jest oferta!? Przede wszystkim do wszystkich uczniów kończących w tym roku naukę w szkole podstawowej, którzy zastanawiają się nad wyborem szkoły ponadpodstawowej.
Szkoły, które będą realizowały program OPW od września, będą stanowiły swoistą elitę, bezpośrednio wspieraną przez Ministerstwo Obrony Narodowej, będą gwarantowały wykształcenie i jednocześnie szereg możliwości, jakie daje OPW.
Więcej informacji znajdą Państwo w załączonym do wiadomości komunikacie prasowym Wojskowej Komendy Uzupełnień w Bielsku Podlaskim….
Zwracam się do Państwa z gorącą prośbą o szerokie rozpowszechnienie informacji o przedmiotowej ofercie, szczególnie mam na myśli uczniów Państwa szkół.
Proszę o rozważenie możliwości zamieszczenia np. infografiki na Państwa stronach internetowych, czy też oficjalnych profilach na platformie Facebook.
Bylibyśmy również wdzięczni za wydruk i umieszczenie informacji na Państwa tablicach informacyjnych w szkołach bezpośrednio w budynkach i/lub na zewnątrz.
Z góry dziękuję za Państwa pomoc.
Z poważaniem
Wojskowy Komendant Uzupełnień w Bielsku Podlaskim
ppłk dypl. Mirosław DĄBROWSKI
Zapraszam Państwa do kontaktu z WKU w Bielsku Podlaskim poprzez:
kpt. Tomasz WAKSZYŃSKI
Szef Wydziału Rekrutacji / Oficer Prasowy
Wojskowa Komenda Uzupełnień w Bielsku Podlaskim
tel. 261 398 074/072, 796 227 047
WWW: https://wkubielskpodlaski.wp.mil.pl/pl/
FB: www.facebook.com/WKUBielskPod
"Zaprojektuj swoją przyszłość – WKU Bielsk Podlaski przewodnikiem Twoich decyzji”
Zdjęcia WKU: http://sp5-bielskp.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=419
Na podstawie § 11 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 sierpnia 2019 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół i placówek i centrów (Dz. U. z 2019 r. poz. 1737) Podlaski Kurator Oświaty zebrał informację o zaplanowanej ofercie edukacyjnej szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021. Informacja powyższa jest dostępna na stronie internetowej urzędu pod adresem:
https://informator.kuratorium.bialystok.pl/wykaz.aspx
Jednocześnie proszę o przekazanie tej informacji zainteresowanym uczniom oraz ich rodzicom.
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 do dnia 24 maja 2020 r. nadal obowiązuje zawieszenie zajęć w szkole. W tym okresie szkoła prowadzi edukację w formule kształcenie na odległość.
W zakładkach „Materiały I-III, IV-VI i VII-VIII” na stronie internetowej szkoły nauczyciele będą opracowywać i zamieszczać tygodniowe zakresy treści nauczania – tematy do realizacji.
Dyrektor Szkoły
Zofia Tymińska
Drogim Uczniom, Rodzicom, wszystkim Pracownikom szkoły życzymy, by nadchodzący czas Wielkanocy był zdrowy, spokojny, rodzinny i byśmy z nadzieją mogli spojrzeć w przyszłość. Niech te święta uspokoją to, co przeżywamy i wniosą radość w codzienne życie.
Dyrekcja szkoły:
Zofia Tymińska i Maria Duniec
Wiosenna przerwa świąteczna w szkołach
Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że od 9 do 14 kwietnia br. w szkołach będzie trwać wiosenna przerwa świąteczna. W czwartek, 9 kwietnia i piątek, 10 kwietnia br. szkoły nie będą prowadzić zajęć dydaktyczno-wychowawczych z uczniami w formie kształcenia na odległość, ani zajęć opiekuńczych (świetlicowych) dla uczniów.
Natomiast przedszkola, jako placówki nieferyjne, do 10 kwietnia br. prowadzą swoją działalność z dziećmi zgodnie z przepisami prawa o czasowym ograniczeniu funkcjonowania jednostek systemu oświaty.
Informacja na ten temat została opublikowana na stronie MEN: https://www.gov.pl/web/edukacja/wiosenna-przerwa-swiateczna-2020-r
Decyzją Ministra Edukacji Narodowej od dnia 25.03.2020 r. do dnia 10.04.2020 r. nadal obowiązuje zawieszenie zajęć w szkole.
W tym okresie na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 szkoła prowadzi edukację w formule „kształcenie na odległość”.
W zakładkach „Materiały I-III, IV-VI i VII-VIII” na stronie internetowej szkoły nauczyciele będą opracowywać i zamieszczać tygodniowe zakresy treści nauczania – tematy do realizacji.
W celu zapewniania każdemu uczniowi lub rodzicowi możliwości konsultacji z nauczycielem prowadzącym zajęcia sporządziliśmy harmonogram konsultacji z zamieszczonym adresem e-mail, terminem i godziną. Zapraszamy do kontaktu.
Harmonogram_konsultacji(1).doc
Harmonogram_konsultacji(1).pdf
Dyrektor Szkoły
Zofia Tymińska
Na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl) oraz na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych udostępnione będą materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty.
Próbne egzaminy odbędą się w następujących terminach :
- 30 marca ( poniedziałek ) ok. godziny 9:00 – język polski
- 31 marca ( wtorek) – ok. godziny 9:00 – matematyka
- 1 kwietnia ( środa ) – ok. godziny 9.00 – języki obce nowożytne.
Jest to jeszcze jedna możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności. Bardzo zachęcam do podjęcia tej próby. Wszystkie wytyczne są zamieszczone na stronie, a my jako wychowawcy służymy pomocą w wyjaśnieniu wątpliwości podczas codziennych kontaktów on – line.
W imieniu wychowawców klas ósmych
Iwona Kołos
Przez najbliższy czas musimy zrobić wszystko, aby zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce. Stąd szerokie działania rządu – takie jak m.in.: zawieszenie zajęć w szkołach, przedszkolach, placówkach oświatowych, żłobkach i na uczelniach, a także odwołanie imprez masowych i wiele innych.
Nowa sytuacja, w jakiej znaleźliśmy się w związku z pandemią na świecie, wpływa na nas wszystkich. Próbujemy odnaleźć się w nowych warunkach. Te okoliczności z jednej strony mogą powodować radość w związku z brakiem przymusu chodzenia do szkoły, z drugiej strony mogą wzbudzać lęk i napięcie ze względu na brak kontaktów z rówieśnikami, z nauczycielami czy ze zmianą rytmu dnia. Dodatkowo całodobowy dostęp do mediów może w niektórych przypadkach powodować niepokój, ze względu na zalewającą nas burzę informacyjną.
Poniżej wskazówki, które mogą pomóc uczniom efektywnie funkcjonować w okresie pandemii – jak zorganizować warunki do nauki w domu:
Radzenie sobie ze stresem – odczuwanie napięcia w obecnej sytuacji nie jest czymś nadzwyczajnym. Pomaga nam dostrzec niebezpieczeństwo i odpowiednio szybko na nie zareagować. W tym przypadku, np. ze względu na lęk o nasze zdrowie, jaki i zdrowie naszych bliskich, jesteśmy wyczuleni na przestrzeganie bardziej rygorystycznych zasad higieny. Jeżeli jednak czujesz, że lęk o przyszłość zaczyna być przytłaczający i trudno Ci samemu sobie z nim poradzić, zachęcam do korzystania z pomocy specjalistów szkolnych. Adresy email dostępne na stronie
BEZSTRESOWA NAUKA
Odrabianie lekcji nie będzie codzienną udręką, jeśli zostaną stworzone odpowiednie warunki do pracy. Dziecko musi nauczyć się pracować samodzielnie.
Spokojne miejsce do pracy - miejsce pracy dziecka ma szczególne znaczenie. Jest istotnym warunkiem efektywnej nauki. Powinno być tak dostosowane do potrzeb dziecka, żeby dobrze się w nim czuło. Muszą być przy tym spełnione pewne warunki:
Reguły ułatwiające naukę i pracę:
Dziecko nie będzie z własnej inicjatywy wprowadzało w życie i przestrzegało tych reguł. To My - rodzice musimy dopingować i towarzyszyć przez jakiś czas w utrwalaniu tych zasad. Sformułuj konieczność dokonania zmian jako wspólne przedsięwzięcie (“musimy teraz...”). W ten sposób pomagamy dziecku przyswoić sobie pewną dyscyplinę. Nie denerwuj się, jeśli twoje starania nie spotkają się z entuzjastyczną reakcją. Dla wdrożenia tych reguł potrzebny jest czas.
Powodzenia! Bożena Oleszko
Jak motywować i wspierać dzieci do systematycznego uczenia się
poza szkołą?
„ … mów dziecku, że jest dobre, że może, że potrafi…” (Janusz Korczak)
Witam Państwa – Rodziców uczniów naszej Szkoły.
Udziałem nas wszystkich jest nowe doświadczenie wymagające dużej odpowiedzialności – za siebie i za innych. Rodzice stanęli przed nowym wyzwaniem – mają wspierać swoje dzieci w samodzielnej nauce w domu. Nowa sytuacja stwarza jednocześnie okazję do lepszego poznania się w rodzinie, ponieważ w sposób nieoczekiwany tempo naszego życia uległo wymuszonemu spowolnieniu.
1. Rola rodziców w motywowaniu i wspieraniu dziecka do samodzielnego uczenia się w domu.
Wolność zawsze stanowiła wartość w życiu człowieka. Być wolnym oznacza być odpowiedzialnym za swoje życie i swoje wybory. Zadaniem rodziców jest określanie granic i wspieranie dziecka w kształtowaniu tej odpowiedzialności. Brak wymagań sprawia, że dzieci czują się pozostawiane same sobie.
Motywacja do uczenia się zależy od znaczenia i wartości nauki, na co wskazuje zaangażowanie w proces uczenia się. Motywacja w dużej mierze nabywana jest
w trakcje rozwoju człowieka.
Przychodzimy na świat z wrodzoną ciekawością badacza i potrzebą udoskonalania,
z pragnieniem zdobywania wiedzy. Dzieci idą do klasy pierwszej podekscytowane. Cieszą się, że nauczą się czytać i pisać, że będą poznawać świat.
Z czasem to zamiłowanie do nauki u dzieci obniża się i nauka dla części z nich staje się mozolną pracą, przestaje sprawiać przyjemność.
Co pobudza motywację do uczenia się? Jakie są Państwa doświadczenia?
2. Wybrane definicje motywacji.
Motywacja to ogół czynników, które mają na celu pobudzenie do działania.
Motywacja to proces regulacji psychicznych, nadający energię zachowaniu człowieka i ukierunkowujący je; może mieć charakter świadomy lub nieświadomy.
Motywacja to stan gotowości do podjęcia określonego działania, wzbudzony potrzebą zespół procesów psychicznych i fizjologicznych, określający podłoże zachowań i ich zmian. Stanowi wewnętrzny stan człowieka.
Motywacja towarzyszy nam na co dzień, w związku z różnorodnymi formami aktywności. Mówimy: zależy mi na tym, bo…, albo nie chce mi się, nie mam motywacji do pracy itp. Motywacja nadaje kierunek naszej aktywności, naszemu życiu.
3. Rodzaje motywacji.
„Czasami kieruję się własną ambicją, a czasami decyduję się na działanie, żeby uniknąć negatywnej oceny bądź żeby zasłużyć na pozytywną opinię – koleżanki, nauczyciela lub rodziców”. Tak mógłby powiedzieć niejeden uczeń, także Państwa dziecko.
Motywacja wewnętrzna ma miejsce, kiedy aktywizacja następuje, gdy człowiek dąży do zaspokojenia swoich potrzeb (np. to mnie interesuje i pozwoli dostać się
na wyższy poziom eliminacji konkursowych, chcę lepiej poznać to zjawisko itp.). Stanowi o niej motywacja poznawcza, oparta na zainteresowaniach i ciekawości świata. Motywacja poznawcza jest najsilniejszym bodźcem do nauki.
Badania wykazały, że wewnętrznej motywacji do nauki towarzyszą:
- wysoki poziom przyjemności czerpany z nauki,
- większa ciekawość świata,
- niższy poziomem lęku przed szkoła,
- skłonność do podejmowania zadań stanowiących „wyzwanie” dla jednostki,
- lepsze osiągnięcia w nauce.
Motywacja zewnętrzna polega na wzbudzeniu potrzeb przez stosowanie kar i nagród, informowaniu o możliwościach zawartych w różnego rodzaju sytuacjach
i manipulowaniu tymi możliwościami.
Najczęściej motywacja do nauki u dzieci i młodzieży jest motywacją zewnętrzną
(np. uczę się, bo rodzice za dobre oceny obiecali wyjazd na narty, żeby uniknąć nieprzyjemnej atmosfery w domu itp.).
Do niedawna za najskuteczniejszy sposób motywowania uważano system nagród
i kar. Częścią tego systemu są: oceny, opinia rodziców, nauczycieli, kolegów i innych osób.
Człowiek potrafi być gotowy do pracy, jeśli widzi w tym sens, dostrzega korzyści.
W przypadku motywacji zewnętrznej celem jest uzyskanie pozytywnej lub uniknięcie negatywnej oceny swoich kompetencji, co powoduje:
- unikanie porażek,
- małą wytrwałość podczas wykonywania zadań,
- niewykorzystanie w pełni swoich zdolności w obliczu przeszkód,
- skłonność do lęków i negatywnego spostrzegania samego siebie,
- przypisywanie popełnianych błędów brakowi zdolności,
- niepewność, co do jakości efektu końcowego.
4. Co kształtuje motywację?
Motywację hamuje:
- brak wiary w swoje możliwości,
- błędne odczytywanie swoich pragnień,
- obawa przed porażką i nowością,
- często wynikająca z tego bierność,
- negatywne nastawienie,
- brak poczucia kontroli i braku wpływu na to, co spotyka.
Motywuje do działania i ułatwia osiąganie sukcesów:
- wiara w swoje możliwości,
- odwaga w działaniu,
- umiejętność rozwiązywania problemów
- umiejętność radzenia sobie z porażkami i trudnościami,
- ambicja,
- jasno określone cele wynikające z potrzeb i marzeń,
- otwartość na nowości,
- systematyczność i wytrwałość,
- sukcesy.
Reasumując: jak motywować i wspierać dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą?
- pomagać w odkrywaniu i rozwijaniu zainteresowań podczas wspólnie spędzanego czasu;
- kształtować ciekawość poznawczą – zachęcać do przygotowania pytań
i samodzielnego poszukiwania odpowiedzi na nie w dostępnych źródłach;
- towarzyszyć w trudnych sytuacjach (np. edukacyjnych, emocjonalnych)
poprzez aktywne słuchanie;
- zachęcać do zajmowania własnego stanowiska w różnych sprawach
podczas dyskusji;
- służyć swoją uwagą i pomocą w rozwiązywaniu trudności edukacyjnych;
- budować poczucie samodzielności, odpowiedzialności za siebie i innych oraz wiarę w swoje możliwości poprzez stwarzanie sprzyjających temu sytuacji (np. ustalając określone partie materiału do samodzielnego nauczenia się) ;
- kształtować poczucie sprawczości (przekonanie, że systematyczność i wytrwałość prowadzi do zdobywania wiedzy, pozwala osiągać sukcesy i daje satysfakcję).
Co możemy polecić swoim dzieciom?
Jednym z prostszych sposobów, jak wzbudzić w sobie motywację, jest uświadomienie sobie i powtarzanie w myślach w momentach zwątpienia:
- To jest dla mnie ważne.
- Musze to lepiej poznać, zrozumieć.
- To mi się w życiu przyda.
- To jest ciekawe i przydatne dla mnie.
- To mnie rozwija.
- To mnie przybliża do celu.
- Chcę się uczyć.
Dbajmy o dobre relacje ze swoim dzieckiem.
Pamiętajmy, że aby osiągnąć coś naprawdę wielkiego, musimy tysiące razy pokonywać nasze słabości – strach, zmęczenie, niepewność, naturalną skłonność
do zwlekania, szukania łatwej przyjemności i stosowania najłatwiejszych rozwiązań, które rzadko są najlepsze.
Proszę wspierać swoje dziecko w samodzielnym uczeniu się w domu. Aktualna sytuacja związana z ogłoszoną pandemią i zagrożeniem zdrowia, a dla wielu osób także życia, to niełatwy czas dla nas wszystkich.
Zasady budowania dobrej relacji z dzieckiem
Podstawą dobrych kontaktów z dzieckiem jest rozmowa
Rozmawiaj ze swoim dzieckiem zawsze wtedy, kiedy tego potrzebuje
Stwórz warunki do rozmowy (wyłącz radio, TV, komputer, najlepiej włącz tryb samolotowy w telefonie, zapewnij prywatność)
Zajmij odpowiednią pozycję (naprzeciwko dziecka, na tym samym poziomie)
Słuchaj uważnie, dbaj o kontakt wzrokowy
Sprawdzaj, czy dobrze zrozumiałeś (parafraza)
Odzwierciedlaj uczucia
Używaj komunikatu „Ja” – komunikacja asertywna
Dostrzegaj sygnały, jakie wysyła dziecko (bądź uważny)
Okazuj zainteresowanie życiem swojego dziecka
Unikaj przenoszenia na relacje z dzieckiem swoich nawyków wyniesionych z domu rodzinnego
Ustalaj zasady – informuj dziecko w jasny sposób o ustalonych regułach
Zaproś swoje dziecko do wspólnego ustalania zasad i konsekwencji
Zastanów się, jakie konsekwencje będą miały znaczenie
Ustalajmy konsekwencje, które będziemy mieli ochotę realizować
Pamiętajmy, że dziecko będzie testować przyjęte granice
Opracujmy pozytywne konsekwencje (zyski) z przestrzegania zasad
Unikajmy wchodzenia z dzieckiem w sojusze
Pamiętajmy, że stosowanie doraźnych kar zamiast zapowiedzianych konsekwencji nie uczy pożądanego zachowania.
Przygotowała Irena Folwarska – psycholog szkolny
Drodzy Rodzice!!!
Surfowanie w Internecie może być świetną zabawą towarzyską i inspirującą formą spędzania czasu z którego korzystamy codziennie, ale nie zawsze z pełną świadomością czających się w nim zagrożeń Aby nasze dzieci cieszyły się czasem, my jako dorośli,powinniśmy zadbać o ich bezpieczeństwo w sieci. Z tego powodu, przygotowałam zestaw dziesięciu wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w sieci.
To ważne, by nasze dzieci miały na uwadze poniższe punkty, gdy czatują, używają komunikatora internetowego, czy też udzielają się na forach dyskusyjnych:
1. Bądźcie dyskretni. Informacje, które publikujecie, stają się publiczne i widoczne dla wszystkich. Nie wstawiajcie informacji lub obrazków, których nie chcecie udostępniać całemu światu. Uważajcie – mogą zostać przekazane dalej!
2. Bądźcie anonimowi. Nie dzielcie się prywatnymi lub bardzo osobistymi informacjami. Nigdy nie zamieszczajcie lub wysyłajcie czegokolwiek, co może posłużyć do zlokalizowania was lub innej osoby (na przykład imienia i nazwiska, adresu e-mail, czy też adresu domowego lub numeru telefonu).
3. Zachowajcie dystans. Nie organizujcie spotkań z przypadkowymi osobami poznanymi w sieci. Jeśli już musicie, spotykajcie się wyłącznie w bezpiecznych i publicznych miejscach, powiadomcie kogoś o swoich planach i przyprowadźcie ze sobą znajomego. Jeśli nie jesteście pełnoletni, poproście rodziców lub opiekunów o pozwolenie i weźcie ich ze sobą.
4. Bądźcie szczerzy. Możliwe, że kusi was udawanie kogoś, kim nie jesteście. Pamiętajcie, że inni ludzie również mogą myśleć w ten sam sposób. Potrafią podawać się za kogoś, kim w rzeczywistości nie są.
5. Bądźcie uprzejmi. Nie wdawajcie się w zbędne dyskusje z natrętnymi osobami. Jeśli ktoś was obraża, po prostu odejdźcie od komputera. Powiadomcie dorosłego lub administratora o danej osobie i jej zachowaniu. To ma być przede wszystkim zabawa, czyż nie?
6. Uważajcie na wirusy. Nie otwierajcie, nie odpowiadajcie i nie przesyłajcie dalej e-maili, czy też wiadomości z komunikatora, jeśli nie znacie osoby wysyłającej i nie sprawdziliście zawartości programem antywirusowym. Może ona zawierać niebezpieczne oprogramowanie (takie jak spyware, czy wirusy), lub być obraźliwa.
7. Zachowajcie bezpieczeństwo. Używajcie oprogramowania zabezpieczającego (np. skanerów antywirusowych). Upewnijcie się, że system operacyjny jest zaktualizowany i zabezpieczony na wypadek, gdyby e-mail nieumyślnie zainfekował wasz komputer.
8. Zachowajcie prywatność. Nigdy nie udostępniajcie haseł lub podpowiedzi do nich.
9. Bądźcie kreatywni. Upewnijcie się, że wasza tożsamość internetowa nie ujawnia żadnych osobistych informacji. Bądźcie kreatywni i wyjątkowi!
10. Uważajcie. Jeśli coś brzmi zbyt dobrze, żeby było prawdą, prawdopodobnie nią nie jest! Sprawdzajcie fakty, jeśli czegoś nie jesteście pewni.
Drogie dzieciaki, pamiętajcie, że wszystko zależy od was. Sami decydujecie, w jaką działalność się zaangażować i jakie informacje udostępniać.
Zachęcamy Państwa do rozmowy ze swoim dzieckiem na temat bezpieczeństwa i zagrożeń w sieci.
Nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak: imię, nazwisko, numer telefonu czy adres domowy.
Zadbaj o swój wizerunek. Jeśli publikujesz w sieci swoje zdjęcia, zadbaj, by widzieli je tylko Twoi znajomi. Nie umieszczaj w sieci zdjęć, które mogą Ci zaszkodzić dziś lub za jakiś czas.
W sytuacji, kiedy ktoś lub coś Cię w internecie zaniepokoi lub wystraszy, koniecznie opowiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej. Możesz w takiej sytuacji skontaktować się z Telefonem Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, dzwoniąc pod bezpłatny numer 116 111.
Nigdy nie można w 100% zaufać komuś poznanemu w sieci. Nie spotykaj się z osobami poznanymi w internecie. O propozycjach spotkania od internetowych znajomych informuj rodziców.
Pamiętaj, by traktować innych z szacunkiem. Swoje zdanie wyrażaj, nie obrażając nikogo. Nie reaguj agresją na agresję.
Zbyt długie korzystanie z komputera, tabletu czy smartfona może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i pogorszyć kontakty ze znajomymi.
Wszystkich rodziców którzy chcieliby się dowiedzieć więcej na temat niebezpieczeństw czyhających na dzieci w internecie oraz tych, którzy chcieliby poznać skuteczne metody na wyeliminowanie zagrożeń, zapraszam na polecane strony:
fdds.pl – oficjalna strona Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
www.saferinternet.pl – oficjalna strona projektu Komisji Europejskiej, realizowanego w Polsce przez konsorcjum: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa
www.dzieckowsieci.pl - strona kampanii "Chroń dziecko w sieci", która ma na celu przestrzec rodziców przed konsekwencjami kontaktów dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym ze szkodliwymi treściami w Internecie i wskazać im, jak ograniczyć ryzyko takich kontaktów.
www.edukacja.fdds.pl – platforma edukacyjna dla profesjonalistów, gdzie znajdą Państwo kursy e-learningowe dla dzieci i profesjonalistów, a także materiały edukacyjne oraz aktualne informacje o szkoleniach
www.necio.pl – serwis o bezpieczeństwie online, przeznaczony dla dzieci w wieku 3-6 lat
Ponad to proponuje strony rekomendowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
To portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Użytkownicy mogą pobierać książki zarówno na swój komputer, jak również czytnik ebook czy też komórkę. Wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta oraz logowania.
Strona oferuje publikacje popularno-naukowe i materiały edukacyjne o tematyce kosmicznej. Są to m.in. scenariusze lekcji, broszury informacyjne i filmy edukacyjne.
To serwis, na którym znajdują się filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe.
Łącznie w serwisie dostępnych jest ponad 7 tysięcy plików audio i video. Wszystkie są bezpłatne i dostępne bez logowania. Można z nich korzystać na wszelkich urządzeniach cyfrowych: komputerach stacjonarnych i przenośnych, tabletach, smartfonach.
Telewizja Polska przygotowała dla dzieci i młodzieży produkcje o charakterze edukacyjnym, popularnonaukowym i kulturalnym. Na kanale dziecięcym TVP ABC w godz. 8:00-13:00 młodzi widzowie będą mogli codziennie obejrzeć różne programy edukacyjne.
To całodobowa stacja radiowa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W ramówce znajdują się audycje edukacyjne, naukowe i rozrywkowe rozwijające wyobraźnię i budujące kreatywność dzieci. Pasmo wieczorne, kierowane do osób dorosłych, to kompendium wiedzy w zakresie wychowania, rozwoju, kultury i sztuki.
Katarzyna Trzyna
Odpowiadając na rekomendacje Ministerstwa Edukacji Narodowej w związku z zawieszeniem pracy szkoły, rozpoczęliśmy wprowadzanie elementów edukacji w formule „kształcenie na odległość”. Do zrealizowania celu, jakim jest wspieranie uczniów w nauce w warunkach domowych utworzono zakładkę „Materiały dla ucznia”. Do dyspozycji są również rady specjalistów szkoły, wychowawców i nauczycieli.
Proszę o śledzenie strony internetowej szkoły.
Dyrektor Szkoły
Zofia Tymińska
Wszystkich Uczniów i Rodziców prosimy zaglądać w zakładkę Materiały dla ucznia - pierwsza zakładka w górnym panelu. Będą tam umieszczane zadania do pracy uczniów w domu, wskazówki nauczycieli i propozycje lekcji.