Szanowni Państwo Dyrektorzy,
w związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych zachęcamy Państwa do nauki zdalnej z uczniami.
W załączeniu przekazuję komunikat z najważniejszymi informacjami.
Aby pomóc w przygotowaniu się do takiej pracy przygotowaliśmy podpowiedzi dotyczące materiałów i narzędzi do wykorzystania przez nauczycieli i dyrektorów.
Zachęcamy do zapoznania się ze stroną www.gov.pl/zdalnelekcje. Można na niej znaleźć m.in. tematy na każdy dzień i dla każdego przedmiotu. Do dyspozycji nauczycieli jest również platforma epodreczniki.pl oraz pakiety materiałów od Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dla ósmoklasistów i maturzystów.
Dbajmy o siebie i swoich najbliższych w tym trudnym czasie.
Pamiętajmy o podstawowych zasadach higieny. Sprawdzajmy na bieżąco informacje zamieszczanie przez Ministerstwo Zdrowia, GIS i na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Z poważaniem
Anna Ostrowska
Rzecznik Prasowy MEN
Załącznik: Lekcje z Internetu. Ruszają gov.pl/zdalnelekcje i pakiety zadań od CKE – komunikat MEN
Szanowni Państwo Dyrektorzy,
w związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów i przekazywali im materiały do samodzielnej pracy w domu. W tym celu wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji oraz GovTech Polska i instytucjami publicznymi przygotowaliśmy poradnik dla nauczycieli i dyrektorów szkół do nauki zdalnej.
W poradniku zamieściliśmy wskazówki, z jakich stron, portali czy serwisów można korzystać w pracy z uczniami w okresie zawieszenia zajęć. Zachęcamy do korzystania z bezpłatnych, dostępnych w internecie narzędzi i materiałów edukacyjnych. Adresy przydatnych stron i portali internetowych będziemy na bieżąco uzupełniać.
W okresie zawieszenia zajęć szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznych egzaminów: ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego. Rekomendujemy wykorzystanie w tym celu:
Jednocześnie chciałbym podziękować Państwu za wspieranie uczniów, rodziców i nauczycieli w tym trudnym dla nas wszystkich czasie. Dbajmy o siebie i swoich najbliższych. Pamiętajmy o podstawowych zasadach higieny. Sprawdzajmy na bieżąco informacje zamieszczanie przez Ministerstwo Zdrowia, GIS i na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Łączę wyrazy szacunku i życzę dużo zdrowia
Dariusz Piontkowski
Minister Edukacji Narodowej
Załączniki:
11.03.2020
Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Apel ministra zdrowia: "... To nie jest czas ferii, czas wolny... To jest czas kwarantanny właściwie naszego społeczeństwa. To czas kiedy powinniśmy spędzić w domu, izolacji, starając się nie zakazić i nie zakażać innych, o to żebyśmy poważnie potraktowani to ryzyko"
Lekarze, specjaliści, eksperci WHO wskazują, że wprowadzenie odpowiednich i odpowiedzialnych działań może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce może zagrozić zdrowiu obywateli. Dlatego na podstawie tzw. specustawy Minister Edukacji Narodowej przygotował rozporządzenie, które czasowo ogranicza funkcjonowanie jednostek systemu oświaty na obszarze całej Polski.
Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych
Zawieszenie zajęć dotyczy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych (publicznych i niepublicznych), z wyjątkiem:
Dyrektorze,
W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty nauczycielom pozostającym w gotowości do pracy przysługuje wynagrodzenie ustalone na podstawie Kodeksu Pracy (art. 81 § 1).
Rodzicu,
Uczniu,
Platforma epodreczniki.pl i materiały do samodzielnej nauki
Zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów w nauce i przekazywali materiały do samodzielnej pracy w domu. Szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznego egzaminu ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego i udostępnienie im niezbędnych materiałów.
Rekomendujemy wykorzystanie w tym celu następujących rozwiązań:
Na platformie Ministerstwa Edukacji Narodowej epodreczniki.pl udostępniliśmy e-materiały do wykorzystania przez nauczycieli lub do samodzielnej nauki przez uczniów. Epodręczniki.pl to biblioteka bezpłatnych, sprawdzonych, zgodnych z aktualną podstawą programową materiałów edukacyjnych.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus
Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590!
Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię, co zrobić, by otrzymać pomoc.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Szanowni Państwo Dyrektorzy,
dziś w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej odbyła się odprawa z Kuratorami Oświaty na temat profilaktyki zdrowotnej w związku z pojawiającymi się w niektórych krajach przypadkami zachorowań na koronawirusa.
Podczas spotkania poinformowałem kuratorów o najważniejszych zaleceniach Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia. Przekazałem również przygotowane przy współpracy z MZ i GIS rekomendacje dla dyrektorów szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Przesyłam je również do Państwa z prośbą o zapoznanie się i stosowanie.
Proszę również o przeprowadzenie zajęć np. w ramach lekcji wychowawczych z uczniami o podstawowych zasadach higieny osobistej. Proszę o zwrócenie szczególnej uwagi na to czy Państwa szkoły, przedszkola i placówki edukacyjne wyposażone są w niezbędne środki czystości.
Jednocześnie zachęcam do śledzenia na bieżąco informacji na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego oraz polecam Państwu oficjalną rządową stronę internetową, gdzie znajdują się poszerzone informacje profilaktyczne: www.gov.pl/koronawirus
Łączę wyrazy szacunku
Dariusz Piontkowski Minister Edukacji Narodowej
Załączniki:
Szanowni Rodzice, Opiekunowie,
w dniach od 10 lutego 2020 r. do 24 lutego 2020 r. będzie trwała rekrutacja uczniów do kl. I na rok szkolny 2020/2021. Wnioski do pobrania w sekretariacie szkoły.
Serdecznie zapraszamy!
Harmonogram rekrutacji: zarzadzenie_188_20.pdf_rekrutacja_2020.pdf
19 lutego 2020 r. najmłodsi uczniowie z klas pierwszych zostali przyjęci w poczet pełnoprawnych czytelników szkolnej biblioteki. Gośćmi wydarzenia byli: pani wicedyrektor M. Duniec, panie wychowawczynie, nauczyciele wspomagający kształcenie oraz studentki pedagogiki odbywające staż w naszej szkole.
W centrum zainteresowania pozostawały dzieci, które najpierw wysłuchały historyjki "Franklin, mały bałaganiarz" P. Bourgeois i B. Clark, popartej prezentacją multimedialną. Chętnie i bardzo mądrze wypowiadały się na temat treści wychowawczych. Wykazały się wiedzą o poszanowaniu książek i wobec tego złożyły ślubowanie na karty "Encyklopedii". Następnie starsze koleżanki z klasy V c pasowały je na czytelników.
Na pamiątkę tego zdarzenia pierwszaki otrzymały zakładki do książek. Zostały też zaproszone na zajęcia do biblioteki. Do zobaczenia
Renata Wróblewska
Zofia Filipiuk
Świetłana Sacharczuk
Zdjęcia: Z. Filipiuk, M. Filim
Bielscy wolontariusze zorganizowali akcję pisania listów w obronie osób, których prawa są łamane. Tym samym kolejny raz włączyli się w światową akcję Amnesty International — Maraton Pisania Listów, a także obronę ludzi prześladowanych z powodów religijnych.
Obecni oraz byli członkowie Klubu Wolontariuszy „W jedną stronę” spotkali się w piątek w Szkole Podstawowej nr 5 im. Szarych Szeregów i do sobotniego poranka wspólnie napisali grubo ponad pół tysiąca listów. Wszystkie listy powstały odręcznie i zostały przez wolontariuszy indywidualnie podpisane. Teraz trafią do ambasad krajów, w których dochodzi do przypadków łamania praw człowieka i których dotyczą opisywane w listach interwencje.
W czyjej obronie stają młodzi bielszczanie? Na przykład 24-letniej Iranki Yasamany Aryani, która została skazana na 16 lat więzienia za protest przeciwko przymusowemu zawoalowaniu, czyli noszeniu przez kobiety hidżabu. W obronie 14-letniej Humy Younus, chrześcijanki z Pakistanu, porwanej, zmuszonej do przejścia na islam i przymusowo poślubionej porywaczowi. W obronie należącego do muzułmańskiej mniejszości w Chinach Yiliyasijianga Rehemana, który jak wielu Ujgurów zaginął i najprawdopodobniej trafił do obozu internowania.
Upominają się też o uwolnienie działającego na rzecz organizacji broniących praw człowieka 26-letniego Egipcjanina Ibrahima Ezza El-Dina, a także o sprawiedliwe traktowanie 14-letniego Joségo Adriána, niepełnosprawnego przedstawiciela rdzennej ludności meksykańskiej, który został brutalnie pobity przez miejscową policję. Do łamania praw człowieka dochodzi także w Europie. Jedna z tegorocznych interwencji dotyczy sytuacji w Grecji, gdzie o przemyt ludzi i szpiegostwo oskarżono dwoje ratowników pomagających na morzu uchodźcom.
- W akcję pisania listów włączamy się już od dwunastu lat. Nie odpuszczamy, bo z raportów organizatorów tych akcji wynika, że przynoszą one dobry skutek. Nie zawsze natychmiast, ale ludzie, których dotyczą interwencje, odzyskują wolność i czują wsparcie międzynarodowej społeczności. Listy są jak kropla drążąca skałę — mówią opiekunowie bielskiego Klubu Wolontariuszy „W jedną stronę”.
Agnieszka Jankowska
Szanowni Państwo,
w imieniu Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego bardzo serdecznie dziękuję za włączenie się do naszej akcji „Razem na Święta”. Inicjatywa miała na celu zachęcenie uczniów do działań charytatywnych i wsparcia osób potrzebujących w okresie przedświątecznym.
W tej edycji (grudzień 2019 roku) do naszej akcji przyłączyło się ponad 1 mln 100 tys. uczniów i prawie 117,5 tys. nauczycieli. Otrzymaliśmy od Państwa ponad 10 tys. zgłoszeń!
W załączeniu przekazujemy pamiątkowy dyplom za udział w akcji.
Dziękujemy za dzielenie się dobrem i wspieranie innych!
Kilka dni przed feriami zimowymi, 14 i 15 stycznia 2020 r., w szkole odbyły się zabawy choinkowe dla młodszych i starszych uczniów. Zaproszeni animatorzy przez kilka godzin zapewnili wspaniałą muzyczną rozrywkę. Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu tej uroczystości.
Bogusława Niewińska
Kolędnicy misyjni to inicjatywa Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Akcja zachęca dzieci i młodzież, by poprzez kolędowanie zbierać ofiary pieniężne na rzecz swoich rówieśników w krajach misyjnych.
10 stycznia, po Uroczystości Objawienia Pańskiego, uczniowie należący do szkolnego koła wolontariatu po raz trzeci podjęli trud kolędowania misyjnego w naszej szkole. Z radością i śpiewem na ustach wędrowali od sali do sali, dzieląc się nowiną o narodzeniu Pana z uczniami klas 1-5. Wolontariusze w przedstawionej scence przybliżyli problemy, z którymi zmagają się ich rówieśnicy w Amazonii.
S. Małgorzata Giel
Dzieci z naszej szkoły, z Koła Misyjnego kolejny raz włączyły się w ogólnopolską akcję Kolędników Misyjnych. Wyruszyły do mieszkańców parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim. Tym razem dzieci zbierały ofiary na różne projekty dla swych rówieśników w Amazonii.
26.12.2019 r. na Mszy św. o godz. 12.00 odbyło się uroczyste rozesłanie kolędników. Na ulice naszej parafii wyruszyły 2 grupy kolędnicze. Jedna grupa kolędowała pod opieką Klaudii Rzepniewskiej (studentki, która kiedyś sama brała udział w kolędowaniu misyjnym), a druga pod opieką s. Zofii Lisek.
Silny wiatr nie był dla nas przeszkodą. W naszych sercach panowała radość. Głosiliśmy Dobrą Nowinę o narodzeniu Jezusa i jednocześnie przedstawialiśmy trudną sytuację dzieci w Amazonii. Wielu parafian otworzyło nam drzwi swych domów i serc. Mimo trudu i zmęczenia, mamy świadomość celowości naszych działań, że choć trochę przyczynimy się do poprawy życia naszych kolegów i koleżanek w dalekiej Amazonii.
S. Zofia Lisek
Już po raz kolejny odbyły się w szkole tradycyjne jasełka. Tym razem swoje aktorskie umiejętności zaprezentowali uczniowie z klasy III a pod kierunkiem siostry Z. Lisek i pani R. Rzepniewskiej. Całość przedstawienia, pokazującego scenki z narodzin Jezusa, przeplatana była kolędami, piosenkami bożonarodzeniowymi tworzącymi ten niepowtarzalny klimat radości. Na koniec pani dyrektor Zofia Tymińska złożyła wszystkim życzenia świąteczne i noworoczne. W szkole panowała rodzinna i ciepła atmosfera.
Bogusława Niewińska
Zdjęcia: Elżbieta Sawicka
Leszek Marczuk
Coroczną grudniową tradycją harcerską jest roznoszenie Betlejemskiego Światła Pokoju do wszystkich instytucji, szkół i domów. Jest to jednocześnie okazja do wspólnego spotkania, by cieszyć się ze zbliżających się świąt, nawiązać nowe harcerskie przyjaźnie. Nasi harcerze i zuchy z dh M. Sadowskim, dh Z. Wypychowską, dh E. Sawicką i dh R. Rzepniewską godnie przekazywali Betlejemski Ogień do najważniejszych urzędów i miejsc w Bielsku Podlaskim.
Bogusława Niewińska
Przekazanie Betlejemskiego Światła
Roznoszenie Betlejemskiego Światła po miejskich instytucjach
Zdjęcia Mateusz Sadowski
3 grudnia w Siemiatyczach odbyła się uroczysta Gala Wolontariatu, podczas której nagrodzono najaktywniejszych wolontariuszy z powiatów: bielskiego, hajnowskiego i siemiatyckiego. Wśród laureatów znalazło się dwoje wolontariuszy z klubu „W jedną stronę”. Barbara Romaniuk – obecnie uczennica I LO w Bielsku Podlaskim – otrzymała nagrodę, zaś wyróżnienie trafiło do rąk Macieja Czuraka – ucznia 8 klasy Szkoły Podstawowej nr 5. Zarówno Basia jak i Maciek od wielu lat aktywnie działają na rzecz innych. Odwiedzają podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Czerewkach, dzieci z Domu Dziecka w Białowieży, organizują zbiórki charytatywne, pomagają osobom chorym i ubogim. To niezwykłe osoby, pełne empatii, zaangażowania, zawsze chętne do pomocy, a przy tym niezwykle skromne, dla których pomaganie innym jest czymś normalnym i oczywistym.
Agnieszka Jankowska
Mikołaj z Laponii odwiedził Bielsk Podlaski po raz pierwszy. Pojawił się on w naszym mieście w poniedziałek 2 grudnia 2019 roku na zaproszenie Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski, Fundacji Grupy Unibep „Unitalent” oraz Konsula Honorowego Republiki Finlandii w Białymstoku. Głównym punktem wizyty Mikołaja było spotkanie z mieszkańcami, które rozpoczęło się około godziny 14.30 na Placu Jana Pawła II, przed bielskim ratuszem. Nasi uczniowie pięknie zaprezentowali taniec śnieżynek w asyście harcerskiej oraz wręczyli prezent lapońskiemu Mikołajowi - własnoręcznie namalowany obrazek związany z patronem SP 5 - Szarymi Szeregami przez uczniów naszej szkoły: rodzeństwo - Karolinę i Kacpra Rzepniewskich. Imprezę przygotowały p. B. Żoch, p. J. Łozińska, p. M. Filim, p. M. Rzepniewska, p. B. Szulc i p. Ś. Sacharczuk.
28 listopada obchodziliśmy Święto Patrona. W tym dniu zuchy złożyły uroczystą Obietnicę Zuchową. W murach naszej szkoły z przyjemnością gościliśmy także przyszłych pierwszoklasistów i ich rodziców oraz gościa specjalnego - przedstawicielkę Komendy Hufca ZHP w Bielsku Podlaskim - pdh. E. Arciuszkiewicz. Wszystkich zebranych na sali powitała dyrektor szkoły p. Zofia Tymińska.
Uczniowie zaprezentowali ciekawy program artystyczny pod kierunkiem dh. R. Rzepniewskiej, dh. Z. Wypychowskiej, dh. E. Sawickiej, dh. M. Sadowskiego. Grupę występującą przed zebraną publicznością wsparły uczennice z klas starszych z dynamicznym układem tanecznym (opiekunowie - panie: J. Łozińska, B. Żoch, M.Rzepniewska, M. Filim). W dalszej części spotkania odbyły się pokazowe zajęcia dydaktyczne prowadzone przez p. M. Rzepniewską, I. Nowierską, K. Pietroczuk, J. Olszańskiego, R. Cara.
Mamy nadzieję, że zainicjowana uroczystość wywołała pozytywne skojarzenia ze szkołą jako miejscem przyjaznym dla wszystkich.
Bogusława Niewińska
Zdjęcia: Leszek Marczuk
W dniach 20 – 26.10.2019 r. w stolicy Litwy – Wilnie odbyło się kolejne międzynarodowe spotkanie realizatorów programu Erasmus + ,, Cultural Heritage: Cherishing the Past, Building the Future’’. Naszą szkołę reprezentowały panie : koordynator projektu – p. Beata Lenartowicz oraz p. Barbara Szulc, p. Zofia Wypychowska i p. Beata Żoch wraz z uczniami klas piątych: Zofią Daniluk, Patrycją Koc, Julią Lipską, Arkadiuszem Marciniakiem, Anną Pryzowicz, Karoliną Rudkowską, Kacprem Rzepniewskim, Kamilem Stepaniukiem i Apolonią Truszkowską.
Po przyjeździe do Wilna i zakwaterowaniu w eleganckim hotelu Green Park Hotel Vilnius uczniowie pod opieką nauczycieli wyruszyli na Stare Miasto na pierwsze spotkanie z piękną barokową architekturą Wilna, które w godzinach wieczornych w blasku świateł i neonów wyglądało przepięknie. Niesamowite wrażenie wywarła na uczestnikach wyprawy do Ostrej Bramy z najcenniejszym ze skarbów wileńskich, słynącym z łask i cudów obrazem Matki Bożego Miłosierdzia.
UCZNIOWIE, NAUCZYCIELE I RODZICE!
Już po raz dziewiętnasty nasza szkoła włączy się do ogólnopolskiej akcji
„GÓRA GROSZA 2019”
Akcja szkolna odbędzie się w dniach od 18 listopada do 16 grudnia
Zbiórka pieniędzy odbędzie się w klasach, świetlicy szkolnej i bibliotece do specjalnych puszek, które zostaną przygotowane przez zainteresowanych akcją. Po zakończeniu zbiórki zebrane monety zostaną przeliczone przez klasy, a komitet organizacyjny przekaże zebraną kwotę na adres Towarzystwa ,,Nasz Dom” w Warszawie, za pośrednictwem Poczty Polskiej.
Dzięki Waszej ofiarności pomagamy dzieciom, które z różnych powodów nie mogą wychowywać się w swoich biologicznych rodzinach. Naszym marzeniem jest, aby każde dziecko mogło wychowywać się w bezpiecznym domu, gdzie zaspokojone są jego potrzeby, a dorośli mądrze i z miłością mu towarzyszą.
Drobniaki, wrzucane co roku przez Was, to wsparcie w zakupie rzeczy codziennego użytku czy przedmiotów dla dzieci, wsparcie w remontach, a także bezpośrednia pomoc specjalistyczna dla dzieci i ich rodzin. Pozyskane środki pomagają rozwijać talenty, pasje i zainteresowania podopiecznych domów dziecka, rodzin zastępczych.
W ubiegłym roku zebraliśmy kwotę 177,85 zł. W tym roku liczymy, że zbiórka przyniesie jeszcze lepsze efekty i zbierzemy więcej pieniędzy.
Wiele nie mamy, ale wiemy że są inni, którzy naszej pomocy potrzebują!
Komitet organizacyjny Akcji,,Góra Grosza”:
1. Bożena Oleszko – pedagog szkolny – koordynator akcji
2. Katarzyna Trzyna – pedagog szkolny
3. Emilia Gruszewska – nauczyciel wspomagający kształcenie specjalne
4. Małgorzata Dąbrowska – Bobel – opiekun Samorządu Uczniowskiego wraz Samorządem Uczniowskim
Za wiedzą i zgodą Dyrektora Szkoły
Dnia 27.11.2019 r. w Szkole Podstawowej nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku odbył się Wojewódzki Konkurs Krasomówczy "Nieznane podania, legendy, klechdy Podlasia z babcinej szuflady". Naszą szkołę pięknie reprezentował uczeń kl. VI b - Jakub Gołębiewski, który na tę okazję przygotował pod kierunkiem swojej pani od języka polskiego - P. Beaty Żoch wystąpienie nawiązujące do roli legend w kształtowaniu poczucia tożsamości narodowej. Opowieścią o wyludnionej wsi o nazwie Kondycja wywalczył III miejsce. Brawo!
Beata Żoch
W dniach 22-23 listopada odbyły się rekolekcje dla wolontariuszy w Domu Miłosierdzia w Sokołowie Podlaskim. Spotkanie formacyjne pod hasłem „ Bilet All inclusive” poprowadził ks. Mateusz Roguski. Mieliśmy zaszczyt być uczestnikami tego pięknego wydarzenia. Na początek rekolekcji wolontariusze z naszej szkoły przedstawili scenkę, która była wprowadzeniem w konferencję o Miłości Bożej. Całość rekolekcji była prowadzona w duchu Kerygmatu. Ponadto był czas na modlitwę, wspólną zabawę oraz integrację. Rekolekcje zwieńczyła wspólna Msza Święta. Z nowymi siłami wróciliśmy do swoich domów, aby przez cały rok, wspólnie z innymi działać i nieść pomoc potrzebującym.
S. Małgorzata